עבד עברי; תקשורת; אליטות

 

 

 המהומה סביב דברי יעקב נאמן – אוי לי מיוצרי ואוי לי מייצרי

 

נו, יש על מה לרכז את תחושת הוודאות והשינאה של הבוקר. יעקב נאמן "יצא מן הארון" עם חזון מדינת יהודה והבית השלישי. ממש ניוז, וכאילו שלא קדמו לכך ישיבות סיעור מוחות, הקמת קתדרות בפקולטות למשפטים, ייסוד סנהדרין ומה לא. מה שיפה זה קריאות התדהמה כאשר המשוגעים יוצאים, עוד צעד קטן, מהארון השקוף.

 

אולי יהיה בזה תמריץ אחרון, אם כי אני לא מאמינה בזה, לחילונים מכל המחנות לייצר איזו קואליציה אד הוק לביעור השחיתות לפני שיהיה באמת מאוחר מידי.

 

ניקח למשל את נושא העבדות, שאותו הזכירה גם גברת כרמי פה בבלוג. הנה, בעייה אקטואלית של ממש, הדיון בעבדות הלבנה שבישראל הפכה לממוסדת תחת רשות החוק הממלכתי מדגים את הבעייות כולן.. ההלכה אף היא עוסקת בעבדות, אם כי מבצעת לה רגולציה (במקום איסור מוחלט), שלפחות לגבי "עבד עברי" די מרוקנת את העבדות מתוכן, אם לוקחים בחשבון את הפקרטיקות שנהגו אז בסביבה לגבי עבדים.

 

אך מה לי הסטוריה ורומאים אכזריים הזורקים את העבדים לשיני האריות, ומה לי בבלים ופרעונים כאשר אני מתבוננת בישראל אלפיים ועשר ? עבדות בכל מקום, ללא הגבלות, ללא המתקה, וללא כל אחריות לחייו של העבד, הרבה הרבה מעבר למותר לפי ההלכה.

 

מזכיר לי הדבר את הימים ההם, לפני שהמדינה נטלה ממני את התארים וההסמכות (בבחינת בוא נשבר את שיני העבד הנמלט), עבדתי בפקולטה למשפטים בירושלים, וכמו מדינת ישראל ממש (או שמא "השכינה " ??) הייתי נתונה לסמכותם של שני בוסים, האחד דתי-הלכתי (ברכיהו ליפשיץ) והשני חילוני-נאור, אוריאל פרוקציה. בין השניים לא שררה חיבה כמובן. ליפשיץ היה עסוק במחקר וכתיבת מאמר על דיני העבדות, דבר שעורר גיחוך אצל חבר האצולה המשפטית-כלכלית-חילונית פרוקציה (שעסק באותה עת בודאי בבעיות המיסוי של תאגידים בבורסה), ממה נפשך, מה יש לעסוק בעבדים בימים אלה. האחרון, עבר אכן ל"בינתחומי" מעוז בעלי העבדים עם הצוארון הלבן, ואילו ליפשיץ המשיך בודאי להשתתף בלילות ולפורגיס של המתנחלים המחדשים את דיני העלאת הקורבנות בבית המקדש הבא עלינו לטובה (לדעתם).

 

בין שני מעסיקי, וכמו המדינה או השכינה ממש, הועסקתי אני כעבד על ידי הפקולטה, על תקן של "עובדת קבלן" במשכורת ללא תנאים סוציאליים ודאי ללא קביעות, בעוד שני הפטריארכים מתווכחים אם יש לאפשר את העבדות שלי לפי הדין הקפיטליסטי והחוזי (החופש שלי להתקשר בחוזה גרוע) או לפי ההלכה, שאז אולי יפטרו אותי מעול העבדות אחרי שבע שנים, כמובן בלי פנסיה, בלי קביעות ובלי דירוג אקדמי. העיקר שאת העבודה עשיתי אני, והם קיבלו עליה תוספות שכר עתק, על "ניהול-על" של הפרוייקט, שהתמצה כמובן בטלפון פעם בחודשיים. לימים, לאחר שהתקבל גבר (!!!) לאותה משרה (אחרי שנים רבות שהיא אוישה על ידי נשים רחימאיות ופראייריות), המשרה הפכה אקדמית, קבועה, עתירת שבתונים, ומצודדת נפש. אז יש עבדים ויש שפחות, ויש הצד שבו החמאה מרוחה. לא משנה אם לפי הדין החילוני הנאור, או הדתי החשוך.

 

זה המשל וזו השנינה, וזה מה שיקרה לאזרחי ישראל בויכוחים בין "האליטות" הרעות האלה. לא מאלה ולא מאלה תבוא הישועה, ואם יזכו אלה או אלה, חד הוא, העבדות תישאר, והסטיפות, ממועדון הפראיירים (אזרחי ישראל), דרך כל מיני חונטות ומוסדות מפוקפקים, ימשיכו להתחלק ביניהם, כך או אחרת.

 

 

מהומה דה לה שמעטה

 

כדאי לא להצטרף למהומות היזומות האלה שבין חונטה אחת, של נאמן או פרידמן או ביניש, מול חונטה ב של נאורים מיליונרים, הבינתחומי, הקיסריה או ההרצליה, לבני נגד ברק או נתניהו, וכולי וכולי, כל אלה בבחינת שעשועים להמונים בזמן שהקופות מתרוקנות.

 

דיון רציני בבעיית המורדים מן הימין הדתי היה חייב לכלול ניקוי אורוות ממשי בקרב ה"חילונים", דבר שלא ייעשה לעולם.

 

ON EDIT – יפוטר נאמן, יפוטר ויינשטיין

 

 

 – ניראה שיעקב נאמן עשה כמעשה "התמהוני" ממחסום ארז, והתאבד פוליטית מבלי משים (או אולי ביצע פיגוע התאבדות בתגובה לאי הגיבוי מנתניהו). זה מסוג הדברים שמוציאים שם רע לפוליטיקה. הרי דעותיו של נאמן אינן סוד, ואינן חדשות, אבל אם אומרים אותן "בקול רם" וצלול, זו עילה לתבוע התפטרות. אז כן, אני מצטרפת, להעיף את נאמן, וגם את ווינשטין באותה הזדמנות. תמונה דפנה ברק ארז ליועמ"ש, ולגבי שר משפטים, נו שנתניהו ימצא כבר מישהו, העיקר לא עוד מטלטל סדרתי.

 

 

נוהל חניבעל

 

ההברקה המכונה נוהל חניבעל יכולה לספק עבודה לאלפי סטיריקונים ומפענחי צפנים. אכן ביטוי נאה, המעלה באוב את חניבעל מקרתגו, את חניבעל לקטר הידוע, את הכבשים השותקות, וכמובן את עבודת הבעל, האל של הפלישתים שנגדו (או בעדו ?) נלחמים. (מי ?).

 

הביומטרי הוגנב, התיזה שלי

 

לאחר כל המהומות, בכל זאת היה איזה מחטפון ביומטרי, והחוק הניסויי הועבר,במתכונת מרוככת, אך יש לקוות שיסוכל בכל זאת בעוד שנתיים, כרגע אין חובה לתת שום מידע.

 

עיון באינטרנט העולמי מעלה ודג את דיוני ה G5, המדינות המתועשות של האיחוד בנושא זה בדיוק, בשנים 2002-2004, וההחלטות שם מלמדות שהאיחוד הולך לכיוון של מאגר זיהוי פנים וטביעות אצבע, אך חושש מתגובת האזרחים. ההחלטות הן כלליות, וסבורתני, כמו שאומרים, שישראל התנדבה (ונדבה אתכם) לערוך את הפיילוט עבור האיחוד, כניראה תמורה לכל מיני דברים (אולי יוותרו לה בנושא הסחר בנשים ?), אשר משמעותם פחות זכויות לכם, אתה ואת ואתם אם אינם במניין האליטות והחונטות.

 

זה יכול להסביר גם את הסטיפות, ואת הדאגה שהמידע יזלוג ויזלוף לכל מאן-דבושקה כמו שאומרים כאן.

 

יתכן שהמאגר הוולונטרי מספק את הדרישות של פיילוט, ואם כך, הרי אפשר להיות חצי אופטימיים. כך, יקבלו המושחתים את הכספים מהמכרז, יקבלו המושחתים האחרים את האתננים האלה והאחרים, ימכרו את השפנים בנזיד עבורם, אבל לא ירצעו עד הסוף. בעיקר משום שהצבא מתנגד. מזל.

 

רק להזכיר למודאגים את המצב באמת בגבולות ישראל, כדי לסבר את האוזן. לפני שנה נכנסתי בחזרה מסיני לישראל, כאשר אני צופה בלית ברירה בפוסטרים מהבהבים וענקיים של "המטה ללוחמה בטרור" המזהיר שסיני זה ממש שדה קרב. והנה, התור התארך עם הגעתה, לפני כמובן, של קבוצת תיירים תאילנדיים או משהו כזה. איבדתי סבלנות, מאחר שאין דוכן לישראלים, וכולם מחכים יחד לביקורת הגבולות, הייתי צריכה פיפי, והחלטתי שאני הולכת לשאול אם אפשר לפתוח עוד חלונית לבעלי דרכון כחול. עקפתי את התור, הגעתי לבודקהלך, והמשכתי והמשכתי, כדי לצעוק על מישהו. אבוי ואהוי, מצאתי עצמי בחנויות של הצד השני, כי פשוט היה מעבר פתוח, למי שבסך הכל רצה, והלך למקום הלא מאוייש. הוא פשוט היה לא מאוייש, פתוח לרווחה ומזמין. גם כאשר נכנסתי לישראל כך, אף אחד לא פנה ולא ידע.

השתעשעתי ברעיון להמשיך משם הביתה, ולהחשב לתמיד "אזרח שנמצא בחו"ל", אבל החלטתי בסוף להיות ילדה טובה. חזרתי, פניתי לממונה, הערתי את עיניו שהמצב מגוחך, והמשכתי לתור שבינתיים קצת התקדם.

 

לדעתי, ובאחריות, זה מתנהל שם כך גם עכשיו. אז ביומטרי שמיומטרי, השאלה בסוף מי הדביל שעומד בשער. ואת אלה לא מנפיקים בשום מקום אחר, אלא כאן.

 

 

איך לקרוא חדשות

 

 

רצח בדם קר, במחסום ארז

 

כותרות ביניניות בשרו על הריגתו של "תמהוני" מתל אביב במחסום ארז, כדי למנוע "מקרה גלעד שליט" שני. נו טוב, את הנוהג הזה גינינו כבר, וכדאי מאד שאחת העמותות המנטרות זכויות אדם יגישו על זה תלונה לבתי הדין בהאג ובאו"מ. ואולם, עיון באתרי החדשות מגלה משהו מוזר. חצי מן האתרים כותבים "ניסן בן עזרא" מיפו. וחצי אחר "יקיר בן מלך" מתל אביב. השמות לא ממש דומים כדי להצדיק טעות סופר. לאט לאט מתגנב חשד שמא יש פה ספין כלשהו, בבחינת איזה שהוא ניסיון לשחרר את גלעד שליט, אבל לא על ידי תמהונים. אינני יודעת, אבל צורת הדיווח מעוררת תהיות. כרגע, משעה את הנושא.

 

מברור עולה

 – עניין השמות קשור לכך שהמנוח החליף את שמו ושם משפחתו לפני שנתיים כאשר חזר בתשובה. אם כן, אין תעלומה, למעט העובדה שבישראל החלו לירות בעוברים ושבים סתם כך בשביל הספורט. מחזק את הטענה שיש להעלות עניינים אלה בפני ערכאות בינלאומיות, שכן מה שקרה בעזה הוא רק חזרה כללית למה שקורה כאן.

 

 

גודל הידיעה כגודל ה SUV

ידיעות אחרות סיפרו אתמול על מוות טרגי אחר, בנסיבות צהליות, איזה שהוא חייל צעיר מן הקומנדו הימי שמת באימון שגרתי. בדרך כלל ידיעות כאלה זוכות לאזכור צדדי, אחרי הכל תאונות קורות כל הזמן. זה מה שהיה בהתחלה, אבל עם חלוף השעות, הלכו הכותרות וגדלו, וגם התקדמו בדף הראשי. דברים כאלה לא קורים סתם, משום שיש חייל ויש חייל, יש מיוחס ויש פשוט עם. אמנם כי כן, קומנדו זו אצולה, אבל…

 

חיפוש גוגל העלה שמשפחת החייל גרה בזכרון יעקב, ולאחרונה התפרסמה בקשר לפתיחת מסעדה ביסטרו יוקרתית בשטח הפרטי שלהם, שהוא מעין אחוזת ענק, הכוללת אתרים הסטוריים מימי ההתיישבות הראשונה. כתוב שהאב יליד מרוקו שעלה לארץ, עבד במחשבים ??ואחרי כן גר "בבירות העולם", מה שהעלה חשד שעבודתו אינה בדיוק מחשבים, אולי משהו יותר אקזוטי ונחשב מאשר "היי טק". גם מקום העבודה שצויין לא באמת קיים, כך שהתחזק הרושם שמדובר באציל של ממש, אולי עובד "מוסד" ? לך תדע. בכל מקרה עשירים.

מצער מאד שמדיניות המערכת של העיתונים והאתרים הופכת את חשיבות מותו של חייל לפי פרמטרים השוחקים את אמון הציבור, הן בתקשורת והן בצה"ל. מישהי בטוקבקים שאלה, "ואם הוא היה חייל עם פלטפוס , מהפריפריה שעובד באפסנאות, האם זה היה פחות טרגי ?", והנה לה, כניראה אדם החושב שהוא משהו משהו, "כן,זה היה פחות טרגי". יש אזרחים, ויש צמיתים, וזה מחזיר אותנו ליעקב נאמן,ולויכוחים בין האליטות, למי תהיה הזכות להחזיק את מחנה העבודה הגדול הזה, של דבילים נטולי זכויות. או "עבדים עבריים".

 

 

עבדות עברית, אולי א.ד. גורדון התבלבל בקריאה

 

כל זה מחזיק בהפוכה אירונית את המושג "עבודה עברית", ואם הכוונה בסופו של דבר, היא שההישג המרכזי של התנועה הציונית היא קימומו מחדש של "העבד העברי" במולדתו. לא עוד עבד של גויים נקלים, אלא עבד של יהודים ! כל זה שווה קידוש השם ממש. אם להיות עבד, אז לפחות של יהודי ? לא ? מה לא ?

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • שועי  ביום 08/12/2009 בשעה 13:03

  א. בכדי לעמוד על עקרונות עולמו של השר נאמן יש לבחון אילו אנשים מינה כיועציו במשרד המשפטים. הואיל ואחד מהם הניח ביסוס תיאורטי לסוגיית 'נאמנות=אזרחות" של ליברמן, ובמקרה או שלא במקרה מתגורר ביש"ע, ונמנה על אנשי ארץ ישראל השלימה, אין בכך שום דבר מפתיע
  ב. עבד עברי בתורה יוצא לחופשי בשנה השביעית וגם למשל נהנה מיום מנוחה שבועי (שבת) ומעוד כמה זכויות משפחתיות ואחרות, ואף יוצא מידי עבדותו במתנות, שנועדו להבטיח לו סוג של התחלה חדשה. תופעת עובדי הקבלן ההולכת ומתרחבת לכל מקום אינה קשורה לתופעה של 'עבד עברי' אלא לתופעת העבדות בכלל: העבד את רעך בתנאי מינימום והפק ממנו מקסימום תוצרת. דבר מעניין הוא, בבחינת מרבית העבודה בהן עבדתי ב-15 השנים האחרונות מגלה, כי ברוב המקומות, הורחבו הגדרות עבודתי תוך כדי העסקה, מבלי שמשכורתי הורחבה בהתאם. בחלק מן המקומות, גם באוניברסיטה, נאלצתי בדיעבד לרדוף אחר כספים שלא שולמו במועד או בכלל, וכיו"ב. גם הנומוסים החברתיים המאפשרים למעסיקים לנהוג בעובדיהם בחוסר יושרה והגינות, שהריי כך נוהגים כולם, מספרים סיפור עצוב מאוד על מקום כבוד האדם וחירויותיו בישראל של ימינו.

 • רני  ביום 08/12/2009 בשעה 14:51

  התמימות !?!? של בעלת הבלוג מפליאה. לא יבוטל רק ילך ויסתבך ילך ויסתבך. בתוך השנתיים כבר יהיו הרבה בעלי אינטרסים שיעשו המון כסף וכוח מהמאגר. בכלל לא ברור אם מדובר בדרכון ותעודת זהות בנפרד או איך זה יעבוד. הסיפור השקרי על מאות אלפי תעודות זהות מזויפות בארץ לא עונה על השאלה מה עם הדרכונים? הרי עם דרכון מסתובבים בעולם לא עם תעודת זהות ביומטרית. איך יתחברו השנים בגבולות העולם? לא ברור בכלל. יש כבר בעולם דרכונים שמתאימים לארה"ב בלי טביעת אצבעות ובלי ביומטריה. אחד [ לדאבוני לא שלי !! } ראיתי בעיני נרכש חוקית בשגרירות בארץ בכדי להכנס לארה"ב. בישראל הרבה אלפים של אנשים לבנים בעלי דרכונים כאלו שמכניסים אותך לכל הארצות שכדאי להכנס אליהן בלי בעיות. היום היציאה מהארץ והכניסה לאזרח ישראלי ואחר היא לפי הדרכון לא ת"ז. מי יוותר על דרכון מועיל כזה עבור ת"ז ישראלית. האם יהיה חיבור בין ת"ז לדרכון? לא ניתן ! ת"ז אינה הוכחה לאזרחות דרכון כן. בארץ מסתובבים אלפי אנשים עם ת"ז ישראלית בלי דרכון ישראלי זרים תושבים והם יוצאים ונכנסים לארץ בדרכון זר. לפעמים הם לא אזרחים מרצונם לפעמים מרצון המדינה. האם הם יוכנסו לתיק הביומטרי, יכפו עליהם אזרחות? איך בדיוק דרכון ות"ז יחוברו ויופרדו. סיבוך מארץ הסיבוכים. מה עם החרדים שלא נושאים ת"ז. מה עם אנשים שאינם אזרחים ושלא רוצים להזדהות אבל הם אזרחים לפי חוק השבות יבטלו את חוק השבות למי שלא רוצה ת"ז ביומטרית? יהיו כמה סוגי אזרחים? זה חוקי?. בעוד שכל נורווגי.שוודי.פיני וכ"ו יוכל להכנס לארץ בדרכונו כנראה בלי זיהוי ביומטרי כל ישראלי שיסע בעולם לעולם לא ידע באיזה תחנת משטרה יש גישה למאגר הביומטרי של ישראל. אני מניח כפי שרמזתי שתוך חודשים עותק של המאגר יהיה אצל כל החברות הקבועות במועצת הביטחון והלאה. כל נושא האזרחות והתושבות והשהות בישראל מסובך להפליא הביומטרי יסבך זאת עוד יותר. העסק ילך ויסתבך יהיו מתווכים ומשחדים ויהיו טעויות ותהיה עוד סיבה מדוע החיים כאן קשים מעצבנים ומסובכים גם כשלא צריך.

 • אזרח.  ביום 08/12/2009 בשעה 15:45

  גם אני איני תופס צד במאבק בין ה"אליטות".כתבתי בעבר תגובה לכתבה ב"הארץ
  "
  http://www.haaretz.com/hasite/spages/864091.html?more=1

  שעסקה במאבק בין ה"אליטות", ש.. "מצחיק.שתי קבוצות אלטיסטיות נלחמות זו בזו,והציבור חושב שהוא צד
  בעניין. חלק מהציבור בעד מערכת המשפט וה"צדק".והחלק האחר בעד פרידמן והחונטה שלו. בסך הכל,מי שינצח מבין שתי הקבוצות האלטיסטיות,הוא יהיה האדון החדש של הציבור.

  http://www.haaretz.com/captain/objects/ResponseDetails.jhtml?resNo=2204600&itemno=864091&cont=2

  איך כתב אורוול?

  From the point of view of the Low, no historic change has ever meant much more than a change in the name of their masters.

  http://www.orwelltoday.com/classes.shtml

  עבד עברי,הלכה ,מדינת הלכה,מסורת ישראל,עבד ישראלי,ה-כ-ל כלאם פ'אד'י.העבדות חיה ובועטת.אם במקומות העבודה,בדיני העבודה,בגהינום של בית הסוהר הפרטי אשר בינתיים בוטל, בחוקים השונים המטילים על הנתינים כדוגמת הביומטרי,ועוד,ועוד.

  איך אמר עו"ד וינרוט?(חזקה עליו שהוא יודע.הוא מכיר את הנפשות הפועלות ) הכסף החליף את האל.

  http://www.haaretz.co.il/hasite/objects/pages/PrintArticle.jhtml?itemNo=979461

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/979371.html

  הכל הלך לאיבוד, הוא אומר. נשאר רק כסף.

 • אזרח.  ביום 08/12/2009 בשעה 15:55

  העמה יושב ושותק ,ומקבל עליו בהכנעה את הנוגשים הרודים בו.

 • איריס  ביום 08/12/2009 בשעה 16:03

  שועי, מצטרפת למענה של "אזרח", נמכרנו, ועכשיו יש משחק לא נעים של מי ידרוך על מי כדי לשרוד קצת יותר למעלה במדרג התחתון (אלה שאינם בעלי הון).

  רני, נשמע שנקלעת להיסטריה קלה מהחוק הזה, אשר לדעתך יקנה למדינות הים מידע שיאפשר לבלום את ההסתננות של ישראלים לביצוע פשע, בין פשעים לאומיים ובין פרטיים. זו הדאגה האחרונה שלי, עלי לאמר, אבל זה רק הוכחה שמי שמתיימר לפעול למען "בטחון המדינה"מכר אותה, ועכשיו רק מבצעים. כל ההתעללות באזרחים ואזרחיות טובים מאד, כביכול מטעם "שומרי הבטחון" התבררה כתרמית פונזי מהסוג הנחות. זה היה מצחיק לולא הייתי קורבן ישיר של הבלוף הזה.

  אזרח- אכן כן. אני חושבת שהויכוח שיתחיל עכשיו בין כביכול מר"צ לכביכול המתנחלים, טומן בחובו איזה מאבק על שלל שכבר נלקח מכיסנו ובקרוב נדע עליו. מלחמת כנופיות על טריטוריה של פרוטקשן, הכל כמו "לשם שמיים" מטעם שני הצדדים. לגבי הצד הדתי, אפשר לאמר עושים מהתורה קרדום לחפור בה, ויענשו בהתאם לכללים שהם אוחזים בהם.

  לגבי החילונים מסוג מרצ, הנה סיפור קטן מהחיים. לפני חודש בערך הלכתי לראות דירה להשכרה פה באזור. בעלת הבית, "מלח הארץ" ותיקים וגנרלים, פרצה בתלונות אינסוף על השתלטות החרדים מחד גיסא, ועל נקמנותם הגועלית של המזרחים (היינו יותר מידי נדיבים איתם כשלקחנו אותם מהמעברה). "אנחנו צריכים אנשים כמוך" אמרה לי בסיפוק, והתכוונה חילונית ואשכנזית כמוה. אלא מה ? דרשה מחיר מופקע ממש עבור יחידת הדיור העלובה. ולמעשה זה גורל היישוב המדובר. תאוות הבצע של הותיקים דחקה החוצה את דור ההמשך, ובמקומם נכנסו חרדים המקבלים סובסידיות מה"חצר" שלהם. צא ולמד לגבי המדינה כולה, זה המצב. מרצ אולי מקטרים, אבל ההתעשרות המהירה והחזירית באה הרבה לפני הדאגה לפני המדינה. במקרה הרע, ילכו מפה, הילדים כבר בלונדון.

  בקיצור, אמרתי לאשה הזו, שאני אגיע לעיירה שלהם אחרי שהם יתחילו לתת דיור חינם לחילונים אשכנזים, כי אם רוצים "קולות" בבחירות, אין ארוחות חינם כידוע.

 • אזרח.  ביום 08/12/2009 בשעה 16:17

  הכל הלך לאיבוד. נשאר רק כסף.וכמו שאומרים בלע"ז, Follow the money.

 • איריס  ביום 08/12/2009 בשעה 19:03

  מידיעה אישית איך זה מתרחש בדיוק ומתי. :)) לפחות הגון מספיק להודות בזה, גם זה משהו אם כי לא מרשים ביותר.

  המתנחלימציקים מסוגו מזכירים לי את הקיבוצניקים שכיבוש היצר הפך לשחרור הרסן בתאוות הבצע. גם הדוסלך הציונים שכניראה סבלו מדיכוי, לעג ואשמה עצמית, נהנים מאד להתעשר, וגם למלמל באותה הזדמנות כמה תפילות נגד עין הרע.

  זו התנהלות של "מתעשרים חדשים"

 • שרון  ביום 08/12/2009 בשעה 19:22

  חויתי אותה במשרדים הפרטיים בתוך עורכת דין צעירה שעובדת 10-12 שעות ביום בשביל 5000-6000 ש"ח בלי זכויות ובלי כלום. כך גם העסיקו כל המיליונרים האלה את המזכירות שלהם, מתמחים ושאר העובדים ברי ההחלפה. במשרד ירושלמי "מכובד" שעבדתי בו הועסקו מזכירות במשך 15 שנה ללא פנסיה ותנאים. הבעלים מיליונרים ומחזיקים דירות ברחבי העיר וכמובן מתהדרים בתיקי זכויות אדם, תפקידי מפתח בלשכה ותיקי פרו בונו לכסות על פשעיהם.

 • איריס  ביום 08/12/2009 בשעה 19:29

  גם זה לטובה.

  אכן, המקצוע הפך בזוי ונתעב, בכל המישורים האפשריים.

  להשוואה, עבדתי לפני חמש שנים במשרד עורכי דין קטן !~ בקליפורניה, שליש משרה בערך (יומיים בשבוע), והתפרנסתי יפה פלוס, עם שכ"ד של אלף דולר לחודש (שזה מה שעולה בעיר שגרתי בה) ומטפלת פרטית לילד, ומכונית סבירה ועוד נשאר לבגדים וקוסמטיקאית. כל זה מעבודה בדרגה של "מתחיל" (כי מבחינת האמריקאים זו היתה עבודה ראשונה שלי), במשרד של אישה אחת ועוד חצי עורך דין ומזכירה.

  פה בשליש משרה היה מכסה לי את הסיגריות בקושי ואולי את האוטובוס בדרך למשרד. גם כשיש לי עשרים שנה ניסיון.

  הפרופסורים שעוד התיישבו בזמנים הטובים (היום זה כבר שונה) קילפו את האוניברסיטה לפני ולפנים וגם הם מרצים גבוהה גבוהה על ערכים. כללית, על כל מועסק זוטר, כמוני, הם מורידים שליש מהברוטו של השכר המוקצב לזה, לכיס שלהם, בתור "מפקח על", ולא עושים כלום. כמובן, ששנה וחצי לא ידעתי על כל מיני זכויות נלוות ולא עדכנו אותי, עד שהמזכירה שלי, שהיתה בחורה פקחית, עשתה כמה בירורים עם כוח אדם והביאה שלל נאה, שכמובן לא ניתן רטרואקטיבית.

  זה ביב שופכין.

 • שועי  ביום 08/12/2009 בשעה 22:49

  הלא נכתב: אל תקרי חרוט על הלוחות אלא חירות על הלוחות
  אלא מאי? לתדהמתי גליתי כי אפשר שגם משה רבנו לקח שני לוחות עימו ולא אחד, במסגרת מבצע שניים במחיר אחד במבצעי קוּפּה.
  אוסיף עוד כי לאחרונה התברר לי כי 50% משכרי תמורת קורס אקדמי לתלמידי תואר ראשון עד שלישי שלימדתי בסימסטר האחרון לא שולמה, משום שהגדירו אותי במקום אחד באוניברסיטה בהגדרה אחת ובמדור תשלומים בהגדרה אחרת, מה שהוביל למכתב מאת האוניברסיטה על 2,000 ש"ח חוב בגין קורס אקדמי שלימדתי שם (!) בשיחות ראשונות עם מנגנון השכר הבהירו לי שכדאי מאוד שאקדים לשלם את חובי. לאחר שהחלטתי לא לקבל את רוע הגזירה ולהתלונן אצל ראש ארגון הסגל הזוטר הובהר לאחר זמן כי למעשה האוניברסיטה לא שילמה לי
  5,000 ש"ח ושכחה להודיע על כך.
  וכך הדברים מתנהלים, אם הייתי שועה לדברי אנשי השכר באוניברסיטה ולאזהרותיהם כי לא שווה להפוך זאת לסיפור, מוטב שאשלם וזהו, הייתי המרצה הראשון בארץ שהיה נאלץ לשלם עבור קורס אקדמי שלימד.

  כך, הדברים אכן מתנהלים. הלוואי שלא היו לי עוד כמה דוגמאות.

 • איריס  ביום 08/12/2009 בשעה 23:14

  לא מפתיע אותי בכלל. לא נכנסתי פה למכלול הסיפורים על השכר, אבל זה בהחלט בסגנון הזה, אלף לילה ולילה. האמת שלולא היתה פתאום מגיעה מזכירה שעמדה על זכויותיה שלה, אחת מהסוג שלא דופקים, לא הייתי יודעת לעולם שמגיעים לי עוד סכומים,ומדובר על משהו כמו שליש נוסף לשכר בסך הכל (כל מיני תוספות וקופות והשד יודע מה).

  בסופו של דבר, נימסר לי ששכר משרתי הזעום לשנה הבאה הועבר או הולאם לפתע על ידי הספריה של בית המשפט העליון (שהדי במרומים, זה מה שנמסר לי)מפיו של הבוס "הנאור" שבישר לי על ביטול התקן והמשרה שלי, כמובן גם ללא התראה. (הפטריארך הראשון). הבוס הלא נאור, צקצק משהו וסבר שלולא התערבו לו הנאורים, היתי יכולה להמשיך דוקא, אבל בתנאי שכר ירודים, כמקובל כניראה בדיני עבד עברי (מזונות יש, אבל במשורה).

  מאחר שקיבלתי שכרי חצי מהאוניברסיטה וחצי ממשרד המשפטים (באיזה הסדר אקדמי אופייני שאף אחד לא מבין), הכרתי גם לפני ולפנים את "האפסנאות" של משרד המשפטים כי הם סיפקו את הציוד השוטף. מאפיה זה קומפלימנט. ושוב, לולא המזכירה האסרטיבית המכירה את הלכות הנושאים הללו, הייתי יושבת ללא עפרונות וניירות. מאז שההיא הגיעה, לפתע התברר שמגיע מחשב חדש, ומגיע טלפוניה משוכללת, ומגיע תנורים, וכסאות וכל טוב הארץ. רק צריך לדעת על איזה כפתור ללחוץ. נידמה לי שהלחיצה היא קצת "לא מתונה".

  זה מעוז שלטון החוק…כמו שאמרת על לוחות הברית.
  באוירה כזו, אין תימה שהתפוקה עלובה מאד. אי אפשר לנהל קרבות אינסופיים על כל שקל ועיפרון, להדוף סכינים המגיעים ממש מאחורי הגב, להתמודד עם שלושה בוסים מסוכסכים, וגם להפיק מרגליות.

  אקדמיה זה טוב בחו"ל, וכך גם להיות עורך דין. לגבי השאר, אינני יודעת. אני מניחה שליצא פצצות אולי כדאי מישראל דוקא.

 • שועי  ביום 08/12/2009 בשעה 23:28

  לאור הצחוק שעלה בי בסוף התגובה שלך
  אולי כדאי שתשקלי לפתח קריירה כסוג של פיליפ מארלו ישראלית (סדרת הבלש הקלאסית של ריימונד צ'נדלר), אבל בעצם גם מארלו בעצמו לא בדיוק נהנה משכר משופר וגם תמיד חטף מכות בכדי ללשוף בסוף עוד נדבך במציאות חברתית מנוונת בלתי נעימה לאיש, פרט לעשירֵיהָ.

 • איריס  ביום 08/12/2009 בשעה 23:46

  דמות מופת כמובן. אבל בישראל אין קליינטים לאייקונים כאלה. פה זה נגמר על איזה צלב עם מקסימום קצת נחת פוסטומוסית, ר"ל. אני כבר שם, מחפשת סולם לרדת.

  האמת, החלטתי לוותר באמת על הקיר המסוקס הישראלי, מתחילה לכתוב באנגלית, ולחזור למשבצת ההתחלה במונופול של החיים. מחפשת עבודה בחו"ל, מקווה שבגילי המופלג עוד אמצא משהו. הסדרתי את מיסי החבר שלי בלשכת עורכי הדין בקליפורניה, ונתחיל מאלף.

  חבל"ז, קיבלנו רק דבר אחד בחיים האלה, וזה הזמן. לאן הלך ?

  אם אתה על איזה ליסט או משהו למשרות בחו"ל, אל תתבייש לשים אותי על המכותבים.

 • שועי  ביום 09/12/2009 בשעה 00:54

  כנראה שאני עומד להישאר כאן בעיקר מסיבות משפחתיות, דומה שאשאר כאן בשנים הבאות לפחות, גם אם המחיר לאורך זמן יהיה אי הישארות באקדמיה.
  יש הרבה הגיון לא להישאר כאן, יותר מדי ליסטים כמציאות נורמטיבית היא אחת מהן, אבל אני בדרך כלל לא מקבל הכרעות מהשכל, למעשה את כל ההחלטות החשובות בחיים לא קיבלתי כך, וגם היום אני לא ממש מתחרט.
  אני לא חושב שצולבים כאן בקלות, אבל עונשים בקלות רבה מדיי בעבודת פרך בשכר מינימום ללא תנאים סוציאליים ובזיקנה של עוני.
  חוץ מזה כמו שכתבו הבילויים: נפלא פה, השמש בכל בוקר עולה פה או כמו שכתב ב"ז הרצל:
  אם תרצו- אין
  (-:

 • גולדבלט משה  ביום 09/12/2009 בשעה 10:07

  מותר לשאול איך אשכנזיה חילונית מבית טוב,בוגרת משפטים ועורכת דין מזה 20 שנה. שהתמחתה אצל אמנון זכרוני והסתובבה בכל המקומות הנכונים והיו לה,על פי הפוסטים שקראתי ,המון קשרים לא הצליחה להתבסס במקצוע?יש כאן משהו בניגוד לכל מדגם סטטיסטי שאני מכיר

  המהומה בעניין נאמן היא לא הביטוי המובהק של מלחמה בתוך האליטות אם כי מאבק כזה קיים. יש לאבק בין האליטה העסקית לאליטה של שירות המדינה ולכל צד יש תומכים באקדמיה וגם מתקיימים לא מעט קשרים ויחסי גומלין.

  מה שנאמן עשה הוא לומר את מה שנחשב האני מאמין בציונות הדתית-ההלכה יכולה להשתלב במשפט המדינה-חרדים לא מאמינים בזה וכמובן כשהאליטה המשפטית חילונית מריחה אפשרות כזו ,אפשרות שלא קיימת למעשה,היא מיד מאמצת את החרדים אל ליבה.

 • איריס  ביום 09/12/2009 בשעה 14:31

  שועי אכן ליסטים בכל עבר. צריך להיות בנוי לזה, אני בעליל לא צומחת טוב באדמה כזו. כל אחד יודע מה טוב לו.

  משה, "מבית טוב" ?
  רק להמחשה טריה מהיום. הגיס שלי, ממושב בצרה גם כן, ואחותי (רעייתו) התאבדה לפני חמש שנים עקב התנהגותו האלימה אליה. זה רק החלק היותר קל במשפחה הטובה. אמנם אשכנזים, אבל גם גולדרינג היה אשנכזי מבית טוב, לפי שיטתך.
  זה ארוך מדי, אבל השילוב הקטלני של מופרעים אשכנזים (עם איי קיו סביר) וצה"ל, לא מוביל למחוזות הבריאות והחיים הטובים של הנשים סביבם. אולי עכשיו זה יוצא לאור, ואשמח לדעת אולי היה משהו במים של בצרה שמסביר את העובדה. גיסי היה בשייטת, ואחרי כן מפקד המכון לרפואה ימית, ואז נשלח לאמריקע (ולא הופיע לועדת שמגר לרווחת חיל הים), וכולי וכולי. הייתי אומרת שאחותי חלל צה"ל. .

  הסיפור של אבא שלי לא רחוק מזה. אלא שהטיפוח של המחלות במקרה שלו החל בצבא האמריקאי, המשיך פה ב"שושויאדה" של יצוא הנשק, אבל העקרון דומה. מייצרים חיות ושולחים אותן לשוח בין הכבשים.

  אולי זה לא עונה לך במלואו, אבל תבין מדברי שאם אני לא מסכימה לא להגיד את הדברים האלה ואחרים כמו שהם, מערכת המשפט ממש לא רוצה אותי בסביבה בתור אדם עם כוח. אפשר אולי בקושי להלחם בחונטה של מערכת המשפט (לא בטוחה, אבל אפשר לנסות) ואפשר אולי להחלץ גם מעימות עם השחיתות של צה"ל או מערכת הבטחון, אבל לא מול שניהם. כל יום שנכנס אויר לאף, זה כבר יפה ואני רושמת לעצמי סמיילי.

  מזמן כתבתי לספרדים המקופחים והצרחנים פה, שהתמזל מזלם לא להיות "אליטה" מבית טוב.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: