איך אני מתייחסת ליוזמת ההתחדשות

לא, לא מדובר בהתחדשות האתר ברשימות, אם כי גם זה טעון התייחסות מושכלת. המדובר בזמירות הנשמעות בעקיפין ובמישרין מכל עבר על מעין "התחלה מחדש", דף נקי ומקורי, של חזון הרצל.

זה התחיל עם "אם תרצו", אשר מעבר לתכנים שכל אחד יכול לחלוק או להסכים להם, השתמשו בלוגו של הרצל, כאילו הם באים לאמר ששכחנו את החזון, ועלינו לשוב ולהתגייס, עם עצל ונרפה, להגשים את חלומנו, להיות עם חופשי בארצו וכולי וכולי העניין מוכר לכולם.

מחרים מחזיקים אחריהם רבים שמשווקים איך שהוא אותו רעיון, וממלאים אותו בתכנים משלהם, כל אחד וחזונו, ונידמה שההפקה נוחתת, כרגיל מלמעלה למרבה הצער, ואינה מהווה התגייסות מלמטה. בכך כניראה לא יהיה חידוש, וכל יוזמות המהפכה, יגיעו תמיד ממועצת חכמי הפטריארכיה היהודית, שהשתתפותם במועצה אינה דמוקרטית אלא יש לשער קשורה גם למפלס המזומנים שלהם.

אני מתייחסת לזה כאל עוד קומבינה, אבל כדרכן של "חזיונות" כאלה, יש בהם גם תועלת כלשהי למזדנב הקטן והעצמאי (והעצבני), כאשר הוא בא במגע עם הממסד האכזר והנוגס. אם קודם באמת התביישנו לתבוע זכויות בשם היותנו צאצאי החלוצים, הרי עכשיו קיבלנו אור ירוק, ואני כבר מיישמת, ובמכתב האחרון שלי לאיזו רשות מושחתת מהרפובליקה של אם תרצו, כבר הזכרתי את סב סבי שבנה את זכרון יעקב והכיצד יעלה על הדעת וכולי וכולי, הכל בענייני ארנונה או משהו כזה.

אני אשתכנע שיש שינוי רק כאשר יוזמות כאלה יפסיקו לנחות ממועצת המנהלים שאיכשהו לאחרונה אבי שביט נידמה כדוברה, או משהו כזה, ותודה רבה, אני יוצאת מהמשחק הזה. ארי שביט מעלה אצלי מחשבות אחרות ודי נוגות, בהיזכרי שהרצל בעצמו, היה…כמדומני, עיתונאי, והמחשבה שיש איזה דמיון בין השניים מחזקת את הרושם שלי שהפרוייקט כולו ראוי להיבחן בזהירות רבה…

עוגן נוסף
סיבה נוספת לתביעה המגיעה מאבותנו מלמעלה לתפוס עצמנו בידיים, לצאת מהניהיליזם שתקף אותנו וההתבוססות בנדלן וטלויזיה, ולצאת לייבש ביצות, היא…מיסטר ליברמן עם חזון הנאמנות והטרנספר שלו. ליברמן לא המציא את זה, הוא פשוט קורא קריאה פונדמנטליסטית רוסית את הטקסטים, או בוא נאמר הוא מעין "מפרש קראי" של הטקסט הציוני, כתוב לאום יהודי, אז מה עושים פה ערבושים בכלל ? (עם ריש מולדבית כמובן ותנועה של זין עליכם). והוא, לשיטתו צודק כמובן, ובסדרי הגודל של תנועות האוכלוסין ומהירות חילופי האידיאלוגיה והזהויות הלאומיות בברית המועצות, כל הסיפור הישראלי הוא בדיחה, וליברמן לא הולך שבי אחרי טקסטים ארוכים ופוסט קולוניאלים, וגם זה בסדר, לשיטתו, אם רוצים להצטרף.

אז הדלק ההתגייסותי החדש דרוש כניראה למנהיגנו כדי לחמר בצאן הנירפית, והתועה, ומתוך היכרות עמוקה ורבת שנים עם מנהיגינו, הם ידאגו שזה יקרה, אם תרצו או אם לא תרצו 🙂 קצת PEP TALK, קצת פצצות, וכולם עומדים לדום ושרים התקווה.

בעיני המבחן היחיד אם שווה בכלל להתייחס לבילבולי המוח האלה הנשגבים עאלק זה אם ניראה שיפור, ולו אינפייניטיסמלי , ביחס של הנוגסים למעלה כלפי החיילים, כלומר, אלה שעבורם כביכול הזה הרצל את חזונו הלח. בינתיים, כל עוד ביבי בקיסריה ואנחנו מלקטים בפחים זבל להנאתו ולהנאת הגזלנים שעושים לביתם ועושים מביתי ביתם, אותי לפחות זה לא מבלבל אפילו. עוד רעש לבן.

סיבה שלישית

סיבה ריאלית מסויימת, הדוחקת במנהיגנו בימים אלה, היא הלחץ (ההולך ונעלם והופך לפארסה) מהממשל האמריקאי להתקדם במו"מ עם אחינו הפלשתינאים. ביבי צריך להראות התקדמות, ונחתה עליו רוח הקודש של ארי שביט למצוא את המקל בגלגלים, בדמות הדרישה להכרה במדינה יהודית, דבר המקשה פסיכולוגית על אחינו שמייחסים יותר מידי חשיבות למילים ולססמאות, כיון שאצלם הרצל זה מזון יומיומי של מנהיגיהם המושחתים, שכך מותירים את הצאן עיוור ועני. אני משערת שזה שיעור מעניין לשכנינו לראות את עצמם במראה הישראלית ההולכת ודומה להם אבל בהפוכה. מכל מקום, הצליח ביבי בספין להזיז את הדיון משאלות קטנוניות של קרקע וגבולות, לשאלות הרות גורל על מהות הלאום במדע המדינה המודרני, והפילוסופיה המדינית כולה, כולל ויכוח דת עתיקים שלעולם לא ייפתרו.
וכך, נגזר עלינו, כמו על הפלשתינאים לקשקש ולבלבל את המוח עם אידיאלים ריקים, במקום לאכול, ולצפות בחכמי הדור שלנו, היושבים בארמונות פאר מג'דה דרך קהיר וקיסריה, אוכלים טוב מול הטלויזיה ומבקשים שנהנה בהנאתם, כיון שהם "מייצגים אותנו" ואת הזין הלאומי. אם היהודים הצליחו להגיע כל כך נמוך ברמת הטמטום המדיני, סימן שהמשיח באמת קרוב, ובזה ננוחם.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: