לפיד ושליט, והזוית האישית

שמחתי לגלות שלא ממש מעניין אותי מה קורה בפוליטיקה הישראלית, פה ושם יש אנקדוטות, כמו עלייתו של יאיר לפיד לשמי הפוליטיקה, וכניסתו של נועם שליט למפלגת העבודה. פטור בלא כלום אי אפשר.

אינני יודעת מה לחשוב על כניסתו של לפיד לפוליטיקה לא ציפיתי בתוכניות שלו בטלויזיה, ופה ושם קראתי איזה חצי טור שלו, ובסך הכל הוא גבר נאה, ובא מן המגזר האזרחי (אם כך אפשר לכנות את התקשורת הישראלית) ולא מסיירת מטכ"ל או תע"ש. אבא שלו זה אבא שלו, ולא הוא, אבל בהחלט אפשר להבין אם המזרחים בישראל ירגישו מאויימים, איכשהו לפיד האב ייצג עמדה אשכנזית בלתי מתנצלת של "עליונות תרבותית" אולד פשיון, וגם החרדים היו אצלו על הכוונת הגזענית משהו. ואולם, יש אבות גרועים מאלה, בכל מובן אפשרי, ואנחנו לא נוהגים (בפומבי) לייחס פשעי אבות לצאצאיהם. ההתנגדות המרכזית כפי שאני מצליחה להבין בלי "מורה נבוכעים" אמין, היא ממחנה נתניהו שרגיל לתפקיד הזה של "ילד הפלא" ויילחם ביורשו המפזר קסמים בטלויזיה ביתר כשרון, וגם אשתו עדיפה על המודל שהציבה שרה.

לפיד מייצג איזו פוזה של "חיים טובים" מעין סגירת מעגל עם השואה והתקומה (ואחריה באו הפרסומות..), ובסך הכל בתור תסריט זה לא רע, והכל היום תסריטים ממילא. פוליטית זהו המרכז הלאומני והבורגני במיטבו או מירעו, תלוי את מי שואלים, והוא לא יפריע לאפוקליפסה המתרגשת על האזור, כך שיש להניח שניראה אותו במקום טוב בפוליטיקה, בעתיד.

שליט, סיפור אחר

באותה משבצת בגדול, נכנס נועם שליט, האשכנזי נעים ההליכות והמבוסס, ש"תרם את חלקו" (וזה מתקזז עם השואה של לפיד, כל אחד צריך איזה קורבן), המאופק, המתיישב בגליל, עם "הילד המתוק" שריתק את כולנו למסך לפחות יום שלם בדמעות. שליט מצטרף לחיזוק האגף של יחימוביץ, גם היא מרכז לאומני, אבל בניגוד ללפיד המשדר בורגנית עירונית, בצד היחימוביצי, שריד לימים רחוקים של "העבודה" אנחנו מקבלים נופך של אידיאליזם סגפני, עם "חברתיות" לייט. אם לפיד יכול, אז גם שליט-יחימוביץ זה בסדר, ערוץ 2 יכול לתת לעצמו קרדיט על טיפוח המנהיגות הבורגנית של המחר, ביחד עם תוכניות הריאליטי.

השבטים הפראיים

בעוד לפיד ושליט הם נציגי האשליה היפה של מה שהיה פעם החלום הישראלי, הרי על חומותיהם מתנפלים וצרים עתה עדרים של שבטים פראיים. ערבים, חרדים ופרענקים זועמים,  חד הוריות חסרות דיור, וגם פליטים סודניים, שלא לדבר על המתנחלים "הכבדים" (המתנחלים לייט הם חלק מאותו מרכז בורגני של ערוץ 2 ואפילו הכניסו נציג לעליון) והרוסים הבלתי מותכים (אלה שלא ממש יחודים כניראה, והשאר שלא רוצים ללמוד עברית ומחכים שפוטין יגיע ויעשה סדר). עדרי הפראים הולכים ונדחקים לשוליים הכלכליים, הרחק מהמציאות המלוקקת של לפיד שליט, אך מספרית הם הולכים והופכים לרוב מוחלט של אינדיאנים. אם מתייחסים לישראל רבתי, כרגע כולל פלשתין הכבושה, אז לפיד שליט ויחימוביץ וגם נתניהו מייצגים מיעוט קטן והולך של חילונים אשכנזים, חלקם בתל אביב וחלקם במצפה הילה ודומיו. אך אין ספק, שזו עדיין השכבה השלטת בישראל, ובתמיכה מערבית מבחוץ היא תישאר בצמרת זמן רב.

גדולתו של נתניהו במישור הפוליטי היתה היכולת המופלאה שלו לרכז סביבו קבוצות מהשוליים, כפי שעשה בגין, למרות שאין לו שום זיקה לאנשים האלה בפועל, והפוליטיקה שלו מחמירה את מצבם.  ניראה לי שלפיד וגם יחימוביץ לא יצליחו לעשות את הקסם הזה, קדימה מזוהה עם אינטרסים כלכליים כבדים, והעבודה…נו טוב הם כרגע לא מייצגים אף אחד, מספרית לפחות. השאר, פחות או יותר חסרי ייצוג בפועל, ואם נתניהו ילך, ולא ברור מי יבוא במקומו בליכוד, אז צפויה ירידה משמעותית בהשתתפות בבחירות הבאות, כמקובל ב"דמוקטטורות" מהסוג של העולם השלישי. מה שבטוח, יהיה מעניין.

סיפור מעניין

בשולי חדשות הפלילים סיפור מעניין למדי על פרשת הונאה בעלת מימדים היסטוריים. ופוליטיים מעניינים, מומלץ לקרוא את הסיפור המדהים, שמערב את הכנסיה האורתודוכסית, ממשלת מצרים, מלון המלך דוד, ועורך דין ערבי ישראלי שקילף לכיסו כמה מיליונים נכבדים. אני משערת שאפשר לאמר רק דבר אחד בוודאות על הסיפור הזה. הפשע משתלם, ובגדול. מה שלא ישיתו על עורך הדין זה, לא ישווה ל"מכה" שהוא הרים, הכסף כבר מזמן איננו, הילדים מסודרים, ועורך דין ויינרוט מייצג אותו…

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: