זכות היסוד שלא להיות פושע

 

בעקבות שיחה עם מכר מעמיק ראות, החלטתי לנסות ולנסח סוגיה שלמיטב ידיעתי לא נדונה באופן הזה, אך יתכן שפה ושם בציבור פזורים אנשים שישמחו לקרוא עליה.

 

מערכת המשפט המקומית וגם הבינלאומית טורחת בעשורים האחרונים לבצר את זכויות הילד מכל היבט אפשרי, וגם לאכוף את הנורמות הנאורות על המדינות והקהילות השונות. אך לא מצאתי גוף התייחסות או פעולה למצבם של ילדים שנולדים לתוך משפחות של ארגוני פשע מאורגן, ואינם רוצים להיות חלק "מהעסק המשפחתי". במה דברים אמורים ?

מעט מאד שימת לב מוקדשת לאופן המדויק שבו נוצרת תת התרבות הנפוצה של "משפחות פשע", למרות שהביטוי שגור מאד בפי עיתונאים לאחרונה. "כנופיה", "משפחת פשע", "פשע מאורגן", ו"נפוטיזם", אלה מונחים שאפשר למצוא כל יום בעיתון ובטוקבקים וגם במאמרים מלומדים. כאשר מדברים על התופעות הללו נוטים בלי משים לבצע תיוג קולקטיבי של קבוצה, כולל משפחה, ולהטיל בוסר אבות על שיני בנים בלא הבחנה ואף בלא שום הבנה לתהליכים בקבוצות כאלה.

בתור בת למשפחת פשע בלתי מוכרת (מי זוכר שפעם לא ידעו שיש פשע מאורגן ושהכוונה בכך היא שאנשים בשדרות הממסד, לכאורה נורמטיביים, מהווים חלק מהאפרטוס הזה, המעניק את הייחוד לתופעה זו), אני מנסה להסביר לאנשים את הקושי בהחלצות מחיבוק הדוב וזרועות התמנון הללו. ניסיתי גם להשוות את זה לספרות המקצועית שמטפלת בבעיות נפשיות של ילדי משפחות אנשי קבע (בעיקר באמריקה), ומצאתי גם שם מאפיינים דומים וחשובים שסייעו לי להבין דברים על עצמי.

החוק הנאור מקנה כלים רבים לחלץ ילד קטן ממשפחה שבה יש אלימות נגד בן זוג, או סמים, ומכל מיני סוגי "הזנחה" שהמדינה מגדירה ברוחב לב. אך לא מצאתי התייחסות לשאלה מה עושים עם ילדים של "משפחות פשע" שהם בדרך כלל אמידים מאד ומנהלים אורח חיים נורמטיווי מבחינה מסויימת. כלומר, אנשי משפחת פשע שולחים את הילדים לבתי ספר טובים, ולחוגים, יתכן שאינם מכים אותם, ויש להניח שאת הסמים שהם מייבאים הם שומרים מחוץ לבית שלהם. יחד עם זה, בכל משפחת פשע המכבדת את שמה, מתנהלת מסכת קשה מאד של "אילוף" והתעללות, המיועדים במודע או שלא במודע, להכניס את הצאצאים בעול "תורה ומצוות", ליצור בהם מנגנוני דיסוציאציה שימנעו "הדלפות" (שכן, ילדים נוטים לפטפט בלי חשבון), ולבסוף, לבצר שליטה בחייהם, הבחירה החברתית שלהם, מקצוע, ערכים, ובעיקר שבירת כוח הרצון, על מנת שלא יהיו בעיות במשפחה.

נכון, גם משפחות נורמטיוויות לחלוטין, בעיקר יהודיות כפי שמקובל בחכמת הרחוב, משתמשות באמצעים לא קונוונציונאלים כדי לשלוט בצאצאים, לכוון את הבחירה והערכים שלהם, ולעורר בהם אשמה ותלות עד קץ ימיהם. הדברים כבר נכתבו על ידי פיליפ רות, ותוארו על ידי וודי אלן, ודי בכך. ובכל זאת, לילד יש זכות טבעית, בלתי ניתנת לחלוקה, שלא להיות פושע. כך לדעתי לפחות. כמו כן, השליטה שמפעילה משפחת פשע על ילדיה היא הרבה יותר רעילה וטוטאלית מאשר שליטה פולנית רגילה. אחרי הכל, מדובר ממש בארגונים חשאיים בעלי דפוסים צבאיים למחצה, הדואגים לכך שהילדים יהיו נאמנים, וגם שלא ישמשו נשק או בני ערובה בידי יריבים. ודאי שחשוב לרוב ההורים גם להשאיר את הילדים בתוך העסק, כמו כל משפחה המבקשת לגדל יורשים הולמים להון הגדול שצברה.

חיים במסגרת כזו דומים במשהו למשפחות של אנשי קבע המתגוררים ממש בבסיסי צבא או משפחות קהילת המודיעין שגם בהם המשפחה היא בת ערובה של המקצוע והארגון. כיום, מודע צבא ארצות הברית לפחות לכמות העצומה של הפרעות נפשיות והתנהגויות בקרב ילדים של משפחות כאלה, והוא מקדיש תקציבי עתק למערך טיפולי, קו חם, ומחקר מתקדם מאד. מסתבר שמעבר לדברים הברורים מאליהם (מעברי דירות תכופים, לעיתים לחו"ל, היעדרות של האב, וכולי וכולי), יש מאפיינים ייחודיים נוספים למשפחות האלה כמו פטריארכליות נוקשה מידי (אבות חמורים ואלימים), התניה וסוציאליזציה נוקשה מאד לערכים שעליהם הילד אמור לגדול (אהבת המולדת, צבא, סגידה לדגל, מיליטריזם), ציפיות מוגזמות שהילד או הילדה ימשיכו בדרכי האב, חרדות מסכנות אליהן נחשף האב (או האם) בצבא, וכולי. ילדים אלה גדולים עם שיעור גבוה של הפרעות נפשיות חמורות, התמכרויות, הרס עצמי, התאבדויות וכולי.

משפחות פשע, במיוחד אלה הקשורות לממסד הבטחוני (נידמה שרוב ארגוני הפשע בישראל נטועים בקשרים עם הממסד הבטחוני או תעשיות הנשק בשל המבנה של ישראל), למעשה סובלות ממצב דומה ואף חמור יותר. אמנם אין אולי מעברי דירה תכופים, אך כל השאר חל גם אצלן, בתוספת החשש מהמשטרה, וגם הליקוי המוסרי העמוק של העיסוק המשפחתי (בין אם זה סחר בסמים, נשים, רכוש גנוב, שחיתות ושוחד וכולי). יתכן שגם במשפחות כאלה יש ילדים שהם "סרבנים" בדיוק כפי שבמשפחות של אנשי קבע יכול לצאת ילד פציפיסט, רוחני ודתי, או אמן שמאלני. הצורך של ההורים לכפות את רצונם על הילדים גדל עשרות מונים כאשר מדובר בעיסוק עברייני, שוב, משום החשש לבריחת סודות, או לכך שיריבים כלשהם, ישתמשו ב"כבשה השחורה" בנוהל שכן או סתם להציק. ככל שהילד גדל, ההשקעה בשליטה ובאילוף גדלה, כיון שהסיכון מפרישה וסרבנות הופך ממשי יותר. לבסוף מגיע רגע האמת ש"הילד" צריך להבין במה עוסקת המשפחה, ומי מימן לו את הבגדים היפים והמכונית החדשה בתיכון. בדרך כלל זה קורה אחרי סיום הלימודים באוניברסיטה, כאשר צריך לעמת את ה"ילד" עם העובדה שחלומותיו האישיים (להיות סנדלר, מהנדס, או שוטר) לא יתגשמו.

מכל מקום, תהליך המידור, האילוף, השליטה, וההכנעה קיים לכל אורך השנים, ולעיתים מלווה גם בטקסים אלימים כלפי הילדים, או בצורות אחרות שהן כלשעצמן מהוות התעללות ועבירה חמורה. דפוסי השליטה ממשיכים גם לבחירת החברים, בנות או בני זוג וכולי. ברוב המקרים, בשלב כלשהו, היותו של הילד קטין גם יהווה נכס במהלך הפעילות העסקית עבריינית. נכסים יירשמו על שמו כדי לחמוק מנושים או מס. נסיעות שלו ישמשו לבלדרות, שמו ישמש כקוד לעסקאות, יריבים יאיימו עליו בגן או בבית ספר באמצעים סובטיליים כדי להעביר מסר להורים וכולי. אלה חוויות מעצבות שיחרתו בנפשו של הקטין לתמיד גם אם לא יבין אותם בזמן שהן מתרחשות. הילד יפנים גישה אינסטרומנטלית מחפצנת כלפי עצמו, כפי שקלט מהוריו.

ככלל, במשפחות של פשע מאורגן, נוצר עיוות קבוע של השפה ומשמעותה. בגלל ה"קידוד" הרב, המידור, הסודיות, נוצרת תודעה ייחודית בקרב הקטינים למשמעות או משמעות כפולה של שפה ומצבים. הז'אנר של "הפוך על הפוך" מתקבל כטבע שני. במקרים רבים, בכוונה או לא, נוצרת תרבות הפרד ומשול בולטת במיוחד בין האחאים, ההולמת את המבנה ההיררכי שמקובל בחונטת הפשע. יחסי האחאות מתאפיינים איפוא במלחמת הישרדות קשה, ומאבק על בכורה. הבדלי המינים מודגשים בגלל הצד הפטריארכלי, אך "שחרור האשה" חדר גם לשדרות האלה, במובן זה שנשים נשלחות ללימודים אף הן כדי שלא יפלו מן המקובל בחברה "הגבוהה" שאליה שואפים להגיע.

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • רגוע  ביום 17/02/2007 בשעה 14:02

  "נידמה שרוב ארגוני הפשע בישראל נטועים בקשרים עם הממסד הבטחוני או תעשיות הנשק בשל המבנה של ישראל"

  יש איזה ביסוס מחקרי לטענה הזו?

 • איריס  ביום 17/02/2007 בשעה 19:47

  רגוע, אינך זכאי כלל להתייחסות (ואפשר שראוי למחיקה אוטומטית מהטוקבקים אצלי) כיון שאתה נוהג מידי פעם להציע בריש גלי לאשפז אותי ועוד התקפות אד הומינם מהסוג הנחות ביותר. לולא השב"כ באמת השתמש באשפוז כפוי כדי להשתיק ביקורת, זה היה אולי זניח, אך בהינתן המציאות סביבנו, ההערות שלך אינן בבחינת סתם קצף משוגעים אלא עלולות להשתמע כצנזורה (זה לגבי ההתבטאות האחרונה לדוגמא אצל שוקיג בבלוג וכדאי שתקרא את תשובתו שוב).
  לגופו של עניין, אתייחס אליך ברצינות כיון שכל אדם נברא בצלם. תתחיל עם המאמרים והספרים של פיטר דייל סקוט אתה יכול לגגל את שמו ולקבל את האתרים וההפניות. הוא מומחה בעל שם עולמי, ואף פרופסור אם לזה התכוונת באסמכתא. שם יש סקירה לא רעה של קשרי קהילית המודיעין בעולם עם ארגוני הפשע, לפי אזורים, נושאי סחר ועיסוק, וכולי. לישראל מוקדשים פרקים שלמים, ובהם תוכל למצוא את המפה הכללית של הקשרים בין המאפיה ובין שירותי הבטחון הישראלים, וכמובן היותם של הישראלים קשורים לרשתות אמריקאיות ורוסיות.
  דייל סקוט החל את עיסוקו בחקירת קשרי הסמים והסי.איי.איי, והגיע למסקנות מעניינות לאחר מכן המשיך לחקור את התופעה ברמה הגלובלית. מצטיירת תמונה (שגם מקבלת אישור מהתבוננות וקריאה בעיתונות בישראל) שארגוני הבטחון משולבים יד ביד עם קרטל הסמים, סחר בנשים וזנות (כולל פורנוגרפיה וזנות ילדים) וכמובן הלבנות הון, פשיעה אלימה, וכולי.
  ההפרטה החלקית ולאחרונה הפרטה מוגברת של המודיעין, הצבא והבטחון, מגבירות את התופעה.
  זה לגבי שירותי הבטחון. לגבי סחר הנשק, יש שפע של מקורות מוסמכים, בעיקר באו"מ (חפש תחת arms control and organized crime) ובאתרים
  של פרוייקט arms control
  הכוללים נתונים מאמנסטי, אוקספם ויאנסה שלושה ארגונים נכבדים וחוקרים מלומדים רבים.
  יש המיחסים את התופעה בראשיתה למלחמת העולם השניה ובעיקר לתפיסת הבטחון של דאלס באמריקה ובתפקידו כראש השירותים המיוחדים
  0ss
  שהקדים את הסי.איי.איי, וכמובן הקשר של המאפיה האיטלקית לבעלות הברית במלחמה וכמובן המאפיה היהודית בארצות הברית ועוד.
  באשר לישראל, די לפקוח את העיניים כדי לראות את החפיפה, וגם את הטיפוסים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: