מסרבת


פרשת לשכת ראש הממשלה, כמה הערות צדדיות

עדיין קשה לדעת מה בדיוק התרחש בלשכה, כיון שהעניין טרם נחקר, למעשה החקירה מתבצעת עכשיו, כמדווח ב"הארץ" הבוקר. החלק המעניין בינתיים, הוא הטענה המשפטית של ר', הנפגעת לכאורה, כי היא מסרבת להחקר ולמסור כל גירסא שהיא בעניין זה. ר' איננה המתלוננת בפרשה זו, כזכור, אך לפי הידוע היא כן התלוננה בפני בכירים אחרים בלשכה, ואלה מצאו צורך לפנות לייעוץ משפטי, אשר הוביל אותם להגשת תלונה רשמית. מכאן, החליט היועץ המשפטי לממשלה להעביר את הנושא לחקירה בנציבות שירות המדינה. בשלב זה שכר החשוד, נתן אשל, את עורך דין ויינרוט, והנפגעת שכרה עורכי דין משלה, אשר ימנעו ממנה את הצורך להחקר. על פי רוב הדיווחים, המעשים המיוחסים הם הטרדה, עיקוב, הפרת פרטיות ואף צילומים באזורים מוצנעים. בהחלט עונה על ההגדרה של "הטרדה מינית" בעבודה.

ההליך המשמעתי
חקירות הנציבות בנוגע להטרדות מינית קיבלו שימת לב תקשורתית כאשר מונה עופר רייכמן כחוקר, והשלים חקירה מסויימת של הטרדות במשרד הבטחון. ואולם רייכמן חשף במקום אחד, וחיפה במקומות אחרים, כאשר הוא בעצמו יוצא מערכת הבטחון עם הרבה חברים שזקוקים לזה. ההתלהבות ממנו הצטננה במהירות, והנציבות חזרה לאפרוריותה היחסית. עכשיו שוב מופנים הזרקורים לשם, ויש להניח שמחלקה זו מסוגלת למרוח את האירוע בעיקר אם הנפגעת לא תתלונן כלל, ואם היועץ המשפטי לממשלה ימשוך ידו מהסיפור. מבחינתה של ר זהו צעד נכון, שום דבר טוב לא יצא לה מהפסטיבל וראינו מקרים אחרים, למעשה כל המקרים, לא בישרו טובות למתלוננות, גם אם "ניצחו" במקטע המשפטי. במיוחד יפים הדברים לבעלות קריירה עצמאית. יש דרכים אחרות בישראל לסגור חשבונות, יותר כמו במאפיה, שכן המשטרה בעצמה היא סוג של.

המערכת המשפטית אינה מתקרבת ליכולת של מערכות אחרות בישראל, ואין זו מערכת שאפשר לסמוך עליה לטווח ארוך, גם לא קצר. שימוש מושכל במערכת המשפט הוא רק כאמצעי לחץ מדוד בארגז כלים שצריך בסופו של דבר להעניק לנפגעת שקט ושלום, מבלי לפגוע ולשנות את איכות חייה, עד כמה שניתן.

החיים תחת הצניעות והטהרה ההלכתית ואיסורי עריות (קריצות לרוב)
\
מעבר לצד המשפטי והקונקרטי של הפרשה הזו, יש פה גם סנונית ראשונה למציאות התעסוקתית תחת האליטות החדשות, של הסרוגים, שלא תהיה שונה מהמציאות בעבר. לא ההלכה ולא החוקים החילוניים יעמדו בפרץ מול תרבות ארגונית מושרשת וערכי יסוד בחברה. התופעה של הטרדה, אינוס, ניצול וסחר בנשים היא כה נפוצה בישראל, עד שקשה לדמיין מציאות אחרת בשלב זה. חשוב לזכור ששכנינו, באזור, שחלק מהם חיים במשטרים הלכתיים, מצאו דרכים לצרוך נשים בצורה לא ממש טהורה, גם על פי ההוראות הדתיות. מנטליות העוצו עצה ותופר של המתנחלים ובני סוגם פיתחה גם סוג של "חריגים" הלכתיים לפי הצורך האישי, או מה שנתפס כ"צורך השעה", ולזה כידוע אין סוף.

הדברים לכאורה תלויים אם כן בהתארגנות של נשים בעצמן, אך ענין זה הולך מדחי אל דחי, וגם קודם לא היה מי יודע מה. ההנהגה הפמיניסטית היא חלק מהמבנה הדכאני, פרשה כמו "עירית לינור (והזונה)" היא רק אחת המסיכות הנושרות ויהיו עוד אחרות. כתבה על כך, בין היתר, מירב מיכאלי אתמול כאשר היא מפרשנת את הפמיניזם הישראלי כמעין "שוט" נוסף שנועד לדכא נשים, ואין להוציא מכלל אפשרות שגם היא שייכת לאותו מבנה של אליטות שמשווקות דימוי, אך לא מועילות בפועל לבטחון הנשים בישראל. בעיקר זה נובע מהאופן שבו מקודמות נשים בישראל לעמדות מפתח והשפעה. (שאינו שונה מהאופן שבו מקודמים גברים).

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • אבי  ביום 07/02/2012 בשעה 19:17

    כרגיל, הפוסטים הכי טובים ב"רשימות". הבעיה עם הבלוג שלך היא שאין לי על מה להתווכח איתך.

  • irity  ביום 07/02/2012 בשעה 20:49

    תוספת של גילוי נאות. הגשתי בזמנו תלונה אצל עופר רייכמן על מעשים קצת יותר חמורים מאשר אלה המיוחסים לנתן אשל ושות. רייכמן חייך בזחיחות חרמנית אלי, המשיך לדבר בטלפון בזמן שאני יושבת מולו בלשכתו בנציבות, מספר למישהו בצד השני של הקו שאני הגעתי, ואז אומר לי שהוא חבר של הנילונים, ואין שום סיכוי שהוא אפילו ישמע אותי. כך, בלי כחל ושרק. זה היה בתקופה שעוד קשרו לו כתרים. לא התפלאתי למצוא אחרי כן שהוא נחקר בעצמו. נידמה לי שאחרי כן כבר לא התיימרו בנציבות לטפל בעבירות מין של בכירים בשירות הציבורי. הגברת רבקה שקד שהיתה ממונה על הנושא בנציבות, תמכה בי לאורך כל ההליך, והסבירה לי שאף אחד לא משתין עליה שם והמחלקות אפילו לא עונות לשאלות שלה. (זה בנוגע למערכת הבטחון, אני מניחה שבמקומות אחרים הגיבו אחרת, היא עשתה עבודה מופלאה ). לימים, קראתי שהיא נפטרה בגיל צעיר, ושבני משפחתה שמרו טינה לנציב, הולנדר, שלדבריהם ירד לחייה. לא מפתיע כלל, וזה הגוף שיחקור את לשכת נתניהו….:))))))

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: