ספקות במלחמה נגד הטרור

 

 

השבוע סופג קמפיין "המלחמה נגד הטרור" של בוש ושות' כמה מכות קטנות. כמה ממדינות אירופה מכריזות על הוצאת כוחות מעירק, חרף הצעד התמוה של בוש להוסיף 21 אלף חיילים ולהעמיק את הכיבוש. בקנדה, מתקבלת השבוע החלטה משפטית-חוקתית הפוסלת את הקונספציה של בוש, שהיא גלעין תפיסתו, כלומר שלילת זכויות האדם הבסיסיות מאגד בני אדם המתואר כ"טרוריסטים" (שאינם חיילים), כאילו מדובר בסטטוס חדש ולא במצב טכני. מאז אסון התאומים הצליחה ארצות הברית לסחוף לקלחת הטירוף הזה את רוב העולם המערבי, אך עם חלוף הזמן, ותוצאות הקמפיין, החל הבק לש, כלומר, הסיבוב לאחור.

בבסיס הקמפיין של בוש הנחה גזענית  שיש אנשים שהם "טרוריסטים" מעצם מהותם, נפשיותם, וכמובן דתם-גזעם. אלה, מאחר שאינם אנשים ממש כמונו, אלא חיות מתאבדות ללא תקנה, לא יהנו מזכויות האדם, לרבות זכויות שבויים ונחקרים, לפי הדין והנוהג הבינלאומי. כך נוצרו גואנטנמו ובתי כלא "שחורים" נוספים ובהם כלואים ללא משפט, ללא אשמה, וללא קץ, תוך עינויים קשים, אנשים תחת הסטטוס הזה. יתכן שהיתה זו יריית פתיחה בניסיון להכשיר דעת קהל עולמית למהלך נועז וגדול יותר, יתכן שלא.

המילה "טרור", ו"טרוריסט" אמורה היתה להפחיד אנשים מספיק כדי לעמעם את עירנותם למעשי השלטונות. מעצרים ללא משפט וללא אשמה, וגם ללא קץ, חוקקו ברחבי העולם ל"מניעת טרור". אך השבוע אמר בית המשפט בקנדה "לא" באלף רבתי ופסל את החוקיות של הנוהל הזה בקנדה.   כל הכבוד לבית המשפט בקנדה, ואני רק מקוה שסטיבן הרפר, ממשפחת מרכז הליכוד, לא יאגף את השפיות באמצעות חקיקה או משהו כזה. לעולם אין לדעת ואין לזלזל בכוחו של הממשל האמריקאי לכפות את רצונו ולפלג אוכלוסיות במדינות חסות.

ומה בישראל ? אני נזכרת בבעתה במאמר הראשון שפרסמתי ביד רועדת וגאווה בעיתונות הישראלית. זה היה "על המשמר" השם יקום דמו, והנושא היה "הפקודה למניעת טרור" והסמכויות הגורפות והמגוחכות שהיא מקנה לשירותי הבטחון ליטול את הזכויות מאדם. נידמה לי שהכותרת היתה "אפילו מטאטא יורה". אמר ולא ידע מה אמר, כל זה הפך למציאות חשוכה ועוטפת כל, בימינו אלה.

שאלת ה"טרור" כסטטוס קשורה לדעתי גם לקאם בק האדיר שמתרחש בישראל לעבדות. כן עבדות. עבדות אינה אלא הפיכת סיטואציה חברתית ל"סטטוס". המשפט העברי, בחכמתו האינסופית, הגביל את הזמן של הסטטוס הזה, בכמה מחזורים חשובים, מה שאינו קיים בעבדות המודרנית. מאחר שפורמאלית בוטלה העבדות, היא חוזרת בדלת האחורית בכמה צורות ותוך שימוש בכמה כלים משפטיים וחוקתיים. הראשון בהם הוא דיני האזרחות כמובן, אך יש כלים נוספים, והם המשפט הפלילי, ועכשיו גם המשפט הבטחוני. כלומר, אם אדם במהותו הוא "טרוריסט" ולא על פי מעשיו, אזי שלילת הזכויות הזוחלת שלו, היא לצמיתות. הוא הופך לאייטם. מרגע שהקונספט חלחל בתודעת הציבור כלגיטימי, אפשר להכניס אנשים לתנורים. חשוב לשים לב לקשר ההדוק בין קמפיין הטרור של ממשל ובין הפסיכיאטריה, כממסד אשר הצליח כבר להכניס "סטטוס" נצחי של אדם נטול זכויות.  חקירת המושג טרוריסט, מעבר להיותו מונח בעל פוטנציאל קופיי רייטינג אדיר להסתה והפחדה, קשורה קשר הדוק לפסיכיאטריה ונוירולוגיה ולכן מזכיר בית הכלא גואנטנמו את האינקויזיציה, וגם העינויים בו לובשים אופי של "שינוי תודעה" באמצעות סמים וכאב ושינוי נאמנויות, על ידי שבירת הרוח. אני מציינת את זה כיון שגם "שואת יהודי אירופה" החלה, כך מסתבר, בידי אותו ענף, הפסיכיאטריה הגרמנית, אשר הכשירה את התפיסה של אותנזיה, ותיוג אנשים כפחות מבני אדם מלאים, באמצעות דיאגנוזה רפואית. לאחר שהצפרדע הזו נבלעה, צריך היה להחליף רק את הקטיגוריה ב"יהודי" כאשר מבחינה מדעית, הוכח שיהודי הוא סטטוס נפשי נצחי של טרוריסט, או מעין חבלן ופרזיט. השיטה מוכרת ועבדה בעבר, ומאחר שלא טופלה באופן יסודי מספיק, נותר לה אחיזה המתבטאת עתה בקמפיין הנוכחי שנושא אף הוא אופי גזעני, ואם לא גזעני הרי קרוב לכך.

מקרה בוחן של הקונספציה מצוי כעת בבתי המשפט באמריקה ומעורר עצב עמוק. זהו פדייה, שעליו כבר כתבתי פה בבלוג, המתגלה כמטרתה של "מלחמת הטרור". פדייה נעצר בצורה מפוקפקת כחשוד בטרור, אף שהחשדות היו מונחים על כרעי תרנגולת מלכתחילה. בינתיים, החשדות התבררו כעורבא פרח, אך הוא המשיך לשבת בגואנטנמו, והפך לשפן ניסוי למענים וחוקרים מתחומים שונים. כיום,מעידה נוירופסיכיאטרית, הוא כבר משול לדיסק מחוק, והפנים את האינטרסים של שוביו, ואת המניפולציות שעשו עליו, והוא לא מסוגל לספר מה קרה לו.

מה שהיא מתארת מעורר עצב רב, ואכן אמור לשמש כהרתעה, לטעמי, בפני אנשים המפלרטטים עם הרעיונות  של התאסלמות או תמיכה במחאה של העולם המוסלמי והערבי נגד הדה לגיטימציה הזוחלת. פעם היו תולים שחורים על עץ, כפי ששרה בילי האלידיי בסרקזם (פרי משונה מתנדנד על העץ), עכשיו מציגים את פירות הטכנולוגיה האחרונה, משהו כמו מצבו של האינדיאני הענק ב"קן הקוקיה". זה מה שנעשה לך, נענה אותך ונהפוך אותך לרובוט שאף מצדיק את זה. לדעתי, זה איום גדול יותר ממוות עבור רוב בני האדם.

לידיעת שוחרי המאפיה הזו של צ'ייני ומבשרו בוש, השלב הבא במלחמת הטרור הוכרז לאחרונה תחת הססמא "עת צרה ליעקב", וכל אחד יפעיל את דמיונו במה מדובר. להערכתי, חרף התקווה הישראלית שה"ג'יני" הגזעני יוסט באופן מפתיע מהיהודים לעבר הערבים או מי שלא יהיה, זהו מקסם שוא שלא לאמר בלתי מוסרי (מי צריך מוסר פתאום בפוליטיקה). 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ניר  ביום 25/02/2007 בשעה 10:21

  שברת אותי כבר בפסקה השנייה.
  יש מתאם די ברור בין אמונה דתית מוסלמית לבין טרור עולמי.
  זה לא אומר שכל מוסלמי פונדמנטליסטי הוא טרוריסט, אבל כל חברי אל-קעידה הם מוסלמים פונדמנטליסטים.

  כשאת אומרת שבוש מאמין בכך שמוסלמים הם טרוריסטים מטבעם את שוכחת שארה"ב מספקת תמיכה כלכלית וצבאית למשטרים מוסלמיים – ירדן,סעודיה,מצריים,נסיכויות וגם הבובות בעירק הם ערבים מוסלמים.
  בארה"ב חיים מוסלמים,איפה הרדיפה הגזענית אחריהם?

  בקיצור חובת ההוכחה עליך, אולי תגלי שחלק מהסיסמאות האופנתיות שאת כותבת הן, איך לומר, לא מבוססות.

  ולא אני לא בא להצדיק עינויים/זלזול בזכויות אדם ולא שום דבר דומה.
  וגם לא את האסטרטגיה של הממשל האמריקאי שאותה ראוי ורצוי לבקר.

 • איריס  ביום 25/02/2007 בשעה 10:39

  הפסקה האחרונה שלי צריכה להבהיר לך את הסתירות לכאורה. אכן, את התופעה שהם יצרו (האסלאם הפונדמנטליסטי) הם גם מגנים היום. זה צריך לעורר שאלות.
  גם אתה מבטא דעות פרובלמטיות. "כל הטרוריסטים מוסלמים" או "כל אל קעידא מוסלמים" מה זה בדיוק אומר, כל הבאדר מיינהוף הם גרמנים, מה עולה מזה וכולי. מיליארד איש זה לא אל קעידא, ובכלל יש שם גם יהודי אחד שהתאסלם בלוס אנגלס ונהיה יד ימינו של בן לאדן, מה זה אומר על היהודים ?
  בקיצור, יש פה יריית פתיחה, לינץ קטן, שמטרתו כלכלית, כמו מטרת הגזענות בכלל. האמריקאים יוציאו את המחירים שנוחים להם לנפט. הם תומכים במשטרים מוסלמים שמשרתים אותם כמובן, זה הרי ברור, אי אפשר להרוג את כל המוסלמים צריך רק לשים עליהם שליטים אומרי הן. גם הגרמנים לא חיסלו את כולם אלא הסתפקו בשלל שהצליחו להוציא מהיהודים. גזענות היא נשק תעמולתי, שבבסיסו אינטרסים כלכליים של קבוצות אתניות. לא חידשתי כלום, רק ציינתי שיכול להיות שכאשר המטאטא יסתובב לכיוון היהודי, ששם כבר יש קרקע מוכנה, זה לא יהיה נעים אך גם לא מפתיע במיוחד. מי שאומר "מוסלמים הם…" שלא יתפלא שיגידו "יהודים הם…"
  אני לא רואה שום דבר רע באסלאם ולא במוסלמים. אולי אני עיוורת

 • איריס  ביום 25/02/2007 בשעה 10:47

  עכשיו נאמר לי שאני מטורפת גזענית כי כתבתי שהאשכנאזים הביאו לישראל דפוסי פשיעה ממזרח אירופה וקראו לזה "תרבות מערבית". ".
  עכשיו אפשר לאמר שמי שקורא לבוש גזען הוא בעצמו גזען. ככה זה היום. לא מבחינים בין השולט לנשלט בין המדכא למדוכא. השוויון היחיד שקיים הוא בתיוג.

 • ניר  ביום 25/02/2007 בשעה 11:00

  לא נראה לי שנגיע לאן שהוא…אבל שיהיה

  יש תנועה עולמית של טרור המונע מאידיאולוגיה איסלמית פונדמנטליסטית, אין באמירה הזו שום דבר בעייתי – זו המציאות בעולמנו.

  הגרמנים דווקא היו שמחים לסיים את העבודה פשוט הפריעו להם. השואה גם מראה שלגזענות לא תמיד יש מטרה מודעת, בדיוק כמו שלטירוף אין מטרה. לפעמים היא משרתת מטרות ולפעמים ממש לא, כמו במלח"הע ה-2, שם ההשמדה פגעה במאמץ המלחמתי.

  בעיניי כל הדתות רעות. רע שיש בו טוב אבל הטוב לא מחפה על הרע.
  לגבי דברים רעים באיסלם, לא חסר, דת שמתירה ג'יהאד היא חומר נפץ. תאונה שמחכה להתרחש.
  אחרי שיש תשתית בסגנון האיסלאם צריך רק צרוף של כמה גורמים (אוייב/כופרים/צלבנים, והתייחסות לחיי אדם כפי שאנו מכירים בחלקים מהחברה הערבית).
  וזה יכול לקרות גם בדתות אחרות (ע"ע אינקויזיציה ומשיחיות )

 • איריס  ביום 25/02/2007 בשעה 11:44

  באסלאם יש זרמים קיצונים כמו בכל ציויליזציה. ויש גם תקופות בכל ציויליזציה. האסלאם כדת אינו כזה או אחר, בהשוואה לדתות אחרות, שכן למעט הבודהיזם הטיבטי ועוד כמה כתות קטנות בעולם המטיפות לפציפיזם , כל השאר חוו עליות ומורדות בתחום האתי.
  הדתות הן בעיה, אך גם תרבויות ללא דתות הן בעיה, בני האדם הם דומים ושווים יותר ממה שנהוג לחשוב כולל פירות הרוח שלהם, בכל רחבי העולם.
  את היהודים היה כדאי להשמיד, כולל את כולם, כי למעשה אחרי שלוקחים הכל לא נותר מה לנצל, מיליארד מוסלמים זה לא אותו דבר, ויש להם משאבים שעוד אפשר לנצל חוץ מזה שצריך עבדים.
  הנאציזם אינו איראצליונאלי יותר או פחות מכל מלחמה אחרת, הוא היה כלכלי עד שלב מסויים, ויצא משליטה, כמו רוב ההקצנות, ויש בזה נחמה שמשטרי אימה באים לקיצם בדרך כלל מתוקף האינרציה שלהם עצמם.
  תגובה אתית לוקחת בחשבון את המצב הנוכחי בלבד לדעתי. אני מתרשמת שיש פה הסתה מאורגנת והמשך של הקולוניאליזם בקשר למוסלמים ולערבים. אני מתרשמת שאין איזון כוחות בכלל, ושהאיום של הטרור בטל בשישים לעומת אלפי הרוגים בחודש (!) בעירק שאף אחד לא כותב עליהם.
  נניח שהיו אלה אפילו עירקים שהפילו את התאומים (מה שהתברר כשקר יזום) האם הרג ללא הבחנה של אוכלוסיה אזרחית במשך ארבע שנים הוא מענה תרבותי והולם ?

 • ניר  ביום 25/02/2007 בשעה 12:33

  רוב ההרג בעירק מתבצע ע"י עירקים.
  שיעים הורגים סונים ולהפך.

 • איריס  ביום 26/02/2007 בשעה 12:39

  yes, sure. let's meditate on that.
  I don't buy that, because you are still holding some view of the christians as "newer" or more progressed than other, while the moslem are "backward". considering the nazis are 60 years old, and stalin around same, and dick cheney is still alive, i think you are getting paid to think this way. being jews, we have a bit of different standard on "progress", and i'll stick to that one, thanks. Belaruss is not male chauvinist a bit, they sell male laborers as well, and male whores too. selling ones own children is still a step further than selling someone else's. i am surprised you cannot see the difference.
  slavery is rampant in the christian world, to date, compared to the rich saudis. the ethical regulation of slavery is at the heart of "civilized society". Looking at the christian world (and now israel, as people like you prefer), compared to "backward" moslem laws and backward jewish laws…i rest my case as to the "progress" you measure.
  Israel might have high tech progress, but is selling its own children for slavery and sex to other countries let alone trades in Belarussians. If "hi tech" robots,and corporate thugs who meditate occasionally, are your "new conciousness" we have nothing to share in this debate.

 • ניר  ביום 26/02/2007 בשעה 12:46

  הייתי שמח לדעת איפה מצאת גזענות בדברי?

  לא ענית לשום דבר שדורש הוכחה ככה שהטיעונים שלך כנראה לא מבוססים על כלום. לשלול את דעתי ולקרוא לי גזען זה אולי מוצא נוח, אבל ילדותי.

 • איריס  ביום 26/02/2007 בשעה 13:38

  הכללות דרוגטיביות על בסיס אתני או שיוך דתי הן הבסיס לגזענות, או דעות גזעניות. כמו הניסיון לחלץ אמירה משמעותית על "אופי" של מיליארד איש מתוך ניתוח פשטני של "האסלאם" שהוא דת בעלת גוונים שונים. קריאה צמודה שלך ושל מייקל היא טרקטט גזעני למהדרין שמחלק את העולם לנוצרים "מתקדמים" (או בוגרים יותר) ומוסלמים "ילדים מפגרים" שבדרך לראות את האור. כניראה בוש הצליח מעל למשוער.
  זה רק תרגיל מעניין בשבילי להבין איך התאפשרה השואה (דבר שקשה להבין אם לא היית שם), כניראה שבני אדם די מטומטמים, ובעזרת כמה ססמאות שמנגנות על הפחד והשינאה, וכמובן עם קצת "שוחד" למי שמקדם אותן, אפשר לעשות הכל.
  אני יהודיה. אצלנו דוקא דירגו את המוסלמים כ"קידמה" לעומת הנוצרים (שיש להם אמונת ייחוד טהורה כמו אצלנו, לעומת הנצרות שהיא לפי הרמב"ם שלב קטן מאד מעל עבודת אלילים ופיצול האלוהות). זו קידמה, וזה הסולם היחיד בתוספת אתיקה וחוק, כלומר, מי לא טורף את החלשים אצלו ואוכל בני אדם. בכל המבחנים הרלוונטיים האסלאם מתקדם יותר מהנצרות אם אפשר להכליל בכלל את הציווילזציות הענקיות האלה המורכבות מהרבה מאד חלקים שונים זה מזה.
  אני רק תוהה מה הרייטינג של ישראל אצל הרמב"ם חוששני שלא גבוה יותר מבלארוס.

 • ניר  ביום 26/02/2007 בשעה 18:04

  למה את מערבת בין דברי לדברי מייקל (לאן הוא נעלם אגב?).
  אני לא הכללתי לגבי כלל המוסלמים אלה לגבי כלל החברי באל-קעידה שהם אין מה לעשות מוסלמים, זו עובדה.

  אני גזען בגלל שאני מדרג את הנצרות והיהדות מעל לאיסלם? איפה בכלל עשיתי השוואה שכזו? ואת, שמדרגת את האיסלם מעל הנצרות והיהדות את לא גזענית…
  הגיון צרוף.

  את רואה מה שנוח לך, גם במציאות וגם בכמה שורות הבודדות שכתבתי. מה שנקרא "רצח בגלל כבוד המשפחה" ופיגועי התאבדות לא הוזכרו על ידיך למשל. יש טו ויש רע בכל דבר, את בוחרת מה לראות.

 • איריס  ביום 26/02/2007 בשעה 19:06

  יש מתאם די ברור בין אמונה דתית מוסלמית לבין טרור עולמי

  קישקוש גזעני

 • Michael Bergman  ביום 27/02/2007 בשעה 03:25

  Just for the record

  I hold all religions at arms length, and all their 'Gods' in my heart

  I do not think that Islam is more
  backward. I perceive that being angry with someone who thinks differently is diminishing

  I think many men of all colours and all faiths have treated women badly, but the times they are a-changing. That is not to say that we don't have to go a long way further as a collective, but there is no better indicative for the evolution of consciousness than gender relationship since Emmeline Pankhurst began marching the streets of London

  You read what you want into it

  "You've no idea how hard I've looked for a gift to bring You.
  Nothing seemed right

  What's the point of bringing gold to the gold mine, or water to the Ocean
  Everything I came up with was like taking spices to the Orient

  It's no good giving my heart and my soul because you already have these

  So- I've brought you a mirror

  Look at yourself and remember me

  – From Jalaluddin Rumi

 • איריס  ביום 27/02/2007 בשעה 06:51

  רומי יכול להצטרף לפקידי האוצר המספקים שירים והאשמות במקום מזומנים. נו טוב, יש שביתה מחר.

  מתנצלת שהושמטו הודעותיך בניקוי כללי של האתר. אם יש לך אותן שמורות אציב אותן בחזרה בשרשור הזה עוד לפני שתספיק לאמר לויד קטלר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: