סוחרים בכליות, ובמוסר כליות

הפרשה של רשת סוחרי האיברים האכזרית מניו גרזי (חלקם חרדים) הגיעה לסיום חלקי עם הרשעתו של יצחק לוי רוזנבאום בסחר מתועב באיברים. באתרים מסויימים בחו"ל נטען שזה קצה קרחון ונרמז שלא הכל נחשף עד כה.

הבירור בישראל מעולם לא התקיים, פה ושם בוצעו כמה מאסרים ונעלמו מהכותרות במהירות, בדרך כלל רק כאשר הוצאו צווים בינלאומיים. קשרתי את הסחר בכליות לסחר במוסר, לא רק בגלל הביטוי המקובל, אלא שהדברים עובדים מן המישור הסמלי למופשט. ישראל מייצאת גם את "אנשי המוסר" שלה, לשעשע את המיליונרים האמריקאים, וגם מייצאת ניסויים בבני אדם, כמו במקרה החיסונים של האנתרקס ורבים אחרים. במניין היצוא האנושי אני גם כוללת את הפרקטיקה המתגלה לאחרונה לייצא ישראלים לארגוני ביון זרים, לא בטוח שזה נעשה מרצון וביודעין ממש, וגם הרכבת האוירית של "בעלי המוסר", ודיסידנטים ישראלים, המהווים מעין חיות מחמד של הקהילה היהודית בארצות הברית, ומותירים את ישראל עם בקושי "כליה אחת" , במצב של נכות המאפשר את המשך הקצירה.

מאחר שכבר הואשמתי במישרין ב"הלשנה" על פדופיל לרשויות ניו זילנד אודה בהזדמנות זו שגם בנושא הסחר באיברים אפשר לאמר שטרחתי להעלות אותו בכל פורום אפשרי כבר לפני שש ושבע שנים, בזמן שהחלו המחקרים הראשונים (דוקא מן האקדמיה, בארצות הברית, פרופסור ננסי שייפר מברקלי) להצביע על מעורבות מסיבית של ישראלים בתופעת הפשע החדשה (שהיא נגזרת של "העבדות הלבנה"). הסיבה לכך היתה כפולה. באותה תקופה, נידמה לי 2005 נפגשתי באקראי עם סטודנט לשעבר שלי, מן הפקולטה למשפטים, שהיה כבר אז עורך דין בפועל ועשה תואר שני (השם שמור במערכת, הנ"ל היה מתמחה אצל אחד מעורכי הדין הידועים בתחום הפלילי). הבחור סיפר לי שהוא עוסק ב"סחר באיברים" בצד המשפטי שלו, ומדבריו עלתה מציאות מצמררת שהפכה למעין "ענף כלכלי", אמנם מסריח אך לא מספיק כדי שהוא יחשוש לדבר על זה.
מבין השיטין עלה אכן שמתבצעות הונאות עד כדי אלימות ממש נגד מועמדים לקצירה, וכי מדובר בעניין בינלאומי שמעורבים בו גורמים בעלי השפעה, המשתמשים ב"אנשי קש" כמו אותו בחור, כדי להסוות את עצמם. לאחר מכן, שנה או שנתיים, הזדמנתי לקרוא משהו די מזעזע על מנתח הלב הישראלי מוריס לוי, היתה זו כתבה שנגעה לפרשה ישנה מאד, תחילת ימי ניתוחי הלב הפתוח, מעין עדות של בני משפחה, הרגישו קורבן לקצירה חפוזה, לא חוקית, ואלימה בהוראת מוריס לוי. . מוריס לוי היה זכור לי, עם זאת, כמי שהיה מעורב בטיפול באחותי ז"ל, שנשלחה לפני ארבעים שנה בערך, למאיו קליניק בארצות הברית לניתוח לב פתוח, ובאורח די נפתל ותמוה, חזרה בארון מתים קטן.

עבדות לבנה, שחורה או ירוקה, זה אותו דבר

התופעות החדשות הנחקרות לאחרונה הן פשוט ה"דור השלישי" של העבדות הישנה והרעה, בגרסא הגלובלית קפיטליסטית מכובסת. מדובר בעיקר ביצוא ניסויים לא אתיים בבני אדם , סחר לשוק הסקס המסחרי (ילדים, נשים ופורנו); וכמובן השירות הצבאי של ילדים והסחר באיברים. (אפשר להוסיף אולי גם סחר בביציות או הריונות בתחום של הפונדקאות, האימוץ מהעולם השלישי וכיוצב, נושא שאינני מבינה בו מספיק לדעת אם מדובר בענף של עבדות מודרנית).

הריבוד החברתי של הקהילה היהודית היה חשוף לפרקטיקות של סחר בבני אדם לכל אורך ה"גלות" בסירוגין, ונשא אופן מתחלף לפי העיתים. דוגמא קיצונית היתה השואה, אך היו גם מופעים פחות דרמטיים, אשר מאפיינים אוכלוסיה נשלטת, שעליה מופקדים טיפוסים עברייניים המתפקדים כמתווכים בין הקהילה ובין הכרישים בחוץ, ועושים קופה יפה, באופן שפיתח ושכלל את פשעי האמון, כלומר, דוקא הנטיה להונות את "הקרובים", ולא את הזרים. מלקולם אקס תיאר בצורה מושלמת כבר את הגנגרנה הפושה בקהילות נשלטות, וכדאי לחזור ולעיין.

מדובר בפערי תחכום והון עצומים, לפחות בעבר, שייצרו יחסים מעוותים בין המיליונרים האמריקאים היהודים (או מארצות אחרות) ובין הצאן הישראלי. הדינמיקה היא של מעגל שוטה, ככל שהקהילה מסתגרת ומתגוננת מאימת העולם החיצון, כך היא חשופה יותר להשתלטות של עבריינים המנצלים זאת, וחוגגים. זהו גם, למרבה הצער, מבנה ההנהגה הפוליטית של ישראל.

הכוח להפסיק את הקניבליזם מצוי בעיקר מחוץ לקהילה, משום שהוא נובע משם, וצעדים בכיוון זה נעשים בשנים האחרונות במידת מה ומעוררים תקווה. עם זאת, גם קהילה נשלטת יכולה לגייס את המשאבים הפנימיים שלה להתנגד להשחתה ולמנגנון ההרס הפנימי, החלק הזה, לא מתבצע, אלא דומה שיש התבצרות והתנגדות לתהליכי הבראה. כך למשל, יש לדרוש שהמידע בנוגע לסוחרי אדם, גם אלה שנתפסו ברשת החרדית (הרופאים הישראלים למשל), ייחשף בצורה ברורה והמעורבים (רופאים ועורכי דין) יענשו במלוא חומר הדין.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: