הזהרו מעמותות והספד קצר

 

 

עמותות "לעזרה", למי עוזרות ?

 

לפני כמה שנים העברתי לידיו של פעיל עמותה כמה דפים בקשר לפקיד בכיר שמחזיק באופן פרטי מניות שליטה בשני מוסדות רפואיים פרטיים. חשבתי שזה עשוי להיות מועיל לבחון אספקטים חוקיים ואתיים בהחזקה הזו, לנוכח תפקידו של אותו בכיר בשירות המדינה, ושמא יש פה ניגוד עניינים או יותר מזה. בטעות גמורה, שכחתי לקחת את המסמכים ממנו, והם נשארו במשרד או בתיקי העמותה.

 

לפני כמה שבועות פניתי וביקשתי את המסמכים. בהתחלה הוא תירץ שאבוא לקחת, ושהוא לא ישלח. הסכמתי, לכך. לאחר מכן התנה את החזרת המסמכים (שלי !) בהתנצלות כתובה על כך שבאמייל כלשהו מלפני חודשיים בעניין ציבורי כלשהו עליו שוחחנו, עלבתי בו בנקיטת ביטוי קיצוני המתנגד לדעותיו. הנ"ל אינו ידוע כנעים הליכות או מנומס, בקרב פעילים המכירים אותו, אך ניחא, הסכמתי לשלוח לו התנצלות אם ינסח אותה כיון שאינני זוכרת במה מדובר (נו, תחזיר כבר את הניירות שלי), אך לאחר ההסכמה הוא אמר "תקפצי לי". עמותה זו מוחה על עיכוב מסמכים בידי רשויות בתואנות שונות, והנה בהזדמנות הראשונה, עושה אותה דבר.

 

זוהי עבירה פלילית לכל דבר ועניין, ומצד שני אין לי עניין לפגוע בעמותה אשר גם ככה ניצבת מול אתגרים. מצד שלישי, שמתי לב שכל מיני עמותות מטעם עצמן לזכויות כאלה או אחרות מתנהלות בדיוק באותו אופן שעליו הם מתרעמות כביכול, מצד הממסד. עמותת "ידיד" למשל, מתנה את הטיפול בפונים, רק לאחר שהם חותמים במשרדי העמותה על הצהרה של ויתור על תביעות מראש נגד העמותה. ויש עוד דוגמאות. מי יפקח על העמותות ? יש להן חובות הגנה על פרטיות, חובות להמנע מרשלנות, ניגוד עניינים, וסתם גרימת נזק, חובות לעמוד בדרישות החוק כמו כל גוף אחר, אך משום מה הן מחזיקות מעצמן "מעל החוק", רק משום שאין היום אלטרנטיבה למי שניזוק מן הממסד.

 

כאשר ניהלתי בעצמי פרוייקט מן הסוג הזה, עמדתי בפני דילמות שונות מן הסוג הזה. כך למשל, כאשר נסגר הפרוייקט, נותרו תיקים רבים ללא המשך, בצורה שפוגעת בפונים במיוחד, כיון שאין מי שימשיך את הטיפול ועניינם יפגע. פניתי אז במכתב משפטי לגורם שהפעיל את העמותה, והתרעתי שהשלכת התיקים באמצע הטיפול בתואנה ש"התקציב נגמר" אינה פוטרת את העמותה מחובות אתיות המוטלות על כל עו"ד פרטי מן השורה. יש בכך התרשלות חמורה. טענתי התקבלה והפונים קיבלו את המגיע להם, כלומר, כל אחד קיבל המשך וסיום עניינו כפי שהתחייבתי כלפיהם כראש הפרוייקט.

 

כבר ציינו רבים שתופעת הארגונים הלא ממשלתיים מצטרפת להפרטה ולשחיקה בעוצמתו של היחיד, גם אם המטרה הראשונית המוצהרת היתה עמידה לצד האזרח מול גופי ממסד דורסניים. אי אפשר לסמוך על "כוונתם" או עדותם העצמית של העוסקים במלאכה שהם חדור שליחות ולכן חזקה שהם אינם מנצלים כוחם לרעה. מנגנוני הפיקוח שקיימים (גם אם נטולי שיניים ברוב המקרים) על הממסד צריכים היום להרחיב את פעילותם לעבר עמותות הנכנסות בחללים שהותירה ההפרטה ומעניקות שירותים לציבור. גם אם מקורות המימון הם פרטיים, אין זה אומר שאפשר שגופים בעלי יומרה ציבורית המזמינים את הציבור כביכול לקבל שירות שווה לכל נפש ומקצועי, יכולים לעשות ככל העולה על רוחם.

 

רבקה שקד, ז"ל

 

קראתי היום בתדהמה וזעזוע את הידיעה על מותה בטרם עת של רבקה שקד מנציבות שירות המדינה. הזדמן לי להכיר אותה בשתי פנים, אחת כמי שטיפלה ולוותה אותי בהגשת תלונה נגד עובד מדינה בכיר מאד ממשרד הבטחון בקשר לתקיפה מינית, וגם כפעילה-קולגה בקידום מעמד האשה בתחום המשפט.

 

באותה עת לא ידעתי תמיד להעריך את הקשיים שהיא מתמודדת איתם, ולעיתים התרעמתי שאינה עושה מספיק, כעובדת מדינה בעלת סמכויות. אך מהר מאד, כאשר התוודעתי לעומק השחיתות והנהלים הפסולים בישרות המדינה בכל הקשור למעמד האשה ועבירות מין בפרט, הבנתי שאשה זו אמיצה, לוחמת וראויה לכל מילה של הערכה. גם כאשר קיבלה הוראה ברורה לא להתערב בנושא מסויים, וגם כאשר סירבו רשויות מסויימות (משרד הבטחון וחבריו) להעביר לה מידע תוך הפגנת הזילזול הרגיל של רשויות אלה בחוק, היא עשתה ככל האפשר להעניק לי את האישוש לתלונות, בכתב, על נייר רשמי, ותוך נקיטת מונחים חמורים ביותר בתיאור העבירות וטיוחן.

"עניין הנוגע לסדרי השלטון והמשפט בישראל", כך סיכמה את התרשמותה מחומרת הטיוח של זרוע החקירה של נציבות שירות המדינה והמחלקות הרלוונטיות. לאחר מכן ישבנו יחד בכמה פורומים בהתהוות של משפטניות העוסקות בתחום מעמד האשה וגם שם דוקא היא, מתוך "הממסד" היתה זו שהובילה את היתר להתגבר על פחדים ולחצים שמנעו מארגוני הנשים מלעשות את תפקידן. בעיקר מדובר בהטרדות מיניות במשרד הבטחון, מאבק שזכור לי היטב משנת 1998-2001, ואשר למרבה הצער לא הניב תוצאות מספקות.

 

אין לי ספק כי המתח שהיה כרוך בעבודתה , והעובדה שהיתה אשה ישרה ומצפונית שניצבה בין מתלוננות במצוקה קשה ובין לחצים של בכירים מושחתים בעלי שריר שעשו כל דבר כדי למנוע את חשיפת התנהלותם, גרע מבריאותה. יהי זכרה ברוך.

 

 

 

 

 

 

 

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.
%d בלוגרים אהבו את זה: