מתגלגל באוניברסיטה העברית…

פרשת החוג לסוציולוגיה שהיוותה אבן דרך בהתפתחות הבלוגוספירה, ראויה להתעסקות בפרטים, מן הטעם (בעיני) שהאוניברסיטה העברית היא מוסד חשוב, שמוביל את האקדמיה בישראל בתוקף מעמדו ההסטורי והחברתי המרכזי בחברה הישראלית. היום מתפרסם מלוא הטיפול האקדמי בהטרדות המיניות, לאחר ששמענו שאייל בן ארי הורשע בהתנהגות לא הולמת, והורחק לשנתיים, מגיעה ההשלמה. המרצה השני, גדעון ארן, סגר עסקה, לא הועמד לדין משמעתי, ואילו האוניברסיטה שילמה פיצוי סמלי למתלוננת, אורטל בן דיין.

החלטות המתקבלות שם, במגדל השן החשוב הזה, מקרינות לכל עבר במדינה, ולא רק בתחום האקדמי, אלא בכל מקום, וזו גם היומרה של המוסד הזה, להוביל ערכים מתקדמים ולהנחות את הדרך.

פרשת החוג לסוציולוגיה חובקת כל כך הרבה אספקטים חשובים, שבאמת קשה להקיף את כולם בפוסט אחד או שניים או אפילו עשרה. ההתמקדות כרגע היא בצד הפורמאלי, משפטי=משמעתי, שחושף את מנגנוני הטיפול באוניברסיטה העברית, ואת אופן גיבוש כללי האתיקה דה פקטו, הן על ידי התקנונים שלה, אך יותר מכך, בהתנהלות בפועל במקרים המובאים בפניה.

סוגיה נוספת שעלתה, וחשובה מאד בעיני, היא ההקשר ה"עדתי" שאורטל בן דיין העניקה לבורדל המוכר כל כך, והמבוסס בעשרות שנים של פרקטיקה מקובלת, שם ובכל מקום בישראל.

הנקודה האחרונה הסתיימה במבוכה, וב"גול עצמי" לאקטיביזם המזרחי, שבמילא הלך וסרח כל כך במהירות, עד שכל אדם הגון איבד בו עניין, ומה שנותר זה פוסטים תמוהים הקוראים לשוויון בגיוס ב 8200, בין העדות, או משהו כזה. ניחא. הפרשה הסתיימה בסידור אשכנזי מוכר. את המתלוננת השתיקו בסכום שאשכנזים מוציאים על מהדקים וסיכות לחודש בפקולטה לרפואה נניח (שלושים וחמשה אלף ש"ח), ואת עמוד הקלון שמרו ל…מרצה המזרחי. כך שבסך הכל, בפרשנות של מדור הספורט, יש לנו שתיים אפס לטובת המאפיה האשכנזית, ו"העמדה במקום" של המתלוננת, בכל הקשור לניסיונותיה לשוות פן עדתי להטרדתה. ובאמת, קשה להניח שהבורדל הותיק מפשפש במוצאן של הנשים, למעט לצורך שינוי וגיוון, כמקובל באתרי פורנו. לפעמים שמים שחורה וסינית, שהקליינטים יוכלו לבחור. או ההיפך.

חשוב גם לשים לב שהנילון במקרה של בן דיין לא שילם מכיסו, אלא האוניברסיטה (הציבור) שילם, כפי שמקובל במודל "השפחה הממלכתית" בישראל, כלומר, שהטרדת נשים כפיפות היא חלק מהסדר התעסוקה, ולכן גם "הפיצוי" על מבוכות מזדמנות, מוטל על הקופה הכללית, וחסר למוסד שלא יעשה כן, מייד ייחשף נוהל רב שנים, ויגרום לסגירת המוסד בבושת פנים, וכראוי.

המסר ?

המסר לציבור הוא מורכב. מצד אחד, בהחלט יש פה הישג של SHAMING, שני מרצים בכירים, מעמודי התווך וכולי וכולי, נמרחו על עמודי עיתונים ובלוגים. יש להניח, שהמרצה הבא יעשה חושבים לפני שימשיך במסורת, או לפחות ידאג לכסות את עצמו יותר טוב לפני כן. עם זאת, התוצאה הסופית והחשובה שהועברה לציבור הנשים היא שממש ממש לא כדאי להתלונן. שני המרצים שלכאורה נקבע שפעלו כך, לא נפגעו אקדמית, כלומר, משרתם הקבועה והפרופסוריאלית מובטחת, הזמן יעשה את שלו, והמשכורת, שזה העיקר, נותרה בעיניה, ומי יודע אם לא יסחטו "]פיצוי" על הבושה, שכן מדוע ייפקד וייגרע גורלם מאחרים ? (והם בטח יודעים על שניים שלושה תריסרים "אחרים").

גורלה של בן דיין לא ברור, אקדמית. הרעש העשתה ממצב אותה היטב בקהילת האקטיביסטיות, כך שיש לה "נישה" שהיא גם חצי אקדמית, ובחו"ל תוכל להמשיך, אך יש להניח שגם כך, יכולה היתה להמשיך שם, לפי ציוניה והישגיה. בארץ ? אני בספק אם תתקבל למסלול קביעות כמו של ארן או בן ארי.  חייה תפסו כיוון שאולי לא התכוונה לו, הכל משם שבחרה להיכנס ללימודים במוסד הנבחר הזה, שהבורדל הוא רק פן אחד, ולא הכי חשוב, ברקבונו.

לגבי המאבק המזרחי, חוששני שהוא לא יצא נשכר מהמאבק, אבל מראש אם משדרים מסר שהוא בעצם "שיאנסו עכשיו אשכנזיות", אז הסיכוי שיצא משהו מעניין הוא אפסי,וכך קרה למאבק הזה, שהתחיל במילים יפות, ונגמר במינוי של ראש המוסד וראש השב"כ מהמגזר המזרחי, בסיוע מהיציע של "כוחות השלום הרדיקלים המזרחיים". ש"ס כניראה בכל זאת היא המייצג הראוי לתנועה זו, מפלגה שדורשת שוויון הזדמדנויות להיות מפאי. וקיבלה את המה שדרשה כך שהקייס סגור.

מה כן ראינו ולא נשמע עליו בעיתון ?

מה שכן נחשף מעט קט בפרשה זו הוא מדרג הפרוטקציות הסמוי, קשרי המשפחה (חמולות ומאפיות), וקשרי הצבא למינויים בכירים באקדמיה, והתופעה של אייל זיסר שהפכה פתאום לנושא כי הוא מזרחן, היא רק תוצאה בוטה של תהליכים שהיו כל הזמן. הדירוג האקדמי בישראל אינו קשור כלל לראיות, יכולת, כשרון, או כישורים, אלא לחישובים של "פיצוי", שדרוג והיצמדות לדדי הקופה הציבורית, למי שרגיל לקחת אדמות מממ"י, קווטות יצוא, וגז. כלומר, שחיתות.

מה שעוד ראינו זה את מדרג ה"נאורים" והשמאל, שמוסווה יותר, אך הוא משולב באותה מערכת של שמור לי ואשמור לך. הילדים הנחנחים של החמולה דורשים ומקבלים משרה אקדמית, הנמרצים יותר הולכים לקרנות גידור, אבל הרעיון דומה. אין "אי" של חופש אקדמי בשום מקום.

אגב, הבעיה אינה ישראלית, במוצהר, אך בגלל גודלה של ישראל, ועיוותיה, היא מוקצנת והופכת לפארסה, או באמת לבורדל, כמו שראינו ב"עיר ללא אלימות". לא רומן אחד, לא שחיתות קצת, אלא מרחץ רומי ממש, כולם עם כולם בצפיפות המעוררת חשש ל\היגיינה ממש. אני קוראת בימים אלה על מאבק במדינה אחרת, בקנדה, נגד הסכם שכרתה האוניברסיטה בטורונטו עם "תורם" שמבקש גם לתרום את השפעתו על הקוריקולום, דולר כנגד פוליטיקה, ומרכזים "ללימוד אבטחה ובטחון פנים", ממש כמו באוניברסיטת חיפה ותל אביב, מרובות מרכזי הבטחון. באוירה הזו, מעמד האשה הוא בהתאם, אם היא מזרחית או אשכנזיה, יש להניח שעם ראשי בטחון מזרחים, יותר רוסיות יאנסו, וההיפך, ובמקרה של רוטציה, המוטרדות ישתנו עם הרוטאציה ושעון השינאה העדתית העוברת סקסואליזציה.

אז..לאוניברסיטה עלה שלושים אלף ש"ח – פחות מעשרת אלפים דולר – להמשיך את הסידור…יצאו בזול.

נושא אחר, שלא נקרא עליו בעיתונים

עוד עסקת זנות שאין דנים בה בדרך כלל, כדי לפגוע ב"פרנסת המשפחות" היא הסכמי הגרנטים של האוניברסיטאות בארץ לקיום ניסויים רפואיים לא אתיים בבני אדם. בעבר הגרנטים האלה הגיעו בעיקר ממוסדות כמו DARPA סוכנות הפיתוח והמחקר של משרד ההגנה האמריקאי, או המחלקות לרפואה בחלל או רפואה תת ימית בצבא, והיום נוספו גם תאגידי הפארמה, המעבירים במישרין ובעקיפין סכומי עתק.

בימים אלה נערך בחופזה משהו, הכנה לפאנל חקירה של ממשל אובמה, בקשר ליצוא ניסויים לא אתיים מארצות הברית למקומות אחרים בעולם, והיעדר הפיקוח של FDA על האתיקה בניסויים בייצור תרופות המבקשות לקבל אישור בארצות הברית. בעניין זה הסטוריה ארוכה של מאבק עיקש ונואש (שלא נשא פרי משמעותי), נגד היצוא של ניסויים למדינות מתפתחות, ועצימת העין של ה FDA, כדי "לא לעכב אישורים".

הנושא עלה בסרט ובספר המצויין של לה קארה, הגנן המסור, בעקבות השערוריה של ה TROVAN ופייזר, הניסוי באנטיביוטיקה שבוצע בניגריה וגבה חיי ילדים רבים, שהוריהם לא נתנו הסכמה ולא קיבלו מידע שנעשה ניסוי על ילדיהם החולים (אלה שקיבלו פלסבו מתו כמובן אבל אחרים פשוט קיבלו תרופה לא בטוחה שגורמת לנזקים בכבד, לילדים).

בארץ כמו בארץ, גונגל של מחטפים ועשיית "קופה" בשם האינטרס הלאומי כמובן. האוניברסיטה העברית, שאמורה לחדש את עטרת היהודים, לא בוחלת בכספים האלה, חרף העובדה שאדם היה מצפה שבמדינת היהודים, שהפכו לשפני ניסוי באושוויץ, דברים כאלה לא "יעברו" ולא חשוב כמה כסף נותנים.

האוניברסיטה העברית היתה מחלוצות "קבלני המשנה" של ניסויים מפוקפקים עבור NASA, וכניראה שנצטרך לחכות שבדק הבית ייעשה שם, באמריקה, כדי שנשמע מה עשו פה. אז נחכה. זמן יש בשפע.

גילוי נאות בשוליים

גם אני זכיתי לעבוד באוניברסיטה העברית, ולהנות מההעסקה פוגענית. פרק ראשון, בהיותי קטינה, הועסקתי כשנה על ידי הפקולטה לחקלאות, המחלקה לקרקע ומים, כ"כוח עזר טכני", ושם, תמורת שכר של כמאה ש"ח לחודש (!), הזלפתי חומר רדיואקטיבי מסוכן על מבחנות חרסית , בניסוי המפורסם שבחן עם "יש חיים על המאדים". זול ומשתלם להעסיק קטינים בעבודה עם קרינה מייננת, כך כבר אז גילתה האוניברסיטה העברית כושר יזמות בזיהוי הזדמנויות.

בפרק השני, העסקה פוגענית לא פחות, אך מסוג אחר. שלוש וחצי שנים בפקולטה למשפטים, בתור "מנהלת האגודה לסיוע משפטי" פרוייקט לייצוג מסכנים, עבודה אקדמית במשרה מלאה בתקן מנהלי, במשכורת של פחות מפקידה, ובלי זכויות קביעות או סוציאליות.  אך מה יכולתי לתרום "למסכנים" בתחום הצדק, אם אני בעצמי מסכימה לעבוד במקום כזה ? לבסוף, העסקאות האלה ניראות לי מפוקפקות למדי וכתבתי כבר על הנוהל להעסיק במערכת המשפט במיוחד אנשים ש"עניינם לא סגור" כדי שישווקו את הצדק האשכנזי לאחרים, וכך הלאה (כלומר, "דילים" של פרנסה במקום פיצויים, כאשר הפרנסה בעצמה ממשיכה להיות סוג של עוולה מתמשכת, הן כלפי המועסק וגם במידת מה כלפי הקליינטים או הסטודנטים שמקבלים "סוכני ויחצ"ני קומבינה" במקום אמת, במוסד שאמור לשווק אמת, בעיקר).

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • irity  ביום 01/03/2011 בשעה 15:57

  אוקיי, מתקנת. אני לא באה להקטין את החוויה, להיפך. זה לגבי אחת מהן. בכל התלונות של בן ארי מדובר בתארים מתקדמים, כולל בעיקר דוקטורנטיות.

 • Gali Weinstein  ביום 01/03/2011 בשעה 23:29

  מה שהשארתי אצל השכן ממול (סליחה על חוסר המקוריות):
  קראתי את פסק הדין. מה שהפריע לי בפסק הדין זה הפסקה הבאה:
  "אשר על כן פוסק בית הדין כי יש לפסול את פרופ' בן-ארי משירות באוניברסיטה העברית לתקופה של שנתיים, החל בשנת הלימודים תשע"ב. עונש זה מושת על המורשע על-פי סעיף 4יג בתקנון. בתקופה זו לא תשולם לו משכורת ובכלל זה תיאסר יציאתו לשבתון וייאסר שימוש בכספי שבתון שצבר. כמו כן על פי סעיף 4ד בתקנון יש לשלול את זכותו של המורשע לקבל מימון למחקר ממקורות האוניברסיטה, או באמצעות האוניברסיטה, ויש לשלול את זכותו לנהל תקציבי מחקר".
  למה רק לשנתיים?? למה לא מפטרים אותו וגמרנו? איזה מן עונש זה שנתיים? הוא הביא קלון על האונבירסיטה. יש מונח לזה אפילו שמסתובב באוניברסיטה וזה נקרא "לקבל דוקטורט בין הסדינים". וזה כל כך מושחת שאם מרצה עושה את זה מגיע לו שיעיפו אותו בכלל מהואניברסיטה. כי מה שקורה הוא שהמושחתים נשארים באוניברסיטה ומקבלים משכורת וטובות הנאה וגם לא כל כך מפיקים מחקרים – כי אין להם זמן, הם נמצאים בין הסדינים. והטובים והישרים נמצאים בחוץ. ולאט לאט זה מחלחל ופוגע בשם של ההאקדמיה הישראלית.
  תוספת: אני מציעה את משה ק …. לראש החוג לסוציולוגיה 🙂

  • irity  ביום 02/03/2011 בשעה 07:36

   אפשר להחיל את זה על שאר מקומות העבודה בישראל בהתאמה.
   אני לא יודעת אם זה פוגע במוניטין של ישראל, היום קונים מוניטין בכסף, כניראה שהשחיתות פשתה בכל העולם :))
   השאלה אינה המוניטין אלא מה טיב השירות שאת רוצה לקבל במוסד הזה, לך ולילדיך. אם החשיבה היא "לאומית" אולי דוקא עושים נכון בכך
   שמשאירים את המצב כמו שהוא. אני לא שותפה לאספקט הלאומי שמדאיג אותך. לדעתי החשיבה הזו הובילה למצב הזה. כי אינטרסים לאומיים טיבם שהם קצרי טווח ומאד טוטאליים.
   לעומת זה, כדאי לגבי האקדמיה לפחות לנסות לחזור למטרותיה המקוריות רק כדי להיזכר.
   לגבי הסדינים, אני חוששת שהייתי מציעה לכל אשה לנקוט בשיטה זו, כיון שהקריטריונים מנגד (שירות צבאי, למשל* או קירבת משפחה מיוחסת) אינם יותר תקינים או אובייקטיבים.
   הכי טוב, זה לא להיכנס לשם בכלל, כאשר מוסד נמצא במצב כזה, אבל אם כבר הולכים, אז יש "כללי משחק".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: