נקודת המבט

פרשת דומיניק שטראוס כהן ממשיכה להדהד ברחבי העולם ונקודת המבט משתנה עם המיקום והאינטרסים. מאחר שלאחרונה ניתקלנו בתופעות דומות גם אצלנו, ראוי אולי לחזור על כמה נקודות.

ברוב המקרים של אישיות נכבדה (סלבס למיניהם, כולל פוליטיקאים) סביר להניח שהפרקטיקה של ניצול נשים או תוקפנות מינית בוטה היתה ידועה ונסבלת על ידי הסביבה הקרובה כולל העיתונות לאורך השנים, ולכן יש חשיבות לתזמן ולנסיבות, ולהימנעות מתגובה אוטומטית, כולל במחנה הפמיניסטי.

בפרשה הזו מסתמן המקרה הדומה למשה קצב, של אדם שבעיותיו היו ידועות אך לא הפריעו לקריירה שלו, מה שמצביע יותר מכל על הלוך הרוח והערכים העמוקים של החברה, גם במקרה הישראלי וגם הצרפתי (והאיטלקי, כידוע).  גם בארצות הברית תלוי במי מדובר, והנה ארנולד שוורצנגר מודה באיחור רב שקיים יחסי מין עם משרתת ביתית, עובדת ניקיון, ואף יש לו ילד ממנה, וזה הרקע לעזיבתה של רעייתו והגירושין. יש להניח שיחסי מין אלה אינם בדיוק שוויוניים, ויתכן גם שנעשה תוך כדי הטרדה מינית בעבודה, אך השתלם יותר למוטרדת שלא להערים תביעות, במיוחד משום שנכנסה להריון וילדה צאצא.

במקרים האלה לפיכך העיתוי תמיד חשוד כמוזמן, שאם לא כן, מדוע לא נעצר ונבלם האיש שנים קודם לכן ? אין זו אלא שנערמו נגדו נסיבות לא פמיניסטיות כלל, שהצדיקו את ניטרולו והכלמתו. אפשר לסמוך לא רק על המשטרה אלא על התקשורת והלובי הפמינסטי להוציא לפועל את הצליבה עד תומה, במגמה לשנות את הפרקטיקות והערכים, אך כאמור, אם מדובר בחיסולי חשבונות בין פטריארכים, אין לדעתי שום ערך להצטרפות לעגלה, והדברים האלה באו לביטוי כבר בפרשת מוניקה לוינסקי, שהביאה לנו את החושך של משטרי בוש, הרגרסיביים גם במובן הזה.

המצב המורכב יותר _מלכודת דבש של ממש

 ברוב המקרים, כמו קצב למשל, אין צורך לישום מלכודת דבש, שכן הבכיר בעצמו ממשיך בשלו. ההחלטה אז מתבטאה רק במניעת החסיון וההגנה הניתנת לו בשגרה עד אותו שלב. וכך ראינו במקרה קצב, כי המתלוננות אינן חדשות, אלא שבעבר אף אחד לא הסכים לשמוע אותן, ולא משום בעיית אמינות.

אך יש מקרים, וכאן במקרה של DSK הצרפתי, הועלו גם סברות כאלה, שמדובר בהצבת פתיון, כלומר שליחה יזומה של אשה תוך הסתמכות על התגובות המוכרות של הבכיר, והפקת האירוע כולו. (בשלב זה, מסתבר שעובדת הניקיון המדוברת, הנפגעת, גם נשאית איידס כניראה). בדרך כלל נעשה שימוש במלכודת דבש לצורך סחיטה, אך יתכנו מקרים גם של ניטרול באמצעות תלונה המגובה בלחץ תקשורתי על רשויות החוק. הכל כשר בעולמות הכוח, ולאדם כמו DSK יש הרבה אויבים חסרי עכבות, כפי שגם הוא בודאי רגיל למעשים כאלה וכך התקדם לאן שהגיע. באורח משעשע קצת, או מצמרמר, התראיין DSK לפני שבועיים, והעלה אפשרות בעצמו שמישהו יפליל אותו באונס מדומה, וישלמו לאיזה אשה חצי מיליון אירו כדי להעיד נגדו שקר. אמר ולא נזהר.

(בעריכה – הורדתי את הקטע הנוגע לישראל, שיצא קצת לא ברור).

הפרקליט של הכנסיה

סיפור מדהים למדי נחשף בפרשת גור פינקלשטיין, ויכול לצאת ממש מסרט הוליוודי עם חומרים סופר רלוונטיים וצפופי משמעות. עורך דין מבטיח, המייצג גם את הכנסיה הסיינטולוגית השנויה במחלוקת מתגלה כראש ארגון פשע באזור יפו, עוסק בחיסולים, פגיעה ברכוש והונאות באמצעות ערבים מקומיים מיפו. בין יתר התגליות, שהוצנעו, קשר לפגוע במסגד חסן בק וליצור FALSE FLAG לכיוון של גורמי ימין קיצוניים, דבר שהיה מצית תבערה באזור שממילא יש בו חיכוכים. נקודה אחרונה זו מעניינת במיוחד, כיון שלא הובהר מה המניע הכלכלי, האם היתה מטרה להשתלט כך על נדלן באזור, או שמא יש פה בחישות של גורמים  מקומיים או זרים.

לבסוף, חשבתי לעצמי, שגור פינקלשטיין גם אם ישב בכלא זמן מה, יוכל להמשיך לעבוד במקצוע, אצלנו בלשכה הוא תמיד ייחשב מלח הארץ והקליינטים יעמדו בתור, כי עכשיו ברור ש"הוא יודע להזיז עניינים". יש קבלות.

בהזדמנות, התייחסות למצב בישראל, ביחס לפרשת DKS

הנה הנשיא קצב מקבל איתות חיובי מהעליון, ונשאר בבית עד להכרעה בערעור, יכול לקחת הרבה זמן הערעור הזה. יש מקום להתייחס לפרשיות האלה בישראל, גם התגובה הפמיניסטית וגם לבעיית השמאל בכלל להתמודד עם הנושא והיצמדות דוגמטית ועיקשת ל"אנליזות" עקרוניות, גם כאשר מערכת בחירות יכולה להיות מוכרעת על שערוריית סקס, (הבחירות בצרפת) או על איזה מבצע חיסול "טרוריסט" (הבחירות בקנדה, וחיסול בן לאדן). מכאן שיש חשיבות לניתוח של ארגוני פשע, זנות סחר בנשים, וגם הרגלי הצריכה המיניים של פוליטיקאים, כדי להתמודד עם כוחה של היחצנות בעידן זה. בשמאל הישראלי עדיין מעדיפים לכתוב מאמרים מלומדים, אסור להזכיר שמות ("אד הומינם" זה נקרא), ופשע נחשב "תחום של הימין". ועוד כל מיני אנכרוניזמים.  בעיה נוספת היא הפוליטיקה של ארגוני הפמיניזם הישראלי, על מה מתמקדים, ואת מה מסייעים להשתיק, ומי קובע את הדילים, את מי לקבור ולמי לסייע. שקיפות ? לא בדיוק, ואולי כדאי להעלות את הנושא בהזדמנות. אחרת כמובן…

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: