כמה קל להשיג סודות צבאיים ועבדים

 

סוד צבאי – כנסו כנסו

 

 

לפני חודשיים בערך נגררתי על ידי חבר לפרסם את עצמי – כמתרגמת משפטית – באתר אינטרנט בינלאומי המאגד בתוכו מאגר מידע אדיר של נותני שירותים ונותני עבודה. זהו רעיון מעולה באופן כללי, אם הוא נעשה כמו שצריך, בכל ענף מקצועי שיש בו צד בינלאומי. אני לא מן הנשבעים באינטרנט ככלי לשיווק או חיפוש עבודה (מאמינה יותר ב"מפה לאוזן" וקשרים אישיים), אך נעתרתי, אחרי הכל, נגזלו ממני חמש דקות בלבד למלא את טופס ה"דף האישי". מאז קיבלתי כמה הצעות עבודה דרך האתר הזה, מאף אחת מהן לא יצא כסף, אלא טירחה בלבד, כפי שחשבתי מראש. אך היו שני אירועים מעניינים.

 

לפני כמה ימים קיבלתי הצעה לתרגם כמה מסמכים ארוכים, בתעריף סביר. המציעים, חברת תרגום אמריקאית, שלחו לי מחצית מן החומר שעלי יהיה לתרגם מעברית לאנגלית, כדי לבחון את ההתאמה המקצועית שלי. לתדהמתי, כותרת המסמך היתה  "מסווג" ואחריה ההזהרה הרגילה של צה"ל לגבי מסמכים סודיים שיש להעביר מייד למשטרה או לצבא, לא לקרוא, לא לצלם ולא למכור לסעודים עשירים ויפי תאר.

 

מסמך זה הינו רכוש צה"ל. אין לעשות בו כל שימוש ללא אישור בכתב מגורמי מערכת הביטחון. כל המוסר מסמך זה, כולו או מקצתו לידיעת אנשים שאינם מוסמכים לכך, עובר על חוקי המדינה. כל המוצא מסמך זה נדרש למוסרו לתחנה הקרובה של משטרת ישראל או המשטרה הצבאית.

 

המשכתי לעיין במסמך, שרובו סתום להדיוטות בתחום הצבאי המסוים, אך יש להניח שאינו סתום כלל למי שמבין בזה, והוא נחזה לחשוב מאד. אני גם משערת שכמוני קיבלו את המסמך לדוגמא מתרגמים אחרים שפרסמו את עצמם ברשת האינטרנט כישראלים, אך יכולים להיות באותה מידה תושבי טהרן או דמשק. אני לא סבורה שזהו מסמך שנמסך על ידי צה"ל לסוכנות אמריקאית כדין, אלה נוהגים להעסיק מתרגמי בית מסווגים, אלא ככל הניראה "מכירה" שגרתית של טכנולוגיה לאומית לתאגיד אמריקאי. 

 

בעוד טלי פחימה מבלה תחת טלפי השב"כ בגלל תרגום של מסמך מעברית לעברית למי שדובר עברית בעצמו, מעביר משרד הבטחון את מכמניו לכל דכפין.

 

מאגרי המידע שלכם נמצאים כרגע בבומביי 

 

אירוע אחר, ותמוה לא פחות הגיע גם הוא מאותו אתר. הפונה-מציע היה לפי דבריו סוכנות תרגום שמרכזה בהודו, והיא זקוקה להתחייבות ארוכת טווח לתרגם אלפי מסמכים רשמיים ישראלים, כלומר, תעודות רשמיות, לאנגלית.

ביקשתי "דוגמית", כדי לתת הצעת מחיר, וקיבלתי מסמך הנחזה כתעודת יושר שהונפקה בארץ לפלוני, יליד רוסיה, נוצרי, שהוא אזרח ישראל. המזמין טען ששאר החומר זהה. עיון קצר בתעודת היושר עורר אצלי ספקות בקשר לאותנטיות שלה, בגלל סיבות שונות, והעברתי את התרשמותי למזמין. מאז לא שמעתי ממנו.

כאן השאלה היא אחרת, ונוגעת לפרטיות של מידע אישי ורגיש. היתה לי תחושה שמדובר בעבודה שאינה פרטית, אלא העברה של מאגר מידע שלם, אולי לא בדיוק "כשר" לידי סוכנות תרגום זרה, זולה במיוחד (אאוטסורסינג להודו), וכמובן, הסוכנות זקוקה לישראלים בסופו של דבר כדי לבצע את העבודה. לא רק שיש כאן קיפוח של העובדים הישראלים, והדבר חמור אם מדובר במכרז ממשלתי או ציבורי לדעתי, (סירסור וקיבלון בעובדים ישראלים כאילו היו פועלים סינים)  אלא ,לטעמי חשד לעבירה פלילית והפרת פרטיות של מאגרי מידע או חמור מכך.

 שוב, גם במקרה הזה, אני יכולתי להיות כל אחד, ולאו דוקא ישראלית.

 

עבדות בע"מ

 

התופעה הזו של "מכירת עובדי ישראל" בנזיד עדשים קיימת בענפים נוספים ומטרידים יותר מאשר תרגום. כך למשל, מפיצה חברה כלשהי שעיקר עיסוקה הוא טלמרקטינג, הצעות עבודה מפתות (מהבית) לעורכי דין ומשפטנים דוברי אנגלית. הרמתי טלפון, והתברר לי שמדובר בסניף של חברה אמריקאית, הנותנת שירותים משפטיים לעורכי דין באמריקה, כגון "גילוי מסמכים" והכנת תיקים. הם גילו שבישראל שיעור גדול של משפטנים טובים ודוברי אנגלית, ששכרם מגוחך לעומת השכר לעבודה מקבילה בארצות הברית. למעשה מאגר המובטלים בישראל כולל כוח אדם מעולה, בעל הכשרה טובה מאד, ולמה לא לנצל ? את עבודת הסרסרות ביצע חריידי צעיר עם מבטא של ברוקלין שהתייחס ל"מצרך" הזה כמו לכל מוצר שהוא קונה-מוכר בין שתי היבשות. אנשים, מוצרים, אותו דבר.

 עכשיו מבינים אולי אספקט כלכלי נוסף של הרס מקצוע עריכת הדין בישראל על ידי המכללות. איך לא חשבנו…צריך עבדים, ויש מי שמרוויח מניוד עבודה לא מוגנת ומפערי השכר של אחיהם היהודים. מוח יהודי מורעב, שווה הרבה כסף.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ירון  ביום 28/09/2007 בשעה 16:03

  נדמה לי שהנושא הראשון שונה מעט מהשניים שלאחריו.
  בהקשר לאחרונים, הלא זה בדיוק מה שפיללנו (לשון רבים מחויבת כאן), זאת אמריקה בתמציתה.
  את אימוני יחידות השדה בצה"ל, כמו גם את המטבחים הגדולים הפריטו, את נקיון בתי החולים הפריטו, וכעת זה נוגע לא רק לבעלי המעמד התחתון אלא גם לבעלי המקצועות החופשיים.

  לא צעקנו (שוב לשון רבים מחויבת כאן) אז, אז למה לנו שנלין

 • איריס  ביום 28/09/2007 בשעה 16:09

  ההפרטה והמכירה הכללית לאמריקה מתחילה ממערכת הבטחון כמובן. זה הרי הכסף הגדול, וזו גם המעילה הגדולה באמון אזרחי ישראל הנמכרים מבלי דעת ועוד נאלצים לשמוע הטפות על "ירידה במוטיבציה".
  לא יודעת מי "רצה אמריקה", זה תהליך שהונחת מלמעלה למטה. ברגע שאתה נשטף בפרופגנדה וברגע שאתה מבין שלמעלה, המנהיגים, מכרו הכל, אתה כבר מצטרף לגל, למה להיות בין הקורבנות, עדיף להצטרף למרוויחים. לא ?
  זה לא כוח טבע, ולא "תהליך טבעי ספונטי" אלה תוצאות של החלטות מודעות וברורות שיש להן מניע כלכלי.

 • מוטי  ביום 28/09/2007 בשעה 19:21

  שלום,

  בתגובה לקטע השלישי בלבד,
  הרי זה בדיוק האופן שעובדות חברות הייטק בינלאומיות עם סניפים מקומיים בארץ,
  העברה של עבודה מ high cost location ל low cost location, די דומה לאאוטסורסינג להודו.

  על מה התלונה בדיוק?
  זאת עבודה שנלקחת מאמריקאים לטובת ישראל, ולאו
  דווקא בשכר נמוך בסטנדרט ישראלי.

 • איריס  ביום 28/09/2007 בשעה 19:28

  תיאורטית אתה צודק, אין לי כוח כרגע להיכנס להסבר, אבל הרס מקצוע עריכת הדין בישראל אינו "כמו בהיי טק" ומשפטים אינו מקצוע בינלאומי שעושים בו אאוטסורסינג. המשמעות במקרה הזה היא תהליך שמוביל לפירוק של המדינה, אולי לטובת שיפור המצב של הישראלים שיהגרו מכאן, ואלה לא מעטים ואני לא מזלזלת בהזדמנות שנוצרה לכמחצית יהודי ישראל לשפר את מצבם באמצעות הגירה דה לוקס לארצות משובחות הישר למעמד הבינוני ומעלה.אך כי במחיר הרס מוחלט של המחצית השניה של אותה אוכלוסיה שהופכת לאבק אדם כמו באפריקה.

  זה לא מה שבאנו לעשות כאן, כזכור לי משיעורי מולדת בשנת תרפפו. היי טק זה לא משפטים. קרא שוב מה שקראת. אין מצב של אאוטסורסינג של מדינה שלמה, זה מה שקרה בישראל.

 • אריק  ביום 28/09/2007 בשעה 21:00

  סניף הבנק שלי בלוס אנג'לס יצר טעות בחשבון שלי בסך 150 דולר (לטובתם, כמובן). בעבר הלא רחוק הייתי מרים טלפון, מצלצל לסנוף ופקידה היתה מתקנת את המעוות מיד. במקרה זה זה לקח חדשיים, ובין היתר הועברתי למחלקת השרות הנמצאת בהודו. להפתעתי, כל הנתונים שלי – וחלק מהם הם פרטיים ביותר – היו בידי הבחורה ההודית.

 • איריס  ביום 28/09/2007 בשעה 21:12

  מה תעשה הודו עם הפרטים האישיים שלך, זה כבר נהיה מעניין…בסוף העניים ינצחו, כי הכל מופרט להודו בגלל המחיר הזול של העבודה אבל הם אוגרים את כל המידע ובסוף יתפסו את האמריקאים, ובטח את הישרלאים, בביצים. יהיה מעניין…אמר ישו, האחרון יהיה ראשון וענווים ירשו ארץ
  🙂
  אותי כמובן מטריד מה שקורה בציון ובעם היהודי, כולם סוחרים באחיהם ומוכרים אותם למרבה במחיר. "כל ישראל ערבים זה לזה" היא סממת הניצול והעבדות הגדולה ביותר של המאה העשרים.
  אמריקה לא מתיימרת לעשות משהו אחר, כך שמה שקרה לך לא צריך לגרור שום הפתעה או תחושה של בגידה בערכים. רווח הוא שם המשחק.
  אך לנו – פה בארץ אנו באנו – מכרו משהו אחר, וחלק האמינו בזה ומתקשים להתעורר מהאשליות..

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: