ערן בן ימיני – פוליטיקה אחרת ? או נימנום ?

 

 

 

בבלוג של שוקי התלוננתי קלות שלא מבינים מה זו המפלגה הירוקה-מימד לעומת שאר הגופים הירוקים, ובכלל מיהם, ולמה להתייחס אליהם. כמו כן, התלוננתי שלא קיבלתי תשובות מהדובר שלהם. תוך שלוש שניות וחצי נחת אימייל בתיבתי מערן בן ימיני יו"ר התנועה, עם נכונות ונגישות מלאה להשיב לכל תהיה. העברתי לו כחמש עשרה שאלות מעצבנות וקטנוניות, והצעתי לו להשיב עליהן ברצף וזו התשובה.

 

זו תשובה לא רעה אם היה מדובר בראיון רדיו או טלויזיה, אבל קצת אוורירית מידי לתרבות הבלוגרים, ולספקנים הרובצים לפתח הבלוג הזה במיוחד. לא קיבלתי תשובות רכילאיות (מי אתה ומאיפה אתה נוחת עלינו), לא קיבלתי תשובה לעקיצה על "העולה החדש" מספר 2 ברשימה אשר עיברת את שמו ושם משפחתו בניגוד גמור לטרנד ובכלל מאיפה הוא מגיע אלינו (מאיזה שטעטל ז"א),  לא קיבלתי תשובה ישירה לשאלות על ניסוים בחיילי צה"ל ופרשת הקישון; והרגשתי שהנושא החברתי לא מחודד בתשובה (עידוד עסקים קטנים…זה לא בדיוק מה שחסר כרגע בכלכלה הישראלית, לעומת למשל הגדלת קצבאות ילדים).

 

התגובה שלי היא –  שהתגובה שלו מזכירה קצת דוברות של עמותה חוץ פרלמנטרית ולא תשובה פוליטית, ערב בחירות, לטוב ולרע. השאלה אם המסר שאתם מקבלים פה למטה יכול להוציא אתכם לקלפי ביום פקודה ? כל אחת יכולה להחליט בעצמה.

 

איריס שלום

 

התנועה הירוקה היא מפלגה סביבתית – חברתית במודל של מפלגות ירוקות רבות בעולם המציגה תפיסת עולם רחבה ומאמינה כי אין אפשרות להפריד בין המשבר הסביבתי למשבר החברתי.

המפלגה התל אביבית שאת מדברת עליה היא מפלגת הירוקים המציגה תפיסה ירוקה אחרת "נטראלית" המתמקדת אך ורק בזיהום ומיחזור.

האנשים שהקימו את התנועה הירוקה הם פעילים ומנהיגים סביבתיים וחברתיים אשר הקימו והובילו ארגונים חוץ ממשלתיים (אני זכיתי להיות ממקימי מגמה ירוקה, פרופ' אלון טל הקים את אדם טבע ודין ומכון הערבה ללימודי איכות סביבה (בו לומדים יהודים וערבים מהמזרח התיכון), איריס האן הייתה המתכננת הראשית של החברה להגנת הטבע והיא נציגת הארגונים הירוקים במועצה הארצית לתכנון ובנייה, ד"ר חוסיים טרבייה הקים וניהל את איגוד ערים לאכות סביבה בית נטופה בסכנין שהוא אחד מאיגודי הערים הגדולים בישראל, יעל כהן פארן היא מנכ"ל הפורום הישראלי לאנרגיה, שלומית לי היא פעילה פמיניסטית באחותי…. ועוד…)

התנועה הירוקה היא המפלגה היחידה שתמכה בעיר לכולנו מכיוון שיש זיהוי בין תפיסות העולם של עיר לכולנו לבין אילו של התנועה הירוקה. אנשי עיר לכולנו הצליח לתרגם את החזון הארצי לשנו למצע עירוני מרתק ומעשי. מספר 5 בעיר לכולנו הוא ד"ר נח עפרון שהוא למעשה נציג התנועה הירוקה בעיר לכולנו.

לירוק בעיננו יש משמעויות רבות, ישנה הגדרה על דרך השלילה שהיא התנגדות לדיכוי וניצול, ניצול הנובע מיחסי כוחות ומתרבות כוחנית המצדיקה ומאפשרת לנצל את החלש ממך, בין אם זה עניים ממך, עמים חלשים ממך, נשים, משאבי טבע, ילדים, בעלי חיים….. זוהי הגדרה לא רעה אולם אנו מקפידים גם להגדיר את התפיסה הירוקה בצורה חיובית ויש לה מספר מרכיבים:

 1. תכנון ארוך טווח – הקיום שלנו איננו צריך לבוא על חשבון הדורות הבאים.
 2. ערבות הדדית – במערכות אקולוגיות כל הפרטים תלויים אחד בשני, כך גם מערכות חברתיות. קהילתיות היא הכלי הטוב ביותר להתגבר על המשבר הסביבתי והמשבר החברתי.
 3. מעורבות ושיתוף הציבור בקבלת ההחלטות – הדמוקרטיה היצוגית חשובה אבל איננה מספיקה, הרבה מאוד עוולות נעשות במחשכים, מערכות של שיתוף ומעורבות הציבור בקבלת ההחלטות (יש מודלים רבים בתחומי החינוך, התכנון והבנייה, בריאות ועוד) תציף ותשקיף את הנושאים לציבור הרחב.
 4. נחלת הכלל – ההגדרה לנחלת הכלל היא כל מה ששיך לכולם ולא שייך לאף אחד. כמו: חופים, ימים, מגוון מינים, אינטרנט, שפות, מוזיקת וסיפורי עם… את נחלת הכלל אין להפריט ויש לנהלה כנכס משותף שלא שייך לאף אחד.
 5. שוויון – לא צריך להסביר, אני חושב שזה ברור שפערים חברתיים פוגעים במערכות אקולוגיות ובמרקם החברתי.

 

בתנועה הירוקה חברים פעילים שעובדים כתך אל כתף מזה 10-15 שנים, ביחד הצליחו לגבש תפיסת עולם משותפת, עמדות חברתיות, סביבתיות, מדיניות, תרבותיות חדשות ומרעננות (לדעתי), כך שלמעשה התנועה הירוקה היא מפלגה חדשה-ותיקה.

אין חשש שיקרה לתנועה הירוקה את שקרה לגמלאים (שם התקבצו קבוצת אנשים שלושה חודשים לפני הבחירות שאין בינם שום הקשר אידאולוגי).

 

התפיסה הירוקה איננה אסקפיזם מהנושאים הבוערים בישראל, התפיסה הירוקה נותנת מענה אחר לכל אחד מהנושאים (מדיניים, כלכליים וחברתיים).

היריעה קצרה מלפרט אבל אני בטוח שהעקרונות שציינתי מסמנות את הכיוון.

 

אנחנו כמחוקקים נפעל בעיקר בתחומים שמביאים לידי ביטוי את הקשר הסביבתי חברתי כמו: קידום תחבורה ציבורית ומערכות הסעה המוניות אחרות (שילוב וסינכרון המערכות, כירטוס אחיד, מרכז מידע אחד, תיקצוב…), עידוד וייצור מקומות עבודה בתחומי ה Clean-tech, עידוד עסקים קטנים, בריאות הציבור ורפואה מונעת (תחום מאוד חשוב לסביבתנים, תחום שהוא בתת תיקצוב כ 2% מתקציב משרד הבריאות).

 

פעלנו במשך שנים רבות בארגונים חוץ פרלמנטרים ואף היו לנו הישגים רבים, אולם התמונה הכוללת נראית פחות ופחות טוב. היא נראית פחות טוב בגלל שהפוליטיקה הישראלית אטומה ומנוכרת לציבור הרחב (לאנשים רבים היא לא רלוונטית), על כן יש חשיבות רבה בהקמת התנועה הירוקה אשר תיצר את הגשר עליו יפסעו פעילים לשינוי חברתי אשר יחוללו את השינוי מתוך הזירה הפוליטית ולא כמעודדים מבחוץ כפי שהיה עד היום.

 

אנו מרגישים שהחיבור עם מימד נכון מכמה סיבות:

ראשית לרב מיכאל מלכיאור רקורד חברתי וסביבתי מצויין הן בחקיקה, הן כיו"ר השדולה החברתית – סביבתית (ביחד עם דב חנין) והן בשר ועשייה עם ארגונים חברתיים וסביבתיים.

שנית כשישבנו לדבר על תפיסות העולם מצאנו זהות מדהימה והיה מרתק לגלות איך הגענו למסקנות זהות כאשר כל אחד מהצדדים הגיע ממקור שונה (רובינו בתנועה הירוקה חילונים).

שלישית, האלמנט הרוחני מייצר עומק חשוב מאוד לתפיסות העולם החברתיות והסביבתיות אשר נוטות לעיתים רבות להיות מטריאליסטיות.

וישנן עוד סיבות רבות, לא אלא אותך בהן…

 

לכולנו בתנועה הירוקה היסטוריה ארוכה של התמודדות עם בעלי הון שניצלו את כוחם כדי לבנות בחופים, לזהם מהמפעלים שלהם ועוד, ויש מקרים רבים שיכלנו להם, אנחנו גאים בכך וכך גם נמשיך.

 

לנושא הגרעין לא התייחסנו כמפלגה ואני יכול לתת לך את התייחסותי האישית.

יש לחלק את נושא הגרעין לשני חלקים: גרעין למטרות שלום וגרעין למטרות מלחמה. גרעין למטרות שלום (ייצור חשמל) ישנן בעיות רבות ומי שחושב שזהו הפיתרון הטוב ביותר לפליטות גזי החממה אני מציע לו לבחון את העלויות האנרגטיות שבכריית החמרים הרדיואקטיביים וטיהורן, וכומובן שישנה בעיה גדולה עם הפסולת הרדיו אקטיבית.

גרעין למטרת מלחמה, פה אני חושב שעל כולנו להיות מודאגים ולא רק בגלל אירן. אני מאוד מודאג מהטיפול בנושא הגרעין בישראל, מהיכרותי עם הרשויות בישראל יש זלזול בכל הקשור בבטיחות וטיפול בחומרים מסוכנים ואני יכול לתת דוגמאות רבות. חוסר השקיפות בנושא והסודיות יכול להביא מחדלים רבים והסרט שחיים ריבלין עשה בערוץ 2 צריך להדליק נורות אדומות לכולנו.

 

 

אני עצמי גדלתי בבית חם ואוהב, הורים לארבעה ילדים (ממש אין תלונות)  שנתנו לנו המון במובן הרגשי והאינטלקטואלי. הייתה תודעה פוליטית אולם היא הייתה משנית לעמדות עקרוניות יותר רגישות לאחרים ואהבת אנשים.

 

המימון של התנועה הירוקה בא מדמי חבר ותרומות קטנות (עד 2,000 ₪ למשק בית בשנת בחירות) והלוואות בזמן קמפיין הבחירות.

 

אני מקווה שעניתי לך על חלק מהשאלות

 

ערן בן ימיני

יו"ר התנועה הירוקה

 
 
יום רביעי 7/1/08 כנס השקת קמפיין הבחירות של התנועה הירוקה – מימד
אנא הצטרפו לדף התנועה הירוקה בפייסבוק
http://www.facebook.com/home.php#/pages/Green-Movement-/37942532300
 
 
 

 

 

הבלוגוספירה בפוליטיקה

 

השבוע הזכירו לי את הראיון המיתולוגי שערכתי במקרה לחלוטין עם דודי גולדמן, מידיעות אחרונות (הנה, לינק), השורה התחתונה של גולדמן היתה שהבלוגוספירה זה שוליים זניחים ועלובים, ובטח ובטח לא רלוונטיים לתעמולת בחירות. כמו שאמר את זה בזחיחות ובטחון מלא, ככה התברר שהבלוגוספירה נטלה חלק משמעותי בקמפיין של אובמה, איזה איש אחד שולי, שנבחר לועד הכיתה ביהופיץ. (בהזדמנות אחרת, דיון בשאלה איך זה אנשים שנכשלים קולוסאלית בכל ניבוי וניתוח מקצועי ממשיכים להחזיק במשרות ונחשבים למומחים, כולל גם בפוליטיקה. ואילו מי שהוכיח יכולת ניתוח וראייה וגם יכולת לעמוד בלחץ של טרנדים, לא ממריא. זה אולי יסביר את המערכת הפוליטית והבחירות המתקרבות). אגב חשוב לי לציין שהמפגש עם גולדמן היה גם הוא ערב בחירות, כאשר כתבתי פוסט קטלני וחושפני על רפי איתן, וגולדמן נזעק להגן עליו (ידיעות אחרונות הם האחראים העיקריים לתופעת "הגמלאים") ולסתום לי את הפה. מאחר שיידיעות אחרונות גדול עלי, מחקתי לצערי את הפוסט על איתן. מצד שני, אם הציבור לא מגן על מי שמעדכן אותו בפרטים חשובים, אין סיבה שאני אצא לשוחות לבד. אז קיבלנו את "הגמלאים" או "הסופרנוס" בעצם.

 

היכולת של הבלוגוספירה מצויה בשחרור ממגבלות ברורות (בעלי הון, בוס, עורך) ביכולת ליצור קבוצות פעילות בלי רקע קודם או היכרות או אפילו סמיכות גיאוגרפית, ביכולת ללכלך ולנטוע ספקות, להגיב במהירות, ובעיקר לא לקחת יותר מידי אחריות על מה שנאמר. ראיתי ונכחתי (וירטוראלית, אבל צמוד) בפעולה אישית וקרובה כמה בלוגים עתירי השפעה בצפון אמריקה, מן השוליים הרדיקלו-הזויים ביותר, עושים עבודה שלא תאומן כדי לקדם את אובמה, למרות שרובם חושבים שגם הוא נאצי פשיסט, כי זה סוג אנשים שלא ממש אוהב פוליטיקאים או מערכות כוח), וראיתי את השיטות והדיאלוג או ההתכתבות בין בלוגים עמיתית ובין בלוגים מתנגדים, ובעיקר את היתרון של תחקירנות זמינה, מחוייבת, חושפנית בזמן אמת. פולטיקה היא דבר מלוכלך מטיבו ומטבעו, והאינטרנט מאפשר זירת משחק נוספת המרחיבה את המשתתפים ונותנת צאנס גם לאנשים שאין להם רשת טלויזיה פרטית או הוצאה לאור, להשפיע מאד על המערכות. אובמה שמגיע בעצמו מרקע של פעיל קהילתי, יודע להשתמש ולגייס כוחות בקהילה מבלי ליצור הפרדה, אלא להיפך לקדם את המטרה המשותפת, ורוחו השפיעה על הפעילות באינטרנט. אבל בכל בלוג זה ניתן גם מקום של כבוד לספקנים הכרוניים, אלה שרואים בכל התפתחות "קונספירציה" של הממסד לנטרל את המחאה ולשדוד את ההמונים (מה שבדרך כלל נכון מה לעשות). כך מצאנו פוליטיקה קהילתית נכונה ואפקטיבית מאד באינטרנט, תענוג של ממש. אגב היה היזון חוזר מעניין מאד בין הבלוגים המופרעים כביכול ובין העיתונות הרגילה.

 

לפני כמה שנים הוקם אתר "עבודה שחורה" עם חלום יפה להיות מעין דמוקרטיק אנדרגראונד, אבל הוא שיחק יפה מידי, אז מפלגת העבודה פשוט הטביעה אותו בהתעלמות חביבה, או לא חביבה. הבלוג-אתר-לוח שיחה האמריקאי הוא הדבר הכי לא דומה לכפפות קטיפה, (וגם עליו יש ביקורת משמאל עוד יותר שהוא "שומר סף"…ואלה הבלוגים שאני מכירה יותר טוב), יש שם בעיקר חשיפת מידע פנים, ותחקירנות נושכת מאד, והאנונימיות מאפשרת זאת.

 

שמץ מהיכולת הזו בא לביטוי בקמפיין של "עיר לכולנו" אם כי הפוטנציאל לדעתי לא מוצה, בעיקר משום קוצר הזמן. נקווה לראות יותר עניין בעתיד.

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • רונית  ביום 26/12/2008 בשעה 04:59

  נחמד לראות שמדברים אליי בצורה אינטיליגנטית.
  ובכל זאת עברו שנתיים מאז גולדמן – בזמן אינטרנט זה עשור…

 • איריס  ביום 26/12/2008 בשעה 05:34

  לא התכוונתי לערער על המסר נהפוך הוא.

  אולי לא הבנת.

  ההיפך, הצעתי לחדד ולשתף פעולה עם המדיום, להתמסר. דיבור אינטליגנטי לא סותר קומוניקטיביות, פתיחות, ויכולת רגשית . בעיני לפחות….

  מתוך אהדה לתנועה ולמסריה, הייתי רוצה לראות אותה מנצלת את המדיום והזמן הקצר מאד, כדי להגיע לבוחרים רבים, ולא רק אליך שכניראה משוכנעת מראש.

  מה לעשות ? מעטים בינינו אשר כמוך יודעים לדלות את המוץ מהתבן. רובנו, מה לעשות, יצורים מתלהמים ויצריים כאשר זה בא לפוליטיקה. מה חבל

  דודי גולדמן היה לפני שנתיים, הגמלאים עוד אתנו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: