יחימוביץ נ. חנין, ; דיסקין נ. רבינוביץ

 

 

פוסט מעניין ב"העוקץ"

 

שלי יחימוביץ משיבה ליוסי דהאן ולמבקרים אחרים, על בחירתה לתמוך ברון חולדאי נגד דוב חנין, במירוץ המוניציפאלי לעירית תל אביב. מומלץ לקרוא.

דעתי האישית, הבלתי חשובה בעליל, יש להצביע לדוב חנין, כולל ובעיקר כל ה"קולות הצפים" כמוני, שמזה עשרים שנה לא ראו קלפי. הפעילו את שרירי הבחירה, הפעם זה משתלם אישית, גם אם חנין יצליח רק להעמיד אופוזיציה ראויה לחולדאי ואנשיו.

יחימוביץ סופגת ביקורת קשה על האופן בו הגדירה את חנין "בחור נחמד" בלשון הקטנה, אז המענה לכך צריך להיות בקלפי ולא בהתנצחויות בטוקבקים. בנוסף, לחולדאי קופת שרצים שחלק ממנה כבר זולג החוצה, אפשר להפשיל שרוולים ולהכניס את הידיים, הנחמדות, לתוך הביוב הזה, ולצאת עם שלל רב.

 

מכתב מעניין ביותר

 

יובל דיסקין, המרבה לכתוב מכתבים עקרוניים לראשי היישוב (זכור לנו המכתב המפורסם על כוונתו להלחם גם באנשים שלא עברו על החוק, אבל "לא חושבים נכון"), והפנינה האחרונה, התכתשות עם ראשי האוניברסיטה העברית בקשר לתוכנית לימודים מיוחדת לאנשי הארגון. העניין פורסם לפני שנה בערך ב"הארץ" והפירסום כניראה טירפד את הכוונה להקים חוג מקוצר לשב"כ, שבו יקבלו המשתלמים תואר ראשון בזק, בדומה לחוג בבן גוריון לפרחי טיס או קציני צה"ל או משהו כזה.

 

רבינוביץ הרקטור הרים רגליים אחוריות, והעניין נשר למגינת ליבו של דיסקין שפנה לבר-אילן כחלופה. יש להניח שההתנגדות של העברית אינה עקרונית (כל מי שלמד-עבד שם, יודע שהמוסד הזה בידיים של הממסד הבטחוני ממילא היה ונשאר), אלא בעקבות הפירסום המביך בעיצומו של המאבק על ה"חרם האקדמי" המפורסם, והסירוב נועד לצרכי יחסי ציבור כלפי חו"ל.

 

מכל מקום, יתכן שמדובר בכלל בעניין אחר, והוא התחרות בין הארגונים הצבאיים-בטחוניים של ישראל על יוקרה אקדמית. יתכן שהעברית קשרה עצמה לארגונים מקבילים, בעלי יוקרה מסויימת, לאותה מטרה, והם אלה שהתנגדו לקשרים עם השב"כ, הנחשב נחות בעיניהם. כך למשל, העברית היא הפטרון האקדמי העיקרי של המערך הלא קונוונציונאלי של ישראל (אב"כ); ויתכן שגם המוסד וצה"ל חוגגים שם בהסדרים מעניינים שלא עומדים בביקורת ציבורית.

 

השב"כ מתגלה, ככל שעוברות השנים, כארגון הכי מתון וסביר, בניגוד לתדמית שלו בציבור (ובגלל החיכוך הרב עם פלשתינאים, שזוכה לסקירה והתעניינות יחסית), לעומת מתחריו בתחום הבטחון. כך למשל, היתיי רוצה לדעת על ההסדרים של צה"ל עם האקדמיה, המודיעין של צה"ל, המוסד, המלמ"ב והמכון הביולוגי או הועדה לאנרגיה אטומית. יותר מענינים הם הקשרים של סוכנויות הגנה זרות (באמצעות קרנות וגרנטים) עם האונבירסיטה העברית, שעיקר קיומה תלוי ב"ידידי האוניברסיטה העברית", ארגון מסואב הפרוש על יבשות ומאגד תורמים ומעכרים זרים רבים, שונים ומשונים.

 מטריד אותי פחות איזה שהוא חוג מוגדר, לאנשי שב"כ, שייתן להם תואר כפי צרכיהם להשכלה כללית ואפילו לצרכי דירוג שכר בשירות הציבורי. בסך הכל, חוגים משונים לתואר ראשון קיימים עכשיו בכל מיני נושאים מוזרים, וברמה שנויה במחלוקת. תואר ראשון אפשר בהחלט לסיים ב 16 חודשים, אין לזה שום קשר לאיכות החוג והדרישות מן התלמידים. במקרה זה, באורח פלא, אני מסכימה לחלוטין עם דיסקין.  אך הייתי מייעצת לו לקחת במהירות ייעוץ בתחום ניסוח מכתביו המלומדים, כיון שנימוק כמו "אבל השב"כ מסכל פיגועים גם באונבירסיטה" נשמע, איך לאמר, קצת כמו פרוטקשן, או פניה ממשפחת אברג'יל. לא שזה משנה משהו, שכן גם האונבירסיטה העברית אינה מנמקת את צעדיה בצורה סבירה, אבל בכל זאת, למען מראית העין. 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: