בשולי הפרשה

בשולי פרשת גלנט

תת פרשה נוספת שעלתה אגב הדחת גלנט היא התנהלות האלוף גלננט מול העיתונאי ליבסקינד שחשף לראשונה את נושא הקרקעות, לפני כמה שנים. אז משום מה אף אחד לא התייחס לזה,  אך ערב מינוי לרמטכלות, כל דבר מקבל מימדים אחרים. מכל מקום מתברר שבעקבות התחקיר הודח העיתונאי משירות המילואים שלו, שהיה במקרה תחת פיקודו האזורי של גלנט (פיקוד דרום).  וכך, למעשה אנחנו חוזים בדרמה מעניינת של עיתונות מול צבא, (גם כאשר פרשת אורי בלאו ברקע, ויתכן שהתזמון מאד רלוונטי).

אין לי שום ספק שחיטוט בהתנהלותם של קצינים בכירים רבים יגלה פרשיות דומות ואף חמורות יותר, שבבסיסן אותה תופעה שמתגלה בשירות הציבורי, כלומר בעלות של הפקיד או הגנרל על הנכסים הציבוריים שהוא מופקד עליהם, ושימוש בפוזיציה ממלכתית לניגוח אזרחים אחרים, לקידום עסקים, ואינטרסים אישיים שונים ומשונים. אין הדבר שונה ממנהל מחלקה בעיריה, במובן האתי, אלא שהצבא מחזיק כוח יותר גדול בדרך כלל מאגף ממשלתי כלשהו. תופעה דומה נחשפה במשרד לבטחון פנים ובמשטרה בסיבוב האחרון, ואם ייכנסו לבדוק את מערכת הבטחון בתחומים נוספים (ארגוני מודיעין, המערך הלא קונוונציונאלי ועוד) הקרקע תרעד. ככל שהמשרה הציבורית או הדרגה גבוהה יותר וקשורה לעוצמה חשוכה יותר ונטולת ביקורת, כך השרירות גוברת, כלפי אזרחים, וניצול לרעה של כוח חוגג.

השבוע צוטטה אמונה אלון כרגיל "בדם ליבה" רווי הפאתוס המתחסד, כמי שמזועזעת מהבעלות של קציני הצבא על צבא העם, תוך ניצול משרתם נגד אזרחים אחרים, כאילו שהמדינה של אבא שלהם. זה היה אגב "הגירוש" המפורסם. אכן, קראתי וחתמתי על כל מילה, עד שנזכרתי שכל המיללים האלה העניקו רוח גבית ואשראי בלתי מוגבל לאותם גנרלים מושחתים (ואחרים) כאשר אלה התנכלו לאחרים, אזרחים לא פחות טובים מאמונה אלון וממתיישבי קטיף. ההתעוררות הגיעה רק כאשר נגעו בהם, ולא דקה קודם, בעיקר המדובר באריק שרון ו"חוות החזירים" שצמחה סביבו, לא מהיום וגם לא מלפני עשר שנים.

השאלה היא אם אמונה אלון הסיקה באמת את המסקנות ושבה מדרכה הרעה, או שמא מדובר בעוד סיבוב נקמות שלא מוביל לשינוי אלא להעמקת העריצות במדינת ישראל.  המחנה הזה שלפחות הפיק לקחים פוליטיים בצורה מאד אפקטיבית, כלל לא בטוח שהפנים את העקרון, או את המסר הערכי שנשלח אליהם ב"גירוש". השאלה אם רוממות הדמוקרטיה בפיהם או שמא זהו שימוש מושכל וציני בערכים הפונים לאוכלוסיה רחבה יותר, כדי להעמיק את האחיזה הפוליטית ואיתה העריצות המוחלטת של מחנה אחד על חשבון אחרים. לנוכח העובדה שעד כה לא יצא מן המחנה הזה שום קמפיין המגן על זכויותיו של אזרח שאינו "משלהם", אך סבל מאותה עריצות מושחתת, אני חוששת שאין פה בשורה של ממש. מכל מקום, ברמת שיעורי הבית, יש ללמוד עוד שנים רבות את הפקת הלקחים של פלח אוכלוסיה, שהצמיד תג מחיר לכל אחד מן האישים שהשתתף בהתנתקות.  בהשוואה לשמאל,  שאינו מסוגל למאבקים עקרוניים כלל, ובודאי לא ארוכי טווח, יש מה ללמוד, ומבינים גם מדוע המפה הפוליטית היא כפי שהיא. אין תחליף לסולידריות.

מאבק יפה אחר מנהל עיתון הארץ בפרשת ענת קם, שוב מטעמים סקטוריאליים למרבה הצער, _(אורי בלאו והקמפיין נגד הארץ באותה תקופה), כאשר הוא יורה לכל עבר כדי להעביר את המסר גם למערכת הבטחון וגם למערכת המשפט, שאיתו לא כדאי להתעסק.

חבל שאף אחד מהפייטרים הישראלים לא נלחם על עקרונות ועל חברה מתוקנת יותר כניראה שזה כבר לא יקרה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אזרח.  ביום 06/02/2011 בשעה 16:36

  כתיבה משובחת.
  מסכים איתך לגבי היכולת של אותו המחנה להראות סולידריות בעניינים הנוגעים לו.
  המחנה הזה (אמונה אלון,החרד"לים ותומכיהם ) הסיק את המסקנה ש.."אל נקמות ה'" .הם עבדו את המושחתים והעריצים כאשר הם היו בצד שלהם .הם אף רקדו ושרו בעבר ש "אריק הוא מלך ישראל". אולם לאחר שהמושחתים והעריצים "בגדו" בהם, האהבה הפכה לשינאה.לכן הם רואים כעונש משמיים את נפילת שרון,גלנט וכל אלה אשר הרימו את ידם על מה שהם מכנים ארץ ישראל.נפילות אלה מחזקות את אמונתם בצידקת דרכם.
  באופן אישי אני שמח לראות שהמושחתים והעריצים נופלים.אבל אני בספק אם המחנה החרד"לי של ליבסקינד,אלון ותומכיהם היה יוצא נגד המושחתים והעריצים רק בגלל שהם מושחתים ועריצים. המחנה הזה אומר: כל עוד המושחת והעריץ בצד שלי ומבצע את המדיניות שבה אנחנו תומכים , אנחנו נתמוך בו .
  לא משנה להם שהריקבון החברתי-כלכלי מחריף.ארץ ישראל הם יאמרו,חשובה יותר מה-כ-ל.יותר מהשחיתות,יותר מהמדרון של העריצות הפוליטית והכלכלית שנמצאים בו כיום.
  יותר מה-כ-ל.

  http://213.8.106.62/leibowitz/leibarticles.asp?id=28

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: