נ..ב תשובה לטרול "ביטוח לאומי"

 

הטרול המכונה "ביטוח לאומי"

 

בפוסט קודם החלטתי להודיע על יציאה לחופשה מתוך מחשבה שהמעבר המתיש וקשיי החיבור לרשת יגרמו להיעדרות, שתוביל לגמילה מהכתיבה הבלתי מתוגמלת הזו כאן.

והנה, בין המברכים לרגל השתיקה שאני גוזרת על עצמי, מצאתי את הטרול הותיק שלי, הכותב לי טוקבקים תחת השם הלא מאד מקורי "ביטוח לאומי". מתוך שורת הטרולים המעצבנים שחויתי כאן, זהו האחרון שנותר, והמתמיד בהם.

ביטוח לאומי הצטרף למניין המטרידים הקבועים ממש באותו שבוע שבו ביטוח לאומי, האמיתי הפעם, פתח במלחמה נגדי, מכמה חזיתות, והתיש אותי עד כדי כך, שפשוט ויתרתי על זכויותי למען הבריאות. על הרקע הזה, שמו של הטרול היה מטריד במיוחד, ואף מאיים. מאז הוא טרח לקרוא את כל הפוסטים שלי, ובכל פעם שנזכר נושא כספי, הוא שואל אותה שאלה "מאיפה יש לך כסף לעשות כך וכך….", ללמדך שהוא או היא מעודכנים במצבי הכספי ונושאים אותו כמעין נס ודגל.  מאחר שהיו לו עוד כמה התבטאויות, יותר בוטות, הגשתי תלונה ל 012, שהוא מקור פעולתו (באזור השרון) ולתקופה מסויימת הוא חזר למחילתו. אך, לאחר שלמד את רזי האביוז

של הספקים, הוא מצמצם את טרוליותו לשאלה אחת בלבד, אשר יכולה להתפרש כתמימה דיה, ולמנוע ממנו אי נעימות חוזרת מספק האינטרנט

 

זהו אכן מקור סטרס מסויים, כיון שהוא מקפל בתוכו אגד זכרונות של הטרדות ממשיות ומסוכנות יותר, וגם מזכיר לי את הדחק המרכזי בחיי כיום שהוא המצב הכספי הקשה מאד, שמבטא יותר מכל את המפלס הרוחני שלי.

אך אם מתבוננים בטרול הזה במבט חברתי מקיף, מגלים כי הוא מקפל בתוכו אמיתות עמוקות ומשמעותיות. המשמעות טמונה בשם עצמו, "ביטוח לאומי", ובכך שאחת הבעיות הקשות לאחרונה היא היפוך שחל בישראל בתפקוד של מוסדות ואנשים ממגינים ומסייעים לתוקפים ופוגעים. המדינה, שבעצמה אמורה לשמש מסגרת חיובית המאפשרת חיים של פרטים וחברה, הפכה לרועץ, ובעיקר מוסדות מיטיבים, כמו הביטוח הלאומי, משמשים למעשה כמערכת נגיסה מופרטת. כלומר, בנוסף לבעיות הרגילות והמחמירות של החברה בישראל, נכנס בעוצמה רבה מוטיב, או תימה, של בגידה.

מבחינה ארכיטיפית ישראל, והקהילה היהודית במידת מה, סובלת זה מכבר ממשבר הנהגה, המתבטא בהיפוך של דמות האב, הפטריארך, איש הסדר, ההגנה והחוק, לדיקטטור המשתמש בצאן מרעיתו לצרכיו שלו, כלומר, ה"צל" של דמות אב, זה שמנצל את מרותו ואת האמון, לפגוע. השימוש בביטוח לאומי למטרות נגיסה, מזכיר דוקא את הארכיטיפ של האם, המגוננת והמזינה (זה תפקידו של מוסד זה), הגונבת את המזון מילדיה לעצמה, ומעבירה אותו לאיזה סאטיר, נאמר, הלוקח אותה למקומות בילוי.

השימוש בשפה במעין קוד "הפוך על הפוך" הוא חלק מן הסימנים של התהליך, וקיומו של טרול, המבקש להטריד באמצעות אימוץ הניק "ביטוח לאומי" הוא ביטוי תמציתי ורב עוצמה לתהליך הרחב. לא מן הנמנע, אגב, שהמטריד מתפרנס מהקופה הציבורית (אחרת "מאיפה יש לו כסף לשבת כל היום ולקרוא בלוגים.." ?).

 

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • טלי  ביום 07/10/2007 בשעה 08:50

    באמת. וכ"כ נכון. נוסיף את הביטוי-שהפך-ציני "ביטוח לאומי" לרשימת המלים בשיחדש של ישראל הנוכחית. תודה על הפוסט הזה.
    אגב באסוציאציה שלי התיאור של "ביטוח לאומי" לא הלך לארכיטיפ של האם הסאדיסטית אלא של האב הקדמון, זה שלפני הטאבו, האב האכזר והמתענג. כנראה שחזרנו לשם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: