סקירת ספר: אן מארי מקדונלד

תמיד מפתיע לגלות כמה אנחנו באמת "כפר עולמי" די קטן, כמו פגישה עם שכן בשייט קאנו בנהר נידח ביבשת רחוקה, כך הרגשתי כאשר נפל לידי הספר The Way the Crow Flies מאת אן מארי מקדונלד, בהוצאת רנדום.הקישור לספר

עסוקה בחיפוש ההקשר הרחב לחיים שלי, ביקשתי "מן היקום" איזה אות וסיוע חירום, והתשובה כתמיד לא אחרה לבוא, ובצורה של ספר המחזיק כשבע מאות עמודים צפופי אנגלית. זוהי גם מעין אוטוביוגרפיה, או "בילדונגסרומן" של היוצרת האהובה והנערצת שהחלה לפלס את דרכה למקום של כבוד בין הכותבים בצפון אמריקה ובעולם כולו. הספר מעביר בצורה חיה ורגישה את קורות חייה של ילדה הנולדת לתוך משפחתו של טייס בצבא קנדה, מייד לאחר מלחמת העולם השניה. האב, לוקח איתו את משפחתו האהובה לבסיסים השונים בהם נקרא לשרת, כולל בגרמניה הכבושה על ידי בנות הברית. האם, בת למיעוט הצרפתי וקתולית מאמינה ממלאה את תפקיד רעיית הטייס בנאמנות, מטפחת את הבית, ומנסה להשרות אוירה נעימה ואסתטית בכל מקום אליה מגיעה המשפחה. עיקר הסיפור מתרחש בבסיס במרכז קנדה אליו נשלח האב לתפקיד הדרכה. למשפחה הצעירה והאופטימית שני ילדים, בן בכור ובת, שהיא בת דמותה של הסופרת. פראית, מקורית ומרדנית, מבקשת הילדה הצעירה להבין את העולם המשתנה שהיא נחשפת אליו במעברים הרבים, וביחסים שבין התרבויות השונות של קנדה שמיוצגים בזוגיות היפה של הוריה.

בבסיס ההדרכה נחשף האב השאפתן ל"עלילת ריגול" בינלאומית, כאשר הוא מתבקש באופן פורמלי למחצה לסייע למבצע סודי של המודיעין הבריטי והאמריקאי. מוחמא מן האמון שרוכשים לו אלה, מבצע האב את כל ההוראות, ולאט לאט מגלה כיצד תביעת הסודיות מכרסמת ברקמת חייו המשפחתיים והמוסריים. השקר והחשאיות, מובילים אותו למרכזה של עלילה אפלה. ה"מבצע" אינו אלא הברחתו של מדען עריק מרוסיה, המתגלה כנאצי לשעבר. בדיוק באותו זמן, נחשפת הבת באותו הזמן לאפילה אחרת, כאשר המורה של הכיתה שלה מתחיל להתעלל מינית ונפשית בה ובמספר נוסף של חברות. מקדונלד מתארת ברגישות חדה את האופן שבו נערך "מבצע האונס" של הבנות התמימות, במקביל בדיוק ל"מבצע המודיעין" הסודי ועורכת השוואה ביניהם. הסצינה החזקה ביותר, לדעתי, היא היום שבו אמור האב לבוא ולפגוש את המורה האנס, ואולי סוף סוף "לתפוס אותו על חם" ולהציל את ביתו, אך עקב ההסחפות אחר ריגושי משחק הריגול, הוא שוכח לבוא, ומנחם את עצמו בכך שהוא פועל בעצם להגנת ביתו. "עכשיו היא בטוחה" הוא חושב לעצמו, בדיוק כאשר היא הופכת לחיית מחמד מינית בידיו של המורה החמדן. בכך מעמידה מקדונלד למבחן את מושג "הביטחון" כפי שהוא מתפרש ומיושם בחברה שלנו בערכים גבריים צבאיים, ומהו בכלל "בטחון" שבשמו נעשים כל כך הרבה דברים חשובים. האב שלמעשה מפקיר את בתו לציפורניו של המורה, עסוק באיזה משחק אוילי של "ג'יימס בונד". לבסוף, מתברר שאותו מדען עריק, שאמור להציל את העולם מן האיום הסובייטי באמצעות הידע שלו על טילים, אינו אלא נאצי סדיסט שעינה והרג אסירים במתקן המפורסם "דורה". הסיפור מסתבך כאשר ניצול שואה יהודי המתגורר אף הוא באותו מיקרוקוסמוס (בסיס חיל האויר) מזהה את הנאצי מן המתקן שבו היה שבוי ועונה. מאחר שהוא מתעקש, הוא נרצח לבסוף בצורה אכזרית על ידי סוכנות הביון האמריקאית, שהיא האחראית על הפרוייקט. עוד תוצאת לואי של "מבצע הריגול" היא הפללת השוא של בנו של היהודי, ברצח ילדה קטנה המתרחש אף הוא בבסיס. הילדה היא ביתו המלאכית של טייס אמריקאי המתאמן בבסיס, ולומדת עם המספרת באותה כיתה. גם היא אחת מקורבנות האונס של המורה הסוטה. בעקיפין, אחראי אביה של המספרת להפללת הנער התמים, כיון שהוא היחיד שיכול לאשר את האליבי שלו. הוא אינו עושה זאת רק משום שכך ייחשף חלקו במבצע הסודי.

סופו של דבר, עלילות הריגול הזוהר מתבררות כהברחה נפשעת של נאצים אל נאס"א, שבמהלכה הורס האב את משפחתו, ואת משפחת היהודי המתגורר בבסיס. המחברת יוצרת הקבלה בין תפקידו של האב לבין תפקידה של קנדה במבצע "פייפר קליפ" המפורסם, שבו הבריחה ארצות הברית את המדענים הנאצים ונתנה להם משרות רבות עוצמה ויוקרה. השוואה נוספת שעורכת המחברת היא בין השאיפות והאתוס של נאס"א (כיבוש החלל) ובין האידיאולוגיה הנאצית. זו גם זו נושאות עיניהן לעבר כיבושים רחוקים וזוהרים על חשבון החיים עצמם. הספר דן גם בשאלות מעניינות של זהות מינית, הקשר האפשרי בין אונס בילדות ובין נטיה מינית לסבית, ובשאלות של דת, זהות לאומית בקנדה, ויחסי קנדה ארצות הברית.

לקורא הישראלי מזמן הספר חוויה עמוקה במיוחד בתחום הזהות היהודית והפוליטיקה העולמית. הספר יוצר בפירוש מעין סטראוטיפ יהודי, המציב מוסר גבוה יותר מזה של ה"נאצי", מוסר שמתנגד לעבדות ושעבוד, כל זה מפיו של הניצול היהודי שהפך למורה בבסיס צבאי קנדי, ואימץ ביחד עם רעייתו היהודיה יתומים קשי יום, נכה אחת, וכמה כלבים, והפך את ביתו למעין "מקלט לנידחי העולם". האידיאולגיה הנאצית, לפי מקדונלד, עוברת וממשיכה לצמוח במסגרת נאס"א והפרוייקטים הצבאיים האמריקנים. היהודי שוב עולה כקורבן וילדיו מופללים ומושלכים לכל עבר. ואולם, ישראל מציבה סימן שאלה גדול ביחס לבחירות הזהות שלה. היהודי כבר אינו ניצול, ובודאי שאינו מיצג אתיקה ועזרה לזולת. יתר על כן, לנוכח הברית הבלתי מסוייגת בין צבא ארצות הברית וישראל, נשאלת השאלה האם מבקש הקורבן להצטרף לתליין, בבחינת "אם אינך יכול לו, היה הוא".

בסך הכל, הספר הוא חוויה ספרותית מסעירה, מרתקת, ויכול להיקרא גם כמותחן מעולה של סיפור רצח בבסיס צבאי שקט, המערב פרשת ריגול בינלאומית. והוא יכול גם להיקרא כרומן היסטורי מדוייק המשחזר אירועים בקנדה שלאחר מלחמת העולם השניה. סיפרה הראשון של מק דונלד עסק בניפוץ הפרות הקדושות של החינוך הקתולי בקנדה וזיכה אותה בפרסים ובאהדה רבה. הסופרת מתגוררת בטורונטו, קנדה.

קישור לספר

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: