משל צפוף על מדינה קטנה

Lord Of War

 

הבוקר צפיתי סופסוף בסרט המדובר הזה, (שתורגם בעברית ל"שר המלחמה" ומחמיץ את העוקץ) והוא הצליח לרתק אותי.

 

ניקולס קייג' במשחק מעולה (ברגיל), מגלם מהגר אוקראיני שגדל ב"אודסה הקטנה" בברוקלין, ומחליט לצאת מהגורל העלוב שנגזר עליו בשכונה האלימה והענייה, באמצעות העיסוק האופנתי בסחר בנשק. אך מהר מאד מתברר שהסרט אינו בדיוק "אחד על אחד" אלא מהווה בעצם חומר מיתי, או מעין "אגדת עם" מודרנית שמקפלת בתוכה ארכיטיפים רבים, ותופסת את הטרגדיה של המצב הבינלאומי.

 

יורי, אב הטיפוס של סוחר הנשק חסר העכבות, מגלם גם ארכיטיפ מקומי, היהודי-רוסי מאפיונר שהתרגלנו לראות אצלנו באחרונה, כמו גאידמק. במקרה של יורי, המוצא היהודי הוא מפוקפק קצת, והחל כהתחזות לצורך הגירה, אך הסתיים במעין גיור מרצון של אב המשפחה לתוך היהדות. זהו פרופיל לא רע של יהדות אשכנז, כולל האמריקאים ממוצא יהודי-רוסי, גם על פי המטריצה המזרחית שהתעוררה לחיים לאחרונה ורואה באשכנזים מעין תערובת לא ברורה של גרים נוצרים (סובוטניקים, כוזרים, וסתם כדאיניקים).

 

יורי הוא שובה לב ונוראי באותה מידה, ובסופו של דבר ההרסנות פוגעת בו, כאשר אשתו (שהוא "כובש" כאילו היתה יעד מסחרי או מוצב) ובנו עוזבים אותו; הוא מביא במו ידיו למותו של אחיו הרגיש; ועל כן, בסופו של דבר הוריו מתכחשים לו. אך זה רק משביח את מקצועיותו ומחוייבותו למקצוע, להיותו סוחר נשק מושלם. מידי פעם הוא ניצל מן החוק, כאשר שיקולים פוליטיים מכתיבים זאת, אך הוא יודע שגם החסינות שמוקנית לו בנסיבות אלה (משום שהוא במקרים רבים מוכר נשק עבור ממשלת ארצות הברית שאינה מעוניינת לזהות עצמה כמוכרת, או שהוא קשור לגורמים שיכולים לסייע למודיעין האמריקאי) היא זמנית. במועד אחר, הוא יכול להיות מוקרב כ"שעיר לעזאזל" על מזבח הפוליטיקה הגדולה.

 

יורי מנצל את נפילת ברית המועצות לקנות בזול את הציוד הסובייטי, ולמכור באפריקה. לאחר מכן הוא הופך לידיד קרוב וסוחר נאמן של שליט ליבריה העריץ המטורף, ומוכר גם למיליציות בסיירה לאונה.

 

מול יורי מציב הבמאי את האיש הטוב לכאורה, השריף מסרטי המערבונים הקלסיים. זהו סוכן אינטרפול ואף.בי.איי המנהל מצוד אחרי מפרי אמברגו. אך העולם כבר השתנה מאז קלינט איסטווד, ובנאום הסיום של הסרט, מסיר יורי את הלוט שהורדנו על עינינו מרצון. הוא מסביר לסוכן המשטרתי שהוא, יורי, לא יבלה אפילו דקה בכלא, גם אם יש עליו ראיות מספיקות למאסר עולם. זאת, משום שבשלב זה משתלם לנשיא ארצות הברית להמשיך להשתמש ביורי, וגם לכסות מידע שיסגיר עסקאות חשאיות של ארצות הברית, שנעשות בניגוד למדיניותה המוצהרת. וכאן, אומר יורי, את האמת הטרגית של דורנו – הנשיא בוש, הוא אומר, הוא סוחר הנשק הגדול ביותר בעולם, ואחריו, צרפת, אנגליה, רוסיה וסין כולן חברות מועצת הבטחון אשר אמורה לפקח על סכסוכים ולכפות שלום. החוק, ה"אמברגו", שאותם אוכף האף.בי.איי, נכתב על ידי אותם גורמים שעיקר פרנסתם מן המלחמה, כך שברור שהוא נכתב "בחצי פה" ולא נאכף בכלל.

 

דוקא הסוחר העצמאי, כמו יורי, הוא הפחות נורא מכולם, אך הוא סופג את ההשלכות, את האיבה הציבורית, על הסחר והמדיניות הרשמיים. במידת מה, זה גם מצבם של היהודים בהקשר הזה, וגם מעמדה של ישראל כולה בתוך משחק הדמים הכפול של המעצמות. הסרט נפתח באיזכורה של ישראל (כיצרנית העוזי), וכישראלית אני גם מזהה את ההקשר הישראלי בכל תיאורי הסחר בסרט. כך, נפילת ברית המועצות יצרה את האוליגרכים היהודים שהיו להם קשרים עם האנשים הנכונים שיכלו למכור להם נכסים ממשלתיים וצבאיים ולהעבירם למערב או לסחור בהם באפריקה. המכירות בסיירה ליאונה, ובכלל המעורבות של ישראל בסחר באפריקה, מוכרת לכל מי שקורא עיתון. במידת מה יורי הוא הדובר של ישראל והביליונרים היהודים שחרשו את הדרך לשדרוג ישראל בסחר הנשק העולמי. במידה מסויימת, גורלו של יורי הפרטי דומה לגורל של המתווכים העצמאיים (ישראל) בזירה של ה"גדולים". גזר הדין הוא הימצאות בגיהנום, אבדן "הבית", אבדן המשפחה, הילדים העתיד, והתמכרות לתפקיד שכולם שמחים שיש מי שמוכן למלא אותו. תפקיד זה הוא מסוכן ולא מבטיח שום קביעות, שכן שינוי קל בנסיבות פוליטיות יביא להשלכת הסוחר (ויהא עשיר ומוצלח כשיהיה) אל מלתעות ההמונים.

 

העובדה שישראל כולה הפכה ל"יורי" כזה מבשרת טרגדיה דומה, וגם את נאום הסיום האפולוגטי, שבו אומר לבסוף סוכן האף.בי.איי ליורי "הייתי שולח אותך לעזאזל, אבל ניראה לי שאתה כבר שם (in hell)".

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יוסי  ביום 05/01/2008 בשעה 14:00

  הקדמה – זה סרט אמריקאי. אמריקאים, הולנדים, גרמנים ובלגים מכרו מוכרים וימכרו נשק גם חימוש גרעיני לאירן. ישראל ? הסרט בקושי נוגע בישראל. זה שאת לוקחת על עצמך את עולו של האדם הלבן לא משכנע אף אחד בעולם שאת אכן אדם לבן. את יהודיה בישראל, כנראה, וזה דבר מסובך.
  הערה ראשונה:רק המתים ראו את סוף המלחמות. הערה שניה: כוונת ארצות ערב וחלק גדול מארצות האיסלם הייתה ונשארה להשמיד את ישראל כחלק מתהליך מתמשך של התפשטות האיסלם. אם לא הספיק לך הטאליבן באפגניסטאן וגורל השחורים בסודן ראי את מה שקורא לנוצרים בלבנון, היום. איך מהר ובכאבים מחזירים אותם למצב של דהימים. נתינים משועבדים אזרחים סוג ז'. כבר בימינו משותפים ראשיים בלבנון הפכו ל"נוצרים של השיעים" ו"נוצרים של הסונים" ומי שיכול מצביע בכרטיס האוירון החד כיווני. כמו לבייב בערך. כפי שאמרת בחוכמתך זה עולם משתנה וגם עתיד היהודים בארה"ב זה ניחוש לא וודאות. אז מי שרוצה לחיות, עד שימות, כאזרח שווה זכויות כמו שוויצרי נוצרי בשוויץ, ספרדי נוצרי בספרד וערבי מוסלמי בסעודיה צריך מדינה משלו, זה מה שיש. היתר, עולם צודק וכ"ו זה לעתיד אבל בעתיד כולם מתים. להיות עצמאי – כמו שוויץ או ספרד או סעודיה צריך כוח. כוח זה נשק או הרבה נפט או דבר מה כזה. ראוי לזכור, תעשיית הנשק הישראלית היא תוצאה ישירה של הרצון לשרוד. אותם ציניים שהגברת מדברת בהם תמיד באותה ציניות שהגברת מדברת בה הפסיקו למכור לישראל נשק ברגע הנכון. הרע מבחינת ישראל. רק אחרי הנצחונות או החצי נצחונות באו כולם ואמרו ידעתם שתנצחו למה מלחמה כזו אינטנסיבית אכזריים רוצחים בלה בלה בלה. במלחמת לבנון האחרונה כולם אבל כולם ידעו שישראל תנצח ומה התוצאה ?. אז ישראל מייצרת נשק וקונה נשק כי אחרת את אני והוא לא נכתוב בלוג בעברית. לא תהיה עברית ונחזור להיות כלבים של העולם. גם זה לא בטוח אבל בלי זה?. ראית מה קורה לצוענים באירופה? פעם את היית במצב הזה, גם לבייב כשייגמר לו הכסף או יקחו אותו ממנו כך סתם בבוקר בהיר אחד וכבר היו דברים בעולם הרבה דברים הרבה פעמים. זה הסיפור, כנראה שאין אחר.

 • אזרח.  ביום 05/01/2008 בשעה 14:52

  לרומא.ועוד אומות אחרות ,שהיו ענקיות בחומר,צבא ונשק.כל היכולות האלה לא עזרו להן הרבה.האומות הללו נכחדו.ובאשר למה שאמרת:"אז ישראל מייצרת נשק וקונה נשק כי אחרת את אני והוא לא נכתוב בלוג בעברית. לא תהיה עברית ונחזור להיות כלבים של העולם".

  2000 שנה לא היה ליהודים נשק חומרי,והם שרדו.והעברית שלהם גם שרדה.מדוע? היה ליהודים נשק רוחני.נשק מוסרי.
  זהו הנשק הטוב ביותר.כפי שהעיד האדם הזה,שהבין קצת בנשק ובמלחמות.

  There are only two forces in the world. The sword, and the spirit. In the long run ,the sword will always be conquered by the spirit.

  Napoleon Bonaparte

  אז אל תסתמך על הנשק והחומר.הסתכל איך אתה צריך לבנות חברה רוחנית ומוסרית,כדי שתצליח להמשיך להתקיים.

 • איריס  ביום 05/01/2008 בשעה 16:10

  ליוסי, לא הבנת אותי וזו כניראה אשמתי בלבד, ברמת הניסוח. אכן, צפיתי בסרט ורצתי לכתוב התרשמות, לא עבדתי על הניסוח.
  סחר בנשק הוא בדיוק התפקיד המסורתי של יהודי הגולה, ואין בו שום "בסיס וכוח" כפי שמראה הסרט. הבסיס והכוח, אם כבר, הם בתחילה בנכסי הרוח, אחרי כן אדמה, ונכסים, כלומר, יצרנות ואיכות חיים.
  דוקא הכניסה של ישראל לתפקיד ה"יורי" הזה, מלמדת על התפרקות מהתיאוריה שאתה מקדם, וחזרה להסתמכות על הכוחות הזרים.

  לאזרח. מסכימה. זה לא רק הרוח, מה שקורה הוא התמקצעות בתחום מסוכן ולא פורה, שמכחיד את ההמשכיות, ורואים איך למעשה הסוחר הזה משמיד את עצמו ואת משפחתו.

  ברמה האישית, אני ראיתי בסרט שיעור מן הצד של האח ויטלי. אנחנו, הויטלים, מתפתים בדקה התשעים למניפולציה של ה"סוחרים" לעוד מכה אחת ודי, והסוף שם ברור. גם לאח השני יש אחריות, ובסוף הוא התפתה לעזור להרפתקן. אלה טעויות שצריך ללמוד מהן.

 • אורה לב-רון  ביום 05/01/2008 בשעה 16:51

  האם כוונתך היתה לומר שאם לא נהיה מנוולים לא נהיה, ולכן חובה להיות מנוולים (וכמובן, באופן הרבה יותר מורכב, אם תסלח לי על הרדוקציה)
  או, בניסוח אחר: עדיף להיות מנוולים ושיהיה לנו בלוג מאשר צדיקים ואף אחד לא יקרא את העברית שלנו?

 • אסתי  ביום 05/01/2008 בשעה 18:57

  או אולי פרשנות היסטורית וזה כמובן מיועד לדבריו של יוסי.

  כל פעם שאנחנו (היהודים) היינו חזקים והשתמשנו בכוח שלנו – הלכנו לגלות
  ודווקא שם, ללא נשק וללא כוח (מלבד כוח הרוח) שרדנו.
  גם את השואה אגב.

  דווקא כאן ועכשיו עם כל הכוח והטריטוריה יש את הסיכוי הגדול מכולם שלא נחזיק מעמד.

 • איריס  ביום 05/01/2008 בשעה 19:17

  הציני פה הוא רק אתה.
  שנית, אתה כותב "פעם גם את היית במצב הזה" לגבי הצוענים. ובכן, אני גם עכשיו במצב הזה, ופה בארץ ישראל. אז מה רבותא ?

  הטיעון שלך הוא הסחת דעת וייחוס כוונות אך אין בו כל התמודדות עם הטענה שהעליתי. והיא, שבחירתה של ישראל (ההנהגה) להסתמך רק על נישה מסויימת (סחר עצמאי ואפור בנשק), ששמורה באמת לצוענים וליהודים מתכלים, מאיימת על הבטחון הקיומי, אך גרוע מכך, מאיימת על המהות של העם היהודי. במקום להשיב, אתה מייחס לי כוונות, והופך את התמונה על פיה. הסרט מוכיח שהבחירה המקצועית של יורי הובילה להשמדה עצמית,
  מה שאתה רואה כחוסן הוא בדיוק עמדה של חולשה כלפי המעצמות שמנהלות את העולם וייעדו את היהודים – אך בעיקר את ישראל – לבצע את העבודה המלוכלכת והמוכחשת
  fall guy
  שמעת את הביטוי ?

  המנגנון שמוצג בסרט הוא אמיתי מאד, למי שמתמצא קצת בענף הזה. הסוחרים משמידים את עצמם, את משפחתם, ואת כל מה שטוב בהם ובסביבתם. זה קורה בישראל, כל הזמן.
  הרס עצמי, וכבר לא צריך אויבים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: