אפלטון על רשימות

 

 

בלילה נטול שינה אני מתפנה לעיין קצת בבלוגים אחרים, המצוים אצלי ב"מועדפים", ומגיעה באמצעות וובסטר הנצחי לפוסטמדוד ואנליטי של אורי קציר, על "רשימות" ועל "אופנת החתרנות" בקרב בלוגרים. קציר מגיע   למסקנה מנומקת שהפרופיל של בלוגרים באופן כללי הוא יותר "רדיקלי" מאשר הציבור הרגיל, עובדה שקיבלה אישוש בסקר עמדות פוליטי שהוא פרסם אצלו בעבר. באופן אירוני, כפי שהוא טוען, חתרנות מביאה רייטינג (שהוא אבי אבות הממסדיות שכנגדה כביכול חותרים). אך יש הבדל גדול , לדבריו, בין "הלמו" הנזכר כאב הטיפוס ויוצר הטרנד, ובין האקזוטיקה לייט של בעלי רייטינג הנושאים את שם החתרנות כמותג בלבד.

 

משם אני נודדת באמת "לדואר חשמלי פלוס" של הלמו, ומגלה שהוא לא מעודכן מזה חודשיים, עקב הענישה ככל הניראה, על פרסום שהיה או לא היה, והמהווה עבירה. הלמו משלם מחירים כבדים על היותו בלוגר של ממש, העולה אצל קציר כבר למדרגת אייקון תרבותי ששמץ ממנו עוזר אפילו לקידום מכירות. היה חשש שהתמסדותו החלקית בתוך "גלובס" תיטול מעוקצו, אך התברר שאין מקום לדאגה. יש לקוות שיזכה לתמיכה ציבורית מספקת אשר תאפשר לו להמשיך ולפלס את הדרך לאחרים בלי להפוך לקדוש מעונה, כפי שאוהבת החברה הישראלית לבצע בגיבוריה התרבותיים.

 

ביקור לילי אצל "וולוט אנדרגראונד" מאשר במקצת את התיזה של אורי קציר, שהמותג החתרני מקדם מכירות. הביטוי "מחתרת של קטיפה" מקפל את כל התורה שעליה טרח קציר, ובא גם לידי ביטוי בתכני הבלוג, המתחכך בשטח הקרוב לשדה המוקשים שמסמן את גבולות המותר בתקשורת. השילוב שבין חדשות, פרשנות "אחרת" או מבחוץ, ויכולת לארח טוקבקיאדה מרשימה בנינוחות, יוצר בלוג קלאסי ברוח התקופה.

 

אפלטון הוא בלוג "רציני" שכופה בעדינות על מגיביו את המכובדות והרצינות שהוא משדר, ולא מייצר לפיכך שרשורי ענק של טוקבקים בני שורה וסימני קריאה.  אף שהוא "מיינסטרימי" לחלוטין, כמו הרזומה של יוצרו, הוא מבליח מידי פעם עם נושאים, תובנות ואמירות המצביעים על גמישות ו"רדיקליות חתרנית כלשהי" המשייכים אותו בהחלט לתרבות הבלוגרים, על מגרעותיה ויתרונותיה. ניראה שהמאפיין המרכזי של חלוצי תרבות הבלוגינג הוא הצורך בדיאלוג דוקא, ולא בפרסום. תכונה זו יכולה להסביר גם את התופעה, שקציר תוהה לגביה, של "כיסוחים" בין בלוגרים, ומאבקי טריטוריה, במקום להתמקד בכתיבה עצמה. בלוגינג, לעומת כתיבה, הוא כניראה עיסוק חברתי אקטיביסטי, ופחות "אינדיווידואלי" ממה שמייחסים לו.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אורי  ביום 24/11/2006 בשעה 07:32

  תודה על ההתייחסות לפוסט שלי, איריס.

  לענייננו, המיינסטרים הוא בדרך כלל סוג של דימוי. הוא נראה כמעיו בונקר ציני וקשוח, נטול כל ערך וכזה שה-reason d'etre שלו הוא שמירה על קיומו כמימסד ועל הישרדות מרכיביו. אבל כמו כל דימוי הוא אינו משקף אלא את השיכבה החיצונית שרוצים לראות בו.

  בפועל, גם למי שיש רזומה לא רדיקלי במיוחד יש ביטויים אישיותיים אינדיבידואליים ששואפים להתפרץ ממנו ומוצאים בבלוג את הבמה המתאימה לכך. במקרה שלי, למשל, זו חיבה מיוחדת לכל מיני פרשיות היסטוריות, סוגים מסוימים של ספרות וכן הלאה. הכתיבה עליהם היא מעשה יחידני; לעומת זאת, כאשר אחרים מוצאים אותה כמעניינת מתפתחת דינמיקה חברתית של רב-שיח. אני מסכים איתך שהשיחה הזו פחות ממגנטת ממריבה קולנית ומדממת בין בלוגר לטוקבקיסטים שלו, אבל היא מעניקה תחושה טובה יותר לבלוגר באשר לערכה של עבודתו משום שהיא שופטת אותה לפי פרמטרים ענייניים. כך שבעצם גם למי שכותב תוכן יש צורך באותו דיאלוג שאת מדברת עליו. ההבדל המרכזי הוא עיצוב אופיו של אותו דיאלוג והמחיר שהבלוגר מוכן לשלם על כך.

  פרסום טקסטים פרובוקטיביים בבלוגים במטרה להביא ריטינג מעביר, בדרך כלל, את מרכז הכובד של הדיון אל הפרובוקציה עצמה ולא אל הנושא שבו התכוון הבלוגר לעסוק.

 • H.M.M  ביום 24/11/2006 בשעה 10:46

  לא רואים את ה(איריס) יער.
  אולי החתרנות האמיתית היא לכתוב בפורמטים הנמצאים עמה (על משקל דרומה, צפונה, שעונה) מרשימות, כמו ישרא…

 • איריס  ביום 24/11/2006 בשעה 12:41

  אורי, כל ההערות שלך מקובלות עלי. אכן ציינתי שהבלוג שלך ממצב איכות דיאלוג מעצם אישיותו של הבלוגר. אני מניחה שהיו לך בהתחלה טרולים גם כן, אך אם אין תגובה שמאכילה אותם, כניראה שזה גווע.
  ובכל זאת, הרבה אנשים בעיקר עיתונאים שיש להם גם בלוג, מעוניינים ברייטינג נטו, ואז שיטות משיכות הקהל הן מגוונות.
  אם ניקח את הלמו כבלוגר אולטימטיבי (אגב, הדעות הפוליטיות שלו מעצבנות אותי ביותר וזה לא מפריע לי בכלל להעריך את עבודתו ולהנות מקריאתו), יש אצלו תוכן, עבודה עיתונאית האופיינית לבלוג (חתרנית במובן זה שלא תמצא את המידע שהוא מביא בידיעות אחרונות, וגם לא בהארץ), גרפיקה מקצועית לחלוטין, פרובוקציות וכל מה שביניהם, קשה להגדיר את זה, בלוגינג, בקיצור. זה בלוג מסוג מסויים כמובן, ויש הרבה סוגות אחרות, אך בוא נאמר שהבלוגוספירה קבלה את כוחה מבלוגרים כמו הלמו בעולם הרחב.

 • איריס  ביום 24/11/2006 בשעה 13:03

  צועד, אני בכלל לא מייחסת חשיבות כל כך גדולה למארח הבלוג, ראיתי בלוגים מעולים בכל הפורמטים הקיימים, וגם בבלוגו האמריקאית, אתה יכול למצוא פנינים בתוך ""בלוגר" ההמוני, והרבה דברים טובים בוורדפרס העצמאי, ואפילו במייספייס המושמץ יש פה ושם דברים טובים. היתרון העצום של רשימות, בעיני, דוקא למי שאינו עיתונאי, זה החשיפה המיידית לקוראים שהם בעצמם צומת תקשורתית חשובה. כלומר, די בכך שהשכנים שלי לרשימות נאלצים לראות את השם המעצבן שלי באינדקס, כדי לקבל חשיפה ראשונית שמקצרת הרבה עבודה. אבל, וזה אבל גדול, הבלוג שלך למשל הוא הוכחה, שאין תחליף לעבודה טובה של תוכן עם טיקבוק הדדי לבלוגרים אחרים, ובסופו של דבר אם יש מה לקרוא יגיעו גם לישרא או לכל בלוג שהוא בכל פורמט.
  החסרון היחיד שאני מוצאת ברשימות עד כה זה שבין השכנים יש גם חבלנים, ומאחר שגם הם מקצוענים, כמו כל דיירי השכונה הזו, הרי פגיעתם קשה במיוחד, אם החליטו להראות לך את הצד האפל של התקשורת והחשיפה. כמו בכל דבר, כגודל האור כך גודל הצל, ולכל יתרון מייד מגיע חסרון. בכל מקרה
  הממשק פה מצויין, ותחליף יחיד שעולה על דעתי זה מעבר לוורדפרס עם עצמאות מוחלטת ממארחים, כיון שיש בזה ערך מוסף, כאמור עצמאות וחופש מוחלט, וגם ממשק משופר. את זה אפשר לעשות רק אחרי שרשימות "קטן עליך" מבחינת כניסות וכולי, אני ממש לא שם, ומאחר שאני גם עילגת מאד ומאותגרת מחשבים, זה לא כדאי. הייתי מהגרת לבלוג בחסות אחד העיתונים או לפרוייקט משותף בסגנון הבלוגים ה"אלטרנטיבים" באמריקה, שמקבצים תחת גג אחד אנשים רבים, ממגוון דיסציפלינות שהמאחד אותם הוא שיוך פוליטי ל"אלטרנטיבה" כלומר, בשלב זה, שינאה עזה לבוש ולניאו שמרנים, מבלי להרגיש שהמפלגה הדמוקרטית נותנת בית או מענה נאות. כרגע בארץ אין כזה מקום, ויש להניח גם שכמיטב המסורת הישראלית, אם תיאורטית אפשר היה לאגד קבוצת כותבים כזו הם היו הורגים זה את זה עוד בשלב ההקמה. אתרים כמו ,הגדה" וה"עוקץ" הם במתכונת דומה, אך לטעמי הם חד מימדיים בגישתם "האלטרנטיבית" כלומר, הם מפלגתיים בדרכם, (הגדה-חד"ש והעוקץ – קליקאי, אף כי מעניין ולפעמים חורג מקו התנועה, אף כי באופן מאד נדיר). מישהו כתב לי לא מזמן שיש "סיעור מוחות" להקמה של משהו כזה, אז אולי בקרוב יהיה. אני הייתי קובעת את הקו המאחד ככותבים "לא ציונים" אך מאפשר אולי איזה אופצלוחאס אחד מוכשר/ת במיוחד שיכתוב גם מהמרכז, או משהו כזה. כמובן תחת גג כזה היה משמח לארח , בחזוני, גם חרדים, פלשתינאים או ערבים בכלל, וגם כותבים זרים באנגלית למשל

 • אורן  ביום 24/11/2006 בשעה 16:02

  I believe in this and it was tested by research/
  he who fucks nuns – will later join the church.
  זה הקלאש שרו (על להקות פאנק ועל חתרנים בכלל).
  בעברית זה נשמע אפילו יותר טוב:
  אני מאמין וגם הוכח במחקר –
  מי שדופק נזירות גומר במנזר.

  מאוד נדירים הם החתרנים האמיתיים ולפעמים גם קשה לזהות אותם כי הם נימצאים בלב הקונצנזוס. זה הטון הדק שלהם שמציע אלטרנטיבה למי שקשוב לדקויות.

 • איריס  ביום 24/11/2006 בשעה 17:54

  הטון הפסקני שלך – שאינו הולם את הגיל והניסיון – עומד לך לרועץ ונשמע קצת, איך לאמר, פולני.
  אגב, מבלי לפגוע בכבודך, נידמה לי שלא הבנת את השורות בשיר שציטטת.

  יש לי איזה טוקבקיסט, (לא קשור אליך אורן) שכל הזמן מודאג מכך שלא "הביאו לי" . עלה בדעתי היום שאולי בני סלע עבד עבור השב"כ כטוקבקיסט, ולאחר שתביעתו בבית הדין לעבודה נדחתה, הוא פשוט ברח וכותב לי עכשיו מהלפטופ בדרכים. תמונתו של בני סלע באזיקים, עם לפטופ של השבכ, משעשעת אותי מאד.

 • אביבה  ביום 24/11/2006 בשעה 22:26

  תראי מה זה. רק היום כתבת שוובסטר נצחי, וכבר סגרו אותו.

 • איריס  ביום 24/11/2006 בשעה 22:30

  אחת שתיים שלוש….ו….

 • אביבה  ביום 24/11/2006 בשעה 23:27

  🙂

  מזל שכבר הזכרת את בני סלע. עניין של זמן.

 • איריס  ביום 25/11/2006 בשעה 06:47

  עניין של זמן אצל כולנו,:-)
  באמת הצטערתי על מהומת וובסטר, ותהיתי למה נזכרתי בו בדיוק אז. יו נו, אורי גלר, בעצם למד אצלי.
  אופס, שיזכה לחיים ארוכים. גלר, ז"א.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: