זיפזופים

 

DC Havers and Inspector Lynley

סידרת מתח בבי.בי.סי

 

המפקח לינלי, מחזור חדש בן ששה או שבעה פרקים התחיל ביום שני שעבר (וימשיך בכל יום שני בעשר בלילה). התחלה מבטיחה בפרק הראשון. בחורה נרצחת בהייד פארק, בחקירה ראשונה מתברר שהיא עורכת דין צעירה שעשתה התמחות אצל בכיר פרקליטי "זכוויות האדם" בלונדון. הפרקליט המבריק והמוסרני שנלחם נגד תאגידי ענק, מתגלה כבעל חולשות. הוריה של הנרצחת מנותקים מביתם, ומאחותה שנעלמה להם שנים קודם לכן. ברגעים האחרונים, מתברר שהאחות הנעלמת מפעילה אתר פורנו באינטרנט, והעורכת דין- הנרצחת, עבדה שם בתור חשפנית אינטרנט, חודשים ספורים לפני הרצח. החשוד המיידי, לקוח מטריד ואלים מן ה'צטים, המתגלה כסגן ראש מועצה מקומית. כדרכם, האנגלים מתעמתים עם המציאות.

לינלי – מחוייב לעבודה, יסודי ונחמד, וגם – במערכת יחסים ישנה-חדשה.

 

סידרה דוקודרמה על המירוץ לטילים בערוץ 8 (בהמשכים).

 

בשבת, סדרה על מירוץ החמוש בחלל שהחל עם הנאצים, כמו כל דבר טוב, והמשיך בין ארצות לברית המועצות. הסרט משתמש בדראמה כדי להמחיז ולהמחיש את האוילות האנושית שהובילה לכך, שהוירוס הנאצי היגר בהצלחה למעצמות הגדולות, ובחסות מאזן האימה.

למי שלא היה בשיעור הזה, בקצרה, הנאצים הגיעו להישגים בפיתוח מנוע סילון לטילים (ה V2), וכאשר הוכנעו, נכשלו האמריקאים בפיתוי, ובמקום לחסל אותם עם ההמצאות שלהם, לקחו לארצות הברית את קבוצת המדענים והמהנדסים הבכירים. חשוב לציין, כי פיתוח הטילים הללו נעשה במחנות כפייה ועבודה נוראים ואיומים, שבהם מתו עשרות אלפים עבדים שעסקו בניסויים ובפיתוחים הללו. כ המדענים הללו היו מעורבים אישית בפשעים חמורים נגד האנושות, ברצח, עינוי ושעבוד של אלפים. אחד הבולטים בהם היה פון בראון, שפיקד על הפרוייקט במחנה "דורה" הידוע לשמצה. המדענים נלקחו לטקסס לבסיס אמריקאי, ותוחקרו יסודית. בתחילה לא היתה כוונה להשתמש בהם, אך בהדרגה נוצרו יחסי עבודה ושאיפות, והסוף ידוע.

 

פון בראון מקבל לבסוף "אור ירוק" לנהל מחנה עבדים מקביל לזה שניהל ברייך השלישי, אי שם במדבר הטקסני, ומשם לעבר משרת הניהול הבכירה בנאס"א. במקביל, בברית המועצות, ובתגובה למהלך האמריקאי – מכנסים את שיירי המדעני שהאמריקאים הותירו מאחור, ובונים את הטיל הראשון שעף למרחק 500 ק"מ, גם זה בעזרת עבודה כפויה של מדענים נאצים ומדענים רוסים שהוצאו לשם כך מהגולאג, על תנאי שיצליחו לספק את הסחורה.

 

קשה שלא לגלות את ה"קשר המסורתי" בין הנאצים לבין עובדיהם המצטיינים בציון. ואכן, חלקים ניכרים ממירוץ הטילים הזה הוטלו על ישראל (כבר מראשית הפרוייקט שולבו התעשיות הישראליות, אך השיתוף הוגבר בעיקר מתחילת שנות השבעים), בעיקר החלק של הנחיה והלווינים. קטע ממוחז מראה את פון בראון היהיר מרצה בפני מועדון רוטארי בטקסס, ומסביר לקשישים הנחמדים "איך עובד לוויין" בעזרת מודל וחוט שהוא מסובב בחדר. והנה, הלווינים של פון בראון הרביצו קאם באק אדיר, אולמרט וכל זה.

 

במקרה של הנאצים, השיקול האמריקאי היה מוטעה. כמו שאמר הנביא שמואל למלך הצעיר והיהיר שאול, עם סוג מסויים של אנשים, לא לוקחים שבויים, לא חסים על הרכוש, וגם לא על "הידע". שוב המלצה למי שלא הספיק עדיין לקרוא את הרומן המרשים של אן מארי מקדונלד, שתורגם לעברית לפני שנתיים. טילים, לויינים, ריגול ואמצעי נחיה- סימן ההיכר של התעשיה הישראלית, וכמובן אימוץ לבבי של מנהגי העבדות שהביאו המדענים מהרייך. כניראה שסוד ההצלחה בפיתוחים הללו הוא שימוש בעבדים, זה חלק מהפטנט.

 

אפרופו הרייך..

 

בהמתנה לסיום ההצגה "יובל המבולבל" (ורבי ביטוח לאומי שואל "מאיפה יש לך כסף להמתין. ועונה לו רבי "מחלקת גבייה" – הגיע זמן קריאת שמע של שחרית),  נפל לידי מוסף מעריב די ישן, והזדמן לי לקרוא ראיון עם רפי איתן, שר בממשלה שלכם. רפי איתן מסביר בחיוך שובב שהוא הוציא את כל כספיו והשקעותיו לחו"ל מזמן, "הרחק מידו של המבקר המעצבן", הכוונה ללינדנשטראוס. יושב שר בישראל ומתגאה שהבריח את כספיו לחו"ל כדי לחמוק מביקורת, וכמובן כדי להסביר ש"אי אפשר עליו", עאלק אכלתם אותה.  מזל שבמוסף השני והשלישי (ורבי אל-אופ שואל "מאיפה יש לך כסף לעיתונים ישנים ?) , היו ראיונות משובבי נפש עם חלי גולדנברג ועם ורדה זקונט, לאזן קצת את המצב.  

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: