סחר בבני אדם ועבדות "לבנה" בישראל- המקרה של תע"ש.

Slave trade heads to Israel

 

 

העיתון asia times (הטיימז של אסיה) מפרסם בסוף השבוע כתבה על סחר העבדים והנשים בישראל, תחת הכותרת "העבדות וסחר בבני אדם מגיעה לישראל". בתחקיר – נתונים מזעזעים, המציבים את ישראל במקום גבוה מאד במדד הסחר העולמי. הכתבה מתמקדת בעסקה של תע"ש לשדרוג טנקים בטורקיה ואיך בתמורה נסחרו לישראל כאלף עבדים טורקים ללא זכויות (turks for tanks). כמו כן, סוקרת הכתבה את הסחר לסקס, וקובעת כי אחוז גבוה מן הנסחרים/ות הם קטינים. נתון מעניין הוא השיעור הנמוך יחסית של השליטה הרוסית בענף (עשרים אחוז בלבד), בניגוד לדימוי שישראל משווקת, כאילו עיקר הענף הגיע ממזרח אירופה.

המדינה אף היא זוכה לנתח מן הרווחים (ולכן מעודדת את התופעה), באמצעות גבייה מוגברת של מס הכנסה וכן שוחד לפקידים המשתפים פעולה.

כדאי לקרוא.

 

מי שמכיר את הפרקטיקה של תע"ש במיוחד, בתחום הסחר בבני אדם (והשלוב בין שיווק הסחורה שלהם לבין סחר בנשים וקטינים ישראלים לצרכי שוחד מיני בחו"ל ובארץ) לא יופתע מן העסקה הטורקית. אפשר לזקוף את הצלחותיה המסחריות של תע"ש בתחום הנשק למיומנותה ונסיונה הרב בשילוב עם סחר בבני אדם שמקבל אישור ועידוד מהמדינה ורשויותיה.

 

בכתבה נזכרת גם העובדה (שאף היא לא חדשה) שישראל יצואנית מצטיינת של זנות, בין קטינים ובין בגירות, וכן לצרכי פורנוגרפיה ברחבי העולם כולו, במיוחד העולם המערבי (ארצות הברית, קנדה ובריטניה). גם עובדה זו נסתרה עד כה במכוון מהציבור, כאשר נושא הזנות קוטלג כבעיה של סחר עם מזרח אירופה. הנושא כולו לוט בערפילים, אך לאחרונה ניראה שמעורבות של גורמי חקירה זרים ובינלאומיים תוביל לתגליות שיחייבו התייחסות של המערכת, שעד כה העדיפה להשתיק ולגזור את הקופונים.

 

 

תוספת מאוחרת –

בעניין דומה, חברת האם לשעבר של הליברטון KBR נתבעת על סחר בבני אדם, אונס, וכליאה בעירק.

KBR/Haliburton Worker Raped, Locked in Shipping Container

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • nachum  ביום 07/09/2008 בשעה 12:11

  numbers,numbers.i know the problem is big but even you do not use numbers.do you know where one can find numbers?

 • בלוגר  ביום 07/09/2008 בשעה 15:19

  פרוידיאנית?

 • איריס  ביום 07/09/2008 בשעה 15:26

  מטבע הדברים, נתונים של תופעה מוכחשת קשה להשיג. ניסיתי בזמנו לחלץ מידע למשל על היקף ההכרה בהוצאות שוחד לתעשייה הבטחונית (הנושא פורסם בזמנו כאשר תוקן החוק והוכנס איסור על מתן שוחד כאמור בחו"ל ואיסור להתיר את ההוצאה לניכוי). אי אפשר היה להשיג אף נתון !, וזה משום שהמדינה לא מעוניינת לשחרר את הנתונים, אף שקל מאד לרכז אותם (ממס הכנסה לפחות). אם אתה הולך על נתון שמרני של עשרה אחוז מן ההוצאה (גלובלי) זה כבר מיליארדים.

  זה עניין אותי כדי להגיע לחישוב כללי של הרווח משוחד, כולמר, כמה הכנסה מרוויחים לכאורה ממתן דולר שוחד. כנ"ל מעניין לדעת כמה רווח יש מיצאנית אחת. או כמה הרוויחה תע"ש למשל מעיסקת העבדים. קשה להעריך את זה כי יש רתיעה מלעסוק במספרים ונתונים "יבשים" כמו כמה עולה יצאנית. בכתבה דוקא יש נתון של עלות יצאנית לבעלים כמאה אלף דולר, זה יכול לתת מושג כמה רווחים יש ממנה. כלומר, מיליונים.

  בזמנו פירסם עיתון הארץ ידיעה מדהימה על היקף הכנסות המדינה מסחר בנשים דרך מס הכנסה זה היה מספר עצום. חבל שאין לי הלינק, אנסה לחפש.

  אם יצאנית נסחרת שווה לבעליה עשרות אלפי דולרים ברכישה אסורה, אתה יכול לדמיין כמה שווה קטין או ילד לזנות או לפורנוגרפיה, מדובר במיליונים פר נסחר אחד. אז גם אם המספרים של הנסחרים לא בששה אפסים, צריך לראות כמה מגלגל הענף. רשת כמו זו שנחשפה שמיצאת זונות לאירלנד זה יכול להיות /שלושים נשים, אבל זה יכול להגיע למליוני דולרים

  עבד או שפחה זו סחורה חמה מאד בשוק השחור.

 • איריס  ביום 07/09/2008 בשעה 15:27

  בהחלט. המדאיג (אותי) זה העבדים העבריים. אבל תיקנתי, תודה.

 • איריס  ביום 07/09/2008 בשעה 15:55

  משרד המשפטים מערכך מספר הנסחרים בישראל כאלפים בודדים (בכל שנה). מה זה אומר ? לא יודעת. מה זה שלושת אלפים לשנה ? האם מצרפים לשנים קודמות ? או מורידים מזה את מספר המגורשים או המשוקמים או העצורים ?

  לגבי ילדים, משרד המשפטים טוען שאין בכלל סחר בילדים למין. מה שאינו נכון, התופעה נפוצה מאד. כך שלא הייתי סומכת על הנתונים האלה אלא בתור קצה הקרחון שהמדינה נאלצת להודות בו בגלל דוחות מחלקת המדינה.

  תיקי סחר בבית המשפט, כמה עשרות בשנה (שלושים ארבעים). כבר מנתון כזה אפשר לדבר על אלף נסחרים שעניינם הגיע לדין (כי כל סוחר זה בחישוב שמרני שלושים, למרות שלדעתי זה שלוש מאות).

  אבל אם ניקח רשת כמו של ראובן גרוס, המדינה בכלל לא העמידה לדין ולא חקרה. וכמוהו יש עוד המון, אז תוסיף מינימום פי עשר להערכות האלה.
  השקעה ב"טיפוח" סחורה אנושית מגיעה כדי מיליונים, זה מלמד על היקף ההכנסות. כלומר, ההשקעה ב"השגת" נסחרת, אם ביבוא או קודם לכן בחטיפה בישראל ותהליך ה"אילוף" הרשתות משקיעות בזה מיליונים, כלומר, זה שווה להם.

  מי שתופסים זה הדגים הקטנים, המולדביות המסכנות שמיובאות ועובדות בתחנה המרכזית. הסחר המרכזי הוא סמוי, בדירות יוקרה, בטיסות לחו"ל, והנסחרות לא מתלוננות ולא יאתרו אותם לעולם, כי זה לא כדאי להן להתלונן. הקליינטים האקסלוסיביים שזה הסחר השמן מבחינה כספית, אם לצרכי שוחד בעסקאות נשק, או של
  VIP
  לא יופיע לך בשום מקום, אם לא ייעשה מאמץ משטרתי מיוחד. כנ"ל לגבי סחר בילדים ל
  VIP
  בארץ ובחו"ל.
  זה עסק כלכלי אדיר.

 • אזרח.  ביום 07/09/2008 בשעה 16:54

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/861630.html

  http://www.knesset.gov.il/committees/heb/docs/sachar10.pdf

  קראי את דברי נציבת מס הכנסה לשעבר,טלי ירון אלדר.

 • איריס  ביום 07/09/2008 בשעה 18:12

  שחיפשתי מעיתון הארץ.

  הדגש שלי – בבלוג – הוא על הרווחים הישירים, כאשר זרועות של המדינה (כמו תעש) נהנות באופן ישיר מסחר בבני אדם וסחר בנשים, כחלק מהפעילות השוטפת. זה נעשה כאמור על ידי המדינה עצמה
  שיעור ההכנסות עולה על ההכנסה ממיסוי

 • דידי  ביום 08/09/2008 בשעה 17:59

  ראשית זה מצמרר מדהים ומזעזע, אבל מה הכוונה סחר בילדים נפוץ מאוד, את יכולה לפרט יותר? מספרים? מי הקורבנות המסכנים? האם המשפחה מעורבת ונותנת לכך לגיטימציה לכאורה? האם המשפחה חסרת אונים מול בריונים?

 • איריס  ביום 08/09/2008 בשעה 18:15

  כתבתי די הרבה בבלוג על התופעה הזו. ודאי שלי אין מספרים, קודם כל הרשויות צריכות להכיר בתופעה ואחרי כן להעריך את היקפה.
  מן המקרים שאני מכירה, אתן דוגמאות
  זוג שהתחתן, נולדו שניים שלושה ילדים, האשה לא יודעת שבעלה שייך לרשת כזו, ומשתמש בילדים שלה ובחבריהם (לפעמים בגן עצמו) לצורך הפקת פורנוגרפיה או סחר בילדים לצורך מין. הכרתי מקרה כזה, והיא פשוט ברחה עם הילדים ל"חצר חרדית" ואיכשהו נעלמה שם. לטענתה היא התלוננה במשטרה, נידמה לי פתח תקווה, וגילתה לתדהמתה שבין החברים והשותפים של בעלה היה שוטר בתחנה הזו. זה הספיק לה.
  דוגמא מהחדשות דוקא, סיגלית קירשנר ז"ל, אחותו של רוני רון המפורסם, העידה בפני כתב מעריב במפורט (ואולי בפני בית משפט, בבקשה לצו הרחקה נגד הגרוש שלה), שאימה, ויויאן היתה לוקחת אותה לבתי מלון בילדותה כדי "לשרת" גברים.
  המשפחה מעורבת, בדרך כלשהי, אבל זה לא אומר שהיא לא נתונה בלחצים. כלומר, אני יוצאת מהנחה שהורים שפויים שאינם בלחצים לא עושים זאת.
  כך שאו שמדובר בלחץ או שההורים האלה הם קורבנות בעצמם, שמשחזרים "מסורת" משפחתית מתוך מצוקה וחוסר מודעות.
  יש "עדות אתניות" פרובלמטיות יותר, ולא אכנס לזה, זה לפעמים נשמע כמו גזענות אבל זה לא. פשוט יש עדות שהסביבה שלהן בארצות המוצא עודדה פרקטיקה כזו, והם "השתלבו" ואימצו את הערכים.

  יש מקרים של יצוא ומכירה ממש, כלומר, כאשר רשתות לוקחות ילדים לחו"ל. אבל בוא נאמר שאם נתמקד בפשיעה המוכרת למשטרה, שזה הפקת פורנוגרפייה "קשה" של ילדים, המשטרה יכולה להעריך את ההיקף, אבל היא לא עושה את זה.
  יש להניח גם שילדים שהם "כוכבי פורנו" הם גם קורבנות לזנות או עבירות מין כלשהן.

  תקחי את שני המקרים השבוע של אישומים ביצוא זונות לאנגליה. בשני המקרים, אם אינני טועה, מדובר ב"עסק משפחתי" של אם וביתה. כלומר האם הכניסה את הילדה לעסקים בטח בגיל קטן מאד. ככה הם גדלו.

  היום דיווח על קטינה מפגרת שנאנסה גם על ידי אביה הביולוגי וגם על ידי החורג, כלומר האמא מסרסרת בה. (או שהיא מפגרת או יש לה מזל מאד רע למצוא שני בעלים אנסים).

  בדרך כלל מישהו במשפחה בתמונה, אבל לא תמיד יודעים מי, ולא תמיד שאר הבוגרים במשפחה מודעים או אם הם מודעים הם מצייתים מסיבות כלשהן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: