החצר האחורית

 

 

העיתונאי קית הרמון סנואו מתמחה בכיסוי "החצר האחורית" של העולם המפותח, כלומר, אפריקה והאסון האנושי הגדול שם. מאמר שפורסם לפני כמה ימים, פרי עטו, מוקדש למעורבות של המעצמות, בעיקר ארה"ב בקונגו (זאיר). במאמרים אחרים, מכנה סנואו את המצב "המלחמות ההומניטריות" באפריקה, כלומר, המאבק על משאבים שצבוע כולו בביטויים יפים ורוויה צדקה ואהבה.

 

באופן כללי נפרשת תמונה מכוערת למדי של "החצר האחורית" של העולם המפותח והנאור. ארגונים בעלי שם מפתה (סיוע, שיקום, פליטים, שלום וכולי) הם בדרך כלל כיסוי למעצמות לפעילות עסקית ערה במכירת נשק, חירחור מלחמות,וחירחור שלום על פי אינטרס",  והשמדה, או התנגדות להשמדה, הכל – תוך תחרות על שוד האוצרות הלאומיים והגולמיים של היבשת.

 

—————————————————————

 

negro in mourning, Souza (London, 1957)  k

 

רצח העם בדארפור

 

הקמפיין נגד רצח העם בדארפור מהווה נושא למאמרים רבים בעולם, וגם בישראל ניכרת פעילות כלשהי. סנואו מנתח במאמר אחר את האינטרסים האמיתיים והקרים מאחורי עמדות שונות, ומתייחס גם לטענה שישראל יוזמת את קמפיין דארפור כדי להשיג יתרון בכריית אורניום באזור, וכן את הטענה ההפוכה, (והמשלימה) שהשתקת האסון קשורה לאינטרסים סיניים, מלאזיים ואחרים בנוגע לנפט. קשה מאד לקבוע מסמרות בנושא, וגם סנואו מגיע למסקנה דומה, אך תהליך ניתוח האירועים מוביל למסקנות עגומות מאד בקשר לעולם שבו אנו חיים כעת. השליטה של התאגידים, ובעיקר קרטלי הנפט, נשק, סמים (ונשים) בעולם היא המסכנת את שלום האנושות ועתידה. הציניות של העסקים הללו, ויכולתם להשתלט על השיח, הן המדיני והן הציבורי, מובילות למסקנה שבימים כאלה, הדבר הנכון לעשות הוא לשתוק. התאגידים מושכים בחוטים גם בארגונים המתנגדים למלחמה, וגם בסוכנויות הרווחה והסיוע. התוצאה היא חיסול האמון בשיח הציבורי, והזנייתו לחלוטין. כתוצאה מכך, מתפשט נגע הציניות והזניית השפה, גם לתוך המדינות המפותחות שעד כה העדיפו לשמר את החיץ בין "מה שקורה שם" ובין הקהילות שלהם. אלא שערכים נוהגים להתפשט במהירות כמו וירוס ולחזור למקום שממנו נוצרו. ישראל היא אחת הראשונות במשחק הדומינו הזה, אשר אינה מתמודדת יותר עם המידור בין "עולם החושך" ובין ההשפעה המיידית על השיח הפנימי, והיחסים בתוך הקהילה, כולל מצב החינוך ודור העתיד.

 

יהלומי הדמים בארץ הקודש – או מה גורלה של "מדינה שיודעת יותר מידי"

 

אין זה מקרישהברונים החדשים, המושיעים (לפי גרסא אחת) או המחריבים (לפי האיפכא), עשו את הונם באפריקה, והסתבכו יפה בשלל פרשיות בתחום סחר הנשק, היהלומים, והנשים (והנפט כמובן) בארצות מוצאם (בריה"מ לשעבר, צרפת, וכולי). לכאן הם באים להתכבס מחטאיהם, ולחלק מקצת מהונם ה"שחור" (תרתי משמע) עם הישראלים. לבייב, גיידמק וגם מיליונרים או מיליארדרים ישראלים אחרים, חושפים את מקור הונם באפריקה, ולמעשה בתפקידם כמתווכים בין המעצמות ובין השוד של היבשת השחורה. ישראל, יש לאמר, בגדה בשליחותה באפריקה, וקיבלה על עצמה תפקיד של סרסור לדבר עבירה, במחיר ההשחתה הפנימית והחיצונית של תדמיתה.

אנשים כמו גיידמק הם "מציאה כשרה" עבור ממשלת צרפת למשל, שהיא הבוחשת העיקרית באסונות רואנדה האחרונים, וחברות הנשק והנפט שלה, ינקו את הדבש והדם, וכמובן חלבם ומח העצם, של אותו אזור. לבייב שעובר בימים אלה ללונדון, עשה סיבוב דומה, וחוזר כניראה למקור שולחיו (תאגידים אנגלים), כאשר בדרך עבר כאן, כיבס והתכבס, והלך קצת לבית כנסת.

התחזקות המרכיב הדתי בזהות של סוחרים אלה מלמד על פיצול נפשי מעניין, ופתרון נוירוטי לבעיית הזהות שנוצרת להם בתהליך זה. על כך אפשר לכתוב דיסרטציה נפרדת. אך לגבי ישראל, המשמעות היא שהיא מתחילה להידחק קרוב יותר ל"חצר האחורית" ולשמש כמכבסה, או מעין "טיהור שפכים" לטובחים השודדים את אפריקה.

זה גם חורץ במידת מה את גורלה, 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ג'וחה  ביום 05/02/2008 בשעה 21:47

  תמיד האשימו את היהודים זה תמיד היה כך. כמו שהיום מאשימים את היהודים בסחר העבדים בארה"ב.פעם חקרתי ובדקתי. אולי בין סוחרי העבדים בארה"ב היה פחות העשירית האחוז יהודים. סוחרים באפריקה? בעלי אוניות עבדים ורבי חובלים להם? אין כמעט. בעלי מטעים בדרום? נו באמת אבל להאשים? תמיד וכל הזמן. באפריקה כיום על כל נוכל יהודי ישראלי יש עשרה ערבים – בעיקר לבנונים. וגם הם שוליים, על לבייב אחד יש עשרות אירופאים וערבים וסינים וכמובן עריצים מקומיים. בארגונים הבין לאומיים – שיא הכזב המירמה ראה עלילות אונרא בארץ הקודש אין בכלל יהודים ו/או ישראלים. אנחנו כיהודים לא הכי רעים לא הכי טובים אבל הכי הכי טובים בלשפוט את עצמו – כמה גדעון לוי מסתובבים בארצות ערב? כמה שיירות הספקה לבנוניות הביאו מזון לתושבי קריית שמונה? בתעשיית העוול של אפריקה, אכן בור הביוב של העולם, ישראל והישראלים הם פסיק. זה לא אומר שלא הייתי נותן בשמחה לבית משפט סומלי לשפוט את לייב לבייב אבל ישראל אינה מקור הרוע בעולם.

 • איריס  ביום 05/02/2008 בשעה 21:53

  בדיוק משום שמאשימים את היהודים, רצוי היה לא לבסס את הקיום של ישראל על לב לבייבים.
  אגב הוא גם ניראה לי מחוייב לאינטרסים של מעצמות אחרות ממילא.

  אם מכינים לך אמבוש למה ליפול לתוכו ? (הסברתי שצרפת תשמח להפיל את התיק על גיידמק, אבל הוא גם סיפק את הסחורה מרצונו, וגם ישראל שאימצה אותו בדיעבד כמנהיג. והוא לא היחיד. רוב ההנהגה הישראלית מורכבת מאנשים כאלה ששירתו את הסטראוטיפ).
  לגבי ערך המוסר. ישראל לא היתה צריכה לבגוד באפריקה. זו דעתי, גם אתית וגם תועלתית. מן הסיבות של אנטישמיות, אבל לא רק. אני מהדור הישן והפרייר, אני חושבת שישראל צריכה הית להציב לעצמה סטנדרט יותר גבוה מהרמה הכללית, אבל זה קשור לאספקט אירציונאלי-משיחי שאני לוקה בו, בקשר לחובות של העם היהודי מתוקף מעמדו ההסטורי והתרבותי.
  הדברים משתלבים בנקודה הראשונה, של המנהג הבינלאומי להטיל את העומס המוסרי על היהודים ללא פרופורציה לחלקם בפשעים. זה תרגיל הכי ישן שיש, למה ליפול שוב ושוב ? זה עניין של כסף לטווח קצר ולמעטים שלא חושבים אלא על קצה חשבון הבנק שלהם.
  חוץ מזה שבאמצעות הכנסת ישראל למעמד של "סוכן נשק" למעצמות, המרקם הפנימי נהרס לחלוטין. אז בשביל מה ובשביל מי זה טוב ?

 • ג'וחה  ביום 06/02/2008 בשעה 22:14

  אם נקודת ההתחלה היא, זה העולם זה מה יש בכל מקרה יאשימו אותך תמיד ואם אכן, מסיבות ארוכות מידי לבלוג, היהודי נושא על שכמו את דאגת העולם בואו נתנהג כך שנקטין את הסיכוי שעוד פעם נצא דרך הארובה ונגדיל את הסיכוי שהניסוי המטורף הזה מדינת ישראל יאריך ימים. לא בגלל שאנחנו אשמים בדבר מה יותר מעם אומה ולשון אחרים אלא בגלל שזה מה שיש וצריך להתנהג לא לפי אידאל מסוכן אלא לפי מה שיש, לפי המציאות. אם כך קבלתי עמדתך. אני חוזר ישראל ויהודיה אינם גרועים מאחרים אבל להקטין סיכונים ולמנוע אסונות [ ראה ההפלגה המטורפת של ספינת השוטים מול חופי לבנון ] צריך לפחד ולהתנהג בהתאם.

 • איריס  ביום 06/02/2008 בשעה 22:32

  ומעבר לכל "מה יגידו" יש העניין העיקרי שאתה לא מתייחס אליו. סחר הנשק באפריקה, על ידי יהודים וישראלים, הרס את המרקם של ישראל ופגע באנשים רבים, ובעתיד של הקהילה. על זה לא מדברים, כי חוששים מ"אנטישמיות" אבל זה הגיון הפוך ומעוות. את החששות מ"מה יגידו" יש להקדים למעשה, ולא לשלוף אותם בשלב שלאחר מעשה, כדי לגרום עוול.
  לא מכירה את ספינת השוטים הזו ? האם אתה מתכוון לצה"ל ? למדינה ?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: