פתיתים

 

רחבעם זאבי והיוגה

 

המרכז למורשת זאבי – מדיטציה יהודית

 
טוב אי אפשר בלי להגיד משהו על "מרכז מורשת זאבי" ובעצם כבר אמרו הכל. אלי מדבר השם, "גנדי" בכל הסיפור הזה. הייתי מאד שמחה לדעת איך הוא קיבל את הכינוי הזה, והאם באמת זה קשור למהטמה המפורסם. אם כן, ואולי בגלל דמיון פיזי (??) יש פה באמת מורשת זאבי להנחיל לבנינו ובני בנינו. קודם כל, הניסיון לייהד כל דבר מוביל לאבסורדים, וכדאי להפיק לקחים. (אפילו "מדינה יהודית" עלול לגמור כמו בדיחה דומה…) לפעמים נכון להיות סובטילי יותר, נגד עין הרע ולא לקרוא למישהו "גנדי". זה מזכיר את השמות הפרובלמטיים – יפה, לבנה, אושרית…אז ככה יצא לנו מהטמה מקומי שהדמיון היחידי למקור הוא בדרך שבה סיים את חייו. לדעתי אין טעם להתנגד למהלך ההולך ונרקם ממילא, אלא להציע "טוויסט" שיחזיר את התיקון למקומו. מרכז מורשת זאבי יוקדש ללימודי יוגה, מדיטציה, ועקרון אי האלימות בפוליטיקה לפי משנתו של..ההוא, הפחות מפורסם. וכך, התיקון לזאבי יהיה שעל שמו תיוסד בסוף שיטת יוגה חדשה ( אפשר אולי נגזרת מאשטנגה ההולמת את אופיו הפעלתן) ובדורות הבאים ייזכר השר המנוח כאבי "יוגת זאבי" המפורסמת. מרכזים דומים יוקמו בכל העולם, ולאט לאט ישכחו הצעירים את הסיבה לכל זה…  

רחל קורי, ז"ל

השבוע הוגשה תביעה על ידי הוריה של רחל קורי שנרצחה במהלך פעילות שלום לא אלימה על ידי כוחות צבא ישראלים. במקביל, הוגש כתב תביעה על ידם גם בארצות הברית נגד חברת קטרפילר יצרנית הבולדוזרים שפעלו באזור. זו תביעה מעניינת משום שהיא מצטרפת למגמה מסויימת לתבוע תאגידים רב לאומיים העושים רווח ממלחמות, פשעים נגד האנושות והפרות ברוטאליות של זכויות אדם. תביעות אלה מנסות לתקוף חוליה חיונית בקומפלקס המלחמה, והוא השילוב של רווחיות עסקית בהלכי רוח אידיאולוגים כביכול ובצורכי הגנה.

שומר על זכות השתיקה

בארצות הברית במיוחד מהווה השיקול הכלכלי מניע עיקרי למכונת המלחמה והכיבוש, ולכן הציר המשפטי הזה הוא חשוב שם במיוחד להצביע על קשרי ההון-שלטון-מלחמה.
 
הידיעה על התביעה בארצות הברית הגיעה באמצעות אימייל מארגון המכנה את עצמו ארגון שלום יהודי – 
הקול היהודי לשלום, שגינה את הרצח בשעתו וגם עכשיו. הזדמן לי לנכוח באחת האסיפות של הארגון הזה בסן פרנסיסקו בזמן שרחל קורי נרצחה, ובכלל במהלך התקיפה של עירק. נו טוב, גם כאן לא ברור מדוע צריך קול "יהודי" לשלום, כאשר בקושי יש שלום ממילא, ומה הרבותא בתוספת הזו.  כל היידישע גאשעפטן הזה הופך שוב את המוקד לליבון פנים יהודי של בעיות זהות, במקום להתמקד במשימה (במקרה זה, הפסקה או הקלה כלשהי בפעילות המלחמתית).  ניראה שהיהודים הליבראלים בארצות הברית נקלעו למצוקה קשה מכמה כיוונים. ממשל בוש חשף את חוסר האונים של השיטה הפוליטית מול מזימת מלחמה אפילה. ישראל והממסד היהודי (השמרני במיוחד) לקחו חלק במצב הזה, והותירו קהילה ליבראלית מתגוננת ואפילו קצת מבוהלת. עם כל הסימפטיה למצב הלא נעים, כל זה אינו מצדיק את "ייהוד" השלום ויצירת איזו הכלאה מוזרה שאין לה בסיס בין זהות יהודית באמריקה ובין מאבק נגד מלחמת עירק. תועלת מסויימת יכולה היתה לצמוח מן הארגון הזה ודומיו לו עמד על סדר היום סיוע פרטני לישראלים הזקוקים להגנה, בין ערבים ובין יהודים, או סיוע ישיר לנפגעים בעירק. מה לנו עוד ארגון שמנכס ערכים מובנים מאליהם לאיזו "יהודיות" שאף אחד לא מבין את פשרה בהקשר הזה, כמעט מופרך כמו "המדינה היהודית" הזו שהם מוחים נגדה. באמת באזור זה פורחות כל מיני יוזמות מוזרות תחת שם "יהודי" כמו מדיטציה יהודית, יוגה יהודית וכל דבר שמהווה תחרות שיווקית עם מפעלים משגשגים אחרים.  בעניין זה של ייחוס מוצא גזעי או אתני או דתי אפילו לחפצים, רעיונות, טריטוריות, חובה להזכיר כי תחביב זה פותח גם על ידי היטלר וידידיו, שהמציאו את הביטוי "מדע יהודי", "רפואה יהודית" ועוד כמה פנינים מסוג זה.
 
לכבוד פורים המתקרב, כדאי אולי לציין שפעילות השלום כמו סטרהוק ורחל קורי מזכירות לי את האומץ שהפגינה אסתר המלכה בתוך סיטואציה של תככי מלחמה ופוליטיקה מאצ'ואיסטית מול הפרשנות הציונית הנפוצה לאחרונה שרואה את אסתר כבובת מין בשירות מחרחרי המלחמה או רבנים מוכרי קמיעות ולחשים.

 

ניו זילנד שבלב

 

אף אחד לא ראה

הסאגה של הדרכונים, ויצירת המשבר החריף עם ממשלת ניו זילנד על גבה של הקהילה היהודית שם, העלתה במוחי כמה "אסוציאציות פרטיות" (ציטוט ממבקר שכתב על סגנון הכתיבה שלי). התשוקה לקצת "ניו זילנד" בלב, כמיהה שמתבטאה בנהירת התרמילאים לאזור זה לטעון את המצברים, התחלפה בניסיון אלים לגנוב קצת ניו זילנד, באקט הסימלי של גניבת דרכונים. כמובן, אלוהי ישראל הוא חובב ידוע של סימבוליקה, וכך יצא שהמבצע התפוצץ וחשף את הדינמיקה המרתקת שבבסיסו. השאיפה האנושית לרצות קצת שקט וגן עדן של שלום וטבע, התחלפה בקינאה

באמשך, אתה לא רואה שאני ניו זילנדי נכה ?

רצחנית וגניבה, אבל ממי ? מנכה כמובן, נכה שגויס שלא מדעתו לצבא הציוני הגאה. כדי לסדר את העניינים, נשלח גנרל ציוני והפך את הקהילה היהודית באופן רשמי לבת ערובה לאישור הויזה שלו. כמו היהודים שוחרי השלום התועלתי בסן פרנסיסקו, כך גם יהודי ניו זילנד התעוררו פתאום לתוך סיוט. שכן, ההצדקה המקורית למבצע הנואל, ש"ניו זילנד היא אנטישמית" ממילא הפכה לנבואה שמגשימה את עצמה. כמובן, אחרי שמתברר שהצבא הישראלי מגייס יהודים לגנוב דרכונים מחסרי ישע, יש מקום לסבור שתפרוץ איזו חשדנות טבעית במעט היהודים שאכן שוכנים שם. וכך, במחי תאווה, חוסלה ניו זילנד והפכה, עבורנו, כמו כל העולם עכשיו – לשטעטל יהודי, כלומר, ישראל.  
 
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • איריס  ביום 16/03/2005 בשעה 23:46

  קיבלתי מהקוראת צמח בר, שזה קרה בפורים…כאשר זאבי הגיע מחופש בסדין לבן, וניראה כמו מהטמה.
  תודה
  ובמיוחד על האספקט הפורימי שהופך את כל זה לאקטואלי….לצערנו

 • Michael Bergman  ביום 17/03/2005 בשעה 06:36

  And we should also try Ulmertai-chi, Livnatural lifestyle, Netanyawho am I? And of course, the deep and mystical Arikabala. Finall, the jews will manage to bring geula laoalm :-)))

 • יערה  ביום 19/03/2005 בשעה 22:09

  לקונגו,שם רוצחים בעשרות אלפים,אונסים ומבתרים גופות ?
  מעניין כמה אנשים התייחסו לכך במהלך ההפגנות שהתקיימו היום ברחבי אירופה.ואולי קונגו לא סקסית מספיק לפעילות שלום נאוות ?

 • איריס  ביום 19/03/2005 בשעה 22:36

  הסרקזם והציניות לא מוסיפים לטיעון שלך כלום.
  זו מסוג השאלות שעולות הרבה כמו למה לעסוק בזכויות בעלי חיים, האם אין מספיק ילדים עניים או שזה לא סקסי מספיק ? יש לך תשובה לזה ?
  כמובן, כל אחד עושה מה שהוא יכול במקום שניראה לו נכון באותו זמן.
  אולי תספרי לנו את על מה שקורה בקונגו
  המצב בישראל מושך שימת לב בין היתר משום שהשטח נמצא במרכז ההתעניינות של העולם הנוצרי, המוסלמי וכמובן היהודי…שנית, גם משום שישראל לא מנסה לשמור על פרופיל נמוך ומתערבת בהרבה מקומות, סכסוכים ונושאים בינלאומיים בדרכים שונות. יתכן שיש בתוך הפעילות הזו חלק מסויים של אנשים "שלא לשמה" אבל מדוע זה רלוונטי. העולם גם התערב בדרא"פ בקוסובו ובעוד מקומות שהם לא ישראל.

 • הצועד בנעליו  ביום 20/03/2005 בשעה 02:17

  נוסעות לקונגו, אולי נוכל להתייחס למתקפות שלהן על השמאל שלהן יותר ברצינות.

  בינתיים מדובר בדמגוגיה זולה שבאה להכשיר את החרא הישראלי בהשוואתו לחרא אחר.

  "נכון, אני לכלכתי את הרצפה, אבל הכושי ברחוב השני לכלך יותר".

 • איריס  ביום 20/03/2005 בשעה 07:18

  בטיעון של היערות מקונגו הוא שגם הכסף שלך שייך להן כי הן יותר פטריוטיות. ובעצם זה כל הסיפור מסתבר.

 • משה  ביום 20/03/2005 בשעה 10:55

  מי שקרא את נחום ברנע בסוף השבוע יודע שרצח,ניקור עיניים וביתור גופות מתרחש גם כאן קרוב,ליד הבית – במחנה הפליטים בלאטה.
  ואגב,ניו זילנד היא אכן גן עדן לאדם הלבן,האירופי והעשיר שכבש וחמס את הארץ מיושביה המאורים.
  אבל למי אכפת ?

 • איריס  ביום 20/03/2005 בשעה 11:12

  האם העובדה שניו זילנד יושבה על גבי זכויות הילידים מצדיקה גניבת דרכונים, פגיעה ביהודים מקומיים שלא לדבר על ישראלים חפים מפשע תוך כדי תכנון המבצע כמו במאפיה ? אני מקווה שלא לזה התכוונת…
  כפי ששמת לב לא באתי להגן על האינטרסים של ניו זילנד, אם כי גם לזה יש מקום בהקשר הזה, אלא על היהודים, ובעיקר בעיקר על הישראלים שמשלמים מחיר אלמוני על הרפתקאות מטופשות של אנשים,
  הצונחים לבסוף לנהל חברות אשראי.
  בדיוק האמירות האלה משמשות רציונאליזציה למעשים שהם פליליים בטיבם.
  מה לא עושים כדי לטייח פשלות ופגיעה בישראלים פחות מקושרים ? מגיעים עד הילידים האומללים ואם זה לא מספיק אז תמיד יש את השואה שאפשר לשלוף ולאוורר מהארגז.
  כל השאר, נכון

 • יעל  ביום 20/03/2005 בשעה 15:58

  ואין להם קשר לניו זילנד. הילידים הניו זילנדים נקראים מאורים, ומקורותיהם שונים מילידי אוסטרליה.

 • יערה  ביום 20/03/2005 בשעה 17:03

  איריס היקרה,האם את משווה גניבת דרכונים,פגיעה ביהודים המקומיים (אם כי ראוי לשאול ראשית את אותם יהודים אם הם אכן נפגעו – חלק מן הסתם יאמרו שכן וחלק אחר יבין את מניעי ישראל לפעול בניו זילנד)וישראלים שמשלמים מחיר אלמוני על הרפתקאות מטופשות של אנשים (בזמן אמת סברתי שתקיפת הכור בעיראק היתה מעשה פזיז,חסר אחריות וקשור קשר ישיר למערכת הבחירות הממשמשת ובאה.כמו רבים וטובים ממני גם אני טעיתי בשיפוט ההרפתקה המטופשת ומאז למדתי צניעות מהי) לעוול ההיסטורי הנורא שנעשה כלפי הילידים בניו זילנד ובאוסטרליה ובאמריקה הצפונית והדרומית ?
  ואין צורך להזכיר את אפריקה.
  מעייניך כל כך נתונים לעניין הכיבוש והמאבק בו שלא נותר לך זמן איכות ריגשי להתבונן אל העולם ולהבין שמישהו משלם מחיר כבד כדי שתוכלי לממש את השאיפה האנושית שלך לקצת שקט וגן עדן של שלום וטבע.
  ואגב,לא היה ראוי שתבקשי במקביל לסיום הכיבוש כאן גם את סיום הכיבוש הספרדי במרוקו (שם הספרדים הצבועים הקימו גדר גבוהה מן הגדר שהוקמה כאן אבל כפי שכתב משה למי איכפת ?) ואת סיום הכיבוש האנגלי במאלווינס ובצפון אירלנד והשבת המתנחלים חזרה אל מולדתם,ואולי גם את השבת השטחים שארצות הברית הצעירה כבשה ממקסיקו,ושכל המתנחלים הקולוניאליסטים ישובו ממחוזות כיבושי אבותיהם ביבשות השונות בחזרה אל אירופה ויותירו את הארצות לבעלי הבית האמיתיים,אלה הילידים החיים בתנאים מחפירים שאף מפגין אתמול בלונדון לא טרח להניף דגל עבורם.

 • איריס  ביום 20/03/2005 בשעה 19:21

  על סקירת העולם, נידמה לי שמיצינו את הנושא.
  זה חוזר על עצמו, ואת הפגנת הידע הלא מרשימה את מוזמנת לנצל בבלוג שלך…באמת, אני בטוחה שהרבה אנשים ישמחו לקבל קצת מידע על אירועים שלא מקבלים כיסוי בעולם.
  כמובן, כל זה לא קשור בכלל למה שכתבתי .

 • יחיאל  ביום 20/03/2005 בשעה 19:41

  אני לא יודע אם אתה גבר או את אשה, בכל מקרה לא שומעים מהפוסט שלך איזה רחמנות אמיתית על האנשים שאת מתארת, רק רצון להוכיח מי צודק, זה לא בא מהלב ולכן לא נכנס לשם. סתם מילים

 • יערה  ביום 20/03/2005 בשעה 21:26

  ובמשך שלושה שבועות בהפגנות שנערכו בסנטיאגו בדרישה למנוע מפינושה את האפשרות להתמנות לתקופת כהונה נוספת.
  מכיוון שספגתי גז מדמיע שפוזר ממכלי גז (בניגוד לרימוני הגז העלובים של צה"ל) ושלל חבטות מאלותיהם של הקרבינרוס אני מרשה לעצמי להעיר על צביעותם והתחסדותם של נשות שמאל צדקניות.
  ולא,אין לי את היומרה להיות בעלת ידע נרחב,אבל במקומות שבהם העיוורון שולט אני בוחרת לשגר אלומה שתאיר את העוולות הלא פופולאריות והלא סקסיות.

 • רחב  ביום 20/03/2005 בשעה 22:25

  השתתפת בעד או נגד פינושה ? ואז עלית לישראל והפכת לציונית ימנית ? מדהים ממש. גם אני מצ'ילה ונשלחתי מטעם ישראל במשלחת הידועה להפגנות נגד פינושה או בעדו, אני לא זוכרת, כל כך התרגשתי ואחר כך תרגמתי ל"רחב" את השם, כמו שאת תרגמת. מאד יפה שלומדים עברית כל כך מהר.
  באיזה אולפן היית ?
  דוד שלי מכר את הכרטיסים לנסיעה להפגנות, אחרי שחזר מנורווגיה ופתח פה סוכנות נסיעות. אולי אנחנו בכלל מקירות ?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: