אזרחות; דובדבנים; פרשנות משפטית

אזרחות

נושא האזרחות בישראל עולה לאחרונה מכמה כיוונים, המתח הבלתי פוסק והדינאמי בין שני חלקי ה"קואן" המוכר כ"יהודית ודמוקרטית", מכה שנית. למעשה אנחנו חוזים בהתעבות המשקל של "יהודית" בתוך המשוואה, לרגל יציאתה של ארצות הברית מהאזור והפסקה (זמנית ?) בייצוא הדמוקרטיה TM לישראל, באמצעים הרגילים. כמו כן, גם המאזן הדמוגרפי נותן אותותיו, אחוז הדתיים בישראל עולה מרגע לרגע ומשפיע על ההחלטות המכוננות.

כל שינוי הוא קשה, ובנושאים אלה במיוחד. וכך הצטברו כמה מקרי בוחן ציבוריים, שינוי "יזכור" בצה"ל, פרשת "ההמנון" שלא היה, מעצרו של דב ליאור לאחר מעצרו של גדעון ספירו, ולאחרונה ממש המחאה של המורים לאזרחות נגד תוכנית הלימודים הבלתי אפשרית שהונחתה עליהם על ידי גדעון סער.

תזכורת, "עליתי" על נושא האזרחות הישראלית כבר בתחילת הבלוג, ממש בפתיח שלי, עם התמונה של הפר השחוט והמדמם המסמל לדעתי ללא מילים מיותרות את המהות העמוקה של חווית האזרחות הישראלית (למעט לשכבת האוליגרכיה שתקוותה בת האלפיים להחזיק במיליוני עבדים חרופים, התגשמה והם שרים וגם מודים לאלוהים ולכל מי שרוצה).

למעשה עסקתי בנושא גם מקצועית, לפני כעשור שנים, לאורך כחמש שנים כפרוייקטורית בפיתוח תוכניות לימוד למשרד החינוך, ובעיקר השתלמויות למורים לאזרחות….להנחלת ערכי הדמוקרטיה. בזמנו נטתה כף המאזניים לטובת המרכיב של "הדמוקרטיה", והתקציבים זרמו כמים למי שהנחיל במרץ. נתתי גם השתלמויות מורים למורים לאזרחות, ויצאתי בתחושה שמדובר באנשים חכמים וטובים (בניגוד למה שציפיתי) הלכודים בסבך בלתי אפשרי של מעמד תעסוקתי ירוד, עם ציפיה (עצמית גם כן) לעמוד מול ילדי השבט ולהעביר להם את "התורה שבעל פה". בסופו של דבר זנחתי את התוכניות הכתובות וערכתי עם המורים סדנאת העצמה, וגם ייעוץ משפטי נתתי, בתחום יחסי העבודה שלהם, ומה הכלים שבידם להתמודד גם עם ה"דמוקרטיזציה" של בית הספר, שמשמעותה היתה בעיקר התקפות אלימות ממש על מעמד המורה, מצד הורים עשירים. גם אני, כמו המורים, הייתי באותו סטטוס של עובד קבלן נעשק, המצופה לשורר בעוז ובהתלהבות את "חזון השבט", וניתן היה לראות כבר אז את התחלת הסוף של שלטון האליטות האלה, שהשמינו ובעטו בעיקר במי שתמך בהם.

נידמה לי שימים אלה , ממש עכשיו, היו מזמנים דוקא אפשרויות יפות להציג נושאים ודילמות, ולהשתמש בחומרים הקיימים והדנאמים כדי לגרות את המחשבה של המורים והילדים, שימצאו את האיזונים בעצמם בין חלקי הזהות הקולקטיביים. כל זה, בתנאי וכמובן לולא הכל היה כל כך טעון ואלים.

להמחשת הרלוונטיות הפוליטית של תנודת המשוואה, אפילו השמאל מפיח רוח חיים ברב מלכיאור, הרב של יוצאי חיל המודיעין המתקראין "שמאל" בימינו, ומצביעי המפלגה הירוקה שלא עברה אחוז חסימה. תנועה כלשהי שלחה לי אימייל המזמין לתמוך במיזם משותף לרב מלכיאור והתנועה לאיכות השלטון. בניגוד לחריג המוחלט שלי בבחירות הקודמות , שבהן קמתי והצבעתי לחד"ש, אין סיכוי בעולם שיוציא אותי לקלפי אי פעם או לפעילות ציבורית כלשהי, ובטח לא יוזמות כאלה. גם חד"ש לא תזכה לקולי, ואחזור להרגלים ישנים ובדוקים של הימנעות. באמת לא חשוב לנו אם זה יהודי, ירוק או סיני, כולם יודעים מה דרוש, ואת זה כניראה לא נקבל גם במיזם הזה.

דובדבנים

ממליצה יותר מפלוס פלוס בחום, על ניצול עונת הדובדבנים המדהימים והזולים בשווקים. אפשר למצוא אפילו קילו בעשרה שקלים, יפים, טריים, מתוקים-חמוצים, שחורים או ירוקים. ותודה לעולים מחבר העמים…שהביאו איתם את הרגל הצרכנות הזה ויצרו היצע המזכה גם את הישראלים, הסברס, כמוני בתענוג, ובמחיר שווה לכל נפש. וברוח ימים אלה יש להוסיף, דובדבנים יהודים, זה אחלה.

פרשנות משפטית

ניצני פרשת DSK והתפנית עלו כאמור בדבריו המקדימים של אלן דרשוביץ, כפי שהבאתי בפוסט הקודם בנושא זה, ובו חזיתי את ההתפתחות. ככל הניראה החליטו זקני ציון לחלץ את עמיתם , והיפנו לכך את כל מרצו של הלובי, השב"כ (באמצעות יוסי דר פרשננו החדש למשפט אמריקאי), וצה"ל. מבחינת זקני השבט הרי DSK תחת מצוות פדיון שבויים ממש, בחור טוב שקצת אונס, נו מה רוצים ממנו, אחרי השואה והכל, ואפשר לחשוב שהגויים לא אונסים. כמובן, תמורת הרבה כסף, והתרגולת היהודית לכיבוי שריפות (משלמים למשפחה של הנאנסת כדי שגם היא תצטרף ותאמר שהנאנסת שקרנית ומשוגעת, או נרקומנית ומול עדות של האמא או האחות "הנשמות הטובות" שחשבונן התנפח לפתע, מי יכול לטעון אחרת), מוצאים מהר לכלוך עליה, על התובע, ועל הנשיא בעצמו, והרי לכם שחרור מהיר מהבעיה המעיקה. ל DSK מחכה, למרבה צערו, תביעה גם מאשה צרפתית, קצת יותר משמעותית, אבל כל אלה כאמור יריות פתיחה במו"מ כספי. כך היה גם באוניברסיטת YALE נידמה לי, עם ההודעה על סגירת החוג לאנטישמיות. התרומות שודרגו, והחוג נפתח שוב, וכל הטענות כאילו המחקר ירוד, נמחקו כלא היו.

אסתכן כאן בהצבעה על אפשרות שגם ה "DRILL" המחוכם הזה עלול להתגלות כבומרנג שאותו אי אפשר יהיה בכלל לכבות. אבל נחכה לבאות בסקרנות רבה. אפשר להריח מבצעים שבטיים כאלה מראש כאשר דוברים מסומנים מתחילים לשורר במקהלה כל מיני אמרי שפר מתואמים. כך, לפתע ההתעניינות במערכת המשפט האמריקאית, וכמה היא גרועה, לעומת מערכת המשפט הישראלית המפוארת :).

הזכירו לי פה ושם את פרשת עידן אנורי, אולי בהזדמנות. זו כמובן דוגמא להבדלים העצומים בין מערכת המשפט הישראלית המשובחת, שבה לא עוצרים ולא מפלילים חפים מפשע לעולם. אבל על כך, כאמור, בפעם אחרת.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: