סיור שווקים, חנויות ומוצרים ביפו

 

מוצרים מעניינים

במסגרת השיטוט והקניות ביפו, מתגלים מידי פעם מוצרים חדשים ומעניינים, שאני שמחה לשתף בהם. כך למשל, משחת שיניים תוצרת עזה, המשווקת עם מברשת שיניים מתנה, ונקראת "מיסווק", וכוללת תמציות עשבי מרפא. הריח, כמו של ליקוריץ, נעים מאד, וגם המרקם. אין לי מושג אם המשחה גם אפקטיבית להלבנה או חיטוי, אבל כך גם האמון שלי בססמאות השיווק של קרסט וקולגייט אינו רב. קניתי, אני משתמשת ואשמח לדווח על התוצאות בעתיד.
 
מוצר מעניין וטעים הוא גבינה מיובאת מדנמרק, באריזה כמו של "חלב עמיד", כלומר קרטון מרובע קטן. הגבינה היא עמידה ומאוחסנת בארון ולא במקרר. מחיר קופסא בגודל של שמנת עמידה, שבעה שקל והגבינה טעימה מאד מאד. זו גבינה רכה ומלוחה משהו כמו ממרח המורכב מפילדלפיה וצפתית ומוקצף במיקסר.
 
אני ממשיכה לחפש מוצר פרסי, שהוא מעין מעדן בוקר, המשווק בקופסאות שימורים עגולות ושטוחות (כמו טונה) ונפתח במשיכה. הטעם דומה לקרום החלב שהיה מצטבר פעם בפיית הבקבוק מזכוכית, כאשר חלב עוד שווק בבקבוקים על ידי חלבן. 
 

בתי קפה ומסעדות ביפו

יפו

 
אני אמנם שוחרת חומוס ותיקה, אבל מאז שאני ביפו לא פקדתי אף אחת מן החומוסיות הנכספות והמבוקשות. פשוט יש תור, ואני יודעת שתמיד אוכל לבוא מחר, אז אני לא באה. לעומת זה, פקדתי את שני בתי הקפה האשכנזיים של יפו, "יאפא" ו"אנדרה" כמה פעמים. אנדרה בהחלט מועדף מבחינת איכות הקפה (אבל המחיר, אוי המחיר, 15 ש"ח להפוך בכוס זכוכית בינונית בגודלה), ובכלל העוגות והמוצרים פשוט מדהימים. "יאפא" קרוב יותר למרכז, וזול בהרבה, אבל התפריט בהחלט יכול להתרענן ולהשתלב במרחב. גלידות, מ"ד"ר לק" עובר דרך "ויקטורי" ההיסטורית, ועד "פול". שלוש גלידריות מעדניות משובחות, כל אחת עם ההתמחות שלה. בעיני הגלידה של "ויקטורי" היא המנצחת למעט העובדה המצערת שאין שם אפילו כסא אחד לרפואה למלקקים היגעים.
 
מסעדות, טוב זה לא השטח שלנו, מחוסרי הממון. מונקה היא "הפינוק" החודשי שלנו, פרגיות וצ'יפס, במחיר לא מאד זול, אבל איכות הבשר מפצה. תמיד טרי מאד, ובאיכות מעולה. הפלאפל הסמוך, ששמו נשמט מזכרוני, הוא מוסד בפני עצמו, שוב סמל של טריות ונקיון, מבחר עצום של תוספות, פלאפל ירוק ירוק, ושירות חם ואדיב, ממש ביתי. הכל ברחוב יהודה הימית, ליד גל"צ. חג' כחיל הוא המסעדה שנותנת את העסקה הטובה ביותר, מבחינת מחיר-מוצר-שירות, זול שממש לא נעים, שירות אדיב ונחמד, בשר טרי וטוב, וסלטים מעולים. תמיד מפנקים חינם באיזה מנה אחרונה או קפה, גם אם הלקוחות, כמוני, הזמינו בקושי חומוס אחד והתחלקו בו עם ארבעה אנשים רעבים.
 
מקום מקסים אחר הוא מסעדת הדגים בקצה הנמל ביפו, שוב לא זוכרת שם, המקום שבו מכוסה התקרה בפוחלצים מבהיקים של כרישים, צלופחים, ודגי ענק. זוהי מסעדה שנמצאת במסלול הטיולים, לראות את הפוחלצים ואת הדגים והלובסטרים באקווריום. כתפרנים כרוניים, העצירה היא להתבוננות ומקסימום כוס קפה הפוך. בעלי המקום תמיד מקבלים אותי בברכה, מפנים שולחן ליד האקווריום, מגישים את הקפה, עם כוס מים וקשית לילד, טורחים סביבנו, והכל עבור עשרה ש"ח לקפה. באחד הביקורים הוזמנו למטבח לצפות בכריש אמיתי שהובא בדיוק באותו זמן על ידי הדייגים של המסעדה. זו היתה חוויה, לא בדיוק אסטתית אבל חזקה, במיוחד שביציאה משם זכינו לצפות ב"מבצע" מפואר של הורדת סירת דייגים גדולה מן המבדוק לתוך המים, בעזרת עגורן. יום של חוויות.
 
רחוב יפת ליד השעון, עמוס מידי לטעמי, החניה היחידה היא בדוכן המוכר נקניקיות בלבד מכל הסוגים. מחיר זול מאד, נקניקיות טריות, מלוות ברטבים השגרתיים, בהחלט עסקה נחמדה. ובעיקר, נקיה. אין להשוות אמנם לנקניקיה אחרת שאכלנו במזללה ברחוב הארבעה פינת קרליבך (שם הנקניקיות הן מאיכות מיוחדת, אך גם המחיר), אבל בתור מזון מהיר מידי פעם, על המסלול ליד הבית, בהחלט מקום סביר ונחמד ומומלץ, ושוב השירות החם והאדיב עושה חשק לבוא שוב.
 

מכולות

נמל יפו בשנות העשרים, תפוזים

 
מכולות ביפו זה חגיגה בפני עצמה, ותקצר היריעה מלפרט את המציאות וההתמחות של כל אחת מהן, המוכרות לי. על קצה המזלג, ראוי לשבח במיוחד את ה"סופר מרקט" ברחוב שבטי ישראל שיש לו את המבחר הגדול ביותר, במחירים לא יאומנו. הבעיה, אין משלוחים. המכולת של אנטון ברחוב קדם, מכולת קטנה מאד, פצפונת כזו, שיש בה הכל,כולל סנדויצ'ים שהוא מכין באהבה, ומוצרים הכי זולים בעולם. המכולת השניה שנקראת אנטון, בפינת יפת והמכס, הפכה יותר לתשלובת של קיוסק ומכולת, ועדיין השירות בה אדיב במיוחד, והמחירים זולים מאד. שעות הפתיחה קצת קריזיונריות. הפיצוציה הביתית שלי זו היא הממומקמת על ,"הגשר" של יפת ויהודה ימית, פתוחה 24 שעות, וגם שם אפשר למצוא כל מה שצריך באמצע הלילה, החל מממתקים, גלידות, עיתונים, סיגריות, פיצוחים, מוצרי מכולת חיוניים, תמיד מוגש באהבה בלווית סוכריות מתנה בצורה של לב. טוב לדעת שיש כזה מקום שפתוח לידך 24 שעות. המוסד ההומה ביותר וה"מודרני" ביותר ביפו הוא הסופרשוק של אבי, שהתחיל כחנות ירקות ופירות והתרחב לאחרונה לסופר מרקט ממש, מעבר לכביש. מה זה סופר ? אמריקה. עגלות קניה ומשלוחים חינם, מחירי תחרות, בעיקר טוב לקניות "ענק", מתמחה באריזות גדולות במיוחד וזולות, ומבצעים משתלמים. בהחלט שווה ביקור פעם בחודש לחומרי ניקוי, אריזות גדולות של ביסקוויטים, שתיה קרה ומים, מיונזים וכאלה. באותה הזדמנות אפשר לפשוט על הירקות והפירות – שם יש הכל, אבל ממש הכל (כל סוגי העלים והירוקים, כל סוגי הפירות והירקות והכל טרי !). פעמיים שהייתי שם, זכיתי לא רק למשלוח חינם, אלא גם להסעה חינם עד הבית ברכב ההובלה. בפעם האחרונה, ממש הלכו לקראתי, וביום שישי בצהריים, כאשר אין בכלל משלוחים, שלח בעל הבית בשבילי את הפועל שלו, עם העגלה ללכת ברגל איתי עד הבית ולהעלות את הדברים הכבדים. זה שירות !
 
 
 

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.
%d בלוגרים אהבו את זה: