דת וסקס; משברים; מהפכות

דת וסקס

פרשת הרב אלון "זורקת" אותנו למשבר שעובר על הכנסיה הקתולית, המתמודדת לראשונה עם גל התלונות של שורדים מניצול מיני פדופילי, על ידי כמרים, ועד לצמרת הממסד הדתי. נגד האפיפיור רצינגר עולות טענות, חלקן במישור המשפטי, בקשר לטיוח והשתקה בעבר ובהווה של תביעות ותלונות מסוג זה. התפטרותו של הבישופ מברוז' לוותה בגל של תירוצים ומתקפות נגד מכוערות _"המתלוננים נקמנים" ווניסיון לצמצם נזקים בצורה כושלת), וגל של הפגנות ליווה את ביקורו של הכס הקדוש באנגליה, שם במילא שולטת הכנסיה האנגליקנית, שנפרדה מהקתוליות, סביב הנושא של …סקס, אבל מסוג אחר ֹ(פרשת הנרי השמיני ואן בוליין, והגירושין מהמלכה הספרדיה, שמשפחתה אחראית לגירוש ספרד המפורסם).

בקיצור, רק עניין של זמן היה זה עד שתופעה דומה תתגלה אצלנו, שכן הזיווג בין "שליחי אלוהים" ובין ניצול לרעה של כוח, הוא עניין שגרתי, מאז ראשית ימי הכהונה (בניו של עלי הכהן, וכיוצב). ובכלל, מקום שאנשים נותנים אמון עיוור, שם נמצאות הפרות האמון הגדולות והמזעזעות ביותר.  הנושא עלה, בצורה מתוחכמת לדעתי, בסרט ההונגרי "האומץ של אמי", המספר על השואה בבודפשט, ועל הזיקה הפנימית הדקה בין עבירות מין נגד ילדים, ומעילה באמון על ידי בעלי סמכות, ובין ההשמדה. בסרט, הגיבורה הראשית נזכרת באביה, הרופא היהודי הנכבד בבודפשט, שהיה מזיין מהצד את האחות, ומשחד את הילדה, אותה, לשתוק ולרמות את אימה. כאשר היא מעזה, בדמיונה, להמרות את פיו, ודוחה את השוחד והמירמה, היא מצליחה גם לאזור אומץ ולחלץ עמה מהרכבת לגיהנום. בחזרה, כאשר היא מלווה בחייל נאצי לא אמין במיוחד, שאולי זומם בכלל לרצוח אותה לפני שיגיע בחזרה לעיר הכבושה, מתוודה החייל על התעללות שחווה כילד קטן בכנסיה, על ידי הכומר המכובד והמקובל על כולם. התעללות איומה, שעליה לא יכול היה לספר. כך מוסבר הקשר הסמוי בין המשמיד למושמד, שניהם נובעים מהימצאותו של השטן, ממש במקום שבו ילדים מחפשים וזקוקים לאלוהים, ולאמון. בקשר של אב וביתו, (והאם) ובקשר שבין הכומר, איש האלוהים המייצג את כל הטוב והנאצל, ובין הילד המאמין. הסרט גם מחדד את הנושא שיהפוך מרכזי במאה שלנו, והוא הפער שבין "המכובדות" לבין הפנים הפרטיות של בעלי שררה, ותופעת היחצנות, כלומר, קניית השם הטוב בהון.

משבר המנהיגות בישראל, בציבור הדתי המתיימר להוות דוגמא ל"גוי קדוש", נובע מאותו מקום, ההתעסקות בזבל, במקום בעיקר, וככל שההסחה גדולה יותר (ארץ ישראל, כיפה יפה ועגולה, דברי חלקות והטפה) כך אפשר להיות בטוח שרב הניצול בחשיכה, של קורבנות שהרבנים מקווים שלעולם לא יהיה להם "קול". הרעיון הוא שבעצם הרבנים האלה כופרים בקיומו של אל הרבה יותר מכל חילוני או בודהיסט, כיון שלדידם אין הוא רואה מה נעשה בחושך. רבני ישראל, העסוקים בהפצת שינאה ומדנים, רצחנות והיתרים שונים ומשונים לפשוע (החל מפשיעה כלכלית ועד לרצח ממש), כניראה יושבים חזק על עבירות חמורות הנעשות בחשיכה.  מטבען של עבירות מין שהן שיכות לענף זה, אך יש גם עבירות אחרות.

מהפכות סביבנו עשויות לעורר אפקט ראי, אך ההזדמנות גם יכולה להיות מוחמצת, כפי שרואים ממש עכשיו.  הדיונים סביב השאלות המרתקות על אופני השליטה של המעצמות בפוליטיקה של המזרח התיכון, איכשהו מדלגים בהיסטריה מעל ההשוואה המתבקשת לישראל, והאופן שבו גודלו בו המוברכים והברלוסקונים, ידידי המפלגה הרפובליקנית לדורותיה בפרט משנות השמונים.  בבסיס אותה שיטה, והיא "קניית" אנשים שהם זבלים מוכחים, לשמש כמוכתארים משוחתים על קהילותיהם, לסחור בהם, למכור אותם, ולפגוע בהם, והכל תמורת רווח אישי, חד וחלק, המובטח גם במקרה של סיום מוקדם של הכהונה.

כמו עם כוהנים גם מופקדים על קהילות נבגדות נוטים לחרוג מהנורמה בתחום המיני, ולפתח תיאבונים מופרזים וסוטים, מתוך ידיעה שחטאיהם לא ייחשפו. (פה כדאי לשים לב לשיתוף הפעולה הפורה שבין כהונה מושחתת לבין מופקדים מטעם, כמו ההרמוניה שבין הכס הקדוש למאפיה ולראש הממשלה הזנאי באיטליה.) שיתוף פעולה דומה קיים בארץ, ויללדות השבר על המושחת אריאל שרון שהכזיב והחזיר אדמות, לא הובילו לבדק בית אצל כוהניו מטעם, אלא להתעסקות בפולסא דנורא, רצח ועוד פשע, בחמת זעם של איש עולם תחתון שנבגד.

ומשהו אחר, על השפעה אמריקאית, בונצואלה

http://www.youtube.com/watch?v=C7zHRsgL2yM&feature=player_embedded

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: