כתות, תחקירים וטלויזיה מסחרית

 

כתות מסוכנות ?

 

השבוע אני מקבלת קריאת כיוון מתחקירן צעיר העובד בתוכנית של פדרבוש וגיא, והוא מחפש חומר על "כתות". ההפניה נעשתה מאחת,   שבעבר עסקה בנושא הן בעיתונות והן במסגרת איזו עמותה לנפגעי כתות. בהחלט נושא ראוי, אבל משיחה מתברר שעל הכוונת של הבולדוגים הנועזים נמצאת מטרה מזוייפת ואת התחקיר מנצלים כדי להכפיש.

הפניה אלי נעשתה ככל הניראה בעקבות רשימה על יבנאל, בקשר למתופפת הנחמדה, ובעקיפין הזכרתי את "השבט העברי המתחדש" של אוהד האזרחי. האזרחי, כך מסתבר, נקלע לכוונות רעות מכיוונים לא ברורים, אולי "יד לאחים" אולי אינטרסים פחות קדושים של המאפיה היבנאלית שמודאגת מכניסת גורם חדש לטריטוריה. בכל מקרה, עלוב בעיני לחפש את האזרחי כאשר כתות מסוכנות משתוללות ועושות שמות באזרחי ישראל. ציינתי באותו פוסט בקצרה שיבנאל היא מקום שראוי לפוסט תחקירי בפני עצמו, ואולי אעשה זאת בהזדמנות. העיירה המנומנמת מעדיפה שלא ייכנסו לשם אנשים שאינם בסודות העניינים הרקובים שתוססים שם למעלה ממאה שנה. לדעתי, הפעם זה לא ילך, האזרחי יישאר, האנשים הטובים יגיעו, ולמי שיש סודות, יצטרך להסתדר עם העובדה הזו.

הנושא של כתות חשוב מידי כדי לנצל אותו לחשבונות אישיים קטנוניים. כמו כן, חשוב לשים לב מי עוסק בנושא הזה, שמא מדובר בניסיון להסיט את הזרקור מעצמם…

 

מילה על תחקירנים בטלויזיה המסחרית

הפניה של התוכנית הזו באה במקרה סמוך לאחר פניה מתחקירנית חביבה באמת שעובדת עבור אמנון לוי, ליגה שונה לחלוטין וגבוהה יותר. היא פנתה בעקבות טוקבק שכתבתי באתר פה של דודו כהן, על חקלאות אורגנית והנכלולים האופפים אותה. אין לי בעיה לסייע לכל אחד בכל דבר, אבל בסופו של דבר ישנה תחושה דומה למצב שבו את נמצאת באוטובוס ואיזה סוטה עובר ונוגע בכוונה, חוטף ריגוש והולך. לאנשים מגיע תמורה לזמנם, כך או אחרת. העובדה שהמפיקים חוסכים בכסף,  למעשה שוכרים אנשים ב"עבודות קבלן" ופרי לנסרים נואשים בגרוש וחצי שמנסים לשנורר מידע ממומחים…נו טוף, התוצאה בסוף מתבטאת בתוצרת, כמו דודו טופז 🙂

 

תקשורת תקשורת

פרשת טופז מחדדת את מה שהיה כבוש קודם ופגע מאד בתפקוד "כלב השמירה". התקשורת נשלטת על ידי גורמי הון לא קדושים, ובמקרים אחרים נפוטיזם בוטה, ובמקרים עוד יותר נפוצים על ידי מערכות כוח כמו מערכת הבטחון ואפילו ארגוני פשיעה. בזמן שאני הייתי בעניינים אפילו מדורי הספרות נשלטו על ידי "חונטות" שראשיהן בהון-שלטון-בטחון, וזה לא הפריע לאף אחד עד שזה פגע באצולה עצמה. מה שעשה טופז לאבי ניר – עשו – הוא, וחבריו משכבר הימים, לאנשים תמימים אחרים במשך שנים וללא הפרעה. אני לא מצפה שהעייסק יעבוד נקי, על בסיס מריט, אבל אבוי, התקשורת מתחילה להיראות כמו מערכת המשפט, מארג של משפחות, הנשואות זו עם זו, והתוצאה היא כמו בנישואין של קרובים, יוצא בסוף מפגר עם המופיליה..

 

ומילה על מומחיות וכתות

אני בהחלט לא מחזיקה מעצמי מומחית לכתות, וגם לא לאוכל אורגני, אבל אני בהחלט רואה עצמי כתחקירנית שהקדישה זמן ומחשבה ועבודה על חשיפת עובדות בבלוג הזה ובכלל. שנית, לגבי כתות, המאפיין המעניין אותי בנושא זה הוא ההשתלטות והניצול, שחלקן נעשים בטכנולוגיה דומה לזו של ארגוני פשע, אלימות במשפחה, ועוד ארגוני "היי דמנד" שבהם יש מערכת היררכית של ניצול-יתר. במקרים רבים הנושאים משיקים, כלומר ארגונים וגופים כיתתיים מעורבים גם בפשיעה מאורגנת או בחתירה נגד סדרי השלטון והמשפט בצורה כזו או אחרת. ארגונים ממסדיים יכולים גם הם להתערבב או לנצל מבנים חולניים של כתות או ארגוני פשיעה לצרכיהם שלהם.

התחום המוכר פחות מידי בישראל הוא "מיינד קונטרול" כלומר טכנולוגיה שלמה של השתלטות שמנוצלת לצרכים שונים כאמור. בבסיס הטכנולוגיה "שלילת הרצון" ומחיקת זכרון (על ידי דיסוציאציה או היפנוזה), וזה נע על רצף אלים מאד ועד למופע בניגני למדי כאשר מדובר במצב של בוגרים בעלי רצון חופשי. עסקתי בתחום זה מכמה כיוונים, כולל משפטי ופסיכולוגי. אני לא רואה סיבה שדרדסים בני עשרים שעושים קצת פרי לנס באיזה חברת הפקה ינדנדו ויחלבו מידע בלי לשלם ובלי קרדיט. ממש חוצפה.

 

הגדרה של קבוצה סגורה המפעילה לחץ – לאו דוקא "כת" במובן הרגיל

Characteristics of CHDGs

According to Tobias and Lalich (1994, p.13) the following characteristics are often present in these environments:

·         Members are expected to be excessively zealous and unquestioning in their commitment to the identity and leadership of the group. Personal beliefs and values must be replaced with those of the group. בעברית – חברים מצופים להיות קנאים בצורה מוגזמת ולא להטיל ספק במחוייבות שלהם לזהות ולהנהגת הקבוצה. אמונות וערכים אישיים חייבים להתחלף באלה של הקבוצה.

 

·         Members are manipulated and exploited and may give up their education, careers, and families to work excessively long hours at group-directed tasks such as selling a quota of candy or books, fund-raising, recruiting, and proselytizing. ע- חברים מתומרנים ומנוצלים ועלולים לוותר על החינוך, הקריירה והמשפחות שלהם כדי לעבוד בצורה מופרזת שעות ארוכות במשימות לטובת הקבוצה כמו עמידה במכסת מכירות של ממתקים או ספרים, גיוס כספים, גיוס אנשים והטפה.

·         Harm or threat of harm may come to members, their families and/or society due to inadequate medical care, poor nutrition, psychological, physical, or sexual abuse, sleep deprivation, criminal activities, etc. ע= נזק או איומים ייגרמו לחברים, למשפחותיהם ו/או לחברה כתוצאה מהיעדר טיפול רפואי הולם, תזונה גרועה התעללות פסיכולוגית, פיזית או מינית, מניעת שינה, ביצוע עבירות פליליות וכולי.

 

Margaret Singer and Janja Lalich (1995), who have done vast amounts of work in the cult field, state that such groups have the following characteristics: מאפייני הקבוצות

·         Authoritarian power structure

מ    מבני כוח סמכותניים

·         Totalitarian control of members’ behavior

ש    שליטה טוטאליטרית בהתנהגות החברים

·         Double sets of ethics (one for leader and another for members; one for those inside the group, another for outsiders) מערכת כפולה של אתיקה (אחת למנהיג ואחרת לחברים, אחת לאלה שבפנים ואחרת לאנשים זרים)

·         Leaders that are self-appointed and claim to have a special mission in life

       מנהיגים ממנים את עצמם וטוענים למשימה מיוחדת בחייהם

·         Leaders who tend to be charismatic, determined and domineering

 \     מנהיגים שנוטים להיות כריזמטיים, נחושים ושתלטניים

·         Leaders who center the veneration of members upon themselves

      מנהיגים שמרכזים וממקדים את ההערצה של החברים אליהם

Robert Jay Lifton (1961), a psychiatrist and pioneering researcher in the thought reform, or mind control, field, has proposed that the following eight features create environments of “ideological totalism”: המאפיינים הבאים יוצרים אוירה של טוטאליות אידיאולוגית

 

1.    Milieu control—the control of communication within an environment; this creates unhealthy boundaries  שליטה במיליה – שליטה בתקשורת בתוך הסביבה היוצאת גבולות לא בריאים

2.    Mystical manipulation or “planned spontaneity”—experiences which appear to be spontaneous are actually orchestrated in order to demonstrate “divine authority,” which  enables the leader(s) to use any means toward a “higher end” or goal

מ    מניפולציה מיסטית או ספונטניות מתוכננת – חחויות הנחזות להיות ספונטניות למעשה מתוכננות כדי להדגים "סמכות אלוהית" אשר מאפשרת למנהיג להשתמש בכל אמצעי למען "המטרה או היעד" העליונים

3.    The demand for purity—absolute separation of good and evil within self and environment

    התביעה לטהר – הפרדה מוחלטת בין רע לבין טוב בתוך העצמי והסביבה

4.    The cult of confession—one-on-one or group confession of past and present “sins” or behaviors, which are often used to humiliate the confessor and create dependency upon the leader  כת הוידויים – וידויים אחד לאחד או בקבוצה בקשר ל"חטאים" בעבר ובהווה או התנהגויות אסורות, אשר מנוצלים לעיתים קרובות להשפיל את המתוודה וליצור תלות במנהיג

5.    Sacred science—the group's teaching is portrayed as Ultimate Truth that cannot be questioned. מדע מקודש – תורת הקבוצה מוצגת כ"אמת עליונה" שאי אפשר להטיל בה ספק

6.    Loading of the language—use of terms or jargon that have group-specific meaning, phrases that will keep one in or bring one back into the cult mindset. הטענה של השפה – שימוש במונחים או זרגון שיש להם מובן ספציפי לקבוצה, משפטים אשר יחזירו או ישמרו את החבר בתוך הלך הרוח של הכת

7.    Doctrine over person—denial of self and self-perception.

ה   הדוקטרינה מעל האדם – הכחשת העצמי והכחשת התפיסה של העצמי

8.    Dispensing of existence—anyone not in the group or not embracing the “truth” is insignificant, not “saved” or “unconscious”;  the outside world and members who leave the group are rejected. קיום מיותר – כל מי שאינו בקבוצה או אינו מקבל את "האמת" אינו בעל משמעות, אינו "נושע" או שהוא "לא מודע". העולם החיצון והחברים שפרשו – נדחים.

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אילן  ביום 24/06/2009 בשעה 13:13

  איריס שלום
  אני קורא מידי פעם את הפוסטים שלך (כמנוי רסס על כל רשימות) ומאמין בחשיבותם כיוון שבלוגים ופורומים באינטרנט הם אולי המקום היחידי בו אפשר למצא מידע אמיתי ולא מוטה ע"י אינטרסים והון.
  הפוסט הזה הוא אחד הבודדים מאלה שקראתי שהבנתי את כולו, בהרבה מקרים יש בפוסטים שלך רמיזות לנושאים, מילות קוד והקשרים לתופעות שאינם מובנים לקורא שאינו מומחה ואין לו את הרקע המתאים.
  אני אשמח (ואולי גם קוראים נוספים) אם תוכלי לפרט אפילו רק במשפט או שניים כשאת מציינת את ההקשר/רומזת לתופעה.
  אני מעריך שזה יכול להיות די מתיש בעת כתיבת הבלוג אבל זה מאד יעזור וישמח את קוראי הבלוג שאינם מומחים 
  תודה
  אילן

 • איריס  ביום 24/06/2009 בשעה 15:35

  אמת ויציב. לגבי דברים שאינם ברורים אם עובדתית או מקצועית, נא לפנות בנימוס אם בטוקבק ואם באימייל, ואשתדל. האמת, כן, אחרי ארבע שנים בבלוג, קצת התעייפתי.

 • A hint  ביום 24/06/2009 בשעה 17:03

  פצצה, כדאי שיבדוק מה קורה במרפאות השיניים של קופות החולים ובעיקר מכבי. רופאי שיניים ממליצים על טיפולים יקרים ללא צורך ולעיתים משקרים במודע באבחנות שהם נותנים רק כדי לסחוט מהמטופל עוד כסף. אני יודע על שני מקרים בהם שני רופאים שונים המליצו על טיפול שורש כשבפועל היה מדובר בדלקת שהצריכה רק טיפול אנטיביוטי ועברה כלא היתה בעקבות טיפול כזה. ישנם המון מקרים בהם ממליצים על עקירת שיני בינה (ניתוח שסיכון בצידו) כשאין כל אינדיקציה שצמיחתן תגרום נזק. ישנם המון מקרים בהם ממליצים על ביצוע סתימות או החלפת סתימות ללא צורך. שמישהו ירים את הכפפה.

 • אזרחי ישראל  ביום 24/06/2009 בשעה 18:33

  תעשו בדיקה מקיפה לגבי הנזק האדיר שעושים לנו הבנקים בישראל שלוקחים ריבית אדירה על המינוס של מאות אלפי בתי אב ובתמורה נותנים 0 אחד עגול של ריבית למי שנשאר או יש כסף בחשבון שלו והוא לא במינוס.

  הפער הזה בלתי נסבל. הפער הזה מחריד, הפער הזה
  מוכרח להעיר את הציבור הרחב, ובנוסף לתחקירים צריך לצאת לרחובות להפגנות ענק!!!!!

  העניין הזה מדיר שינה מעיניי אזרחי מדינת ישראל זאת שערורייה והדרך הכי נלוזה לעשוק את האזרח הישראלי.

 • גלי  ביום 24/06/2009 בשעה 18:34

  הייתי במרפאת השניים של כללית סמייל לפני שבועיים עם דלקת חניכיים. הרופאה הביטה בצילום שעשיתי: פנורמי, מקיף, מכל זווית… וואללא כמעט וצלמו אותי ברנטגן בערום מלא… 🙂
  ואז הרופאה אמרה:
  צריך לעקור (או לעכור או לעשות בור!) לך שתי שיני בינה: אחת למעלה ואחת למטה וככה תעבור הדלקת.
  אז חשבתי: נו טוב אם הדוקטורה אומרת, מי אני דוקטורה גם כן שאתווכח? אז ניגשתי לפקידה ואמרתי, נו טוב תקבעי תור. ואז הפקידה אמרה לי: אה… את זה עושה כירורג מיוחד וזה עולה 1200 שקל.
  אם אני קובעת את צריכה לשלם הכל מראש.
  ומכיוון שגלי הדוקטורה מובטלת ומתגלגלת ברחובות ללא כלום… היא לא יכלה לקבוע את התור. אופס… וככה ניצלו שיני הבינה של גלי וגם חשבון הבנק שלה דרך אגב, שאין בו גרוש אחד אפילו לשלם למרפאת השיניים.
  איזה מזל. רגע איך קראנו לכתות האלה שתולשות שיני בינה? אה כן נכון… כללית סמייל
  הנה הסמל:
  🙂
  אופס טעות, הנה הסמל:
  😦

 • גלי  ביום 24/06/2009 בשעה 18:43

  עלילות גלי הדוקטורה לא מפסיקות למלא את טורי הרכילות בעיתונות היומית.
  לגלי הדוקטורה יש רק מינוס בבנק. מתי לאחרונה גלי יקרה היה לך אפס בחשבון? אווווו…. זה היה כאשר שלטו פה הטורקים או אולי כאשר שלט פה המנדט הבריטי. ואולם בעוד לגלי יש מינוס בבנק הבנק דואג להגדיל את המינוס ולהעשירו בכל מיני ריביות: מדנ"ח, שדנ"ח, השלמה ל-10 שקל, השלמה לפה וריבית על אוברדראפט וריבית על שם. יום אחד לגלי היו 3 דולר בחשבון מהימים בהם היא הייתה עשירה. וגלי רצתה להוציאם כדי לכסות מעט מאלפי השקל אוברדראפט שיש בחשבונה. הבנק אמר לה: "אה… יקירתי, תצטרכי לשלם 3 וחצי דולר עמלה כדי להוציא את 3 הדולר". וככה יום אחד גלי גלתה לתדהמתה שה-3 דולר נעלמו כלא היו. הכיצד? הבנק לקח עליהם ריבית ד'לריבית. וכך החשבון הדולרי היחיד שאי פעם היה לי בחיים התאפס לו והתנדף ונהפך למינוס גם הוא!

 • איריס  ביום 24/06/2009 בשעה 19:00

  מצטרפת למגיב בנושא מכבי ושיניים. גם אני עברתי שם חוויה דומה של המצאת טיפולים ולא התפתיתי…:)
  כמו כן, מזמן כאשר עשיתי שם כתר, הוא היה פגום ונסדק מייד, כמובן לא היתה "אחריות" על המוצר.

  בהחלט מוכנה להיות "שתולה" בתחום זה.
  מצד שלישי, זה לא ממש יעזור לעקור את הנגע. משתלם מידי

 • שרון  ביום 25/06/2009 בשעה 15:03

  עשיתי צילום שגרתי בסניף רעננה כדי לקבל "אישור" לטיפול שיננית, ורופאה צעירה אמרה לי שיש לי איזה שלוש סתימות לעשות. עשיתי אותן כהמלצה ובאחת מהן היא הרסה לי את המרווח בין השיניים, וכל הזמן נכנסים לי לשם שיירי אוכל. הם ניסו לתקן את זה על חשבונם, אבל הדפיקה נשארה. איזה טפשה אני שהסכמתי לסתימות. למותר לציין שלא היו לי שום כאבים בזמן האבחנה. שמישהו יפקח עליהם, לכל הרוחות. מי אחראי על זה? אה, אף אחד, נזכרתי.

 • איריס  ביום 25/06/2009 בשעה 19:32

  מסתבר שכולם נפלו בעוקץ של מכבידנט. שמעתי שהתוכנית הבאה של הפדרבושים מוקדשת לנושא זה. נחכה ונראה.

 • כת עדי יהוה יהודים משיחים עוד כלב מאיירס גורו רשע בני משפחתו מנו קלישר ובני משפחתו אלו צידי נפשות מסוכנים לחברה בישראל מקושרים משרדו של יהודה רווה מקושרים ליברמן ועוד קשרים מסוכנים לחברה אין שקיפות למעשיהם מעלילהם של אנשים אלו רשע גזל נתק איומים הכול בחסות החוק הם לא דת כת. כת רשע שווה מאפיה פשע

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: