סיפורים מקבילים

לופט געשעפט

 

במקביל לפרשת אולמרט שלנו, מתרחשת בבריטניה פרשיונת שחיתות די גדולה המכונה שם "אל-ימאמה", ע"ש הרוכש הסעודי של מוצרים צבאיים מבית היוצר של התעשיה האוירית הבריטית (BAE). עסקת ענק זו "שומנה" במיטב השוחד, ונקשרה לאשכול לא מבוטל של שחיתויות משנה בתחומים שונים. כאשר נחשפה הפרשה, התערב בלייר = וביחד עם הפרקליטות שלהם (המזוזה הבריטית) – הוחלט להקפיא את החקירה מחשש לפגיעה ביחסי החוץ ובבטחונה של האומה. נשמע די מוכר.

אך הפרשה סירבה לגווע, ולאחרונה קיבלה דחיפה דוקא מארצות הברית, כאשר אחד המעורבים המרכזיים – למעשה מנכ"ל התעשיה האוירית הבריטית –  קיבל שם זימון להעיד ולהשיב בחקירה של משרד המשפטים ( וגם בתביעה אזרחית של קרן פנסיה ), בקשר להלבנות הון ועסקאות פיננסיות ש"עברו" בארצות הברית. בינתיים, גם בית המשפט העליון הבריטי ביקר את ההחלטה לעצור את החקירה, והורה "שלא למנוע אותה". אמנם שפה רפה קצת, אך ברורה.

 בלב הפרשה עומדת מחלקה דומה לסיב"ט (ומלמ"ב) האחראית לאישור ייצוא בטחוני(DESO), ו..הפלא ופלא, כמו בישראל, בשנה שעברה, נערכו שינויים מבניים בארגון זה, והוא קיבל שם חדש והועבר לאחריות משרד התמ"ת שלהם. השנוי נעשה בעקבות מחאה של ארגוני זכויות אדם ומשרד החוץ, לאחר שהתברר שהאגף הזה מאשר מכירות למדינות בעייתיות ביותר, ואינו מרסן את היצואנים.    —

 

WASHINGTON (Reuters) – U.S. officials investigating alleged bribes in a Saudi arms deal subpoenaed the chief executive of BAE Systems (BAES.L), Britain's biggest military contractor, on his arrival in the United States last week, BAE officials said on Sunday

 

 

ואצלנו…

 

מסתבר שגם כאן הדברים מעט סבוכים, בקשרים שבין חברות הנשק הישראליות, האמריקאיות והמערכות הפוליטיות והמשפטיות בשתי המדינות. מלחמת עירק סימנה אולי שפל חסר תקדים בהשתלטות הון הנשק על מערכות פוליטיות ואזרחיות, וכעת במידה מסויימת ניצפה אולי בבק-לאש. תאגידי נשק קיבלו בישראל "יד חופשית" לחלוטין להחזיק בבעלות בני אדם, ולכלול אותם במצאי החפצים וכלי הנשק המצויים במחסנם. אנשים רבים קיבלו "מספר סידורי", מעין קעקוע וירטואלי, ושימוש לצרכי ריגול תעשייתי, שוחד וכל השאר. המדינה הלאומית הממשית הפכה לאי קטן בתוך "המדינה" הגדולה שהיא מיזמי נשק. הליכי קבלת החלטות נחטפו כפי שמקובל לעשות באפריקה או בעולם השלישי. אותו דבר, במידת מה, התרחש גם בארצות הברית ומשם חילחל לכל מקום, בעיקר לכאן. כתוצאה מכך, קיבלנו את הציניות המקצועית. זו שמודדת כל התרחשות אנושית דרך משקפי העיסקה הבאה. נזקי הציניות עדיין בעיצומם. הפיחות ממש בצלם אנוש וברוח האדם, פושה בכל מקום.

 

החקירות עכשיו אינן מבשרות מעשה של תשובה מלאה, אלא התחשבנויות המגיעות מארצות הברית, ומחייבות את מערכת המשפט שלנו לפעול. בגלל הרפיסות השלטונית, לא מן הנמנע שחוקרים אמריקאים יגיעו הנה לעשות קצת סדר ולאסוף ראיות.אין לצפות שיתאמו את זה עם משטרת ישראל או מזוז, שאליהם מתייחסים כמו לרשויות החוק בניגריה, ובצדק. חוסר אמינות, חוסר מקצועיות, עליבות נפש – והפקרת בני אדם לחסדי העבריינים, אלה סימני ההיכר של מערכת המשפט הישראלית בימים אלה. חלק מזה נעוץ בכך שרבים במערכות האלה שייכים בעצמם לתאגידים זרים המשתתפים בחינגה. הם נתונים לסחיטה, והם גם מושחתים באותה קלילות וקלות דעת, אותה זחיחות של אנשי תאגידים הפועלים ביעילות למען ענייניהם האישיים ורומסים בדרך כל חלקה טובה. בתקופה העליזה של שלטון סוחרי האדם והנשק, מונו גם הרבה שופטים המקורבים למערכות הרקובות האלה, בדיוק כדי שיספקו את הסחורה הנדרשת, שחיתות. "ניקוי אורוות" במערכת הזו הינו בלתי אפשרי כרגע, ונצטרך לחכות כניראה כמה עשרות שנים עד שהדור הזה ייגווע  בשיבה טובה..

 

מערכת המשפט מבקשת את אמון הציבור מול "העולם התחתון" נגועה בעצמה בנגיף שהיא רוצה לבער. ואין גורם חיצוני שיכול לתקן אותה.

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: