פדופיליה ממוסדת, מקרה אוניברסיטת פנסילבניה

בחודשים האחרונים הצטברו כמה מקרים חשובים, בעולם הרחב וגם בישראל המאירים כולם תופעה נפוצה וקשה של ניצול לרעה של אמון וסמכות, ומרות ממסדית. המקרה השכיח יותר של עבירות מין על ידי בעלי סמכות כלשהי, הוא פדופיליה, וגילוי עריות. המודל הזה משוחזר לעיתים קרובות גם בנסיבות של בגירים, הנמצאים בהיררכיה ממסדית כלשהי, בעיקר תעסוקתית אך לא רק.

סערה בפנסילבניה

המקרה האחרון שמזעזע את הציבור האמריקאי, מאמן ספורט אהוד ופופולארי שביצע לאורך שנים עבירות מין חמורות בקטינים. מדוע דוקא פרשה זו זוכה לתגובות כה עמוקות ? משום שדמות ה "COACH", המאמן הנמצא במוסד החינוכי (בית ספר, קולג') הוא הרבה יותר ממה שזה נשמע. זה הכומר האזרחי בארצות הברית, מנחיל ערכי המשפחה והשבט (תחרותיות, תוקפנות, עבודת צוות וכיוצב), ומהווה מעין "דמות אב" אולטימטיבית לכל אורך שנות ההתבגרות. בשונה מן הנהוג בעולם הרחב, בארצות הברית מהווה ענף הספורט עניין חשוב, למשל באוניברסיטאות, הוא נתפס כיותר חשוב, פעמים רבות, מרמת המחקר וההוראה. מדובר גם בעניין עסקי חשוב, שכן הספורט במכללות מהווה מקור הכנסה למוסד עצמו, אך מעבר לכך, לעיר או לעיתים למדינה כולה. אפשר לאמר אם כן, שמעמדו של ה COACH המדובר דומה בערך למעמד של הרב אלון בישיבה שלו, ובקרב הציבור בכלל.

אותו מאמן ,סנדוסקי, מסתבר, עסק בצדקה, ורכש באמצעות עמותה "בית מחסה" לילדים נטושים. בין לבין, היה מגיע לשם ופורק את יצריו על חסרי הישע, בעיקר היתה לו כניראה פיקסציה על סקס בחדרי המקלחת. הצעיר בין הקורבנות היה כניראה בן 8, והיו ילדים בני עשר וחמש עשרה.

המזעזע בפרשה הוא שהוגשו תלונות, אך הן נקברו קבורה מוחלטת במהלך שנים ארוכות, בשיתוף פעולה של מערכת המשפט (מכאן שאצבע מופנית גם אל מושל פנסילבניה, שהיה התובע הכללי בתקופה זו). כתוצאה מהבירור שנערך לבסוף, הועפו בכירים מאד בעסקונת הספורט החינוכי בעיקר מאוניברסיטת פנסליבניה. סיבת הדחתם היתה החיפוי הממושך על המאמן הפדופיל, משיקולים של תועלת עצמית, לעיתים מחדל סתם, וחישובים כלכליים (מניעת סקנדל, כמו זה שקורה עכשיו). שורת ההדחות בצמרת, בעיקר של ג'ו פאטרנו הנערץ, הובילו למחאה של סטודנטים על פגיעה בענף הספורט באוניברסיטה, ומנגד למהפגנות של סטודנטים הדורשים בירור יותר מעמיק והגנה על הילדים. בעיתונים התפרסמו חלק מעדויות הילדים על המעשים, דברים קשים ואיומים ביותר, כולל העובדה שאנשים ראו ממש בעיניהם חלק ממקרי האונס הברוטליים והדיווחים נעצרו אי שם בדרך …

פרשנות של THE NATION על חשיבות הפרשה

מקרה נוסף, דומה ופחות מתוקשר, השבוע מדרום קרוליינה

0000000000
המקרה של אוניברסיטת פנסילבניה מהווה מקרה בוחן מצויין ללימוד התופעה הנרחבת של עבריינות ממוסדת דוקא בחסות של מוסדות שעניינם הגנה ותמיכה (קרנות צדקה, בתי מחסה, מערכות חינוך, מערכות דת ורוחניות וכיוצב). זהו דפוס של המשפחה החולה, שבה מתבצע ניצול של הקטינים השמים מבטחם המוחלט בבוגרים האחראים עליהם. בחינת האירועים יכולה להלמד כדפוס קלאסי של השחתת מוסדות האמורים להגן על חסרי ישע, מנטליות העדר המחפה על "המנהיג הכריזמטי", דפוס של קורבנות אדם ועוד. העמקה בקריאת החומר מובילה כמובן גם לצד הכלכלי המשמעותי בפרשה זו. קרן הצדקה שתחזקה את "בית המחסה", היוותה צינור שפע לבכירים בענף הספורט ותאגידים מקומיים. כמובן, נוח להעלים עין מעבירות מין כאשר הכסף זורם למועצת המנהלים, ובסך הכל כולם רוצים להיראות כמי שעוסק בצדקה והגנה על ילדים. זה אותו דפוס שראינו בפעולה ב"פרשת עבירות המין בכנסיה הקתולית", ואצלנו בפרשת מרדכי אלון, משה קצב ומקרים רבים אחרים שלא פורסמו.

בשולי התקשורת, פרשת "אמא טליבן"

בסוף השבוע הוקרנה כתבה על הבן של "אמא טליבן" מי שהואשמה בהזנחה והתעללות בילדיה (12 במניין), כאשר עמדה בראש קבוצה דתית קיצונית של נשים שלקחו על עצמן גזרות צניעות מופרזות. מתברר שאותו בן הואשם גם הוא בהתחלה בעבירות מין נגד אחותו, אך שוחרר כמובן, כמי שנפל קורבן בעצמו להזנחה והתעללות. הבן מתאר מצב תמוה של אמא חילונית ונחמדה למראה, שנישאה בשנית (אם הבנתי נכון) ונסעה לארצות הברית לשליחות כלשהי עם בעלה. הזוג החל להתנהג מוזר וחזר בתשובה, ולאחר מכן, הקצינה האם ועברה ל"טרנד" שמכונה אצלנו טליבן בגלל הלבוש המזכיר מוסלמיות אדוקות. מסתבר עוד שיש עוד כמה "חוזרים בתשובה" כאלה, חלקם בקנדה, שהולכים בשיטה זו, ומנהלים אורח חיים של כת מתבדלת וקיצונית, בכל הקשור לצניעות נשים. ניראה היה שהמדינה התנפלה על משפחה זו רק מטעמים ביורוקרטיים ותועלתיים, כיון שמדובר ב"כת" ללא גב כספי ופוליטי ואולי משום שמדובר בנשים המובילות מהלך. ראיה למניע הפסול עולה מהכתבה עצמה, כאשר מתברר שלאחר המעצר, לא טרח משרד הרווחה לבדוק מה קורה עם הילדים שנותרו ללא אם, וזנח אותם לנפשם. ככל הניראה, המטרה לא היתה "טובת הילדים" אלא טובתו של משרד הרווחה או אינטרסנטים אחרים שקפצו על המציאה, בגלל הערך הפיקנטי והתקשורתי. אפילו הבן, שסבל בעליל מהשגעונות של הוריו, מבקש מהצופים להבין שאימו זקוקה לעזרה ולא לבית סוהר. כניראה שהוא הבין כבר את האופן שבו פועל הממסד בישראל, בעיקר משרד הרווחה, והבין כבר שמשפחתו נפלה קורבן פעמיים על ידי מדינת ישראל, אפשר לאמר לו "WELCOME TO THE CLUB " 🙂

לסיום, פרשה מתחילה – "הרב פינטו"

פרשה מסוימת עולה ויורדת מהתקשורת, סביב אדם שנקרא "הרב פינטו" נצר למשפחת הבאבא סאלי, וכל הכרוך בזה, הכשפים, החיכוך באנשי עסקים ומערכת הבטחון החשאי, ולבסוף…כתב האישום.

הרב הנוכחי מסובך בתלונות מצידו ונגדו בנושאים כספיים, נדל"ן, הלבנות הון" ולאחרונה האשמה שהטיל כישוף מוות על יריב עסקי (שותף לשעבר) שגרם לו להתאבד. מבלי להיכנס ולדעת מי צודק, מי קורבן ומי צח כשלג (הטענות נגדו הן כמובן גם כן מרבנים וצדיקים לעילא), כל המבנה הזה של "חצרות המקובלים" מסוג זה מעורר אסוציאציות של ארגוני פשע עם גוון כיתתי,באמת קצת דומה לזיקות שבין הכנסיה הקתולית למאפיה בתיווך של ממשל פוליטי ימני ומושחת הניזון מהכנופיות האלה ומטפח אותן. התופעה מזמנת גם את השאלה בפוסט הזה, האם מתבצעות עבירות מין או עבירות קשות אחרות נגד חסרי ישע, תחת ההיררכיות האלה, שמתגלות כחסרות מעצורים לחלוטין ורחוקות מכל מושג של דת או רוחניות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • nachum  ביום 14/11/2011 בשעה 10:07

    ג'ו פאטרנו, בן 85 בחודש הבא, מאמן את קבוצת הפוטבול במכללת פן סטייט זו העונה ה-46, כשלפני כן עבד 16 שנה בצוות האימון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: