ההוצאה להורג, אה.. הפועל

 

 

רפורמה בהוצאה לפועל, נשמע משעמם ?

 

לא ולא. מרתק. תחשבו קפקא, המשפט, הפרט בצבת ה"מכונה", צ'פלין, זמנים מודרנים…

 

עשו לעצמכם טובה,ותתמכו ברפורמה, על כל סעיפיה המוצעים, גם אם זה כרוך במשלוח אימייל ליו"ר ועדת חוק חוקה ומשפט, בן ששון (קדימה), או השר פרידמן, והכי חשוב, מכתב מחאה ליו"ר לשכת עורכי הדין, יורי גיארון ותבקשו שישמיעו גם את קול ה"חייבים".

 

מעשה שהיה כך היה….

 

לפני כמה שנים החליטו מי שהחליטו להציף את המדינה בעורכי דין. יודעי ח"ן אומרים שהיו אלה פרופסורים שהילדים שלהם לא התקבלו לפקולטות בישראל, מחמת תת הישגיות, אז הם הקימו להם מכללה אנגלית בארץ. או, שאולי היו אלה פרופסורים למשפטים שרצו להרוויח הרבה כסף, כמו באמריקה, והקימו מכונות המטילות ביצי זהב. וכך, ממספר צנוע של עורכי דין שהצטרף כל שנה ללשכה (אני למשל מספר 16000 בערך, משנת 1989, בממוצע 400 לשנה מקום המדינה, כולל מתים, פנסיונרים וכאלה שלא עבדו בזה אף פעם) הוצפה הארץ במספר כפול עשר של עורכי דין לשנה (!), והזרוע עוד נטויה.

 

ומה לעשות ? כל אותם פרחי משפט לא מוכשרים, צריכים פרנסה. בזמני למשל, אף עורך דין לא נגע בגבייה והוצאה לפועל, זה נחשב תחתית החבית, וכך תביעות רשלנות נגד עורכי דין ועוד כל מיני אנכרוניזמים. בימי ההצפה של עורכי דין, הריסון הטבעי התרופף לחלוטין. וככה התחילה תעשייה של "הוצאה לפועל" כלומר עורכי דין המתקשרים עם חברות שירותים, וגובים עבורם את כל החובות הקטנים שפעם נחשבו ל"חובות אבודים" במידת מה. עשרים ש"ח פה, מאה שם, ולעיתים גם 5 ש"ח. איך הופכים חרא לזהב ? פשוט מאד. בעזרת ההוצאה לפועל, משרדי חקירה וקצת יוזמה, אפשר להפוך את ה"גבייה" הזו למכונת התעשרות. ואיך ?

מגישים תביעות על כל שקל שהיה או לא היה, הישר להוצאה לפועל, מנצלים את החוק המאפשר להוסיף שכ"ט, הוצאות, ריביות ואף הוצאות חקירה (!!), והנה, המוח היהודי ממציא פטנטים.

כך, לפני שנה בערך אני מוצאת בתיבת הדואר שלי טופס-מסמך הנושא כותרת של ההוצאה לפועל, ועליו כתוב "צו מאסר". צלצלתי פה ושם, והתברר שאין כלל תיק בהוצאה לפועל. עורך הדין התושייתי, גילה שהדיוטות לא טורחים לברר, וחושבים שזה באמת צו מאסר, ומצלצלים למשרדו (השולח את המסמך) ומשלמים ברעד ויזע. אם זה לא הולך, הוא מגיש להוצאה לפועל, סכום גדול פי עשר.

ומאז, נתקלתי כבר בכל מיני יוזמות מן הסוג הזה, מה לאמר, מעיין בלתי נדלה של יצירתיות בעשיית עושר על כלום. תלונות ומחאות מצד הנישום האומלל (להלן "החייב") נענות בטון מוסרני מטיף ואוהב (tough love) ששמור בדרך כלל לנרקומנים בגמילה – "אתם לא משלמים חובות בזמן, זה אשמתכם", אתם, כאמור, זה "עמישראל".

חוקי ההוצאה לפועל והמבנה שלה מאפשר ואף מעודד את החגיגה הזו. ברדק, היעדר כל זכות ל"חייב", סמכויות דרקוניות ל"זוכה", והשילוב הקטלני עם "חברות חקירה" שלמעשה ניזונות מאותו סעיף "הוצאות" שמאשרת ההוצאה לפועל לעורך הדין – מטילים אימה על נישומים, ולמעשה מי שאמור בסך הכול לסייע בגבייה, הופך למייצג  של עצמו ומייצר את פרנסתו, הוא, גובה מן "החייב" (מר ישראלי) את שכר הטירחה לעצמו ולחברת החקירה בעיקר.  גם מבחינה כלכלית המבנה לקוי, שכן ההוצאה לגבייה של סכום X אינה הגיונית מבחינה כלכלית, ואין פרופרוציה בין ההוצאה לגבייה לבין הסכומים הנגבים. ה"יד הנעלמה" של השוק החופשי הופכת במקרה הזה לאנרכיה מסוכנת, בחסות החוק. זאת אומרת, שוד לאור יום, והכל בתירוץ של איזה חוב בן עשרה ש"ח שהיה או לא היה לאחד ממיליון הספקים שאדם רגיל נתקל בהם (תקשורת לסוגיה, כבישי אגרה, אגרות אחרות, ביוב חינוך לימוד ניקוי השבחה העברה, ארנונות ומיסים, ומה לא ? הכל).

 

 יתר על כן, למען הקל את השוד, נקבע שסכומים עד 30,000 ש"ח (זה כולל גם עשרה ש"ח) יוגשו ישר להוצאה לפועל ולא לבית המשפט, כדי שעורכי הדין ישריינו את ההוצאות המופרזות לעצמם.

 

בינתיים, נערך משרד המשפטים ביחד עם ועדת חוק חוקה ומשפט לשנות את המצב לאחר שזעקת העבדים עלתה השמיימה, ממש כמו במצרים. כתבות זוועה ואימה בעיתונות של החודשים האחרונים מספרות על מליון ויותר אזרחים בשם ק., המוצאים עצמם בתוך קורי עכביש שאי אפשר לצאת מהם.

 

ומי מתנגד ? אה, זה הסוד שלי. לשכת עורכי הדין, שיש לה מעמד ציבורי בתגובה על חקיקה כלשהי (מתוקף ההנחה המוטעית שהיא אמונה על אינטרסים ציבוריים משפטיים) נרתמה לשמור על ביצי הזהב של כמה מחבריה. ועדת הוצאה לפועל, כלומר הלובי הגילדאי של אותם ברי מזל ש"עלו על השיטה". אותה קבוצה מאושרת של בעלי עניין, משתמשת בכל כובד המשקל הציבורי  של הלשכה הנכבדת הזו – כדי להגן על המחדל הזה. אך למעשה, על הלשכה מוטל לשמור על מעמדו של המקצוע. האמנם הפקרות זו מתיישבת עם התפקיד החשוב ? אני בטוחה שיו"ר הלשכה, בעל רקורד אמין בתחום החברתי ובכלל זכויות האדם והאזרח, לא מרגיש נוח עם עמדה חד ערכית כזו. אולי כדאי להסב את שימת ליבו, ולבקש שהשלכה תדבר לפחות בשני קולות. הדבר נהוג במקרים אחרים של חקיקה שלגביה יש יותר מעמדה ציבורית-ענינית לגיטימית אחת.

 

—-

 

ופוסט מעולה על הנושא "מילכוד 22 בהוצאה לפועל",

מילכוד 22 בהוצאה לפועל.

אחד שקוראים לו עו"ד סורין גנות, יו"ר ועדת ההוצאה לפועל בלשכת עורכי הדין (ולמה לעזאזל עורכי דין מתעקשים לשים את התואר שלהם לפני השם, כאילו שהם מלכת אנגליה. מישהו ראה פעם מישהו שמציג את עצמו בתור "אינסטלטור שמעון בוזגלו" מחוץ לצנרת?) אמר את הדברים הבאים:

 

"אצלנו יש קלות בלתי נסבלת ביחס לאי תשלום חובות. אני לא מבין מדוע לא מבטלים רישיון נהיגה או מעכבים יציאה מהארץ לחייבים שלא משלמים. צריך לייצר כלים שייתאימו לאופיו של הישראלי הממוצע ולמוסר התשלומים הלא ראוי שלו, שיאפשרו למערכת להתמודד עם בעיות הגביה הקשות. הבעיה היא בחינוך. אני מציע, שכמו שיש קורס לנהיגה מונעת, ינהיגו קורס של ניהול כספים".

 

סורין אמר את זה ל-YNET בתגובה על הרפורמה בהוצאה לפועל שהתקבלה בוועדת חוקה, חוק ומשפט ואושרה בממשלה. אותה הוצאה לפועל שעובדת כל כך טוב שהיא מצליחה להגיע לגביית יתר של כמיליארד שקלים! ובכל זאת בעלי החוב לא ממש רואים את הכסף שלהם. מי שכן רואה כסף מכל הסיפור הם עורכי הדין עצמם, שכמובן מתנגדים לרפורמה……(המשך)

 

 

 

שלום בוגוסלבסקי כתב את זה,  וזה ממשיך בתיאור משעשע של "האזרח הקטן" בגוב האריות, כדאי מאד לקרוא, ובעיקר את הדימוי שנוצר לעורכי הדין, עקב הטראומה של אזרחים רבים במפגש איתם כ"גובים". 

 

 

עובדי המדינה מחפשים מקורות מימון עצמיים

 

מעניין בהקשר זה לקרוא מסמך הזוי שהוגש לועדת חוק חוקה ומשפט מטעם "עובדי לשכות ההוצאה לפועל" שגם להם יש דעה. עובדי ההוצאה לפועל למעשה מציעים שיטה שתממן את שכרם שלהם, במקום שיצטרכו להתחלק עם עורכי הדין והחוקרים. רמז לכך אפשר למצוא בידיעה הזו ב"רשימות", שם מסופר איך עובדי בתי המשפט דאגו למקור מימון יצירתי לציוד משרדי שלהם, ניחשתם ? כן, אתם מקור המימון.

 

בקצרה, עובדי ההוצאה לפעול רוצים להחיל חלקים מפקודת המסים (גבייה) על חובות רגילים. לא אכנס לזה עכשיו, אבל הכוונה היא שבמחי יד כל חייב יהפוך גם לעבריין על פי חוק. אך זה ממילא המצב, לא ? הפשע הגדול ביותר בישראל כיום, הוא…מחסור כיס.

 

זה מזכיר לי קצת (סליחה על ההשוואות המקבריות) את הדרישה של מערכת הבטחון בעבר מאסירים בטחוניים לממן את אמצעי השמירה והאבטחה שלהם עצמם. זה גם מזכיר עוד מכונה שביקשה מהמוצאים להורג לממן את הוצאות הריגתם, אבל לא נכנס לזה…

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אזרח.  ביום 18/05/2008 בשעה 22:10

  מנסה לעקל דירה של אם חד הורית,ולהעמיד את הדירה כולה למכירה,בגלל שכר טרחת עו"ד של כמה אלפי שקלים.

  קבוצה של פעילים הצליחה למנוע את העיקול.

  http://actv.co.il/portal/portal.asp?movind=633

  https://israel.indymedia.org/newswire/display/7173/index.php

  http://www.haaretz.co.il/hasite/objects/pages/PrintArticle.jhtml?itemNo=893784

  http://www.tv.social.org.il/community/kiryat-gat-17-7-07.htm

 • גולדלבט משה  ביום 19/05/2008 בשעה 06:35

  ראשית דבר-אני כעו"ד שלא עוסק בכלל בהוצאה לפועל לא יודע במה מדובר ומהי הרפורמה המוצעת.למה היא טובה לעם ולמה היא רעה לעורכי הדין
  אז כדאי לפרט קצת
  אני מניח שאם הרפורמה לא טובה לעורכי הדין-אז הלשכה תתנגד ובצדק. לשכת עורכי הדין צריכה להיות ארגון מקצועי-
  לו הייתה הלשכה דואגת לאינטרסים המקצועיים היא הייתה נלחמת בהצפת המקצוע. ראש הלשכה הקודם סבר שזה בניגוד לאינטרס הציבורי ומדיף רח של גילדאות והתוצאה המוני עורכי דין שמתפרנסים מהוצאה לפועל וגם להם יש ילדים להאכיל

 • איריס  ביום 19/05/2008 בשעה 06:46

  צודק אתה שלא פירטתי את עיקרי הרפורמה, אבל נתתי לינק למזכר של הממשלה הכולל את כל הסעיפים, לא כולם יתקבלו כמובן. בעיקרון – הגבלת אמצעי הגביה לסכומים הקטנים מאד, והוצאת עורכי הדין בכלל מההליכים האלה (כמו תביעה קטנה). ביטול ההליך המקוצר המדלג על בית המשפט
  הקטנה משמעותית של שכרי הטירחה והוצאות המותרים כיום לפי ההוצאה לפועל לעורכי הדין, הפיכתם לפרופורציונאלים לסכומים הנגבים.

  ביטול אפשרות מאסר לחייבי סכומים נומינאלים.

  ועוד.


  לגבי טענתך. אני מודעת למאבק שהיה להחזיר את הלשכה לעצמה, כלומר שתעסוק בעניינים של עורכי דין. אני – כזכור לך – הייתי בעד.

  זה לא המקרה. כאן זה שיקול דעת מוטעה מאד בפרשנות של "טובת עורכי הדין". אם המצב הנוכחי מאפשר לקומץ עורכי דין לבצע תרמיות (וזה מה שבתי המשפט אמרו, ובצדק, על הנוהל הזה), הרי אי אפשר לראות את זה כ"מועיל" לעורכי הדין בכלל. זה מבזה את המקצוע ופוגע בך כי הדימוי שלך, משה גולדבלט, נקבע בהתאם.

  מדובר בפרקטיקה שבתי משפט קבעו שהיא לא לגיטימית, שהיא בגדר תרמית, מה עוד צריך כדי לשנות ולסגור פרצות ? במקום זה הלשכה הציבה את בעלי העניין הצר (מייצגי הגבייה שננזפו) להשמיע את "קול הלשכה". זה לא גילדאות אפילו, זה רמאות.

  כמה מעורכי הדין הללו היו צריכים לעמוד לדין משמעתי, במקום זה הם קיבלו לעמוד בראש ועדה, ומנסים לבצר את העבירות שלהם כאילו זה "עמדת הלשכה". נו באמת…

  מה זה פה הכנסת ?

 • שרון רז  ביום 19/05/2008 בשעה 08:44

  זה די מדהים מה שאת כותבת גם, אם כי לא לגמרי מפתיע, ואני מאמין לך לגמרי, אין זהו תחום שאני מבין בו או רוצה להבין בו, אבל זה מטריד כמו הרבה דברים כאן. ובהמשך בדיוק למה שהיגבתי אצל דבורית שרגל אז גם כאן הבעיה המהותית היא הפער בין יוקר המחיה העצום כאן במדינה לעומת השכר שמקבלים בעבודה. זה שערוריה אדירה שמענישים אנשים בעונשים כבדים ולא הגיוניים כשהם בדרך כלל, או ברוה המקרים פשוט לא מרוויחים מספיק או שאין להם כסף לשלם, ואני מודע לכך שיש גם מקרים של סתם סרבנים ורמאים. תודה על הפוסט

 • איריס  ביום 19/05/2008 בשעה 11:03

  אזרח, תודה על הקישור וטוב לדעת שיש גם ,"
  גרילה" עממית. אולי אזדקק להם בעתיד …

  שרון, כן, אתה צודק לגמרי. המערך הזה מרושש את מי שהכנסתו ממוצעת ומעביר את הכסף לבעלי הון. זה עוד שלב בתהליך .

  המתנגדים לרפורמה מקוננים שהיא תקשה על עסקים לגבות חובות לגיטימיים. אך כאשר בודקים את המצב בפועל, הם לא מייצגים חנויות מכולת עם צקים חוזרים אלא תאגידי ענק כמו תאגידי התקשורת, או כביש שש, או לקוחות ממסדיים. אני קיבלתי כאלה "תביעות" מבזק, חברות עירוניות וכולי. לא מדובר כלל בחובות לעסקים פרטיים קטנים. השינויים האחרונים במערך הבנקאות (איסור על משיכת יתר) הוסיפו את הבנקים לתאגידים הגדולים שמפרנסים את מערכי הגבייה הללו. חריגות מהאשראי המאושר , בדרך כלל בכמה מאות שקלים ולעיתים מחוסר שימת לב בכלל, מייצרים הכנסה נוספת לאותם עורכי דין.

 • גולדלבט משה  ביום 19/05/2008 בשעה 18:32

  מזייף מסמכים של הוצאה לפועל או מבצע כל תרמית אחרת הכתבות היא המשטרה-ואחר כך גם תלונה ללשכה ולא להרפות
  על תרמיות מסוג זה צריך לשלול רשיון

 • איריס  ביום 19/05/2008 בשעה 19:19

  להגיש תלונות נגד מישהו מהקבוצה הזו (הכוונה לאלה שמייצגים את התאגידים הגדולים כמו תאגידי התקשורת). אם תצליח, תדווח ואתן לך פרס.

  ניגשתי עם זה לראש ההוצאה לפועל, בזבזתי מזמני הפרטי כדי להביא לכך שתוגש תלונה רשמית, ואז "הסבירו" לי שאני לא פונקציה.

  מסמך כזה צריך להטריד את ההוצאה לפועל. יש הבדל אם שופט-רשם מגיש תלונה או אני. הם לא רצו. שלחתי ללשכה העתק מכל התכתובת ביחד עם המסמך. מחכה לתשובה עד היום.
  תראה הלשכה בעצמה שכרה שירותים של עורך דין מהסוג הזה לגבות חובות מחברים (דמי חבר) שזה בעצמו הליך לא חוקי ואין לו תקדים בלשכות בעולם. כלומר, הפריטו את האינטרסים הפנימיים על חשבון זכויות החבר. מה שקורה בצמרת המדינה קורה היום בכל ארגון. הבכירים עושים "דילים" ומוכרים את מה שהם יכולים.

  אני לא חושבת שיו"ר הלשכה יכול אפילו לגעת באינטרסנטים האלה. כמו שראש הממשלה לא יכול לגעת ב"מאפיה" של עובדי המדינה, וכולי.
  הנבחרים לא קובעים היום.
  ורובם, לא כולם, גם לא ממש בוחלים בזה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: