טלפון באישון לילה…

 

טלפון באישון לילה….

 

אתמול בערב אני קוראת בתדהמה מסויימת את הידיעה על ההתנקשות בזאב שטרנהל, ושוקעת בהרהור נוגה ומכביד. כמה שעות לאחר מכן, במקלחת (פולה כינים, כמובן), נשמע צלצול טלפון. אין סיכוי שאגיע, ואני תוהה מי מצלצל בשעה מאוחרת כזו.

 

מזהה השיחות מפיק מספר לא מוכר. אני מעבירה אותו בגוגל  ומקבלת משפחה כלשהי מהתנחולת "טל מנשה", בצפון השומרון…לא השאירו הודעה…בררר…

 

המהפכה יצאה אל הדרך….

 

משווימר לשטרנהל

 

אני לא משוחרי שטרנהל, הוא מסמל בעיני את האידיאולוגיה של הגורנישט, אותו מרכז בורגני שחיים ברעם אוהב לכנותו (בצדקנות, כהרגלו ) המרכז הלאומני ואני קוראת לו העולם התחתון מבית המדרש של מפא"י-מרצ. שטרנהל לא אשם בתפקידו וייעודו, הוא נראה לי אדם חיובי, שעשה מהלך חיים דרמטי, מאירופה הבוערת ללב הציונות –  באצולת ירושלים. מן המקום שהוא נמצא בו, די דומה לאהרון ברק אולי, הכל היה בסדר, גם כששום דבר לא היה בסדר. הכוונה לשחיתות הגואה, להדרה לשוליים של למעלה ממחצית התושבים של ישראל, וכל מה שאנחנו מכירים היום על פני השטח. המאבק שלו היה למען האידיאולוגיה הציונית של המיינסטרים, אותה דרך אמצע מדומה, שקיימת רק בשאיפות של יוצאי אירופה שרצו להקים להם כאן וינה קטנה או משהו כזה. הם עמוד השדרה הרעיוני של הציונות המדינית, זו שאינה רוצה להעיר שדים, להתעמת עם עומק רעיונות, אלא רק לשמור בחיל ורעד על חזות של מהוגנות. ויהי מה.

 

איתרע מזלו של שטרנהל והוא נקלע שלא בטובתו לאש הצולבת, עם אותה התבטאות אשר התפרשה כ"התרת דם" של יושבי התנחלויות. נוקמי גוש עזה, כידוע, השתלבו פה במרחב היטב, בעיקר בכל הקשור ל"דיני נקמה" (זו שהכי טוב לאכול אותה קרה, כמו אבטיח). אך עוצמתם אינה שאובה מתוכם פנימה אלא מחולשה, רפיסות, הונאה עצמית ושחיתות בעיקר, של "המרכז" אותו מרכז נאור לכאורה שמייצג שטרנהל.

 

בעוד שטרנהל הוגה הגיגים נאורים באקדמיה, וסבור שהוא יושב בצרפת או ניו יורק בטעות, בשטח מקימים את התשתית הציונית "ההגונה" אנשים כמו אל (אדולף) שווימר. על מעלליו של האחרון, ואישיותו המפוקפקת אפשר גם כן לקרוא היום במוסף "הארץ", חתיכת היסטוריה, מקוצצת ומטויחת להפליא, אך ניבטים ממנה פניה של המדינה הציונית, בפלג המרכזי, "הנאור", כאמור אותה תשתית שעליה צריך אדם כמו שטרנהל להישען, ובה לתמוך כנגד גלי הפשיזט או הפונדמנטליזם.

 

אדולף שווימר, יהודי לטענתו, אזרח אמריקאי שנותר נאמן לארצו שלו (!!) עד סוף ימיו ולא התאזרח ואף סרב לשרת בצה"ל מסיבות אלה, שמבטא יותר מכל את הסיבה ששטרנהל לא מחזיק מים, וגם לא מחזיק מעמד מול כמה פורעים מיצהר. שכן, עוצמתה של אידיאולוגיה אינה במלל פה בלבד, אלא בסופו של דבר בטיבו של האקדח שמבטיח אותה. והאקדח שאמור להגן על האידיאולוגיה של שטרנהל הוא..אדלוף שווימר, אמריקאי, סוחר נשק, נהנתן, איש ארגוני הפשע, איש "איראנגייט", חבר של ממשלת פרטוריה, חאשוגי, ושמעון פרס.

אלה הם האנשים שצריך לחשוף מאחורי האידיאולוג "החנון" שטרנהל, כפי שנערי יצהר הם העומדים מאחורי המלל הנשגב של הרבנים של "ארץ ישראל" המתוקה ההיא. ואדולף שווימר, מה לעשות, פחות משכנע מפורעי יצהר, כלומר, מבין שתי הכנופיות  האלה, לא ברור מי ומה יותר רקוב, אלים, מסוכן לדמוקרטיה.

אבל השטרנהלים אף פעם לא רצו להציץ מתחת לסינור של שימעון פרס, ולראות את השחור בעיניים של האפרטוס השלם שנותן להם את הבטחון לשבת שופי בוילות או בדירות השקטות של רחביה. אולי פורעי החוק המופרעים של יצהר, ייאלצו אותם, בדקה התשעים להתבונן, לשם שינוי, במראה, וגם במה שמתרחש מתחת לבלטות.

 

הבחירה שלי – דודי כהן

 

כנגד המופרעות הנשפכת אלינו מכותרות העיתונים בשפע, השבת החשובה הזו, ניצב האיש שלי, איש השנה דודי כהן. אין להכביר מילים, כי כהן גם אינו איש של מילים. בולגרי, צנוע, ומכה במסמר על ראשו. 

פתרון מוצע לבעיית פרידמן 

 

מר"צ מבצעת פיגוע התאבדות עצמית, מצטרפת לליבני רק כדי שעוצמת התאבדותה תוביל לחיסולו של פרידמן, ובזה תהיה לה מנוחה. ניחא, לא נצטער על האירוע משני צדדיו, אך הייתי מציעה להוסיף לעיסקה גם את בייניש.

לכו לכו כבר, איכס.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • עידן  ביום 26/09/2008 בשעה 11:34

  לא מגיע לשטרנהל הכיסוח הזה.

  נניח שאל שווימר מסריח לשמים. נו, אז זה עושה גם את שטרנהל מסריח? למה? כי הוא פעם ישב על במה אחת עם פרס? ואת לא לחצת פעם יד למישהו שלחץ יד למישהו שאולי לחץ יד למישהו שהיה מסריח?

  לגופו של עניין, מבין נערי רחביה, שטרנהל הוא מן החביבים עלי, גם על שום חדות עמדתו נגד ההתנחלויות, גם על שום שמעולם לא קנה את הבלוף הזה של "ימין סהרורי" וידע להאשים את כל הממשלות בכך, וגם על שום (וכאן החמצת משהו) שתמיד נותר אנטי-קפיטליסט.

  נכון, אנטי-קפיטליסט שנהנה ממנעמי האקדמיה. חוקרים בעלי שם עולמי לפעמים קוצרים פירות כאלה, זה לא בהכרח לגנותם. יותר חשוב איפה הם עומדים במאבקים החשובים, ושטרנהל, יחסית, עומד טוב.

  הוא לא טלית שכולה תכלת (בזמנו הוא מחה על תרגום סלין לעברית, הפוליטרוק…), אבל הכל יחסי, לא? ע"ע ציפי לבני…

 • איריס  ביום 26/09/2008 בשעה 11:52

  את החומרה שאני מייחסת למעשה נגדו ביטאתי בפסקה הראשונה, וזה לא היה מליצה. קיבלתי טלפון כזה, ואני לוקחת את האיום הימני ההזוי ברצינות. הייתי נשואה לאדם שבהדרגה (אחרי המפגש איתי :)) הפך לאיש התנחלויות מסוכן וימני. אין מעצורים לאנשים האלה, וכדאי מאד לטפל בבעיה.

  וכאן אני מגיעה להמשך. אתה מוציא את שטרנהל בזול, ולא בצדק. (כך גם המגוננים על אהרון ברק ושות). שטרנהל עיסוקו בתחום מדע המדינה ויש לו הכלים, החובה, והצורך להבין מהו האיום המיידי והמסוכן ביותר לדמוקרטיה. צר לי שאני חולקת עליך, ומצטרפת דוקא לניצב דודי כהן הלא משכיל ובעל חכמת הרחוב – האיום הרציני הוא מצד הפשע המאורגן השלטוני, ואל שווימר הוא אחד מהאבות של השיטה.
  אגב גם המתנחלים מושתתים על אותו מסד רקוב, ויפה ציינת שהעומדים מאחורי ומתחת להנתחלויות זה אותם שימון פרסים – שיד אחת שלהם עושה כך והשניה צועקת גוועלד, ובתווך גוזרים המון המון כסף משני הצדדים, כסף פרטי בהחלט.

  שים לב שגם באיראן עלו החומייניסטים על הבסיס הרקוב והמושחת של השח ולא בגלל עוצמת הרעיונות שלהם. מה עושה שטרנהל באוניברסיטה ? אין לי מושג. מגונן על הכנופיה שלו, ומסיט את שימת הלב מהעיקר לטפל. וגם זה חטא גדול. חטא החלולים, לא ?

  הוא לא רק ישב ליד פרס הוא התשתית הרוחנית שפרס נתלה עליה.

  לגבי הטענה שלך שהוא רק לחץ יד לזה שלחץ יד, אני לא מהטהרנים, כל מי שמתפכח – ולא חשוב עם מי ישב ועם מי היה במיטה- הוא קדוש. לא על כך ביקרתי אותו, אלא על תכני הכתיבה שלו גם כיום.

 • עידן  ביום 26/09/2008 בשעה 12:18

  לא ציטטת ולו מילה אחת ששטרנהל כתב שמצדיקה את העליהום הזה, ולכן אני לא רואה בכלל התייחסות ל"תכני הכתיבה" שלו. כל מה שראיתי הוא guilt by association, שאף פעם לא מדיף ריח טוב.

  מה זה "מגונן על הכנופיה שלו"? מותר לדרוש קצת סימוכין, לא?

  "מסיט את תשומת הלב מן העיקר לטפל"? מה זה אומר? האם העמדות הציבוריות שלו התייחסו ל"טפל"? לא חושב, וגם לא ביססת את זה. עזבי כבר את פרס ושווימר, הם יכולים גם לצטט את מהטמה גנדי, זה לא הופך אותו לפושע.

 • איריס  ביום 26/09/2008 בשעה 12:35

  שטרנהל פירסם עשרות מאמרי אורח בהארץ, אליהם התייחסתי במקובץ. באופן כללי מאמריו ביקרו את "הכיבוש" בצורה השגרתית מבלי להצביע על מקור הסמכות. היו לו באמת כמה מאמרים נגד המתנחלים, אך הוא תמיד דאג ליצור הבחנה פרסונלית בין המתנחלים גופא לבין ההתנחלויות כתופעה (זה לא עזר לו הפעם מסתבר), ואני מוצאת שהביקורת שלו מיטשטשת ודומה לאלפי מאמרי מערכת בהארץ שצועקים גוועלד ולא ברור נגד מי, האם נגד עצמם ?
  ההיטפלות האישית למנתחלים, ברור שזו הסחה מושלמת ממבני הכוח וההיררכיה, הצבעה על הימין הדתי כסכנת פשיזם, לוקה לדעתי בחסר. עכשיו, אם זה בא ממני, מילא, בורה ועמת ארצות, אבל הוא פרופסור שזו התמחותו.

  אתן לך דוגמא, ברומניה, לפני כמה שנים עלתה תפתע מפלגת ימין ניאו נאצית ואנטישמית, וזכתה פתאום במקום שלישי בפרלמנט. הסתבר שהריץ אותה אייל ארד הקוסם. המסר העיקרי של המפלגה היה "הלאה המאפיה, ויוה רומניה" לבסוף רומניה נאלצה לפרק את המפלגה הזו בלחץ האיחוד והדברים ידועים (לא מספיק לטעמי). גם באיראן כאמור הרקע הוא שחיתות יותר מאשר פערים אידיאולוגים.
  אפשר לבוא ולהתמודד עם הסימפטום, וזה מה שעושה שטרנהל בעיני זה חלול לכל הפחות.
  אם כפי שהוא טען לא אחת התופעה של התנחלויות וגם הגל האידיאולוגיה הפשיסטי לכאורה הם מעשי ידי הממשלות לדורותיהן, ובוא נודה שהעבודה הגדילה בזה, כדאי לחשוף את זיקות הכלכליות ובצורה מדוייקת יותר למקד את הביקורת.
  הטשטוש שהוא ו"אנשי עיתון הארץ" זה באופן כללי לתאר חוג או מיליה, ממשיכים לטחון במשך שנים אותה מנטרה המסיחה את המוקד מבעלי הכוח והמושכים בחוטים, לעבר קומץ מוסתים, אז בעיני הם חלק מהבעיה ולא הפתרון.

  ישנם אידקסים באינטרנט של מקבצי מאמרים שלו, שחוזרים על אותה טענה. ביננו, עיתון הארץ עושה אותו דבר, מגן על הכנופיה (החברתית כלכלית, אליטת בעלי ההון הקוסמופוליטיים) ומשתמש ב"שדים" שונים להסיח הדעת.

  זה שהשד בינתיים גדל והתעצם זו בעיה אחרת. יש למדינה כוח לחסל את כל המחתרת הזו בשבוע, ואם היא לא עושה זאת, תשאל את עצמך ואת שטרנהל למה.

 • תומכת  ביום 26/09/2008 בשעה 13:32

  שטרנהל, לו היתה חשובה לו הדמוקרטיה, היה צריך לסרב לקבל את פרס ישראל. הרי זו אותה ישראל של ההתנחלויות. הוא לא יודעת שאותו ראש ממשלה חותם ביד אחד או מעלים עין מכל רצח של פלסטיני ע"י אנשי ימין? הוא לו יודע שמפלגת העבודה או מר"צ הם אלו שהקימו את ההתנחלויות האלו ואלו ספקי הנשק לאנשי הימין?
  מה זה אומר? מה, ההתנחלויות צמחו באופן ספונטני בגלל האדמה הפוריה של השטחים הכבושים?
  ואולי באמת שטרנהל יושב בשלווה ברחביה כי המתנחלים שומרים את הקונפליקט רחוק יותר?
  זה לא חוכמה לצאת כאינטלקטואל נגד מיעוט: שיצא נגד הממשלה ואז יקבל את הערכתי. שיצא נגד השבט שלו ויראה לנו ביקורת עצמית מהי לפני שהוא מבקר את האחרים.

 • עידן  ביום 26/09/2008 בשעה 14:17

  להיות הסנגור של שטרנהל, הרי אני לא רואה מזה גרוש. חשוב לי רק הדיוק.

  ניכר מהדברים שנכתבים כאן שלא קראתם הרבה מאמרים שלו. להגיד שהוא לא יצא נגד הממסד השלטוני או הכלכלי זה באמת חסר שחר.

  ובעניין פרס ישראל – צודקת. צריך היה לסרב. נו, אין צדיקים גמורים במקומותינו (מיום שנפטר ליבוביץ').

 • איריס  ביום 26/09/2008 בשעה 14:27

  בסך הכל אנחנו באותו כיוון, למעט ניואנסים פה ושם. לגבי קריאה, לפחות בארבע השנים האחרונות קראתי כל מאמר שלו בהארץ.
  נכון, לא התעמקתי בעבודתו האקדמית. נידמה לי שהסיבה לפצצה שהוא חטף מגיעה ביחס לאותם מאמרים בהארץ ולא לדיסרטציה שלו.
  כך שאני לא מרגישה על קרקע לא מוצקה. ומאחר שגם לי לא משלמים, אין סיכוי שאקרא את מחקריו או ספריו. ניראה לי קצת משמים וארכני.
  דיברנו, כך נידמה לי על הפרסונה הפובליציסטית שלו. במובן זה אני מעודכנת ואף טרחתי לטקבק לרבים ממאמריו בהארץ באותו כיוון, כבר לפני ארבע שנים.

  שנה טובה עידן, ואני מאחלת לשנינו שישלמו לנו הרבה על פוסטים :))

 • חנה בית הלחמי  ביום 26/09/2008 בשעה 21:44

  עם הטעויות במספר בערבית וברוסית?
  אין לי אפילו את מי לחפש בגוגל 🙂

 • איריס  ביום 26/09/2008 בשעה 21:50

  זה מהמאפיה של מפא"י, באחריות.
  גם לי היו פעם כאלה.

  :))
  שנה טובה

 • איש  ביום 27/09/2008 בשעה 20:14

  לא קראת את המאמר הנכון

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3602462,00.html

 • איריס  ביום 27/09/2008 בשעה 21:44

  מה הטענה ? שהוא הדיח את בר לב כדי שיהיה לאח שלו מקום ?

  דוקא מראה שהוא משפחתי וחם ודואג לאחיו. תכונה יפה, יותר מאחרים שאני מכירה שיאכלו את האחים שלהם כדי להתקדם על הגב שלהם.

 • איש  ביום 27/09/2008 בשעה 23:00

  קצת עקביות באזור הקונספירטורי לא תזיק…
  (בפוסט הקודם קבלת על תופעת החמולות.)

  ובבנין הארץ ניוחם

  🙂

 • איריס  ביום 27/09/2008 בשעה 23:10

  אם היית אומר שהאח שלו קיבל את הגוב של בר לב ניחא, זה לא המצב, והסיפור עם ברלב מורכב יותר היתה טענה שהוא מתנכל לו מתוך קינאה בכישוריו ומחפש אותו. (כלומר לא מדובר בפרוטקציה לאחים שלו, אלא התנכלות ממוקדת למוכשרים).

  אני מבינה שזו משפחה משטרתית האבא וכל הילדים. אין בזה פסול, יש הרבה משפחות כאלה של עורכי דין, אנשי צבא, וטייסים ורופאים. מקצוע משפחתי
  אין עוד משטרה, אז מי ששוטר משרת במשטרת ישראל.

  עוד לא שמעתי על חמולה של שוטרים זה מקצוע לא משתלם, ואף אחד לא רץ לעשות פרוטקציה למשפחה לעבוד שם. טענה מוזרה מאד, ואם ידיעות אחרונות מוביל אותה, אז יש טעם לחשוד. ידיעות אחרונות זה חצי עולם תחתון, והם מאד רוצים להכתיב מי יהיה במשטרה ופרקליטות כדי שמוזס ירגיש נוח.

  כהן בטח לא צדיק מוחלט אם הגיע לדרגה זו, אבל הוא נתן ראיון מצויין ולא מצאתי בו פגם כלשהו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: