קש-רשת

 

רשת ואינטרנט

 

כמה פכים קטנים. קודם כל עוקץ אימייל חדיש, המחליף את האימיילים הצפויים מאפריקה שמספרים על הדוד של הכותב שהוריש עשרה מיליון דולר, ורק צריך חשבון לפרוק בו את הבוחטה, ואת, או אתה, נבחרתם לתפקיד המלבב. או הלוטו האינסופי (מי עוד אוכל את זה ?). מדובר בעוקץ לעורכי דין, ומתחיל מפניה תמימה לכאורה של מנהל חשבונות באיזה מפעל בחו"ל, במקרה שלי מלזיה, הזקוק לעורך דין כדי לגבות חוב. פנו אלי כיון ששמי מופיע במרשם עורכי הדין של קליפורניה, והחיפוש לכאורה של עורך דין בארצות הברית. גוגל על שם המפעל מעלה שיש כזה דבר, מפעל בינוני עם אתר אינטרנט סביר ליצוא, והכותב אפילו מפרט את שני החובות שהוא מעוניין לגבות, שניהם ממפעלים כלשהם בארצות הברית, שגם הם מופיעים בגוגל. רק לאחר כמה אימיילים, וטלפון (!) ממלזיה עם מבטא סיני כזה, טרחתי לעשות גוגל עם שמו של המנהל החרוץ. אז עלה לינק מעיתון משפטי בניו גרזי המספר בדיוק על האיש שלי, עם אותו שם (למה הם לא משנים את השם ?), ואותה פניה שבוצעה לאיזה עורך דין בניו גרזי. במקרה ההוא, עורך הדין לקח את התיק ברצינות, ונפל ברשת של עוקץ שבמרכזו גניבת הזהות של משרד עורך הדין, כדי לגבות כספים במרמה ממשרדי עורכי דין במקומות אחרים. העוקץ מורכב, והרמאים מתוחכמים ומוציאים סכומי עתק. זהירות מפניות באינטרנט ! העוקץ הזה הפיל גם שופט מחוזי לשעבר בארצות הברית, שהיום הוא עורך דין פרטי במשרד ענק.

 

מעניין שהפניה הזו הגיעה אלי בדיוק ביום שבו פורסמה הכתבה על "המדבקה" של חגי הדס וחבריו הנוכלים, וגם שם נעשה שימוש באינטרנט להונות משקיעים. במקרה של העוקץ המלזי-סיני, איכשהו העוקצים מצליחים לשים יד על דומיינים או לזייף אימייל עם הסיומת של המפעל, דבר שמאד מבלבל ומוריד את ההגנות עד שמסתבר שהמפעל יש לו בכלל אתר אינטרנט אחר, עם סיומת שונה קצת (בסיומת המדינה למשל או נט במקום קום וכולי). לי ניראה שהעוקצים המלזים-סינים מקבלים סיוע פנימי איכשהו, כיון שבזמן שהוא פנה אלי, צצו המון תכתובות אלי מלשכת עורכי הדין ואתרים מסחריים למתן שירותים לעורכי דין. והרי החשבון שלי שם רדום, אני לא משלמת דמי חבר בכלל ורשומה עם כתובת בישראל (!). כדאי לבדוק אם החברים של חגי הדס לא עוסקים בעוד כמה תחביבים חוץ ממדבקות.

 

גניבת זהות, בכל מיני צורות

אין מה לאמר שה MEME של גניבת זהות מככב בתרבות הגלובלית ועוד ימשיך ויעלה וישגשג, מאחר שהקהילה האורגאנית התפרקה, וכדי להציג עצמך אתה או את תלויים לחלוטין (כמו המקבל של התצוגה) בסממנים חיצוניים, סממני קוד של שיוכים מקצועיים, חברתיים, כלכליים. בכל אלה חושקים רבים הרוצים "כרטיס כניסה" לכל מיני מועדונים כדי להוציא כסף. האינטרנט מאפשר שימוש ב"קליפת זהות" מושלמת, כיון שאין מגע יד אדם לא פנים ולא קול במגע ישיר. אך יש לMEME הזה מימד עומק מפחיד יותר, של פיצול האדם לשכבות, הוצאת חלק מהן והרכבתן על אדם אחר, וכל זה בלי רצונו או רצונה. וישנו גם המימד העמוק של הMEME והוא גניבת האדם כולו לצורך "עוקץ" כלשהו, באמצעים שונים של הונאה או השתלטות על הרצון. למשל אם זקוקים לאיריס כזו, עם רשיון עריכת דין, עם שדיים בגודל בסויים, ורקע ישראלי, אפשר ל"גנוב אותי" לכמה זמן, לצורך המבצע, כמריונטה מרוקנת מפנימיותה ומרצונה. אם רוצים רק את המראה, אפשר היום לשכפל את הSHELL החיצוני של כל אדם באמצעים טכנולוגים. זה מזכיר לי מאד את הסרט לזרוס, בסדרה של דניס פוטר האלוהי, שבמרכזו ראש בלבד, הצף בפורמלין במעבדה ומשוחח ומתלוצץ עם רופאיו והחוקרים שמפעילים את מוחו במעבדה. זה מה שהצליחו לשמר ממנו אחרי שמת. לחילופין אפשר לגנוב גם את השימושים בראש, במוח, לצרכים חלקיים, כלומר למדר חלקים ולהשתמש בחלקים אחרים, כמו לצורך איחסון מידע או חישוב, או אף שימוש בכישורים וכשרונות ספציפיים, מבלי שיש אינטגרציה של שאר חלקי ה"אני" (או המוח) ולדעתי אפילו מבלי ידיעת החלקים האחרים של המוח האחראים על תחושת הרציפות של "האני". המודעות של השלם.

כל זה מצטרף לצד השני של חלוקת האדם למקטעים ועקיפת ה"קדושה" של הרצון וההשתתפות של כל המודע. ישנה ההתפתחות (או הרגרסיה ? אולי מבחינה אתית ?) במחקר הזכרון, וגם שם אפשר למדר חלקי זכרון מהאני המודע, או למנוע גישה לחלקי זכרון, וגם למחוק חלקים או את הכל, לכל הפחות יש ניסיונות רציניים כאלה, העושים שימוש בחשמל של המוח, בעיצבוב, וכמובן בכימיקלים. וזה מתקשר לגניבת האיברים, או הסחר באיברים, שוב מצב שבו האדם נצפה כמחסן של חלקים שימושיים, לאו דוקא למען עצמו, אלא למען אחר מנכס. ברובד הזה אפשר להבין מקצת מן ההתנגדות האלימה של החרדים למשל להתחלת התהליך הזה, כלומר ביזוי הגופה וניתוחי מתים. נכון שלשים גדרות וחומות גבוהות מידי לא עובד בזמננו, אבל אפשר להבין שהדברים נמצאים על מדרון חלקלק, ברגע שאין קדושת הגוף, אין קדושת האדם, ברגע שאין את שני אלה, אז אנחנו באמת מחסן חלפים וכמובן מי שעשיר יותר וחזק, יכול לבלוע חלקים או לגנוב חלקי זהות או שלמה, סוג של עבדות פרך אסורה, כלומר, עבדות עד מוות.

 

רפואה במגננה

 

כתבה בבריטניה מפרטת קצת יותר מה ההשלכות האפשריות של גילויים מארצות הברית על שימוש מוגבר מאד ברופאים, מטפלים ופסיכולוגים בתעשיית העינויים שהלכה שם. אחת ההשכלות תהיה דרישה לחשיפת השמות ותביעתם באופן אישי. ואכן דו"ח מבקר הסי.איי.איי ששוחרר לא מזמן מבטא את דאגת עובדי הארגון וקבלניו (שחסו עד כה בהבטחת סודיות שמם והשתתפותם לעולם ועוד) שהם יהיו חשופים לתביעות אישיות, כולל בבתי דין בינלאומיים בעתיד כלשהו. חרף הבטחות אובמה שהוא לא ילך על תביעות אישיות של מי שביצעו פקודות, גם אם לא היו חוקיות בעליל או לא בעליל, הוא לא יוכל לשלוט בבתי הדין בהאג וגם לא בתביעות אזרחיות בתוך ארצות הברית, בית המשפט יקבע.

 

אני רוצה להעלות אספקט אחר, הנוגע לישראל, והוא הזכות של לקוחות השירות הרפואי הציבורי (ממשלתי וגם יותר מכך של קופות החולים הפרטיות עתה) לקבל שירות איכותי ולא מצוות שקיבל "צ'ופר" (תעסוקה) כתמורה להשתתפות במבצעים דיסקרטיים. בידיעה, אנשים כמו רופאים, אחיות ופרמקולוגים, אחים, ובודאי פסיכולוגים, מקבלים בישראל שדרוגי תעסוקה ניכרים על יסוד היענותם לדגל בכל מיני עניינים בטחוניים, המערבים הפרות אתיות קשות של חובות רפואיות. מרעילים, מסממים, חוטפים, מענים, באמצעים רפואיים, או כפי שהראיתי אפשר גם להביא אנשים לכדי התאבדות בצורה מושכלת על פי פרטיכל של אנשי בריאות נפש שעבדו עבור הסי.איי.איי למשל (וסוכנויות מקבילות). שימוש בטכנולוגיה הזו משול לרצח, גם אם האדם התאבד כביכול במו ידיו, וכמובן סימום, חטיפה ועינויים או אפילו בדיקת נחקרים לצורך הפעלת עינויים (ניתנה דוגמא של מדידת חום הגוף כאשר האסיר נחשף לטמפרטורות מעיקות, חם או קר, כחלק מ"שבירה" וכיוצב).

 

לקוחות של קופות חולים למשל, זכאים כחלק מחוזה השירות (!) לכך שהקופה תפעיל שיקול דעת מקצועי בלבד בקבלת צוותים לעבודה, ותבחר את הטוב ביותר, ובטח לא את הגרוע, רק בשל שיקולים של תיגמול בשיקולים זרים לחלוטין. תביעה ייצוגית ANYONE ? לכל הפחות יש זכאות להחזר משמעותי בדמי חבר או "מושלם" או "מוזהב" כאשר ספק השירותים "עושה מהצד" עסקאות לרעת הלקוח בבחירת צוות.

 

הם מפחחחחדדדדים

קנדה נתנה מקלט מדיני לבחור צעיר מדרום אפריקה על רקע של גזענות, וקוממה עליה את דרום אפריקה והקונגרס האפריקאי. יתכן שבחירתו של אובמה מעוררת חששות קמאיים בקרב המיעוט הלבן השולט בעולם ביד רמה ולא תמיד נאורה, ויתכן גם שיש מקום לרסן מיעוטים נדכאים שקיבלו עצמאות ומוציאים את רגשות הנקם על מי שאפשר, ובטח לא על מי שצריך להענישו (אלה, האחראים לאפרטהייד כבר מזמן ביליונרים והיגרו ויושבים בכיף באיזה מדינה מערבית). זהו גם לקח מסויים לישראל, שהעובדה שהיית מקופח אינה הצדקה לירות לכל הכיוונים אם שייך או לא. מקיאוולי הבין את הנקודה הזו של נקמה, והפחד של הכובש האכזר, המתעלל והטובח, מנקמת הטבוחים. לכן הוא הציע כבר אז שאם הולכים לעשות מעשה נבלה קולקטיבי, יש לדאוג לכך שהאויב יקבל מכה קשה במיוחד (יותר מן הצורך לשם הבסתו) כדי שמעט הכוח שיישאר יוקדש לאבל ממושך ושיקום היכולת לשרוד, וימנע מעשי נקם גם בעתיד. הבעיה הזו של חשש מנקם נמצאת לעיתים בבסיס ההמשך של דיכוי שאינו רצוי יותר, הכובש נתקע עם הפחד ששחרור הקורבן יסכן אותו, ורק מן הטעם הזה ממשיך להתעלק. בעיה.

 

רק קצת תוספת רקע משפטית על מעמד פליט. ברוב המדינות ניתן לקבל מעמד פליט גם בתור קורבן של פשיעה פלילית (לא פוליטית) רגילה, במידה ומוכיחים שמדינת המקור אינה מסוגלת/רוצה לאכוף את החוק או להגן על הקורבן. זה מקובל מאד לגבי פשע מאורגן, פשיעה אלימה נגד נשים מטעמים "מסורתיים" (כבוד המשפחה, כוולי). אפשר גם לטעון שאי האכיפה נובעת משיקולי אפליה כזו או אחרת. מדינות שמתעסקות יותר מידי בכיסוי תחת (כמו שדרא"פ עושה עכשיו, וישראל ואיראן עושות כל הזמן) חושפות בעיקר את ערוותן. בסך הכל קבלת פליטים אהדדי היא מנגנון נאור שמאפשר לכלל המדינות לשפר את ההגנה של האזרחים, ומדינות "שנעלבות" מכך שאזרח שלהן קיבל הגנה בחו"ל הן בדרך כלל דיקטטורות, או מקרים כמו ממשל בוש שהתעסק עם הנושא של עריקי הצבא מעירק, וחשף את עצמו לשינאה וגיחוך. ישראל ש"נעלבת" כאילו יש ישות קולקטיבית ולא פקידים נפוחי אגו שבסך הכל יקבלו על הראש בגלל מחדליהם. זה אופייני למדינות בעלות משטר לא דמוקרטי או בתקופות גרועות במיוחד. לדוגמא, גרושתו של הבעלי של ידיעות אחרונות קיבלה מעין מעמד פליט (ויזה הומניטרית) לתקופה מסויימת שבה הוכיחה שרשויות ישראל אינן מסוגלות לאכוף את החוק על בעלה ואב ילדיה האלים כלפיה. הויזה ניתנה חרף מחאות והשתקות מפה, ויש להניח שלולא היתה זו אישיות כה מרובת כסף, הממסד הישראלי היה מכשיל את הבקשה בתואנה שזה "מעליב את ישראל", או איוולת דומה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • צבי  ביום 04/09/2009 בשעה 12:28

  א] האייטם הראשון מאוד חשוב. יש לי רושם שמתי מעט עדיין מכירים את הנכלוליות הרשתית הזו.
  ב] באשר לנושא האחרון, אני חושש,איריס, שמתן מעמד פליט, בכלל, ובמיוחד בשל פשיעה פלילית, היא סוגייה סבוכה מאוד, במישור הפרקטי [ותוך התעלמות-לרגע מהשיקולים הבין-מדינתיים הכרוכים בנושא].

 • איריס  ביום 04/09/2009 בשעה 12:40

  הכל סבוך בחיים, כתבתי על הצד התיאורטי כמובן.

  בקשר לנכלוליות ברשת, עשיתי תחקירון והתברר שזו "מכה בעלייה" בארצות הברית, ויש כבר מספר פרסומים בכתבי עת משפטיים במדינות השונות בארצות הברית, וכן איזו התחלה של חקירה פדראלית לנוכח היקף הבעיה.

  בסופו של דבר זה לא כל כך יקרה בישראל, כי ליבו של העוקץ, בשלב הסופי הוא הפקדה של צק, אצל עורך הדין (הנעקץ) והוא מעביר את הסכום לפני שמתברר לו שהצק "קופץ וחוזר". כלומר בסופו של דבר, אם אדם לא מוכן לשלם כסף לפני שצק נפדה ממש לחשבונו, העוקץ יפול. ישראלים לא נוהגים לשלם לפני פדיון הצק בפועל, את תמורתו.

  אבל, השיטה פותחת אינסוף אפשרויות אחרות. בבסיסו של דבר הם כאילו "מתלבשים" על זהות של עורך דין קיים, שאיתו אכן חותמים על הסכם ריטיינר, ומאותו רגע הם בעצמם פונים לאנשים בשם של אותו עורך דין, וסומכים על זה שאנשים לא בודקים. אפשר לעשות את זה גם בישראל, בקלות, ולגוון את סוג העוקץ. בכל מקרה, אני פועלת בנושא במרץ כיון שיש לי מספר הטלפון שלהם, וכן אימיילים שאפשר אולי להגיע באמצעותם לשולח. הם מאד מתוחכמים בשיחה וביצירת האמפתיה והאמון, וכאילו קצת "חוסר אונים" של אדם שצריך להתמודד בארץ זרה עם משפט וכולי…לא במקרה הם פונים בעיקר לעורכי דין העוסקים בגישור, כיון שהם יוצאים מהנחה שאלה תמימים או נחמדים יותר. או שיש סיבה אחרת, לא יודעת.

  מציעה לאנשים לבדוק טוב דברים שמגיעים רק מאינטרנט וטלפון, כלומר כאילו "לקוחות זרים" ולהעדיף פגישה אישית או וידוא מוחלט, כמו לבקש טלפון שלהם ולהתקשר בכל מיני שעות. או לחפש לבד במרכזיה בינלאומית את הרישום הטלפוני של התאגיד שכביכול בשמו פונים, ולהתקשר לשם לשאול אם הם צלצלו וכולי.

  בקיצור, לא משעמם :))

  אני בכלל לא עוסקת במקצוע, וכל זה די שעשע אותי. אמרתי להם בהתחלה שאני לא בעניין, אז הם הציעו ביזנס אחר, אולי יצוא יבוא משהו..
  בקצור, אין סוף ליצירתיות של נוכלים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: