חינוך; עישון; אימפריה

חינוך

מה רוצה משרד החינוך ? אי אפשר לדעת ואי אפשר לתכנן ולהסתמך. כך למשל, עם פרוץ עידן ההפרטה עודד המשרד בכל דרך אפשרית הקמת מסגרות פרטיות, "כמו באמריקה" (זה היה בתקופה שביבי עוד התלהב ממולדתו המקורית, ולפני שפרץ במרד נגד האימפריה). תחת כל עץ רענן הוקמו גנים עם "נושאים" ושיטות, מן הגורן והיקב, כל מי שקצת מיוחד, מצא לו משהו בסופרמרקט הזה, ורבים אחרים אימצו את החינוך הביתי שקיבל הכרה בחוק.

בד בבד חל דרדור עמוק, שקשה מאד אפילו לתארו, במערכת החינוך הממלכתית. כך שגם המקל וגם הגזר הובילו את האזרח המסתגל אל השוק הפרטי. חלק מהיוזמות לפחות בעיני היו מפוקפקות ממש, כך למשל בתי החינוך של הסיינטולוגיה, אבל לרוב דובר בזרמים מוכרים בעולם (וולדורף למשל). טוב ויפה, או לא, תלוי איך ואת מי שואלים.

לאחרונה אני שומעת זמירות חדשות. מסתבר שהשר גדעון סער פרץ במלחמה נגד המוסדות הפרטיים מתוך חשש שהפלורליזם יאיים על הממלכתיות, הציונות והגיוס לצה"ל (אני משערת) וגם כדי לחפות על הכניעה לחרדים בנושא "לימודי הליבה". מה שהיה נפלא לפני עשור בלבד הפך לפתע לממש גרוע, והמסר החינוכי לילדים, זה בטוח, שמדינת ישראל היא ישות מטורפת ובלתי אמינה המזגזגת על חשבונם ופוגעת בנכס הכי חשוב, והוא אינטרס ההסתמכות שלהם.

אם הוחלט שנעשתה טעות בסיבוב הקודם, יצא המשרד בהכרזה שנעשתה טעות חמורה בשיקול הדעת, שההורים והילדים נפגעו מזה, שיש להם זכות קנויה לפיצוי, ושבמשרד החינוך לוקחים אחריות. אחרת, כל המדיניות הזו של גדעון סער, שווה ל….בדיוק כמו קודמיו.

עישון
תסמונת דומה של קירבון האזרח מתגלה במדיניות כלפי העישון (סיגריות, הכוונה). ידוע כבר כיום שהעישון קיבל עידוד ותמריץ מסיבי בעבר, לפחות בשנים שאני התחלתי לעשן. הצבא הנפיק סיגריות חינם לכל חיילת, כל הסרטים הראו סלבריטאים סקסיים מעשנים, לא היתה אזהרה, הכל טוב ויפה. התברר גם והדברים מתועדים בדברי הימים, שתאגידי הטבק ידעו בעבר על נזקי העישון ובעיקר על גורם ההתמכרות הקשה מאד שמצוי בטבק הסיגריות, והסתירו זאת מהציבור. הממשלות מצידן שיתפו פעולה ושתקו. כך התבשלה "מלכודת דבש". כאשר השתנתה המדיניות, עקב ההבנה שהרעלת הנתינים לא משתלמת (המחלות עולות כסף ל"שוק"), התחילו להלחם ולהפוך כיוון. אך גם פה, אין אחריות ואין התנצלות. האזרח שספג את הסרסרות האגרסיבית לעשן, משלם עכשיו , שוב את הנזקים שנגרמו לו, וגם תורם לממשלה, להמשיך ולהתנהל בחוסר אחריות במקרה הבא. ציד המכשפות, המפנה את האשם והגנאי לקורבנות ההתמכרות הנלוזה, נעשה באמצעים מכוערים כמו הסתה, ספינים ושטיפת מוח לילדים הרכים. חקיקה דרקונית אך הכי גרוע מיסוי עקיף שהוא בבחינת עושק. אז במקום להתנצל ולפצות את קורבן המחדל בסיבוב הקודם, מסיתים את הציבור לתקוף את הקורבנות בהסתמך על הזכרון הקצר, הטפשות ותאוות הבצע.

אימפריה
לבסוף, אותו סיפור גם עם מדיניות ממשלת ישראל בנוגע לארצות הברית, האימפריה התורנית (היו קודמות לה, בריטניה וגם ברית המועצות). קודם כל מכריחים את כולם להשתחוות לעגל, ולשם המחשה הורגים כמה כופרים. אחרי כן מטילים את האחריות למשגה הזה על הנתינים עצמם, ההופכים באחת ל"בוגדים" "נמושות" ו"משתפים". במקרה שלנו הנוכחי סיבוב הפרסה נעשה ממש על ידי אותו ראש ממשלה. אין בעיה עם שינויי מדיניות, אבל הלקח אולי צריך להיות מופנם פעם אחת. ראשית, שמדיניות היא דבר זמני ולא קדוש. ששינויים כוללים הסבר ונטילת אחריות על המדיניות "הכושלת" שנזנחת עכשיו.

האם זה ישתנה ? לא ממש כדאי לעצור את הנשימה. האנשים שהמליצו לצאן הקדוש לחפש עבודה מכניסה באושויץ, ממש ב 1944, המשיכו לנהל את הממשלה החדשה של המדינה היהודית. ועד היום מצליחים לשכנע את הנתינים שהם אשמים, ולא חשוב מה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • קיקה  ביום 05/06/2011 בשעה 15:03

  סוף סוף.
  שפיות.

 • Gali  ביום 06/06/2011 בשעה 08:26

  אני ממליצה עליך לתפקיד "כתבתנו לענייני חינוך ורווחה". דליה מזור יצאה לפנסיה מערוץ 1, כך שהתפנה התפקיד של "כתבתנו".

 • nachum  ביום 06/06/2011 בשעה 10:17

  הצבא הנפיק סיגריות חינם לכל חיילת–when?

  • irity  ביום 06/06/2011 בשעה 10:37

   מנות קרב סטנדרטיות כללו סיגריות בערך עד שנת 1980. (בצבא האמריקאי עד 1975 וגם אחרי כן בסוגים מסויימים של RATIO )
   בארץ למיטב זכרוני גם בתחילת שנות השמונים, בבסיסים היו סיגריות חינם או ממש מסובסדות כמעט למחיר נומינלי.

 • nachum  ביום 07/06/2011 בשעה 09:51

  לכל חיילת–what you wrote! i dont remember in the 70 80 or 90 ies any cheap cigarets.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: