לא פצצה מתקתקת (הפסיכולוגים המענים, המשך)

פריט מעניין נחשף בקשר לחקירת העינויים שהפעיל מנמשל בוש בבתי הכלא "השחורים" (גיטמו ואחרים), זהו מזכר בכתב ידו של אבי התוכנית, תוכנית העינויים, ברוס ג'סן, פסיכולוג שמכר את נפשו לשטן, ועמד בראש הפרוייקט, ולאחר מכן הנפיק את שירותיו בצורה של תאגיד המקבלן ל CIA שירותי חקירה. (התאגיד פורק בינתיים בעקבות הפירסום הציבורי).

כתב היד חושף  כי לפחות מבחינתו של JESSEN , תוכנית העינויים אין לה דבר וחצי דבר עם "הוצאת מידע" או "פצצות מתקתקות" אלא זוהי מעבדה לייצור עבדים, כלומר, פיתוח יוישום שיטות עינויים המובילות את הקורבן להפוך ל"משתף פעולה" ולמעניק שירותים ללא תמורה, למעניו. מטרות העינויים והשיטה להפיק את "העבד המודרני" משורטטות במזכר שהוא כבר בן עשרים שנה, ערב השקת הפרוייקט, שנעשה תחת חסות תוכנית ההישרדות של חיל האויר (תוכנית גיבוש לטייסים, שנהוגה גם בארץ, המכינה אותם לשבי). את המזכר מצא וחשף שותפו לשעבר הפסיכולוג הצבאי קירנס, אשר אחראי במידה רבה למאבק הציבורי בנושא זה.

הזניית הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה

החשיפה של שיתופי הפעולה הנרחבים והעמוקים בין קהילית המודיעין ובין קהילית "בריאות הנפש" מעוררת הרהורים נוגים על הנחיצות בכלל של מקצועות אלה, שתוקפם המדעי נתון בספק ממילא. האתיקה הבסיסית של מקצועות הסיוע בבריאות הנפש היא לסייע להחלמת והעצמת הפציינט, והנה די במהירות (יחסית למקצוע חדש ) נמכרו העקרונות האלה לטובת פיתויים שונים, עד למה שתאר אחד מהפסיכולוגים כ "מעבר אל הצד האפל" (THE DARK SIDE) בהשאלה מהסרט מלחמת הכוכבים, המספר על ה FORCE, כוח האנרגיה שאפשר להשתמש בו לטובה או לרעה.

כתוצאה מן הנזק התדמיתי לכלל המקצוע, בעקבות המידע שנחשף מפרוייקט העינויים הענק של הממשל, החליט ה APA, איגוד המקצועי של הפסיכולוגים הגדול ביותר לעשות מעשה חסר תקדים מבחינתו, ופנה בדרישה לבטל את רשיונו של ג'יימס מיטשל, המעורב הבכיר השני (כמו ברוס גסן) בפרוייקט זה. ביולי האחרון פנה ה APA לרשויות בדרישה זו, בטענה כי מדובר בהפרות אתיות חמורות וחריגות.

"Regardless of what legal categories these techniques fall within, one conclusion is clear: a psychologist who helps inflict such cruel and shocking abuse on a defenseless human being would appear to have violated basic standards of conduct of the profession," according to the complaint by Northwestern University law professor Joseph Margulies and filed on behalf of a Texas psychologist.

בכך מבקש ה APA לנקות את עצמו מתקופת השפל שבה הוא בעצמו , כגוף מקצועי, שיתף פעולה עם ה CIA ורשויות בטחון נוספות בפיתוח אמצעי חקירה ועינוים. כך למשל נערכו סדנאות משותפות בנושאים שונים, וכן חלק מבכירי ה APA (נבחרים וחברי ועדות) היו בין מעניקי השירותים לרשויות החקירה המפוקפקות.

ואולם, לפני חודש בערך נדחתה התלונה למועצת הרישוי בטקסס, ובמקביל נידחו פניות ותביעות דומות בניו יורק  (נגד הפסיכולוג הצבאי גוהן לסו ומקומות נוספים, נגד פסיכולוגים נוספים.   לפחות לגבי ג'סן ומיטשל, ה CIA הודה בפומבי כי הוא העביר לידיהם כמה מיליוני דולרים לכיסוי הוצאות ההגנה המשפטית, ואיפשר להם בכך להשיג ייצוג משובח וגם הביע בכך תמיכה ברורה ונתן להם גב. (הצהרה המשפיעה בעצמה גם על גישת הטריבונל העוסק בזה).

הדברים ניראים עתה חמורים יותר, כאשר עולה ספק רציני אם מלכחחילה המטרה היתה חקירתית-חירומית, או שמא כפי שנרמז עתה, מטרה של "גיוס שיתופי פעולה", ו/או ניסויים בלתי חוקיים על אסירים ושבויים, או ניהול אוכלוסיות כבושות, כל אלה אינן מטרות חקירתיות של מניעת טרור או הצלת חיים, אפילו בדוחק. הצד החיובי בפרשה זו, אם אפשר לאמר זאת כך, הוא שה APA קבע, עתה, שבשום מקרה לא יוכל פסיכולוג לסייע לגרימת כאב, ובכך סגר את הפירצה.

ובפתח גואנטנמו ניצב שער ברזל ועליו  יצוק באותיות עבריות -"יתנו יקבלו, לא יתנו לא יקבלו"

אני ממליצה לקוראים לשוב ולעיין ברשומות קודמות על "הפסיכולוגים המענים", וגם תהיותי בקשר לשתיקות הסמיכות בישראל, שבה המצב קצת גרוע יותר מאשר בארצות הברית.  אני מוסיפה על הפוסטים הקודמים גם את הנושא של היתרים שקיבל ה CIA ורשויות בטחון אחרות לעסוק בעניינים אלה גם בישראל, ולא רק נגד "מחבלים". בארץ ממשיכים להנות מיד חופשית, ואנחנו קוראים על חטיפתו-הבאתו האלימה של אבו סיסי, תושב עזה, שעבר "חילוץ רפואי" על ידי כוחותנו באוקראינה והגיע לארץ, לא ברור מדוע בשלב זה. (אולי זה היה אימון בכלל, לחילוץ בני טיפשעשה ישראלים ממסיבות סמים בהודו, במצוות הוריהם, לך תדע). מקרה של RENDITION ביישום מסחרי מצאנו בפרשה המרתקת והמושתקת של הפסיכיאטר הבכיר מירושלים שחטף אשה צעירה עבור שכר מצווה מהוריה המופרעים, שרק רצו לכפות עליה את רצונם כמקובל במשפחות יהודיות רבות. יכול להיות שהפסיכיאטר פדה את עונשו במבצע אוקראינה האחרון, או שמא סדר הדברים הפוך, קודם חטף מישהו ואחרי כן סבר שאפשר להפריט את זה לעיסוק מסחרי משתלם. מכל מקום ההורים שוחררו ממעצר בהתערבות הרב של מגדל העמק…

אקטיביזם במשבה

כמו בישראל גם בארצות הברית חשים אנשים תסכול מחוסר ההיענות של מערכות משפט ואתיקה רשמיות לטפל בעינויים שביצע ממשל בוש ב"מלחמה נגד הטרור", וכן ב EXRAORDINARY RENDITIONS. חלק מן הפעילים ממליצים לחזור לקו יותר פוליטי, מאשר משפטי-פורמאלי, ולקשור את נושא העינויים לתחומים אחרים וחשובים, כמו המלחמה עצמה, והיחסים שבין הפרט לממשל במישור הפנימי. אחרים תולים תקוות בלחץ בינלאומי ובחקירות המתנהלות כעת בספרד, פולין וליטואניה, בקשר לאותן פרקטיקות.

אובמה אותת, פחות או יותר בפתח שלטונו, שלא יעסוק בציד מכשפות ובהתחשבות משפטית עם קודמיו בתחום זה, אלא יעסוק ברפורמות נושאות פני עתיד. השאלה אם באמת אפשר לשנות מבלי לעסוק בחשבונות עם העבר. הדוגמא של פעילות ה APA מלמדת שהדברים שלובים, אך בלתי תלויים. כולמר, ה APA קודם כל קבע כללים חדשים לעתיד, וגם התערב בהליך משפטי נגד אחד הפסיכולוגים, אך לא המשיך בהליכים אלה. יש להניח שאין זו המילה האחרונה בתחום זה, ומידע נוסף ילך וייחשף בקשר למנגנונים הפנימיים של מערכת העינויים המזוויעים והחטיפות של העשור הקודם.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: