מלחמה קרה וערוצי תקשורת

פציעות בסלואו מושן

מומחים נוטים להסכים שבין איראן לבין ישראל מתקיימת "מלחמה קרה", להבדיל ממלחמות חמות הכרוכות בהפעלת צבא וירי אש בגבולות. הביטוי הומצא כניראה בדיעבד ביחס למערכת הבינלאומית שהתפתחה לאחר מלחמת העולם השניה, בעיקר בין ברית המועצות לארצות הברית, ואשר הובילה לבסוף להכרעה ללא מלחמה במובן הרגיל.  מאחר שעכשיו יש כבר "תורת מלחמת" מגובשת, פרי ההתנסות האמריקאית שנחשבת מוצלחת, אפשר לראות את הסימנים אחד לאחד, למשל במישור של פוליטיקת פנים, שהיא מין העתק מבעס של שליטת הימין האנטי קומוניסטי (רייגן ושות), לצורך "גיבוש העם" למלחמה הקרה. מלחמה קרה, משמעותה היא גיוס נרחב ואזרחי של כל משאבי המדינה, בעיקר הנפשיים וההסברתיים, לעמידה מול הצד השני, תוך דגש על מעשים הדרגתיים המובילים להתמוטטות המשטר של האויב מבפנים.  עיון כזה בהתפתחויות בישראל לאחרונה יכול לנחם מעט ולהסביר מדוע קיבלנו את מי שקיבלנו בממשלה, בכנסת, ובעיקר בתור קומיסרים תרבותיים. בעוד מלחמה חמה מביאה ארונות וקטועי גפיים שרופים, מלחמה קרה מביאה למחירים עצומים בתחום חופש הפרט, זכויות האדם וההליך הדמוקרטי בכללו.  החללים גם הם קיימים, אך בדרך כלל מקום קבורתם לא נודע כלומר אין מייחסים את מותם, בגלוי, לאמצעי לוחמה. מדינה במלחמה חמה היא אולי מדממת, אבל מדינה במלחמה קרה נכנסת להתקף אפילפטי בעצימות נמוכה, השחתה ושחיקה של מוסדות חיוניים ועוד. אין לדבר על עדיפות לאסטרטגיה כזו מול אחרת, בפרט כאשר התחקיר המלא על מחירי המלחמה הקרה באמריקה טרם  נעשה וטרם פורסם.

אחת מהיצירות הפחות נחמדות של המלחמה הקרה היא מה שמכונה "לוחמה פסיכולוגית", PSYOPS וכיוצב, מלאכות תרמית ו"הפוך על הפוך" שאיפיינו את התקופה. חלק ניכר מכך הופנה גם כלפי פנים כמובן, כיון שמלחמה קרה היא מלחמה על התודעה לא פחות מאשר על אינטרסים בני קיימא אחרים. הזירה עוברת מאיום על הגוף, לעבר איום על מה שבתוך הגולגולת. הוליווד נחשבה למעין ASSET במלחמה הקרה, ולכן חשוב היה לממשל לפורר שם את ההתנגדות האידיאולוגית לימין הניצי, וכן לשלוט במידת מה בתפוקות. בארץ אפשר לראות מערכה מסויימת על התרבות, אם כי כמו בישראל, שום דבר טוב לא היה קודם, ושום דבר טוב ומעניין לא יצא גם עכשיו. מלחמת הדלוחים נגד המותשים, פחות או יותר. מכל מקום, ביבי הוא האיש שלנו בתפקיד רייגן, ואשתו בתפקיד ברברה. משהו כזה.

ישראל, אוכלת אותה פעמיים

ישראל נטלה חלק משמעותה במלחמה הקרה הגדולה, ונידמה לי שמעולם לא נערך על כך דיון ציבורי, בהחלטות, במחירים, ועוד. אך מערכי הבלוף וההסברה מן המערכה ההיא כבר קיימים, ורק צריך להסב אותם קלות לאויב הנוכחי, איראן. על הרקע הזה אני קוראת את התמורות הנתפסות כטרגיות כמעט, בשמאל, אשר קודם שימש כמפיץ "הדמוקרטיה והקפיטליזם INC" ועכשיו, אין דאגה, יעבור בקרוב את השינוי בדיאנאיי, וישורר את השירים הנדרשים, אחרת יסגרו את הברז, ואת זה אף אחד לא אוהב.

עיינתי בפינגפונג הבלוגרי בפרשת "האסיר האיראני X", ותהיתי אם משרד הבטחון עושה ניסוי צופרים, לראות אם המערך שמיש ליצירת דיאלוגים מתעתעים עם האויב. לדעתי אם השמאל צריך להפיק לקח מהמערכה הקודמת זה את לקחי הריסון העצמי, וסרבנות שקטה ולא ישירה לשמש לאהוד ברק בתפקיד מיסרון. אם ברק רוצה להגיד לאחמדינגאד שגם הוא מוציא להורג , אז שיעלה בעצמו למיקרופון ויצעק כמו אחמדנגאד, ויזיע קצת, וגם נשמע ממנו קצת פנינים, לפחות האיראני משעשע ומתובל תמיד, ולא ניראה כמו רובוט שנכנס לו מטאטא ל…מקום ההוא.

הפרשנות שלי למיזם השמאל הישראלי, כנכס במלחמה הקרה ובמאזן האימה הגרעיני, נובעת גם מהתנסות שם, וגם מקריאת פרשות כמו וענונו, כמפתח לפיענוח ה CONTROLLED OPPOSITION פה בארץ. אין ספק ששלושה ארגונים ואפילו מפלגה שלמה (מרצ) הם מחיר מציאה לניהול קרבות תודעה ודיסאינפורמציה או העברת מסרי הרתעה בדרך "קרה". מציאה לממסד, לא כל כך לחיילים שנמנע מהם הגנת החוק, כמו חוק שירות בטחון וכיוצב מסגרות שנועדו לשים סייגים לעבדות הממלכתית המותרת בדמוקרטיה.

אני מחכה ללך ולנסה השמאלני שינהל ביד רמה מו"מ נוקשה ורגיש מול ברק וביבי, על תנאי התעסוקה של האזרחים המגויסים למלחמות קרות. במקום זה כרגע הצאן פזור ומיואש ומתגעגע לסיר הבשר הקודם, שבו לפחות ידעו את התסריט.

 

תוספת מאוחרת, לא לגמרי בלתי קשורה, פירסום ב WIRED בקשר למלחמה הקרה, ומחיריה (חשיפת מסמכי ה CIA).http://www.wired.com/dangerroom/2010/12/cia-hypnosis/

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • nachum  ביום 29/12/2010 בשעה 15:23

    ישראל נטלה חלק משמעותה במלחמה הקרה-taklada and a good new year!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: