נאחסים בשלשות; מרפי; דוסים

 

שפעת

 

זה הגיע. מנוטרלים כמעט לחלוטין, מי יודע אם זה חזירים או נילוס מערבי או סתם דלקת גרון. בינתיים זה לא משנה, מרגישים רע, בתוספת קצת יותר דאגות מהרגיל (עם כל האזהרות). בהזדמנות זו הצצה למלחמת ה"חיסונים", אנשים סביבי רוכשים את החיסון, לאו דוקא של החזירים אלא של השפעת העונתית, אני לא מחסידי החיסונים בכלל. אבל מנהל התרופות והמזון לוקח את זה ברצינות, השבוע הוא "נכנס" חזק באייקון רפואה אינטגרטיבית, ד"ר אנדרו וייל, פושט על מוצריו,ומאלץ אותו להפסיק למכור תחליפים טבעיים לחיסון, או כל תוסף מזון שמזכיר את השפעת H1N1 פן ישתמע שלא צריך להתחסן. זהו מעשה חסר תקדים בענף, בעיקר לנוכח המוניטין והפרסים של וייל, שהוא גם רופא במקצועו, ובהחלט מתון בגישתו לרפואה קונוונציונאלית.

 

יש המחזיקים בתיזה של "מגיפת האימה והסטיפות", כלומר שכל העניין נופח מעבר למידה, כדי לקדם מכירות של חיסונים, ואירוע כזה מחזק את הסברא. אחרים חושבים שמדובר באיום רציני, ולפיכך מוצדק להלחם במי שמניא את הציבור מלהתחסן. אני נוטה לחשוב שמדובר בסכנה אמיתית, אבל אני גם לא חושבת שהחיסונים (או הטמיפלו) מספקים מענה לבעיה של מגיפת השפעות. בשנה שעברה ספגנו מכת שפעת עונתית קשה במיוחד, וזה היה מהזן הרגיל והאלים של השנים האחרונות. די בזה כדי להבין ששפעת יכולה להרוג, אבל טרם הוכח שהחיסונים יעילים. העובדה, שפעת עוד פה, מתפתחת ומפתחת זנים חדשים ואלימים ומחוסנים מחיסון, כל שנה.

 

חוקי מרפי ונאחסים

 

ככה זה, כאשר יש צרות זה בא בממטרים. אז ביחד עם השפעת, הכלב נמצא בעונת תגובה לייחום חזק במיוחד של שכנה כלשהי (לי נדמה שרק לפני חודש כבר היה לה סיבוב…אבל אולי זו אחותה התאומה, בבית הזה יש לפחות ארבעה כלבים בחצר, שכולם קטנים ומעצבנים ודי דומים). אז עד שמצליחים להירדם אחרי תרופות נגד שיעול וחום, קזנובה עומד ומילל אל הירח ביללות קורעות לב, קופץ על הדלתות והידיות ומנסה לצאת ולעצבן.

טרוטים ועייפים, העירנות יורדת. וכך יצא שהשארתי ארנק ברכב, מה שאף פעם אינני עושה, וכך גם קרה שמישהו בדיוק חמד אותו, פתח איכשהו חלון או דלת, ורוקן את המכונית, הלך סלולרי (על כל המשתמע, כולל מספרי טלפון שאי אפשר לשחזר), כסף, תעודות וכולי וכולי. נחשב את זה כמכה שלישית, וסוף לצרור. אינשאללה.

 

מגלה שאינך במקומך, כאשר אין למי לפנות…אז

 

חלופה מעניינת

 

לנוכח ההרהורים הנוגים האלה, הסופניים משהו, אני צופה השבוע ב"מקור", רק בכתבה של רוזנר על "תולדות אהרון", ואיך ניראית קהילה שיוצאת למלחמה בשביל אשה אחת, ולא סתם מלחמה, אלא נגד התותחים הכי כבדים של הממסד הישראלי. הרווחה, הפסיכיאטריה החילונית, ומערכת המשפט. בינתיים זה מוכיח, שגם "דוד קטן" אם הוא סולידרי ומתוחכם יכול לנצח את גוליית, ובינתיים זה המצב בין הקהילה הזו לבין הממסד. נכון שהמחיר גבוה, והמחיקה של היחיד בחברות האלה היא די גבוהה, אבל התגמול בהתאם, ואדם צריך לחשוב היטב מה סולם הערכים החשוב. נכון שאי אפשר לאלץ "אמונה", אבל זהו אולי מחיר קטן, ולכל תרבות יש "צללים ונקודות עיוורות" לעומת דברים אחרים, בפרט כאשר גרים באזורנו.

 

פאטימה, ואנקדוטות דתיות

 

אפרופו דת, שוחחתי השבוע עם מכר שיוצא לטיול באירופה, שבסופו יגיע למקום שנקרא פאטימה בפורטוגל. המקום מפורסם בשל התגלות של מאריה הקדושה (אימו של ישוע) לפני כמאה שנה, בפני כמה ילדי רועים בגיל 10, שהסתובבו באזור עם הצאן. על פי המסופר, מאריה התגלתה להם, דיברה ארוכות ובין היתר מסרה "שלושה סודות" של נבואה. כאמור, מדובר היה ב 1917.

 

מאז, הפך המקום לאתר עלייה לרגל לנוצרים (כמו לורד ומקומות אחרים), ואפילו האפיפיור הקודם עלה לשם לרגל נידמה לי לאחר ניסיון ההתנקשות בו. הכנסיה, כדרכה לספק חומרים לסופרים סוג ב, שיחקה עם "הסודות" זמן רב. ההכרה בהתגלות, הפכה גם השומעים, העדים, לחשובים, ואחת מהן הפכה לנזירה וכתב היד שלה, המתעד את המפגש, נחשף רק לאחרונה על ידי הכנסיה. הסודות עוסקים בענייני העולם, מלחמות וכיוצב.

 

אני מצאתי את השילוב מעניין, OUR LADY OF FATIMA, נשמע דוקא ערבי-מוסלמי, והנה דרך מאריה, האשה, התרבויות איכשהו מתמזגות ונפגשות.

 

ההתגלות שלי לסופ"ש

 

נו טוב, אז לא הגברת שלנו בפאטימה וגם לא בגליל, אבל חוויה בהחלט גלילאית, כניראה בהשפעת השפעת, ה

או UNDER THE INFLUENZA

 

בצהריים, נפלתי לתרדמת עייפות, כניראה בזמן שהגנבים בדיוק חגגו על הארנק, חלמתי-ספק הזיתי חלום חזיון, ובו נכנס מישהו לביתי, שהוא מעין דמות אגדית, כמו אלה מסדרות הילדים, שפע גיבורי העל הקטנים. היצור הוא בעל כוחות עזים, ובעצם נוכחותו יוצר מין סערה בתוך הבית, ואני מתבלבלת והכל עף סביבי כמו תחת טורנדו. הקוסם הרע לא עושה לי נעים, ואני רצה לחדר השני לבדוק אם הבן שלי בטוח, והוא אכן ישן והכל בסדר, מה שמחזיר לי את הכוחות קצת. אני יושבת שם בחדר השינה, ולפתע מצביע בידי על הכורסא, והיא פשוט מתרוממת באויר, ונשארת שם כמה שניות ואז יורדת. מופתעת, אני מפנה אצבע לרהיט אחר, ולעוד אחד ועוד אחד, הפלא ופלא, כל מה שאני רוצה להצביע עליו מתרומם באויר בקלות כאילו היה עשוי מנייר. כך אני משתעשעת עם כוחות העל החדשים שלי, אבל גם תוהה מה אפשר לעשות עם זה. נו אז הרמת כורסא, ביג דיל, במה זה יכול להועיל ?

זו היתה המחשבה המשעשעת והיובשנית משהו שאיתה התעוררתי מהחלום המוזר הזה. לאחר שפשפשתי במחשבתי מדוע החלו כוחות טלקינזיס להופיע בחלומותי, נזכרתי שדקות לפני ששקעתי בשינה, תכננתי לעשות את "האמא של הספונג'ות", ולהרים את כל הרהיטים כדי לשטוף עם זרם מים חזק את הרצפה המזוהמת משאריות פיצה ומיץ דביק. כאשר תכננתי תהיתי גם איך יהיה לי כוח להרים הכל, ואיפה אניח את הרהיטים..נידמה לי שבחלום פתרתי את הבעיה. פשוט מצביעים על הכורסא, והיא עפה באויר ומחכה שם עד סיום השטיפה. אבל אם כבר אפשר להרים כורסאות אז אי אפשר גם, כמו שוליית הקוסם, לשלוח לבד את מקל הגומי והדלי לעשות את שאר העבודה ?

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • עמרם  ביום 25/10/2009 בשעה 07:57

  מורשת מוסלמית (ויהודית) נוכחת בפורטוגל בתרבות העממית לגילוייה השונים (כולל שירת הפאדו). כמו בבלקן ובסיציליה, גם בפורטוגל (יותר מאשר באנדלוסיה), אפשר לראות עד כמה "אירופה", ודיכוטומיה נוקשה בין "אירופיות" ליהודו-0איסלאם הן מלאכותיות מול יום יום ותרבות אנושית עממית. פאטימה הוא אחד השמות הפרטיים הנפוצים לבת בפורטוגל. אגב, ההתגלות לא היתה חד פעמית, אלא שש התגלויות רצופות מדי חודש, תמיד ב 13 בו

  כאן יש הפניות מצויינות לפרשת ההתגלות

  http://en.wikipedia.org/wiki/Our_Lady_of_F%C3%A1tima

 • איריס  ביום 25/10/2009 בשעה 08:44

  אכן, סיפור מעניין וגם ההיסטוריה של המקום וגילגולי השם. פורטוגל כמובן, כמו ספרד, אבל לא שמעתי קודם שמות ממש ערביים של מקומות שם.

  גם לא הייתי ערה לחשיבות הפופולארית של המקום עבור מאמינים קתולים.

  בכלל כל הנושא של התגלויות בעת החדשה וגם ה"קדושים" , מאד מעניין בנצרות, הופך אותה למעין דת "חיה" לעומת היהדות למשל שקפאה למוות מזמן בשיני הזמן.

 • רני  ביום 25/10/2009 בשעה 14:37

  ראה סיפורי קדושים אצל יהודי מרוקו והספר על יעקב ואזאנה כדוגמה. וגם בימינו הרבי מלובביץ הפך למשיח נעלם. ואת מה שהולך בעניין זה בחב"ד לא קל לדעת.
  באשר לשפעת החזירים והחורף.שימו לב, בחצי הכדור הדרומי נגמר החורף. אם שפעת החזירים הייתה הורגת באמת באמת. היו לנו סיפורים מנו-זילנד, אוסטרליה, צילי פרו ואולי דרום אפריקה. לא זכור לי ששמעתי סיפורי אימים בעניין זה. מעניין.

 • איילת  ביום 26/10/2009 בשעה 19:22

  אלו סיפורי "התגלויות" מטופשים?!

 • איריס  ביום 26/10/2009 בשעה 19:45

  הטוקבק שלך אלים ומתנצח ולא שואל אלא מבזה את הדיון. ובכל זאת, תשובה קצרה. הדת כולה מבוססת על עקרון "ההתגלות" (יש אפשרויות פילוסופיות שונות להתייחס לאלוהים ולהתקשרות עם כוונותיו), זה למעשה המאפיין היחידי והמשותף לרעיון של "דת". הדת היהודית מבוססת על הכרה והאמונה בהתגלות הפרטית שאירעה לכמה מאבות הדת, אברהם ומשה בעיקר, והתגלות אלוהים למשה בסיני. בעוד שמדובר בהתגלות פרטית, הקולקטיב המקבל את עול הדת, מסכים להכיר בתוקף ההתגלות בכל המובנים, כהתגלות של דבר אלוהים למאמיניו.

  דיון משמעותי, עמוק וחשוב מתנהל בשלושת הדתות המבוססות על התגלות, בקשר לתנאי ההכרה בהתגלות ומשמעותה. בנצרות, כפי שניסיתי להראות, הממסד הדתי רואה בהתגלות עקרון מתמשך, וקובע כללי דיון מאד חמורים להכרה בהתגלות מסויימת, אך בעקרון זה אפשרי. ביהדות, התקבל כלל שהוא בעיקרו תוצאה של חורבן וגלות, שבלתי אפשרית התגלות במובן הכולל (יכול להיות לאדם "מגיד" כמו שהיה ליוסף קארו שכתב את השו"ת, ספר החוקים המחייב מזה שלוש מאות שנה ביהדות), אבל נידמה לי שנקבע שהתגלות כמו שהיתה למשה, כלומר התגלות שיכולה לשנות את ההלכה הקיימת, היא בלתי אפשרית עד המשיח. והמשיח, כאשר יתגלה, ישנה הרבה דברים, וישנם כללים לזיהויו של המשיח שההתגלות שלו היא שלב מכונן בדת היהודית.

  לגבי האסלאם, לבושתי, איני יודעת מספיק, למעט הייסוד של הדת הזו על בסיס ההכרה בהתגלות שהיתה למוחמד, ואשר כללה הוראה להקים דת חדשה ואת עקרונותיה וחוקיה. אינני יודעת מה הנחיות האסלאם בקשר להתגלויות ספציפיות מאוחרות יותר.
  האסלאם מכיר, עם זאת, בהתגלות האלוהית למשה ולישוע.

  ציין פה רני, בצדק, שישנם פלגים ביהדות שמתייחסים לזה, כמו חב"ד והייחוס של כוחות התגלות (יש אומרים משיחיים) של הלובביצר המנוח. בכל מקרה, אלה פלגים מאד שוליים ביהדות ולא נכנסו למיינסטרים.
  חוששני שאם שלושה ילדים יהודים, בני רועים בכפר, היו טוענים שראו את…משה או אליהו, היו שולחים אותם לפסיכיאטר. זו היתה כוונתי בדת מאובנת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: