המשך סקירה – הפסיכולוגים המענים

 

הפסיכולוגים המענים

 

מי שעוקב אחרי הבלוג מאז נפתח, יודע שהקפדתי לעדכן (נידמה לי שזה הדיווח היחיד בארץ, לצערי) על הפרשה המתגלגלת משנת 2006 בארצות הברית בקשר למעורבות הפסיכולוגים והפסיכיאטרים בעינויים חמורים מאד (ולא חוקיים ברובם) מטעם רשויות בטחון אמריקאיות בעיקר ה CIA, וגופים ייחודיים נוספים פחות מוכרים בישראל.

 

אחד המאבקים החשובים בתחום זה, עוד הרבה לפני חילופי השלטון, התנהל בארגון הארצי של הפסיכולוגים (APA) בארצות הברית על ידי כמה פעילים אמיצים מאד, שלקחו סיכונים רציניים (תחת ממשל בוש שתמך בפרקטיקות האלה) שביקשו להתריע ולהעלות את הנושא כבעיה של אתיקה מקצועית בארגון. מאחר שהעסקים עוד היו בשיאם, התקשו המתנגדים להגיע להישגים חותכים, אך הצליחו להפיק כמה הצהרות הבהרה של ה APA בקשר לגבולות האתיקה בתחום זה. סקרתי את המאבק מראשיתו פה בבלוג.

 

לאחר מכן התפתחות חשובה מאד היתה בחשיפת תאגידים משונים מאד שהוקמו בבעלות של פסיכולוגים בכירים (בניהם יו"ר ה APA לשעבר) אשר העניקו …שירותי חקירה ואיסוף מודיעין למערך המודיעין האמריקאי, תמורת מצלצלים רבים מאד. חשיפה זו שנסקרה כאן היוותה מעין "אבן דרך" במאבק הפנים ארגוני-מקצועי, וחילופי השלטון, ההכרזה על סגירת גיטמו ובתי הכלא השחורים של הCIA כמו גם החזרת האיסור על עינויים, העלו את המאבק במדרגה נוספת. רק לאחרונה, עם זאת קיבל הנושא את אישור המיוחל של "המיינסטרים" המקצועי, והקהילה הבינלאומית המקצועית הסולידית, העיתון לנסט היוקרתי מתאר את המאבק, ומשבח את הפעילים האמיצים שהחלו כמעט לבד את המלחמה על צביון המקצוע, בתוך האיגודים המקצועיים.

 

לא אכנס פה לפרטים, המעוניינים כאמור יכולים לעקוב אחר הדיווחים לאורך השנים פה בבלוג, אך סקרתי את סוגי המעורבות, סוגי החקירה והעינויים, והצד הכלכלי המטריד, כלומר "קניית" האתיקה על ידי גופים בעלי עוצמה, כמו הCIA ומשרד ההגנה. סקרתי גם את האפולוגטיקה העלובה (המוכרת מכאן) של משתפי הפעולה הרבים, חלק יגידו שטוב שהם היו שם ולא סדיסטים אמיתיים (זה תמיד הולך טוב), אחרים אמרו שרק מדובר במתן הערכות כלליות או הדרכות לאנשי חקירה כל אחד ותירוציו. אחר לאט לאט נחשפות שיטות נאציות ממש של התעללות נפשית ופסיכיאטרית המעוררת חלחלה, חלקה חילחל כמובן גם למצבים אחרים (כדרכם של עיוותים, הם לא

מגיב אלמוני-ת שלח לי לת.דואל את הלינק לכתבה הבאה, מ"מחלקה ראשונה", כתנא דמסייע.

מדובר בפרשה תמוהה של אשפוז כפוי של נערה שניראית בריאה לחלוטין ועברה טיפול אגרסיבי כפוי על ידי פסיכיאטר שאפילו לא דובר עברית. למרבה מזלה היא נתקלה במעט אנשים טובים באמצע הדרך שנתנו לה מחסה, ואף חילצו אותה מישראל לפי שעה.

אינני יודעת את פרטי הסיפור, אך באופן כללי, הנה, רמת הפסיכיאטריה והפסיכולוגיה העברית, והנה האתיקה של שכירי חרב שקהו חושיהם ומי יודע למה. כדאי גם לבדוק זיקות מטרידות בין בריאות הנפש (והרווחה) ובין תאגידי פארמה רעבתנים המחפשים שפני ניסוי בזיל הזול, תמורת מזומנים למתווכים.

בסיפור הזה אכן יש אספקטים רבים (טיב "הסיוע המשפטי", מערכת הרווחה ועוד שגם עליהם יש מה לאמר ונאמר גם פה מניסיון בשטח), אך לדעתי בראש השיקולים כרגע זה איתור האתיקה של מערכת בריאות נפש בזיקה לנושא הכתוב בפוסט זה. זו כניראה הבעיה המרכזית שמעבר לשאר נגעי הביורוקרטיה.

עוצרים באדום), כמו המקרה של הפסיכולוג הצבאי שגרם לחייל עצור להתאבד מבלי שנגע בו.

 

בכל הדיווחים העליתי את השאלה הנוקבת , שאין לה הדים אלא שתיקה סמיכה ומעיקה, מה המצב בישראל, ומי מפקח אליו, ועד כמה נגועה הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה הישראלית בנגע זה.

 

מה השתנה

 

ניראה שממשל אובמה, חרף הביקורות, עובד נכון. מדובר בארגונים בעלי עוצמה בלתי תשוער, הCIA האימתני ומשרד ההגנה האמריקאי, שנשלטים בעיקר על ידי הימין ממילא, וגם כך אף אחד לא מעז לגעת בהם פן יבולע לו. אובמה הצהיר מראש הצהרות מרגיעות בדבר אי כוונה להעמיד לדין על העבר, שיטת הפיוס והאמת, או משהו כזה. אך במקביל הוא סגר את הברזים. יש עליו ביקורת שזה לא נעשה מהר מספיק, לעומת ההצהרות, אבל אם בודקים בשטח, בוטלו ההסמכות לחטיפה, כליאה "שחורה" ללא משפט מחוץ לארצות הברית, גואנטמו מתעכב עד בלי די אבל כבר בפועל מתקפל, והעיקר, בוטלה ההסמכה לענות, כך או אחרת, עם או בלי מים, עם או בלי התעללות נפשית "בלבד" לכל הגופים החשאיים האלה שפעלו בניגוד לחוקה ובניגוד לחוק, בכל רחבי העולם.

 

כתוצאה ממדיניות חכמה זו, הדברים נושרים לאט, ולא תוך מאבקי הישרדות אלימים. עם זאת, כתוצאה ממדיניות זו, כפי שנכתב במקורות זרים, נוצר לחץ משפטי מבחוץ (דומה למצב שלנו עם הגולדסטון), כיון שמדובר בהפרות זכויות אדם חמורות ביותר. בעתיד, יש להניח, יווצר לחץ ממשי, שיאלץ לבצע מעין חקירה פנימית (כדי להדוף חקירה חיצונית וכולי וכולי), שתוביל לטיהור האוירה והבהרת המצב, ואולי גם נטילת אחריות חלקית לנפגעים מהמדיניות הקודמת. את מקום האישומים הפליליים שאובמה הבטיח שלא יהיו, עשוייותלתפוס תביעות אזרחיות ענקיות, שבאמריקה הן לא פחות אפקטיביות ממאסר, ומגיעות לרגולציה הוגנת יותר, כיון שמעבר לשינוי הנורמה, יש שיימינג, חשיפה, וגם, וזה העיקר, תשלום לנפגעים.

 

ומה פה, ב"גיהנום הציוני" (תודה למגיב "רני" על השאלת הביטוי שנאמר אמנם בחצי הומור, אבל רק חצי).

 

 

בעוד הרוח משתנה בעולם, בישראל הולך ונוצר כיס מוגלה יחידי, גטו של מפרי זכויות אדם, או גן עדן לפושעים, המבדל עצמו מן העולם הרחב. מדובר בעיקר (ונמאס לי לחזור על זה) בהתעללות כלפי פנים, ופחות לדעתי בבעיות של הערבים הסובלים מצה"ל. כך למשל, פסיכולוגים סדיסטים חולי רוח שקודמו כיון שעינו ערבים (פה ואמריקה), פוגעים בעיקר בלקוחות שלהם בישראל, שם הם פועלים ועובדים שלא במילואים. חלק מהם מבצע ,עבודות פרטיות מהצד עבור תאגידים, תאגידי אבטחה למיניהם, מן הסוג שנחשף באמריקה, כלומר עוסק בעינויים לשם פרנסה, ותאגידי פארמה, והנפגעים מעבר לערבים הכלואים הם היהודים השבויים בבורותם.

 

עם זאת, השינוי לא יפסח על ישראל חרף החלטתה לפרוש מן ההסטוריה והאנושות, ואף לתת מקלט לפושעים אמריקאים המבוקשים שם (תאגידי אבטחה, שוב, שקלטו את פליטי מדיניות העינויים של בוש,פה בציון, וחלקם אף מלמדים סטודנטים רכים ומי יודע מה עוד עושים להם). במהלך החקירות שם, יש להניח שיצוצו גם ה"יועצים" הישראלים, וכך נלמד דבר או שניים על ההיררכיה בבריאות הנפש הישראלית, ומערך הרווחים מהצד. כמו כן, יש להניח שהעמדת הCIA על חובותיו האזרחיות לנפגעיו, תגיע גם לנפגעים הישראלים, יש לקוות, אם הכסף לא ייגנב בדרך על ידי שליחי מצווה, כמקובל כאן.

 

זהו פרק אפל מאד שנחתם עכשיו בארצות הברית, ולמרבה הצער, ככל שמרימים את האבנים, יוצאים גם הרבה עקרבים עבריים גאים, שנטלו חלק בהפרות מסיביות ואכזריות של זכויות אדם, הן של "חשודים בטרור" (ערבים בעיקר) והן של בני עמם, שהיוו מקור לא אכזב לרווחים קלים.

 

 

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.
%d בלוגרים אהבו את זה: