אייכמן שוב ?

וביערת הרע מקרבך…

פרשת אייכמן מסרבת להיקבר, כך ממשיך היום עיתון הארץ בכותרת הראשית (שאפו לשיקולי עריכה) ומספר על מסמכי הס.איי.איי שנחשפו אתמול במסגרת הדה-קלסיפיקציה לפי חוק מיוחד בנוגע לנאצים ולפשעי מלחמה ביפן.
לפני כמה חודשים פורסם באותה מסגרת שהסי.איי.איי גייס לשורותיו וייבא לארצות הברית חמשה מעוזריו הבכירים של אייכמן, והנה היום, לא מפתיע לגלות, שהדברים סבוכים ועמוקים יותר. מקום המצאו של אייכמן היה ידוע לממשלת ארצות הברית ולממשלת אדנאואר משנת 1952. אייכמן זכה ל"איתרוג" עקב מידע שהיה לו לכאורה על הנס גלובקה, נאצי אחר, ששירת את האינטרסים האמריקאים והגרמנים במלחמה הקרה.

פון בראון, אילוץ קיומי או פשיטת רגל לאומית

עיינתי במהירות בחלק מן הרשימות המתפרסמות באתר הארכיב, וניראה שעוד הרבה שערוריות ממתינות בפתח.
אין להניח שממשלת ישראל לא ידעה על החיפוי הזה, וסביר גם שלפני תפיסתו של אייכמן ובודאי בזמן החטיפה ולאחריה. יש לקוות שהדילים המסריחים הקשורים לפרשה זו, מן הצד הישראלי, ייחשפו גם הם, אם לא מרצון המערכת הישראלית המסואבת, אזי מכורח החשיפה בארצות הברית.
רבים בעולם תמהים על השתיקה הארוכה והמוחלטת מן הצד הישראלי והיהודי בקשר למעורבותה המוכחת מזה זמן של ארצות הברית בייבוא מסיבי של מדענים, מרגלים וביורוקרטים נאציים בכירים, תוך שילובם המלא בארגוני בטחון אמריקאים וכמובן גרמניים ("קבוצת גהלן"). לא רק שתיקה, אלא שותפות במעשה הטיוח, כך מטיחים בלוגרים אמריקאים נגד ישראל וארגונים יהודים, כמו הליגה נגד השמצה, שאף העניקה חסינות מלאה לפרסקוט בוש, סבו של הנשיא, אף שהיו לועסקים עם המשטר הנאצי במישור הכלכלי והפיננסי. מדיניות תמוהה זו מצד הממסד היהודי והישראלי מעוררת גל של תהיות בעלות גוון אנטישמי, כאילו היהודים הם אלה התומכים, מממנים, ואף מקדמים אג'נדה נאצית. ואכן, קשה להגן על העמדה הזו בטענה השחוקה של "פרגמטיות קיומית" של המדינה היהודית הקטנה. הטיעון הפרגמטי מיצה עצמו פחות או יותר בהצדקת היחסים המיוחדים עם משטר האפרטהייד (כולל בותה שתמך בנאצים במפורש), אך כיום לנוכח עוצמתה של ישראל, הטיעון הזה נשמע מלאכותי ומופרך לחלוטין.
הציבור האמריקאי מודאג מזה זמן מן ההשפעות שהיו לשיתוף הפעולה המסיבי בין ארגוני בטחון אמריקאי ובין גורמים נאצים בכירים. אך בישראל אין שואלים כלל מה טיב שיתוף הפעולה של ארגונים ישראלים עם אותם נאצים לאורך השנים. ישראל, לא רק שלא "הפכה שולחן" בנושא, אלא פתחה את שעריה בפני ארגוני בטחון אלה, ופיתחה מערכת של "יחסים מיוחדים" הן עם הסי.איי.איי והן עם נאס"א וארגונים נוספים שאירחו בצמרתם פושעים נאציים. כמובן, גם לאחר ובזמן משפט אייכמן לא זכה הציבור הישראלי לדעת את האמת, אשר באותו זמן ודאי נודעה לשירותי הבטחון הישראלים, בקשר להנס גלובקה.
לדברים האלה השלכה על טיבו ומהותו של היחס הרשמי כלפי ניצולי שואה;  פרשת קסטנר; ועוד. אין להוציא מכלל אפשרות ששירותי הבטחון הישראליים אף נטלו חלק פעיל יותר בעסקאות עם הנאצים, כחלק ממערך "המלחמה הקרה" לכאורה. הבעיה עם נאצים בדרך כלל היא שהאידיאולוגיה שלהם אינה מוגבלת למטרות פרגמטיות טקטיות, והעניין שלהם ביהודים הוא בעל שורשים מטאפיזיים עמוקים.

צאן ללא רועה

המשך השתיקה הישראלית, אשר חובקת משום מה גם את המגזר הפרטי, האינטלקטואלי והאמנותי, מעורר חשש שיש גורמים בעלי עוצמה בישראל המעוניינים להשתיק לחלוטין את החקירה בכיון הזה, מאחר שיש להם – ככל הניראה – הרבה מה להסתיר. בעוד שיתוף פעולה כלשהו בין ארצות הברית לבין נאצים, (ובודאי בין "גרמניה האחרת" לגרמניה הלא אחרת) הוא נסבל, גם אם מגונה ונורא, הרי האפשרות שישראל היתה קשורה במישרין לפעילות כזו, היא בלתי נסבלת וטעונה חקירה. כך למשל, כבר עתה ניתן לשאול, כיצד שיתפה ממשלת ישראל פעולה עם ארגון כמו נאס"א – ללא כל סייג ותוך פתיחת כל השערים והתרפסות מוחלטת – בזמן שאחד מראשיו היה נאצי מוכר וידוע, מקרב אותו קאדר של מגוייסים. יש מקום לשאול גם את מקבלי ההחלטות, האם סברו שהאינטרסים האסטרטגיים של ארצות הברית נגד ברית המועצות אכן הצדיקו הכפפת מדיניות הבטחון של ישראל לנאצים שמעולם לא שינו את תפיסת עולמם; ואם כן, מי קיבל את ההחלטות והאם נחשפו מחיריהן האמיתיים לציבור. כמו כן, יש לשאול מה עומק שיתוף הפעולה בין ארגונים מן הסוג הזה ובין הממסד הישראלי, והאם מדובר שוב בהנהגה כושלת ומושחתת שנפלה בפח המסורתי של bait and switch וניסתה לצאת מזה על ידי שקיעה עמוקה יותר בבוץ השחיתות המוסרית ?

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • הצועד בנעליו  ביום 07/06/2006 בשעה 08:16

  שאם ישראל היתה קיימת בשנות ה40, היו ראשיה מקיימים קשרים עם הממשלה הנאצית.
  אולי היו מצליחים להציל יהודים, בעיקר את ה"נחוצים".
  להשמדת האחרים היו מתכחשים בטיעונים מטיעונים שונים.
  כמו שבתקופת הדיקטטורה בארגנטינה, התעלמו בישראל מהעלמת יהודים שם, בעיקר אם אלה "היו שמאלנים" ולא התערבו להצלתם.
  ואולי, אולי כן היו מצילים את כל היהודים (אבל בכך היו פוגעים בעסק התיירותי של נסיעות לפולניה ובעסקים אחרים שהממסד והפוליטיקאים מרוויחים מן השואה), אבל מתעלמים מהשמדת אחרים. כמו ששמים זין על השואה הארמנית.
  החשבון שלנו עד היום עם גרמניה הוא על מה שהיא *עשתה לנו*, יותר מאשר על זה שהיא החזיקה באידיאולוגיה נאצית שבזה לחלשים ומאמינה בגזע עליון, ואולי זה לא במקרה.

 • איריס  ביום 07/06/2006 בשעה 08:32

  המקום נגוע, כפי שכתב מישהו חשוב, ב"מדינת הקסטנריזם". הענין הוא שבמקומות אחרים בעולם יש לעיתים תקופות של פחות סובלנות לאידיאולוגיה הנאצית, ולכן ככל הניראה ייחשף לנו טפח מהחשיכה כעת. אף שיש הסכמה בשתיקה בקרבנו, בדרך כלל, לסגנון ההנהגה הכושל שעוטף עצמו בפרופגנדה דביקה של "שיקולים קיומיים" (אז בוא נהרוג *אותך*) הרי כאשר הדברים מובאים ללא כחל ושרק על ידי כוחות זרים במדינות אחרות, נפתח סיכוי לשינוי גם כאן, כי העם לא מטומטם.

  זה בכל זאת ייראה אפעס לא כל כך טוב אם יתברר שכמה פונקציונרים פה יוצאי מערכת הבטחון פרשו לעסקים פרטיים בעלי נופך מפוקפק עם נאצים בעלי רקורד ככאלה, שגם היה ידוע לכולם. יתר על כן, אם העסקים האלה כללו חלק מן העיסוקים שהנאצים התמחו בהם עוד מן הימים "הטובים" של דכאו. לא שמישהו מהמושחתים ישלם אישית, וזכור תקדים קסטנר, אבל סערה עשויה להתפתח. אין לשחרר מתחקיר את ההנהגה היהודית באמריקה ובתפוצות, מצבם לא יותר טוב.

  כל זה מוביל לחשוב שאולי ההברקה של בן גוריון לגבי אדנאואר וההסכמים היתה מוטעית גם אם משתלמת מאד כלכלית לקבוצה קטנה של אנשים שווים יותר.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 07/06/2006 בשעה 11:13

  שהמגיב הראשון שוחרר עם פרופיל 21 מצה"ל על רקע נפשי.

  רק מופרע קטן ומתוסכל יכול לכתוב שישראל היתה מקיימת קשרים עם גרמניה הנאצית ומתכחשת להשמדת היהודים.

  אין ספק ששפיותו של הנ"ל מוטלת בספק, ביחוד לאור תגובה מס' 18 בכתבה הבאה
  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?contrassID=2&subContrassID=3&sbSubContrassID=0&itemNo=721656

 • בלעם  ביום 07/06/2006 בשעה 11:21

  להשתחרר עם פרופיל 21 מצבא של מדינה, שלו היתה קיימת, היתה מקיימת קשרים עם גרמניה הנאצית, נשמע לי בסדר גמור.
  מצד שני, גם אני שוחררתי עם פרופיל 21, אז מה אני מבין. (כלומר, מבין, אבל בעצם, מה אני מרגיש לגבי זה)

 • יונית  ביום 07/06/2006 בשעה 11:54

  אז כפי שהיא קיימת היום, הנאצים היו חושבים שוב על כל הנושא של היהודים, ומעדיפים להתעסק רק עם כל שאר 5 המיליונים הלא יהודים שנרצחו במחנות השמדה. מצד שני, בלי הנאצים יתכן שמדינת ישראל לא היתה קיימת כמו שהיא קיימת היום, כי על מה היינו עובדים כדי להשיג תמיכה בינלאומית אוטומטית לכל תועבה שלנו? איך אומרים, נו ביזנס לייק…

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 07/06/2006 בשעה 16:38

  הצועד לכל דיון.
  הצועד הוא אחד הכותבים המעניינים והמבריקים פה, גם אם לא לכל דעותיו אני מסכים.
  הפרופיל הצבאי שלו הוא פשוט לא רלבנטי, איריס זאת לא בושה להוריד את התגובה הנ"ל וכך מן הראוי שיעשו גם האחרים. או שנחשוב יותר ויותר שהצועד בעצם די צודק.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 07/06/2006 בשעה 23:03

  שזה שמעלי הוא הצועד בנעליו הלא כל כך שפוי, שמחלק לעצמו שבחים

 • איריס  ביום 07/06/2006 בשעה 23:26

  קודם כל הדברים קשורים בעיני, באורח עקיף. אם למשל מישהו היה אומר לפני עשרים שנה שהנאצים עוד פה, היו נותנים לו 21. פתאום מתברר שהם פה, ובגדול, ויתכן מאד שאפילו בצה"ל. חבל רק שהפרופילניקים לא משילים מעצמם את התגית ונלחמים על עמדותיהם. אך גם זה יפה, יש מחתרת יהודית בישראל, בעלי הפרופיל 21.

  לגופו של צועד, אני בעדו.

 • איריס  ביום 08/06/2006 בשעה 06:58

  ניראה לי שדוקא ההשערה של הצועד קרובה יותר למציאות. אך שהיום מאד באופנה להראות שהיהודים היו במניין הקורבנות הרבים של הנאצים, הרי יש גם צד מהותי בבחירת היהודים כקורבן לא רק החולשה היחסית.
  אני קוראת לאחרונה חומר על העיסוק האזוטרי ועל האמונות של הנאצים, או לפחות של חלק מהם ומתרשמת שחלקם של היהודים ברעיונות האלה הוא מרכזי. חלק מזה נראה לי כמו השפעות נוצריות מוכרות וחלק אף מוזר יותר. כפי שאני מבינה חלק מהאמונות האלה ממשיכות להתקיים אך עברו תמורה מסויימת לנוכח שינוי המצב המדיני.

  כמובן, גם את זה אפשר היה להתאים לגזע או דת אחרת, אך בינתיים מדובר במסורת כלשהי שראשיתה במאה התשע עשרה ואולי קודם לכן.
  עד שלא הוכח אחרת, נאציזם פה סה כולל מרכיב עקרוני ביחס לתפקיד היהודים אך ישנם גם יהודים שחושבים כך, ולכן ההגדרה שלי רחבה מספיק לכלול גם יהודו-נאצים כמאמר פרופ לייבוביץ.

  נידמה לי שישנה איזו אשליה שמדינת ישראל – לו היתה קיימת – היתה גורמת לכך שהתופעה היתה ניראית אחרת, ומכן שכיום הדברים כביכול לא רלוונטיים. אך הנה הגילויים האחרונים חושפים שאין זה נכון, ולמעשה ברובד מסויים (אמנותי מעט, אני מודה) הדינמיקה בין הנאציזם כ
  meme
  והיהודים בתפקיד ייחודי בתוך הסכימה הזו, עדיין תקפה. לפחות כל עוד לא נעשים הבירורים על מסכת היחסים – אמריקה, גרמניה, ישראל מאז סוף מלחמת העולם השניה ועד עכשיו.
  יפה קשרת אצלך בתגובות למלחמת עירק. להערכתי הדברים קשורים, והעובדה שישראל תפקדה במלחמה הזו כפי שתפקדה מלמדת שלימוד לקחי השואה לא הסתיים כלל. הקיום של ישות מדינית בשם מדינת ישראל אינה פוטרת מדיון עמוק יותר במהות השואה והיחסים בין האידיאולגויה שבבסיסה ובין התגובה הראויה לה מצד היהדות.

 • איריס  ביום 08/06/2006 בשעה 07:00

  כדאי מאד לעיין בדיווח של הוושינטון פוסט על הגילוי מאמש, והנקיטה במונח
  ex nazi, former nazis
  ביחס למשתפי הפעולה. כמובן שזה שקר, כיון שאף אחד מהם לא התנער ממעשיו או מאמונותיו וגם אם כן, קשה לי להבין מונח כמו "רוצח לשעבר"

 • יונית  ביום 08/06/2006 בשעה 08:46

  אני מתנצלת, אבל נראה לי שלא הובנתי – התגובה שלי היתה סרקסטית, והתייחסה להתנפלות בנושא ה"פרופיל 21" (שזה בערך כמו "סמולני מנייק אחותך…" וגו’). אני לא מטילה ספק, כמישהי שקצת מכירה את ההיסטוריה, שהיה צד מהותי בבחירת היהודי כקורבן. הסרקזם שהפעלתי שם רמז גם לאופן שבו מדינת ישראל עשתה ועושה שימוש בזכר השואה ובעצם קיום השואה, משהו שיש לי איתו בעיות רבות.

 • איריס  ביום 08/06/2006 בשעה 09:12

  אה, ברור יונית. כן אנחנו בין הומור מקברי לבין רצינות תהומית, זה עשוי לבלבל, לא נורא. ממילא הנושא לא בדיוק נמצא כרגע בראש מהדורות החדשות, להערכתי זה בערך שלושה אנשים שעוסקים בזה כמעט בהחבא, כך שהנה, תוקן.

  מצטרפת ל"בעיה שיש עם השימוש שעושה ישראל בשואה", גם לי יש. ולעוד הרבה אנשים, ויש בזה עוד עדות עקיפה לכך שהסודות ממשיכים להרעיל את הבארות החשובות. הנצחת השואה מקבלת פירוש מקברי בנסיבות אלה, שכן למילה הנצחה יש שני פירושים בעברית בבחינת "הנצחת השואה מנציחה את השואה", וגו

 • יונית  ביום 08/06/2006 בשעה 16:01

  "הנצחת השואה מנציחה את השואה" זה ממש טוב. אני חושבת שאולי מתישהו אני אעשה בזה שימוש, ברשותך.

 • איריס  ביום 08/06/2006 בשעה 18:01

  בשם אומרם מביא גאולה לעולם.
  הכונה גם ללינק לבלוג כמובן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: