המתנקש הבודד; פיקניק; גניבת דעת

המתנקש הבודד

בשנים האחרונות היו לנו כמה "מתנקשים בודדים" מאד מתוקשרים ודראמטיים, בעיקר בסדרת ההתנקשויות ההמוניות במוסדות חינוך אמריקאיים. המודל האחרון, ניראה משודרג, אסתטי כמעט בובתי. למעוניינים ניתן לשוטט לאחור בבלוג, לסקור את תיאוריות ה"תיכנות" של מתנקשים כאלה, החל מסירחאן סירחאן ועד הנורווגי הזה.

מאז "המועמד המנצ'ורי" שהיה תופעה קלאסית של המלחמה הקרה, התקדמנו לעבר שטיפות מוח המוניות שעברו נורמליזציה (פרסומות, יחצ"נות" וכולי) ועד טכנולוגיות השאה מרחוק, שהותירו מאחור את סיפורי התפוז המכני והטפטפות הסיניים. אחד הכלים המדוברים היום הוא משחקי מחשב אונליין, ביחד עם טכנולוגיה וממשקים נוספים, מאפשר לעיתים מניפולציה מסוג זה (יצא לאחרונה סרט דוקומנטרי על נער צעיר מאד שיצא לרצוח את חברו כחלק ממשחק כזה, שגלש מהמחשב לחיים האמיתיים, זה נקרא בעגה מקצועית ARG).

ניראה שהמתנקש הנוכחי הוא מעין "נגטיב" של סרחאן הפלשתינאי המהגר המעורער והאומלל, ולהיפך, בלונדי וארי, מטופח, ושייך במפגיע למסדר "הבונים החופשיים"" וגם הפיק כל מיני סרטים ומניפסטים על "מסדר הטמפלדים" בקיצור, פארודיה מהלכת על קונספירציה.

כמובן, יתכן שהוא שטוף מוח ספונטני, אבל הסיכויים רבים שהוא צמח בהקשר כלשהו, מתוחכם יותר.

מה שבטוח לא וירטואלי ולא סבלימינאלי זה המוות הקונקרטי והעצוב מאד של כמאה ילדים.

פיקניק

תיארתי לעצמי שפוסטים עם ביקורת משמאל לא עלינו על "מחאת האוהלים" לא יקבלו את פרס סוקולוב לפופולאריות, אך המעגל המסתמן סביב הפעילות הזו אכן מוכיח את החשד שמדובר באותו חוג שנכשל עד היום בכל פעילות אחרת, (החל מהכיבוש, עובר דרך גדר ההפרדה, עיר לכולנו וכיוצב), ועקב המתקפה הממושכת מימין ומשמאל על החמדנות והאליטיזים האגואיסטי של חוג זה, כולל המיסוגניה המופגנת, נוצר הקמפיין הזה כמעין פשרה בין מחאה עקרה בתל אביב נגד עוולות הכיבוש, ובין הצטרפות לגל הלאומנות שמוסווית ב"חברתיות" כוזבת, החל מהשמאל הציוני (יחימוביץ, אדריכלית הפלופ של קמפיין עמיר פרץ, שהוביל לכמה אלפי הרוגים בלבנון ו"כפרים מושטחים"), ועד לליברמן וש"ס. היחיד שלא מתאמץ ללכת על הליין החברתי הוא נתניהו, כי הוא מנסה להגן על החזירות כמפתח לרווחה כללית. יש בזה משהו, כי בקרוב מי שלא מגה עשיר ימות, ומכאן שכולם יהיו עשירים.

עברתי היום ברחוב הראשי של פרדס חנה, והילדים במכונית איתי צעקו "הי, יש פיקניק", והפנו מבטי לקבוצה קטנה של אוהלים נקיים, ביחד עם מין סוכה בדואית בחלק הקדמי של המועצה. באמת, לולא היה חם כל כך, זה ניראה כמו תחליף נחמד לנופש בסיני. השאלה איך האוכל.

הבלוגרים המועטים שעוד נותרו שמדבררים את האירועים, לא נראים מזי רעב, ויש להם אוורסיה ממש לאנשים עניים (לוזרים), כך שככל הניראה מדובר כפי שנראה מכאן, במחאה של יאפיז שרוצים לשדרג לאקירוב, ואין לי שום דבר נגד זה. אלא שתנאי הכניסה רחוקים מאד ממה שיש לי להציע, אין לי דירה קטנה בפלורנטין, ולכן אין לי מניה. כך גם מחאת המתמחים, שגם הם צודקים, לא יכולה לגייס את העניים ממש ואינה מעוניינת בזה, כדי לא לקלקל את הסיכויים לסגור דיל עם השלטון, על חשבון מה שצריך להיעשות באמת, ברמת השורש. זה עדיין אותו מאבק של "מישלינגים" נגד "היהודים המסריחים", כלומר, ניסיון להיטיב את המקום בתור לגאזים על ידי דחיפת אחרים, המסריחים האלה, קדימה. ובעברית אצלנו זה נקרא "נו, מה אפשר לעשות, זה פוליטיקה, לא הבנת ?". סבבה.

הפסיכולוגיה של הפרט כנשק

הנושא של המתנקש הנורווגי, וכמובן כל הפסטיבל שקדם לזה בנוגע ל"מחבלים מתאבדים" ופיגוע התאומים, וכאמור אחורה דרך המלחמה הקרה ועד לסרחאן, נוגע להפקעת הפסיכולוגיה של האני מתחום הפרט, והפיכתה למצרך, בעיקר לכלי נשק די יעיל ומפחיד.

מי שלא חווה סוג של "שטיפת מוח", על הספקטרום שבין אינדוקטרינציה חזקה מאד ועד לממש "שבי פסיכולוגי" כמו בתסמונת סטוקהולם או גרוע מכך, חי באשליה מיטיבה ומתוקה שהוא אדון למחשבותיו ולתחושת הזהות ו"האני" שלו. אך כוחות חזקים פועלים כל הזמן להקנות כלים להפוך את ההשתלטות על תחושת האני לנגישה וזמינה מבחוץ. כמובן, כרגע הקורבנות הם אנשים בשולי המחנה, מודרים, מוזרים, שבויים, אך הטכנולוגיות עוברות ריכוך וייצור המוני. האימה שנוצרת כתוצאה ממחשבה על האפשרות שאפילו "האני" בוגד בך, ומשרת מישהו אחר, שלא לאמר אויב וצר, גורמת להכחשה ולהתעלמות, דוקא במקום שצריך עירנות.

הביטוי הקולע בעיני הוא "גניבת דעת", המוכיח כי אבותינו היו ענווים יותר מאתנו, וידעו כי גם הדעת חשופה לגניבה, כלומר יש לה מעין "מקום" בתוכנו, שאפשר להפקיעה משם, על ידי מצגים ושכנוע.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: