מטרדים שונים

 

משרדי חקירות

 

מצער אמנם, אך צפוי, שחיים רמון נחלץ מאישום בהטרדת ה' (המתלוננת בעניינו), אך נחמא פורתא אם יוגש אישום נגד משרד החקירות. מי שעוד זוכר את פרשת "הסוס הטרויאני", זוכר גם את שורת החוקרים הפרטיים שיצאו ובאו במשרדי המשטרה, ואחד כמדומני אף קפץ מקומה רביעית ובמזל ניצלו חייו.

 

מצבם של משרדי החקירות דומה במקצת למצבם של עורכי דין, וחיילים מקצועיים. אלה האנשים שמעמידים את עצמם בין הניצים, ומציעים שירותי הטרדה, בעודם חוסים בהגנת החוק. גם מבחינה אתית, חברתית ופסיכולוגית, מצדיקים עצמם ה"מתווכים" הללו בכך שהם רק עושים מה ששולחיהם מצווים, ומכאן שאין להם "אחריות אישית".

 

 בפרשת ההטרדה של ה' נחשפו חלק מן השיטות הרגילות של המטרידים המקצועיים – התחזות והתחברות ליעד כדי לרכוש אמון ולהוציא מידע או לאיים. הצעת עבודה פיקטיבית, ניסיון להביא לידי שכרות (אולי בלווית סם ?) כדי לחקור או להשיא ולהוציא הצהרות שאפשר להקליט ולהשתמש בהן כראיה, בקיצור נהלי סיירת מטכ"ל בסיור בדמשק. יש לקוות שפרשה זו (מאחר שפרשת הסוס הטרויאני לא הביאה לשום שינוי, ככל הניראה בגלל האינטרסים המושחתים של המדינה והמשטרה לכסות על שותפות לדבר העבירה של הזוג אפרתי), תוביל לבחינה עקרונית ומעמיקה של משרדי החקירות בישראל, בדרך לבחינה נוספת גם  של עורכי הדין השוכרים אותם בדרך כלל, ולא רק כדי "להשיג מידע" בדרך כשרה.

 

ישנם משרדי עורכי דין בישראל שפרנסתם על הטרדת עדים, והדברים ידועים. מישהו פה הציע להתקין סולם שכ"ט להשתקה, כאשר "המונה דופק" כל  עוד העד שותק או הנפגע מנוטרל מהגשת תלונה או תביעה. זה אולי נאמר כהלצה, אך למעשה היא עצובה למדי. ישנה היום תעשייה שלמה המתפרנסת מסיכול הצדק ומשיבוש הליכים באופן שרוב מקרי הפשע כלל לא מגיעים למערך האכיפה. הנושא הזנוח תמיד של "תוכנית להגנת עדים" צריך לעלות לראש סדר העדיפויות של המשטרה והפרקליטות.

———

 

מטרד מסוג אחר – הקישון

 

מערכת "הארץ" מגלה טפח ומכסה טפחיים בכתבה תמוהה על זיהום הקישון. זהו נושא חביב על יודעי הח"ן בישראל, שכן רבים התעשרו על בסיס "ההשתקה" (ר' לעיל), והסחיטה ביחס לאפלולית המערפלת את הקישון.

פירוש רש"י אפשרי, כספקולציה בלבד הוא "אם לא תורידו לשוקן את האישומים על פרסומות תועבה, תקבלו כבר פירסום תועבה"…או הפוך – "אם לא תפסיק להפריע לנו להתעשר מניסויים על בני אדם, תמצא את עצמך מסובך עם סחר בנשים ופירסומי תועבה…", ככה זה הולך בישראל, ולאחרונה בצורה יותר בוטה וגרומה.

פרשת הקישון היא מעין "עמוס ברנס 2" ובגדול. מה יש לנו שם ? יחידת צוללנים מושלכת כניראה לזיהום מיסתורי שטביעות האצבעות עליו מובילות לארצות הברית (עוד ניסוי באנתרקס ודומיו ?), אך הגוססים מסרטן מחליטים להלחם לפחות על הרווחה הכלכלית של השאירים, ואולי גם על טיפול טוב יותר לעצמם. במהלך המאבק הם מגלים "את השיטה", וגם השופט שמגר, איש אצילי ושתקן, לא מסייע לפיזור הערפל בשתיקתו הרועמת מאז ועדת הטיוח.

מאז, הקישון מהווה מסחטה פוריה בין בעלי ההון (אם לא תתנו לי, אני…), ולאחרונה נדהמתי קצת לקרוא שסמי עופר אימץ את השייטת בבחינת "חיות מחמד לעשירים", באופן פורמאלי.

ככל הניראה מאז שפרשת קצב יצאה ממלאי הסודות הסחיטים, צריך סוד גלוי אחר, והקישון הוא מועמד טבעי לעוד הרבה שנים, עד שמישהו יכתוב ספר כאשר זה כבר לא רלוונטי לאף אחד מן החיים.

הזדמן לי לפגוש במקרה את המוביל של החקירה, אחד השייטים, ביחד עם העיתונאי הראשון שהריץ את הפרשה בעיתון (ידיעות אחרונות). שאלתי אותו בתמימות חיננית, למה אתם לא מובילים מאבק ציבורי גדול יותר נגד המערכת, אתם לוחמים, אם אתם לא תעשו מי יעשה ? הוא בהה בי במבט רווי רחמים, והמשיך הלאה. נידמה לי שהוא החלים כתוצאה מטיפול מיוחד ואלטרנטיבי בגרמניה, ונשאר שם. כמה לא מפתיע.

 

ודוגמא לתגובה אחרת לניסויים בבני אדם

 

היה לא היה – העונש של האדמה

 

אחת התימות שמעסיקות כרגע את הבלוגוספירה החתרנית באמריקה נוגעת לוירטואליזציה של המציאות, באמצעות "משחקי מחשב של מציאות אלטרנטיבית", אלו מעין משחקים קבוצתיים שבהם מתנהלת "פרשייה" באמצעות רמזים אמיתיים, חלקם ברשת וחלקם במציאות, כאשר השחקנים ממודרים מזהותם של "המפעילים" (puppet masters ), זהו פיתוח שיצא מתוך תרבות משחקי המחשב הרגילים quest המבוססים על הדמיית מצבים.

הבעיה שנוצרה עקב התפשטות תת התרבות הזו היא שאין לדעת יותר מה אמת ומה משחק, ובעיקר יש שחיקה באמינות של שימוש באינטרנט לאיתור עובדות ולביצוע תחקירים, במקומות שהמדיה המרכזית לא מתפקדת או משתפת פעולה עם הממסד-בעלי ההון.

גניבת הזהות, שהפכה לעבירה "מכת מדינה" בגלל הניכור מצד אחד, והתלות ההולכת וגוברת בטכנולוגיה מממוחשבת, עולה כיתה לרמה "קבוצתית". אירועים שלמים יכולים להפוך ל"משחק מחשב", ובראשי מייד עלה המזרח התיכון כזירה מעניינת ליצירת מיתוסים מדומים, נחיתות חייזרים, שיבת משיחים (ישו) ולבסוף הארמגדון.

במסגרת תת תרבות זו, יש מונח שנקרא "חור הארנבת" (rabbithole) כלומר הפתח של מחילות באדמה, שמהם יוצא ונכנס הארנב. חור כזה הוא "התחלה" של הרפתקאה במסגרת המשחק.

חשבתי שבמימדים אמריקאים, או למעלה זה, אנחנו פה בישראל גולשים למעמד מפוקפק של rabbit hole.

 

 

 

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • הצועד בנעליו  ביום 30/07/2007 בשעה 10:48

  רק מוכיחה שהמשתמטים (שכותב השורות הנ"ל אינו נמנה עמהם) הם באמת שפויים וחכמים מן השאר.

 • איריס  ביום 30/07/2007 בשעה 11:18

  כך או כך תצטרך לבחור אם להצטרף למבצעים או לקורבנותיהם.
  לא מצב הכרחי אבל כבר בלתי הפיך בישראל

 • איריס  ביום 30/07/2007 בשעה 18:29

  bitter-disturbed woman – a conspiracy junky and a sell-out “anarchist”.

  you don’t have that many talkbacks

 • דניאל  ביום 30/07/2007 בשעה 19:42

  בדיונים בגדה…

  התשובי הביתה?

 • איריס  ביום 30/07/2007 בשעה 22:22

  זה היה באמת מזמן, והרבה זמן לא נכנסתי לגדה, מה קורה שם ? האמת היה קצת משמים שם, שלושה זקני ציון שחוזרים על עצמם כל שבוע, וצעירים מבולבלים שואלים אותם שאלות של הצופים.
  הסמול הרדיקלי שוקל כבר לתת לנשים לחשוב לבד ולדבר גם ? תודיע לי כאשר יש החלטה של חד"ש שמעמדן של נשים שווה לגברים, אני אשמח לחזור.

  בכל אופן תודה על ההזמנה החמה "הביתה" וואו הרבה זמן לא שמעתי את הביטוי הזה.

 • יוסי  ביום 31/07/2007 בשעה 08:38

  "בחינה עקרונית ומעמיקה" של משרדי החקירות בישראל" תתקיים רבע שעה לאחר שתסתיים בחינה עקרונית ומעמיקה של הזנות בישראל.

 • איריס  ביום 31/07/2007 בשעה 09:43

  שהמשיח יבוא.
  אני יודעת, זה עדיין סרח עודף מהזרגון המשפטי…
  בקשר לזנות, אני הראשונה שאשמח להצטרף ליוזמה להעלות את הנושא בפני ועדת וינוגרד או משהו כזה.
  קראתי מה שטען דיכטר בקשר לזונות הרוסיות והויזה. וחשבתי, האם זה מה שאומרים באמריקה עכשיו על ההצעה לפטור את הישראלים מויזה ?
  (לא נעים, אבל שם חושבים שכל הזנות באות מישראל דוקא ויש רגליים לסברה)ץ

  הבעיה של הזנות וסחר בנשים בישראל אינה לדעתי בעיה חברתית או פלילית אלא בעיה רוחנית, יש לי איזו תיזה מקושקשת בנושא, פעם אכתוב על כך.
  וזה ממש ממש מה שמעכב את ביאת המשיח.
  אולי הדתיים יריצו את הנושא ?

 • יוסי  ביום 31/07/2007 בשעה 09:52

  אמנם מצאנו בתלמוד שמי שיצרו תוקפו, ילבש שחורים וילך לעיר אחרת ויעשה מה שלבו חפץ (קידושין מ ע"א; חגיגה טז ע"א), אלא ששם נאמר במפורש שהוא בכל זאת נחשב "עובר עבירה בסתר".

 • איריס  ביום 31/07/2007 בשעה 09:55

  שהכוונה אינה לסחר בכפייה מה שבארץ מכונה בטעות זנות.
  אני הבנתי את זה רק אחרי הביקור עכשיו בדנמרק, ששם אין בכלל תופעה של סרסורים, לא קיים.
  כלומר,יש זונות, אבל כולן עובדות עבור עצמן. זה כבר מתקרב יותר למה שהתנ"ך מדבר בו,
  אצלנו, כאשר אמרים זונה הכוונה בעצם לסחר בעבדים, עבירה חמורה מאד שמשום מה לא נאכפת בכלל

 • דניאל  ביום 31/07/2007 בשעה 17:09

  איטי ומתמשךךךךךךך…….

  מאשימים את תמר גוז'נסקי, שהיא בעד הכיבוש….חיים ברעם מנסה לצמצם השמאל, להגדרת "מי שנגד הכיבוש" ולא ממש בתוספת הגדרות נוספות… גדעון ספירו הוא היחיד, שעוד כותב לעניין. השיא האחרון נשבר היום, כאשר אחת מרים ג'ונס (מגיבה), קבעה, שכל מי שאינו מסכים, באופן עיוור, עם הקו של ההנהגה באותו רגע נתון (כמוני, שהעזתי לקרוא, ליותר רדיקאליזם) – ראוי להוקעה, כסוכנם של בעלי-ההון… כן, סטאלין הישן והטוב, קם לתחיה אט-אט.

  זה כמו ישיש בן תשעים (טוב – אכן, מק"י… תהיה בת תשעים עוד-מעט), סנילי-בטוטאל, השב לימי-נעוריו. הצרה היא רק, שאצלם "ימי-הנעורים", הם ימי-הַטִּיהוּרִים.

  אין מנוס יא-אירית: הרדיקאלים האמיתיים, חייבים לשבת מתישהו, ליטול חלקים, ממצעי חד"ש, "עלה ירוק", דע"ם, בל"ד, מר"צ, "פעולה ירוקה", "סלון מזל", שב"י ו"הירוקים", להוסיף עוד רעיונות והיבטים – ולרוץ עם זה…

  אולי אפילו נקבל אלפיים קולות. מה את אומרת?

 • איריס  ביום 31/07/2007 בשעה 21:25

  תיאור שנשמע מציאותי, חוץ מהפירגון הנאצל והמיותר לגדעון ספירו. אחד הספינולוגים (כניראה שלא מדעתו או מרצונו) של הסמול, וגם שוביניסט לא קטן.
  פרשת וענונו אמרנו ?
  אביגדור פלדמן והנשיא קצב (שתיקה רבתי)
  ויש עוד נפקדים נוכחים מהשיח של הגדה.
  הם מעבירים ביקורת על ההסתיידות של הממסד, אבל שם המצב לא יותר טוב. קוברים את הסודות המלוכלכים, וכמו שימון פרס, הקשישים הנצחיים המאוהבים במלל של עצמם, ממשיכים לקמבן את המשרות שלהם. יאללה…
  מפלגת סמול חדשה ? לא יודעת, צריך להשתלט על הקיימות.

 • דניאל  ביום 31/07/2007 בשעה 23:03

  נסיוני האחרון בהחלט בתחום, לשלב את תומכי הלגליזציה, מ"עלה" ומחוצה לה, אלה עם אלה וכולם יחד בברית עם מק"י-חד"ש, נחל כשלון חרוץ ואולי טוב שכך. שכן מק"י-חד"ש – ידוע לך מה המצב ואילו "עלה", בחרה למצב עצמה סופנית, בתור מפלגת המפגרים. חבל על הזמן… עדיף לראות, מה אפשר לעשות, עם החבר'ה של שוק חופשישי, שב"י ועוד…שבבים שונים, של השמאל האמיתי…

  השמאל האמיתי, המסוגל לחשוב על עוד נושאים, מלבד "מה היה לנין כותב, על המצב הנוכחי במוקטעא", או משהו כזה…

  דני.

 • איריס  ביום 01/08/2007 בשעה 05:50

  לא עולה על דעתי אפילו לא בתור בדיחה לחזור לדשדש בביצת הפוליטיקות של הסמול הישראלי.
  פעם אחת הספיקה ועד היום לא התאוששתי. פה ושם יש אנשים טובים דוב חנין אם לא היה יאפי צפוני שמוסווה כקומוניסט, הוא לא רע כפוליטיקאי (ובכל זאת פוליטיקאי אחרי הכל) אבל גם הוא לא יושיע את הסמול אלא לכל היותר יקבל הטבות של ח"כ לכל החיים זה לא רע הוא תמיד ידע לדאוג לעצמו.
  הסמול יושב על שקרים פנימיים, ולאחרונה מתברר גם עד כמה מיסוגני, שאין לו תקומה ממילא. זה שכפול של שימון פרס לעניים.

  חלמתי לפני חודש בערך חלום שאני מדברת בטלפון עם פעילה מרכזית מהסמול הותיק נטע גולדמן, והיא צועקת עלי ואז אני עונה לה בציניות
  ואני אשמה גם בכשלון הסכמי אוסלו
  (ר"ל האם אני רצחתי גם את ארלוזורוב) והיא מתחילה לגמגם.
  הסמול לא מתכוון להשתנות בקרוב, כך שבינתיים השיח המרכזי שלהם זה עם סוכנים פרובוקטורים של הימין שעושים שם חוכא ואטלולא באתר, ואולי זה אפילו משעשע.
  בקרוב, קבלו את נתניהו וגאידמק בשורות הגדה.
  במסגרת הכותבים

 • דניאל  ביום 01/08/2007 בשעה 13:03

  בעידן, שבו ב"גדה", עסוקים בעיקר בהגנה על מאבטחים כהניסטיים ובדיונים, על כיצד לחלק טוב יותר, את הגזל הבורגני הנתעב, המכונה "רכוש", בפורום "פרופיל חדש", קובעים חברים ותיקים, שמצרים מאיימת על ישראל ולכן צריך להתנגד לפלשתינאים ואילו "אנונימוס", מעודדת פגיעה בחתולים ובכלבים, כי אינם חיות-משק… נו, מה יש עוד לדבר. שהאחרון (בשמאל… בישראל… בשמאל העולמי… בעולם הישראלי… או מה-שלא-יהיה) יכבה את האור?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: