מודיעין ופשע; רשומון

קהיליית המודיעין וארגוני פשע

בחודשים האחרונים נחשף מעט מפניה של האליטה שנוצרה בתוך "ארגוני המודיעין", והזיקות לפשע מאורגן, מקומי וגלובלי. אני כותבת את זה לאחר הפרסום אתמול של המעצר של קצין מודיעין ראשי לשעבר, ואגב פרשת הקצין הרפז. מבלי שכל העובדות פורסמו (או יפורסמו) אפשר לקבל מושג על מה שמכונה "תרבות ארגונית" בקרב אליטה שנוצרה בתוך ארגוני מודיעין, והזיקה לארגוני פשע "כבדים", העוסקים ביצוא נשק, הלבנת הון, ובדרך כלל גם בעבירות מין נילוות (כחלק ממארג כללי של הטיית מכרזים למשל, והשפעה על יעדים של הארגון, בדרך כל פיתוי וסחיטה).

קודם כל, יש לברך את משטרת ישראל, שפרצה את המחסום המוצק של חקירת קהיליית המודיעין, ומי שאי פעם יצא לה להתלונן על שושואיסט, גם אם זה בעלה, יודעת שהמשטרה אינה אוכפת את החוק עליהם, כדרך שגרה, ולא חשוב מה טיב העבירה. מאחר שהמשטרה בישראל עוסקת גם בענייני בטחון שוטף, ומאחר שרבים מקציניה הם יוצאי צבא, ההיררכיה הצבאית נשמרת, ולארוגני מודיעין מעמד בכיר בלתי מעורער.

כמובן, בהיעדר כל אכיפת חוק במגזרים שלמים, סביר שיווצרו זיקות לפשיעה מאורגנת, ומן החמורות ביותר, לנוכח התיאבון והיכולת של בכירים בענפים האלה, שיש להם נגישות לפריצות מידע (טכנולוגיה), הכשרה, וקשרים בינלאומיים.

למשל, בעניין רשות המיסים, פך קטן ואישי. לפני שש שנים כאשר חזרתי לארץ, לאחר זמן מה רציתי להתחיל לעבוד (יותר נכון לשם פרנסה נאלצתי). התחלתי לעבוד בטיימאאוט תל אביב במדור הספרות, נחמד וחביב. התשלום שם מתבצע בקבלנות, עם ניכוי במקור, כמו רוב שכר הסופרים בישראל. החוק מחייב ניכוי של חמישים אחוזים במקור למעט אם הנישום הביא פטור במקור, הליך פשוט למדי בדרך כלל. דע עקא, שרשות המיסים סירבה להוציא לי אישור כזה, בטענה מוזרה שיש לי איזה עניין לא סגור מתיק עצמאי _שסגרתי כמובן, לפני עשר שנים. עניין זה צץ לפתע, אף שהיה בידי כבר אישור של סגירת תיק מאז. כל הניסיונות לטפל ב"בעיה" – לא צלחו. ולאחר שהבנתי שאני עובדת בשביל מס הכנסה, ומכבשת הרש, שזה כ 500 ש"ח לכתבה, נותר חצי, הפסקתי לעבוד. ומאז זה המצב, ואכן אינני עובדת.

בזמן שרשויות כאלה מרוצצות ראשי אזרחים שכל חטאם זה שמישהו מקרב המאפיה שלהם חפץ להתנכל מטעמים אישיים לחלוטין, עשה אדם כמו שחורי קופה נאה מעבירות מסיביות, בסיוע צמרת הרשות. עיון בחומר שפורסם עכשיו חושף מנגנון המורכב מערסים מצד אחד, ו"הקצינים" הנהנים מהמצב ומקדמים ארגוני פשע. ובתווך עורכי דין ורואי חשבון שהפכו למולטי מיליונרים, ונתנו לכולנו להרגיש שהם תותחי על, ומסתבר שתפקידם היה לבלדר פשיעה מהסוג המאד אפל ושגרתי.

גוגל שטחי על שחורי מגלה שניהל התדיינות בבית המשפט,לפני חמש שנים, נגד צה"ל, בדרישה לקצר לו את תקופת הצינון, בכל מיני תירוצים קטנוניים. לאנשים אלה יש תוית היכר, וזה עמידה אלימה ממש על זכויותיהם הכספיות מול המערכת הציבורית, ומיצוי ה"אשראי הציבורי" בתור בעלי סוד ואנשי קהיליית המודיעין. וכמובן, לצד היללות האלה של "מגיע לי", גם איומים על מערכת המשפט, בדרך מעודנת הראויה לפשיעה מאורגנת.

ולבסוף, כדי לחתום את מהוגנותם ותרומתם לציבור, הם מתפקדים ל"קדימה" או משהו כזה ונצמדים לכל החיים לצינור הכסף הציבורי. גם כאשר הם מסיימים תפקיד תחת ענן, כמו למשל מאיר דגן, המדינה ממהרת למצוא להם נישה מכובדת, ורבת כספים וקשרים, שם ימשיכו למצוץ עוד ועוד מהמדינה.

עם כל הגינוי לטיפוסים האלה שהפכו ל"אליטה" ורואים אותם בכל מקום, חומסים ומשקרים והורסים, אין לבוא אליהם בטענות כלל. מדובר כבר באנשים שגדלו וצמחו לתוך המערכות, וספגו מה שנתנו להם. ובאמת, בחינה למשל של רשות המסים ובעיית ההלבנה והפשיעה המאורגנת, מובילה למשל לנוהל שהיה שנים מקובע וממוסד, להכיר בהוצאות שוחד של התעשיה הבטחונית (יצוא נשק וטכנולוגיה ואבטחה), כאילו היו "הוצאה מותרת בייצור הכנסה", כאשר מדובר בהוצאות של שלמונים, סחר בנשים, ועבירות חמורות מאלה, אשר בדרך זו קיבלו גם חסינות מחקירה משטרתית. בלחץ ה OECD בוטל הנוהל הזה, אך דיווחי היועץ המשפטי לכנסת כוללים במקומות רבים הודאה בקושי לאכוף את החוקים החדשים. קושי ? יש להניח שהחוקים כלל לא נאכפים על היצואנים הישראלים, ומי הם המנהלים ? נכון, יוצאי קהילת המודיעין בדרך כלל או מקביליהם ביצוא הנשק.

אם למדינה מותר לשחד, לסחור בנשים, סמים, ולעסוק ברצח סחיטה ואונס, כדי "להטות מכרזים" בחו"ל, הרי אותם אנשים המצבעים "עבודת קודש" זו, שואלים ובצדק, מדוע רק לתעשיה אוירית למשל מותר, או לתעש ורפאל, ולא למיזם שלהם, שהוא בטח יותר מוצלח וגם הוא "עבודת קודש" נטו.

קם האזרח בבוקר ומגלה שהעבירות שבוצעו נגדו לא רק שהם "עבודת קודש" אלא שההוצאות שהוצאו בתקיפתו, מנוכות מההכנסה של איזה מפעל המייצא נשק לאיראן דרך ונצואלה. הכל דבש.

אז אם משטרת ישראל התגברה על עכבותיה, ומעזה לחקור קציני מודיעין בכירים, עוד יש סיכוי. המלצה חמה למשטרה להתגבר על עכבה נוספת ולהתחיל לחקור את המנגנונים היותר מיוחסים מאלה (ועדה לאנרגיה אטומית למשל וכל סניפיה), מרתק ומתגמל.

רשומון של הרס

השבוע באורח די תמוה ערכה דוברות בתי המשפט מבצע ממש להפצת פסק דין שיצא בעליון, בנוגע לעורכי דין שקילפו לקוח, במהלך עסקת מקרקעין פשוטה, כלומר רכישת דירה, משכנתא וכולי. המדובר בזוג עורכי דין, בעל ואשה (שרק צריכים לגמור את החודש, כי גם להם יש ילדים), שנתנו שירות דב לזוג עולים חדשים מחבר העמים ברכישת דירה צנועה במשכנתא. אלא שעורכי הדין לא רשמו, ולא העבירו, וכל מה שאנחנו מכירים, סדום ועמורה, וחירבו את החיים שאך החלו, לזוג צעיר. לא הבנתי מדוע טרח בית המשפט לשווק את ההחלטה, שהיא די איך נגיד טכנית ושגרתית, לכל כלי התקשורת.

יתכן שרוצים להראות ל"עם" שהמערכת לפעמים עושה את עבודתה נאמנה, אמנם באיחור מה (הבעל כבר השתגע, ואושפז, הזוג התגרש, וגם הסכום שנפסק להם לא יחזיר להם את החיים המעוכים), אולי זה קשור לחבל שהיה תלוי בכניסת ביתו של השופט בתיק זה (חנן מלצר), אין לדעת. מכל מקום זו הזדמנות פז לקרוא רשומון של הרס החיים המתבצע בישראל בדרך מסיבית, ובצורה הקשורה מאד לפסקה הקודמת.

כמו בכל פסק דין, התיאור של המאורעות דייקני ומפורט, כמו יומן מסע, אלא שהרכבת נוסעת לגיהנום, ולאורך הדרך, כל רשויות המדינה משתתפות בקניבליזם ומאשרות אותו בששון. הבנקים, ההוצאה לפועל, בתי המשפט השונים שהפכו לעדר תנים האוכל את המשפחה, וכמובן עורכי דין …שלהם !

אני משערת שעורכי הדין שנפסק נגדם, ואשר אתרע מזלם להיות קומוניקט רב תפוצה, מרגישים ובצדק כקורבנות. אולי הם מזרחים ? אולי באו משכונת מצורה ובנו את עצמם בשתי ידיים ?  אול גם הם "עולים חדשים" (שכבר הספיקו להשתלב ולתרגם את שמם לעברית צחה, לוטן) , אולי הוריהם  ניצולי שואה בכלל ?  או שמא גם הם עשו עבודת למען המדינה באיזה ארגון מודיעין ? מה רוצים מהם ? למה רק הם ?  איזו טראומה.

הרי מערך זה של התנפלות על אנשים, ומציצת דמם וקריעת בשרם בין כנופיות שונות, הוא מחזה יום יומי פה, ויש יותר גרועים מהם, ובאמת יש. הם רק עשו מה שכולם עושים, ולמה לאחרים זה מצליח, מחר יפתחו אתר למקופחים, ועוד יצליחו לגייס אהדה ציבורית.

סביר גם שבעוד שנה שנתיים, לאחר שהביטוח המקצועי יפרע את פסק הדין, יחזור השניים לפרקטיקה משגשגת, ופרשה זו תקנה להם מוניטין משובח יותר בקרב הלקוחות, שרואים בזה תעודת הוכחה לכך שעורכי הדין "מפולפלים" כדבעי, וגם "ביצועיסטים". (או בלשונו של אולמרט "יודעים להיות חברים" בעיקר של הבנק ושל מי שכדאי לייצג).

עבדים דור שלישי

בשבועות האחרונים עלה קצת הנושא של תרומות לבלוגרים, ואני נזכרת בכך שלפני שנתיים כבר פרצתי את הדרך פה ברשימות, ובדקתי את הנושא. חשוב לציין שאז, נתקלתי במתקפה לא מפרגנת של כמה עמיתים, חלקם מאלה שעכשיו גילו את הפטנט ומגייסים תרומות לעצמם. כך דרכו של עולם. אך לא על זה באתי לכתוב. קיבלתי אמנם תשורות לרוב, מאנשים שאפילו אין להם הרבה, וזה מחמם את הלב בעיקר, אך די מסובך לממש את התרומות עם כל הפייפאלים והבנקים והעמלות. מה שבלט לי אז שמתוך כ עשרים תרומות, שנעו בין 40 ש"ח ל 600 ש"ח כ"א (הרוב מהסוג הנמוך), לא היתה אף אשה. כמו כן, ראיתי שהמדינה מתנגדת לנוהל, ומסבכת את הליך ההעברה של כספים מפייפאל לבנק, וירדתי מזה (החשבון בסוף נפרץ, ועד היום לא חזר לחיים כי אני לא מבינה מה צריך לעשות בהליך ההחייאה והזיהוי מחדש שפייפאל רוצה). הבנתי אז שאי אפשר לצפות מעבדים בני עבדים שיממנו מרצונם הטוב, אפילו בסכום נמוך, פעילות שהם רואים כחשובה להם ולהעצמתם. עבדים (כולל אלה שהפרוטה בידם) תמיד "מעלים תשורות" למי שיש, ולמי שהם חושבים שכדאי להתחנף אליו, או שיועיל להם. כלומר, בתנאי עבדות, אין נתינה בכלל, אלא רק שוחד או פרוטקשן, גם אם הוא מכוסה בכל מיני מילים יפות ואחרות. הבסיס לפיכך ל"תרומה" בארץ הוא הפוך, נתינה למי שיש לו, ויכול "לצאת לי ממנו משהו". (אינני מדברת על צדקה, זו קטיגוריה אחרת, או נדבות ברחוב). תרומה לבלוגר היא מעשה של אדם סוברני עם "אייג"נסי" ותחושה של ערך עצמי וכוח. מכאן שהפטנט פה לא יצליח, למעט בתור קמפיין שיבוא להראות למישהו חשוב (אמריקאים ?) שגם פה יש תרומות אזרחיות לעיתונות חופשית. או אז יהיו תרומות יזומות, כאמור, למי שכבר יש לו או שיכול לסרסר ולתווך ב"מנגנון הזה" (כלומר לדווח לאיזה פריץ ש"הנה תורומים פה לבלוגים עצמאיים) כדי לקבל שנור כלשהו.

כמובן, צריך להיות אופטימי שמא לפתע התרחש שינוי בהשפעת תחריר, אך אז אלה היו התובנות שלי, איננו חופשיים פה, ועבדים לא "נותנים" לעצמם ולא מפרגנים לעצמם פעילות עצמאית. אז מאחר שנשים ישראלים, כולל או במיוחד המצהירות על עצמם פמיניסטיות, מצויות בתחתית המדרג העבדותי, ברור שהן לא "תורמות" לעצמן, ולמשהו משלהן, אלא מתפרכסות למען שאת חן בעיני אדונים כלשהם, פוליטיים או אחרים.

בכל אופן גם כתריסר צדיקים-חופשיים זה הרבה, וזה היה נחמד לראות שיש…אנשים.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • irity  ביום 16/02/2011 בשעה 07:40

  פסק הדין בענין תקופת הצינון של משה שחורי היה זמין אתמול בתקדין והיום לא.
  http://www.takdin.co.il/searchg/%D7%9E%D7%A9%D7%94%20%D7%A9%D7%97%D7%95%D7%A8%D7%99%20%D7%A6%D7%91%D7%90%20%D7%94%D7%92%D7%A0%D7%94%20%D7%9C%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C_hd_1L3GnD34rN34mCpHVLLOkC3KkQ7HjR000.html

 • אבי  ביום 16/02/2011 בשעה 10:09

  השאלה היא למה מפלגת קדימה מתעקשת על אנשים שכאלו? למה קדימה מתעקשת להשאיר במפלגה אנשים כמו צחי הנגבי וחיים רמון שהורשעו? מה יוצא להם מזה? אני משער שהם ישאירו גם את שחורי במפלגה אפילו אם הוא יורשע.

  • irity  ביום 16/02/2011 בשעה 10:28

   שחורי לדעתי כבר הודח ממשרתו, או לא ח"כ אלא מנכ"ל בשכר, ולא ניראה לי שיושאר בתפקידו, השאלה בכלל אם יורשע ואם כן במה, ואם כן האם ישב. אנשי מודיעין, ככלל אינם זוכים בישראל לעונשי מאסר כי הם מייד מתריעים שזה לא טוב לבטחון 🙂 . לגבי רמון והנגבי ? נידמה לי שזה הולך לפי הכוח שלהם מבחינת המרכז, וההתפקדויות. אני בכלל לא בטוחה שיש לראש המפלגה סמכות, אלה החלטות של הצבעות , ואני משערת ששניהם תגמלו הרבה ארגזים, אז יש להם גדודים, וזה נחשב "דמוקרטי". גם החוק מכפיף עצמו במידת מה לרצון הבוחרים, כלומר, אם הציבור רוצה פושעים, מי יעצור אותו ?
   חשבתי שנתתי הסבר תרבותי לכך, לפחות. בישראל ישנה הערצה של כוחניות, ופשיעה עדיין נחשבת להישרדותית ומומלצת ברמת ההנהגה. זה נובע לדעתי מכמה תהליכים הסטוריים עצובים. אחד, השואה, שהותירה צריבה בתודעה ש"ציות לחוק" סופו בארובות של אושוויץ. כלומר, עצם הרעיון של ציות, סדר, חוק, נתפס כאיום קיומי. שנית, מורשת הגלות. ממה שאני למדה, וזה לא החומר שנותנים בבית ספר לבגרות, ובגלל ההגבלות השונות, יהודים למעשה התמחו בפשיעה וביחוד מאורגנת (בגלל המבנה הקהילתי), והמהפך הציוני לא יצר תמורה, אלא אולי חיזק במידת מה את הפרקטיקה. כל זה נוגע למשילות, ריבונות, אחריות, וכולי וכולי. השורה התחתונה היא שהתפיסה שמעריצה פושעים חזקה יותר מאי פעם. (לדעתי גם באיטליה יש בעיה כזו, וגם במידה ניכרת בארצות הברית, אם כי פחות מאד. כי יש גם מגמת שלטון חוק מאד מסורתית וחזקה ומבוצרת. המתח הוא בין מורשת המערב הפרוע או המאפיה, ובין הליגליזם של המהפכה האמריקאית, החוקה, אכיפת החוק על הדרום, הנושא של "שלטון העם על הממשלה" באמצעות הכפיפות לחוק, וכולי). קדימה בעיני זה בזיון מכל כך הרבה כיוונים, שזה רק אחד מהם, ולא הכי גדול.

 • nachum  ביום 16/02/2011 בשעה 11:39

  שחורי חשוד כי נתן לואנונו שוחד לטובת הסדר בעניין אישי שלו ושל אשתו. בחקירתו סיפר שחורי כי נפגש עם ואנונו כדי לסייע לאשתו, עו"ד דליה שחורי, שנתקלה בבעיות מול רשות המסים. לדבריו, הוא ראה את הפגישה עם ואנונו כמעשה לגיטימי, וטען כי מעולם לא נתן שוחד בכסף או בצורה אחרת לואנונו או לכל אדם אחר. לדברי סנגורו של שחורי, עו"ד אבי חימי, הוא פעל בתום לב. the shadow of the moutain

  • irity  ביום 16/02/2011 בשעה 11:42

   תודה. אני משערת שאם היה מדובר בדבר כזה, כמו שהוא מתאר, המשטרה כלל לא היתה טורחת..

   אשתו עורכת דין…איך לא.

 • irity  ביום 16/02/2011 בשעה 11:43

  אשמח לשמוע שזה צל הרים…

 • irity  ביום 16/02/2011 בשעה 11:49

  אני רואה שהוא ביקש הפסקת הצינון כדי לעבור בחברה בשם "נשר צילומי אויר", עיון קל, מגלה שממש באותו חודש החברה פורקה.
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000058335

  כלומר, הוא ביקש לעבור בחברה שחודש אחרי כן עוקלה עד היסוד ופורקה בידי הבנק הבינלאומי ?

  זה נשמע גלנטי כזה. פרסומים קודמים לגבי הרפז מונים אותו בקרב הקצינים שקיבלו מכוניות יפות מהרפז. אני מקווה שלא פגעתי בכור מחצבתך, באופן כזה או אחר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: